Kokainoznak a brit katonák

2007.12.14. 14:07
Csaknem ezer katonát tesznek ki évente a brit hadseregből pozitív drogtesztjük miatt, közülük minden második kokainozott. Egy feltételezés szerint éppen a megszaporodott vizsgálatok miatt álltak át ennyien a kannabiszról keményebb drogokra.

Minden évben csaknem egy egész zászlóaljnyi katonát bocsátanak el a brit hadseregtől droghasználat következtében, írja a BBC. Egy új vizsgálat alapján a kokainhoz és a heroinhoz hasonló illegális drogok esetében a pozitív tesztek száma a 2003-as 517-ről három év alatt 769-re nőtt, de a kokainhasználat mértéke önmagában is négyszerese a korábbinak.

Sheila Bird professzor szerint előfordulhat, hogy az egyre érzékenyebb tesztek, vagy a hétvégeket és eltávozásokat követő vizsgálatok megszaporodása is hozzájárulhatott a nagyobb lebukási arányhoz. Azt sem tartja ugyanakkor kizártnak, hogy az elmúlt évek megterhelő katonai akciói állnak a változások hátterében.

A legvalószínűbbnek mégis az a verzió tűnik, miszerint a katonák a lebukástól tartva egész egyszerűen a kannabiszról álltak át a kokainra. A kannabisz nyomai két-három hétig kimutathatók a vizeletben, miközben a kokainnál csak két-három nap ez az időszak. Bird ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy 2003-ban az összes pozitív teszt 50%-át a kannabisz használat tette ki, míg a kokain 22%-on állt, 2006-ban viszont már 30-50 volt a két drog aránya a kokain javára.

Minden évben a katonák 85%-át tesztelik, a pozitív mintát adó személyeket szégyenszemre elbocsátják. Néhány szakértő ugyanakkor úgy látja, hogy főleg az alkalmi használókra vonatkozóan némileg felül kellene vizsgálni a Védelmi minisztérium drogpolitikáját egy olyan időszakban, amikor egyébként is problémás az újoncok toborzása. A minisztérium szóvivője viszont közölte, hogy a droghasználat semmilyen formája nem összeegyeztethető a katonai szolgálattal, ezért nem is tolerálható. Azt is hozzátették, hogy még az egyre rosszabb eredmények ellenére így is kevesebb a droghasználók aránya Nagy-Britanniában a katonák között, mint más foglalkozások esetében.