Sólyom: Elfogadhatatlan a szlovákok döntése

2007.09.21. 15:04
Sólyom László visszautasítja a pozsonyi parlament döntését, ami megerősítette a Benes-dekrétumokat. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök telefonon közölte Robert Fico szlovák kormányfővel, hogy a határozat ellentétes az EU és a jószomszédi viszony elveivel. Ivan Gasparovic szlovák elnök szerint a Slota vezette párt indítványa csak reakció a magyarok korábbi felvetéseire. Szent-Iványi István liberális EP-képviselő uniós állsáfoglalást sürget a kollektív bűnösség elvével szemben, Brüsszelben a magyar pártok ötpárti közös nyilatkozatot fogadtak el.

Magyarország elfogadhatatlannak és érthetetlennek tartja, egyben visszautasítja a Benes-dekrétumok megerősítéséről szóló szlovák parlamenti határozatot, jelentette ki a köztársasági elnök pénteken Keszthelyen.

A pozsonyi parlament döntése semmiképpen nem szolgálja a magyar-szlovák kapcsolatok fejlődését, közölte Sólyom László, miután a V4 államfői találkozóján a tervezettnél jóval hosszabb, csaknem egyórás megbeszélést folytatott Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnökkel.

Gyurcsány felhívta Ficót

A magyar kormány az Európai Unió és a jószomszédi kapcsolatok elveivel ellentétesnek tartja a szlovák parlament határozatát, amelyben megerősítették a Benes-dekrétumok érinthetetlenségét, fejtette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Robert Fico szlovák kormányfőnek, amikor pénteken felhívta őt telefonon. A miniszterelnök világossá tette Ficonak, hogy a döntés csalódást okozott Budapesten, és semmiképpen sem járul hozzá a kétoldalú kapcsolatok elmélyítéséhez, amiről a két kormányfő legutóbbi, pozsonyi találkozóján állapodott meg.

Robert Fico belpolitikai okokkal magyarázta a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának döntését "A szlovákiai viszonyok második világháború utáni rendezéséről szóló háború utáni dokumentumok érinthetetlenségéről" című határozatról.

Érinthetetlenek a Benes-dekrétumok

A szlovák parlament csütörtökön határozatban szentesítette a felvidéki magyarok és a németek II. világháború utáni meghurcoltatását törvényesítő Benes-dekrétumok érinthetetlenségét, melyet a kormányhoz tartozó nacionalista, Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) indítványozott.

A dekrétumok alapján az akkori Csehszlovákiában a magyarokat és a németeket megfosztották állampolgárságuktól, kitelepítették, csehországi kényszermunkára hurcolták el őket. Mindez a kollektív bűnösség elve alapján történt, ez az elv azonban az Európai Unió számára deklaráltan elfogadhatatlan. Slota pártja a szlovák parlamenti pártok erőteljes támogatásával, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) törekvéseinek ellenében érte el a dekrétumok érinthetetlenségének törvényesített védelmét.

Csáky Pál előre figyelmeztetett

A kollektív bűnösség elvével kapcsolatban egyértelmű állásfoglalást vár a Szlovák Nemzeti Tanács elnökétől, Pavol Paskától a magyar Országgyűlés elnöke. Szili Katalin pénteki levelében hangsúlyozta, ennek alapján tartja tervezhetőnek a szlovák-magyar kapcsolatok jövőjét.

Pavol Paska meglepőnek találja a magyar Országgyűlés képviselőinek álláspontját, szerinte a magyar honatyák valószínűleg nem ismerik a Benes-dekrétumok érvényességét megerősítő szlovák parlamenti határozat szövegét. Paska úgy véli, a határozatot rosszul értelmező magyar képviselőket Csáky Pál pontatlan és félrevezető tájékoztatása tévesztette meg, a szlovák parlamenti határozat ugyanis tartalmazza a kollektív bűnösség elvétől való elhatárolódást is.

Csáky Pál szeptember 10-én kelt levelében a szlovákiai politika riasztó fejleményeire figyelmeztette az Európai Parlament (EP) emberjogi bizottságának elnökét, szivárogtatták ki az információt pénteken szlovák politikusok. Többen élesen bírálták, hogy Csáky megalapozatlanul panaszkodott. A levélben megírta, hogy a szlovák törvényhozás a Benes-dekrétumok újraszentesítésének aktusára készül, ami a XXI. század Európájában elfogadhatatlan, hiszen a kollektív bűnösség elvét hangoztatja, amivel mélységesen megsérti a magyar és a német kisebbséget.

Ötpárti közös nyilatkozat

Az öt magyar parlamenti párt európai parlamenti képviselői - Gál Kinga (Fidesz), Tabajdi Csaba (MSZP), Szent-Iványi István (SZDSZ), Olajos Péter (MDF) és Surján László (KDNP) - pénteken közös nyilatkozatban ítélték el a szlovák parlament döntését.

