Örményország és Azerbajdzsán szerint is aláírásra kész a két ország közötti békemegállapodás

2025.03.14. 06:36
Jereván és Baku is megerősítette, hogy elfogadták a két ország közötti békemegállapodás szövegét. A most parafált egyezmény, ha tényleg alá is írják és érvénybe lép, több mint 30 éve húzódó területi konfliktusnak vethet véget.

Örményország és Azerbajdzsán megállapodott csütörtökön a kettejük között kötendő békeszerződés szövegéről, amellyel lezárulhat a hegyi-karabahi terület hovatartozása miatt több mint három évtizede húzódó, több háborúba torkolló konfliktus a két kaukázusi ország között – közölte egybehangzóan a bakui és a jereváni külügyminisztérium – írta az MTI.

„A szöveggel kapcsolatos munka befejeződött” – jelentette be a sajtónak Jeyhun Bayramov azerbajdzsáni külügyminiszter. Közölte, hogy „Örményország elfogadta Azerbajdzsán javaslatait a még lezáratlan kérdésekben”.

Örményország a maga részéről szintén megerősítette, hogy megegyeztek a békeszerződés szövegéről. „A békeszerződés készen áll az aláírásra” – közölte a külügyminisztérium, hozzátéve, hogy készek konzultációt kezdeni Azerbajdzsánnal az aláírás időpontjáról és helyéről.

Nikol Pasinján örmény miniszterelnök kijelentette, hogy a békemegállapodás aláírása után nem telepítenek külföldi katonai erőket a közös határra.

Az orosz békefenntartók tavaly májusban fejezték be a kivonulást Hegyi-Karabahból, viszont még mindig vannak orosz katonák Örményországban, az Azerbajdzsánnal közös határ mentén. Az Európai Uniónak megfigyelőmissziója van Örményországban, és ennek a megbízatását 2027 februárjáig meghosszabbította.

Nikol Pasinján és Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök 2022 áprilisában egy európai uniós közvetítéssel tartott brüsszeli találkozón állapodott meg abban, hogy tárgyalásokat kezdenek a békeszerződésről, és kétoldalú bizottságot hoznak létre a közös határ kijelölésére.

Baku 2023 szeptemberében egy villámhadjáratban visszafoglalta a többségében örmények lakta, nemzetközi jogilag hozzátartozó, de tőle több évtizede egyoldalúan elszakadt hegyi-karabahi területet, melynek következtében az ott élő több mint 100 ezer örmény túlnyomó része az anyaországba menekült. Azóta Jereván és Baku egyaránt többször kifejezte készségét arra, hogy békeszerződéssel zárják le a konfliktust.

Az örmény-azerbajdzsáni határ csaknem ezer kilométernyi szakasza a hegyi-karabahi enklávé hovatartozása körül kirobbant fegyveres konfliktus miatt a Szovjetunió bukása óta máig nincs hivatalosan kijelölve.