"A szlovák parlament tegnapi határozata megerősíti azt a 13 Benes-dekrétumot is, amely fenntartja az európai jogrenddel ellentétes kollektív bűnösség elvét, rendkívüli károkat okozva ezzel Szlovákiának, a szlovákiai magyar nemzeti közösségnek és más kisebbségeknek, és ártva a magyar-szlovák kapcsolatoknak. Szlovákia európai megítélését, helyzetét is nagyban rontja, hogy az európai alapértékek tisztelete, a történelmi megbékélés helyett a konfliktusok útját választja. Különösen érthetetlen, hogy a szlovákiai parlamentben a kormánypártok és az ellenzék is egyöntetűen a döntés mellett szavazott, így a Magyar Koalíció Pártja teljesen egyedül maradt" - olvasható a nyilatkozatban.

A magyar európai parlamenti képviselők szerint a szlovák államiság alapját is képező Benes-dekrétumokat nem támadja senki. A kölcsönös bocsánatkérésekre épülő, az MKP által javasolt magyar-szlovák történelmi megbékélési dokumentum brutális elutasításából és a Benes-dekrétumokról szóló szlovák parlamenti határozatból az ötpárti nyilatkozat aláírói arra következtetnek, hogy "a Robert Fico vezette kormánykoalíció szélsőséges nacionalista befolyás alatt áll, sőt nem ritkán ilyen politikát is folytat".

Csak reakció volt

Egyes magyarországi és a szlovákiai magyar kisebbségi politikusok felvetéseire született reakcióként értékeli a szlovák parlament csütörtöki határozatát Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök, amit a V4-ek államfőinek keszthelyi csúcstalálkozója utáni sajtótájékoztatón jelentett be.

"Ezt egyfajta következménynek tartom. A Szlovák Nemzeti Tanács azok után foglalkozott a kérdéssel, hogy itt Magyarországon és Szlovákiában, a Magyar Koalíció Pártjában időről időre elővették ezt a kérdést" - fogalmazta meg Gasparovic. "Mi korábban is azt mondtuk, hogy a Benes-dekrétumok megszületése egyfajta következménye a második világháborúnak" – fejtette ki. Ezt a törvényt akkor a nagyhatalmak is elfogadták, emlékeztetett a szlovák államfő.

Orbán vetette fel az EP-ben

Gasparovic szerint a mostani szlovák határozat annak a következménye, hogy "voltak bizonyos akciók, amelyek szerint a magyar fél ezt a múltbéli kérdést nem fogja elvetni". Felidézte, hogy 2002-ben Orbán Viktor akkori miniszterelnök az EP-ben is felvetette a dekrétumok kérdését, és azóta a szlovákiai magyar kisebbség is napirenden tartja, akárcsak a magyar politikai élet egyes képviselői. A szlovák köztársasági elnök ezt a kérdést az országok saját ügyének tekinti, miután Csehország és Szlovákia két önálló országgá vált.

Václav Klaus cseh köztársasági elnök ugyanakkor megerősítette Gasparovic kijelentését, miszerint 2002-ben a cseh parlament hasonló határozatot fogadott el, bár a mostaninak ő sem ismeri a részleteit. "Mi azt szavaztuk meg, hogy a Benes-dekrétumok a cseh jogrend szerves részét képezik, de nem következik belőle semmilyen új jogi tény, és nem lehet őket a jelen korban alkalmazni” - tette hozzá. Klaus szerint érthető, ha Szlovákia hasonlót fogadott el.

Elfogadhatatlan a liberálisok számára

Szent-Iványi István a Liberális Külügyi Kabinet elnöke levélben fordult az EP Állampolgári Jogok Bizottságának elnökéhez, melyben közölte, a kollektív bűnösség elfogadhatatlan a liberálisok számára. Az SZDSZ EP-képviselője levelében ara kérte Jean-Marie Cavadát, hogy a testület haladéktalanul tűzze napirendjére a szlovák parlamenti határozat kérdését, és foglaljon határozottan állást a kollektív bűnösség elvével szemben.

„Komolyan megkérdőjelezhető a jogállamiság iránti elkötelezettsége azoknak a politikai erőknek, akik e dokumentumokat újra és újra támogatásukról biztosítják” – olvasható Szent-Iványi István közleményében. A határozat mindössze néhány nappal azután látott napvilágot, hogy a Magyar Koalíció Pártja, valamennyi magyarországi parlamenti párt támogatásával magyar-szlovák megbékélési nyilatkozat elfogadását kezdeményezte, emlékeztetett a liberális politikus.

A pozsonyi magyar nagykövetség pénteken ismertette a szlovák külügyminisztérium vezetésével, hogy a magyar kormány nem ért egyet a Benes-dekrétumok megerősítésével, tájékoztatott Szelestey Lajos, a magyar külügyi tárca szóvivője pénteken.

"A magyar kormány nem tud egyetérteni azzal a szemlélettel, amely megerősíti a Benes-dekrétumok, köztük a kollektív bűnösség szellemében fogant, és egyes népcsoportok ellen alkalmazott elemek érvényességét" - olvasható a magyar állásfoglalásban.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah

A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah

Nem maradt el az izraeli erők válasza.

március 22., 13:35

  • Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire

Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire

Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.

március 22., 16:17

  • Külföld
Kitüntették azt a brit férfit, aki elkapta az amszterdami késelőt

Kitüntették azt a brit férfit, aki elkapta az amszterdami késelőt

A megmentő nem szeretné magát megnevezni.

35 perce

  • Címlapon
Ismerősei ma is értetlenül állnak az egykori jegybankelnök rejtélyes halála előtt

Ismerősei ma is értetlenül állnak az egykori jegybankelnök rejtélyes halála előtt

A rendőrség szerint öngyilkosság történt, de volt, aki szerint nem önkezével vetett véget az életének.

32 perce

  • Címlapon
Mészárlásra készült egy magyar gimnazista, politikusokkal és diáktársaival számolt volna le

Mészárlásra készült egy magyar gimnazista, politikusokkal és diáktársaival számolt volna le

Célja az volt, hogy annyi embert végezzen ki, amennyit csak lehetséges.

2 órája

  • Címlapon
Bordélyházat üzemeltetett a kecskeméti ügyésznő, a vád képviselőjéből lett vádlott

Bordélyházat üzemeltetett a kecskeméti ügyésznő, a vád képviselőjéből lett vádlott

A jogi képviselő prostituáltakat foglalkoztató panziót működtetett a városban.

3 órája

  • Címlapon
Elon Musk eladta az X-et

Elon Musk eladta az X-et

45 milliárd dollárt fizettek a platformért.

4 órája

  • Külföld
Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing

Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing

Donald Trump amerikai elnök szerint Vlagyimir Putyinnak van oka a félelemre.

március 22., 14:17

  • Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes

A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes

A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.

március 22., 17:54

  • Külföld
Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának

Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának

A szlovák köztársasági elnök támadja Ficót.

március 22., 18:18

  • Külföld
Csallóközben három kilométeres körzetben minden haszonállatot leölnek

Csallóközben három kilométeres körzetben minden haszonállatot leölnek

A ragadós száj- és körömfájás Szlovákiában is megjelent.

március 22., 20:15

  • Külföld
Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek

Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek

Továbbra is tagadják az ellenük felhozott vádakat.

március 22., 12:26

  • Külföld
Meghalt Oleg Gordijevszkij, a hidegháború egyik legjelentősebb kémje

Meghalt Oleg Gordijevszkij, a hidegháború egyik legjelentősebb kémje

Az egykori KGB-ügynöknek nagy szerepe volt abban, hogy ne törjön ki atomháború.

március 22., 19:50

  • Külföld
Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai

Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai

Pénteken 16 órára lezárták a légikikötőt.

március 22., 13:14

  • Külföld
Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?

Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?

Az orosz elnök ultranacionalista követői körében erős zavarodottság érzékelhető az orosz–amerikai közeledés láttán.

március 22., 20:04

  • Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó

Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó

Szóba került a „náci karlendítés” is.

március 22., 06:13

  • Külföld
Lezuhant egy kisrepülőgép Németországban

Lezuhant egy kisrepülőgép Németországban

A pilóta azonnal meghalt.

március 22., 06:26

  • Külföld
Terrorszervezeteket népszerűsítő hallgatót utasítottak ki Romániából

Terrorszervezeteket népszerűsítő hallgatót utasítottak ki Romániából

Az országban tartózkodását nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.

március 22., 10:04

  • Címlapon
Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban

Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban

Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma.

6 órája

  • Külföld
Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban

Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban

Az afrikai ország egy külön városba vinné őket.

március 22., 12:19

  • Külföld
Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert

Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert

Ezzel az USA és Kína után Indiában van a leghosszabb metróhálózat a világon.

március 22., 06:51

  • Külföld
Egy bíboros szerint újra kell tanulnia beszélni Ferenc pápának

Egy bíboros szerint újra kell tanulnia beszélni Ferenc pápának

A szentatya húsvétig vissza szeretne térni.

március 22., 10:32

  • Címlapon
Egy fiatal nő halálát okozta a rendőri ellenőrzés elől menekülő sofőr

Egy fiatal nő halálát okozta a rendőri ellenőrzés elől menekülő sofőr

Az autót vezető nőnek nem volt jogosítványa.

1 órája

  • Külföld
Politikai meggyőződései miatt nem engedhettek be egy francia kutatót az Egyesült Államokba

Politikai meggyőződései miatt nem engedhettek be egy francia kutatót az Egyesült Államokba

A férfi bizalmas információk birtokában volt, amelyeket egy elektronikus készüléken tárolt.

március 22., 10:57

  • Külföld
Bocsánatot kért a londoni Heathrow repülőtér igazgatója

Bocsánatot kért a londoni Heathrow repülőtér igazgatója

Elismerte, hogy a tartalék generátorok sosem voltak elég erősek a repülőtér működtetéséhez.

március 22., 09:01

  • Külföld
Hárman meghaltak és tizennégyen megsérültek egy lövöldözésben Új-Mexikóban

Hárman meghaltak és tizennégyen megsérültek egy lövöldözésben Új-Mexikóban

Az áldozatok között egy 16 és egy 19 éves fiú is van.

március 22., 18:18

  • Külföld
Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában

Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában

20 perccel később egy másik járatra szállt fel.

március 22., 13:15