Tűzharc tört ki a libanoni határon a rakétatámadás után

Háború Izrael és a Hamász között – az Index vasárnapi hírösszefoglalója

Élő
33YB23K-highres

A legfontosabbak

2023. október 15., 17:22
Tűzharc tört ki a libanoni határon
Index
2023.10.15. 21:46
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Véget ért az Index vasárnapi élő hírfolyama az izraeli–palesztin konfliktus eseményeiről. A nap legfontosabb hírei a következők voltak:

    Köszönjük kitartó figyelmüket, tartsanak velünk hétfőn is. Jó pihenést kívánunk!

  • Az IDF szerint Muataz Eid, a terrorcsoport déli nemzetbiztonsági körzetének vezetője a Shin Bet biztonsági ügynökség és a Katonai Hírszerzési Igazgatóság hírszerzési erőfeszítései nyomán végrehajtott légicsapásban halt meg.

    A hadsereg szerint vasárnap több mint 250 célpontra mértek csapást a Gázai övezetben, főként annak északi részén.

    A célpontok között voltak a Hamász és a palesztin Iszlám Dzsihád katonai főhadiszállásai, megfigyelőállások és több rakétakilövő hely is – közölte a Times of Israel.

  • A német külügyminisztérium vasárnap utazási figyelmeztetést adott ki Izraelre, a palesztin területekre és Libanonra, mivel a közel-keleti helyzet eszkalálódik.

    A Gázai övezetre már korábban is érvényben volt egy utazási figyelmeztetés, míg az izraeli és a palesztin területekre történő utazástól „erősen eltanácsolták” a német állampolgárokat.

    Berlin mindeközben folytatja állampolgárai evakuálását a térségből. 

  • Több mint 600 ezer gázai lakos költözött dél felé, miközben folytatódik a Gázai övezet északi részéről történő evakuálás – közölte egy izraeli katonai szóvivő.

    A Reuters jelentése szerint a szóvivő arról is beszélt, hogy Izrael kész két fronton, sőt ha szükséges, több fronton is harcolni, hozzátéve, hogy a Hezbollah fokozza a helyzetet a libanoni határon, hogy megpróbálja akadályozni a gázai ellentámadást.

    A szóvivő azt is elmondta, hogy Izrael tájékoztatta a jelenleg a Hamász által fogva tartott 155 fogoly családját.

  • Egyre intenzívebbek az összecsapások az izraeli erők és a Hezbollah között. Izrael jelentette, hogy a Hezbollah egyik csapásának már civil áldozata is van. A helyzet eszkalálódni látszik. Félő, hogy Libanon is belekeveredik a konfliktusba.

    Joáv Gallant izraeli védelmi miniszter szerint Izraelnek nem érdeke egy háború a csoporttal.

    Ha a Hezbollah a háború útját választja, nagyon súlyos árat fizet érte. Nagyon súlyosat. De ha visszafogja magát, akkor ezt tiszteletben tartjuk, és a helyzet marad, ahogy van

    – fogalmazott a védelmi miniszter.

  • Joe Biden amerikai elnök elmondta, hogy beszélt a Palesztin Hatóság elnökével, Mahmúd Abbásszal.

    Az amerikai elnök elítélte a Hamász Izrael elleni támadását, és megismételte, hogy a Hamász nem segíti a palesztin nép méltósághoz és önrendelkezéshez való jogát.

    Biden azt mondta a palesztin elnöknek, hogy az Egyesült Államok a térségbeli partnereivel együttműködve biztosítja, hogy a humanitárius szállítmányok eljussanak a gázai civilekhez, és megakadályozza a konfliktus kiszélesedését.

  • Az IDF vezérkari főnöke, Herci Halevi vasárnap azt mondta, hogy

    a mi felelősségünk most az, hogy belépjünk Gázába, és elmenjünk oda, ahol a Hamász szervezkedik és működik. Mindenhol kemény csapást mérünk rájuk, minden egyes parancsnokra, minden egyes ügynökre, és elpusztítjuk az infrastruktúrájukat. Egyszóval győzelmet aratunk.

    Halevi ezeket a kijelentéseket a gázai határ közelében lévő katonákkal folytatott beszélgetése során tette.

    Valami nagy és fontos dolgot tesztek, aminek nagyon hosszú időre és egyértelműen meg kell változtatnia a helyzetet

    – mondta Halevi a katonáknak.

  • Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere a kairói repülőtéren nyilatkozott, miközben folytatja az arab országokat érintő diplomáciai körútját. Jordániába, Bahreinbe, Katarba, az Egyesült Arab Emírségekbe és Egyiptomba látogatott, hogy a közel-keleti válságról tárgyaljon. Hétfőn visszatér Izraelbe.

    Blinken megismételte, hogy az Egyesült Államok kiáll Izrael mellett, de meg akarja akadályozni a konfliktus továbbterjedését. Hozzátette, hogy a diplomatákkal folytatódik a párbeszéd a túszok, köztük amerikai állampolgárok szabadon bocsátása érdekében.

    „Izraelnek joga, sőt kötelessége megvédenie magát, biztosítania kell, hogy ilyen soha többé ne forduljon elő” – fogalmazott Blinken, aki egyúttal hangsúlyozta a civilek védelmét.

    A külügyminiszter bejelentette, hogy David Satterfield volt törökországi amerikai nagykövetet nevezte ki a humanitárius erőfeszítések vezetésére.

    Blinken szerint a térségbe vezényelt anyahajók az elrettentést szolgálják, nem provokálni akarnak.

  • A gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint 2450 palesztin halt meg, és további 9200 sérült meg október 7. óta.

    A humanitárius szervezetek elítélték Izraelt, amiért a jelenleg kórházban fekvő gázai betegek evakuálására szólított fel. A WHO szerint a kimenekítés halálos ítélettel ér fel – írja a The Guardian

  • Az izraeli kormány friss bejelentése szerint 1400-ra emelkedett a Hamász támadásaiban meghaltak száma.

    Korábban a palesztin hatóságok pedig arról számoltak be, hogy több mint 2300 ember halt meg a Gázai övezet elleni izraeli bombázásokban.

  • Izrael a jelentések szerint a közel egy hete tartó blokád után újra bekapcsolta a vízvezetékeket Gáza déli részén – írja a Sky News.

    Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója a CNN-nek adott interjújában elmondta, hogy izraeli tisztviselők tájékoztatták őt arról, hogy a vízvezetékek ismét működnek.

    A palesztinok napok óta küzdenek a víz-, élelmiszer- és energiaellátás hiányával.

  • Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) harci helikopterei a katonai infrastruktúrát támadják Libanonban – közölte az IDF szóvivője.

    Emellett arról is beszámolt, hogy az IDF tűzharcba keveredett a libanoni határon lévő katonai erőkkel – írja a Haaretz

  • Hoszein Amirabdollahian iráni külügyminiszter az Al Jazeerának nyilatkozva kijelentette, ha Izrael úgy dönt, hogy belép a Gázai övezetbe, akkor „az ellenállás vezetői a megszálló katonák temetőjévé változtatják Izraelt”.

    Az iráni külügyminiszter azt követően nyilatkozott a sajtónak, hogy a katari emírrel, Tamim sejkkel találkozott.

    Ha a háború kiterjed, súlyos veszteségek érik Amerikát is

    – tette hozzá az iráni külügyminiszter.

  • „Izrael szétveri a Hamász vérszomjas szörnyetegeit” – mondta Benjamin Netanjahu az új izraeli egység vagy más néven szükségkormány első ülésén Tel-Avivban.

    A kormányülésen a Hamász terrortámadásának áldozatairól is megemlékeztek – írja a The Guardian.  

    Éjjel-nappal dolgozunk, egységes csapatként. A köztünk lévő egység világos üzenetet ad a nemzetnek, az ellenségnek és a világnak. Láttam csodálatos katonáinkat, akik most a frontvonalban vannak. Tudják, hogy az egész nemzet mögöttük áll. Megértik a küldetés nagyságát. Készen állnak arra, hogy bármikor akcióba lépjenek, hogy legyőzzék a vérszomjas szörnyetegeket, akik ellenünk támadtak, hogy elpusztítsanak minket

    – mondta az izraeli kormányfő, hozzátéve, hogy a Hamász azt gondolta, Izrael szétesik a támadás után, de Izrael szedi szét őket.

  • „Nem szabad szem elől tévesztenünk azt a tényt, hogy a palesztinok túlnyomó többségének semmi köze a Hamász szörnyű támadásaihoz, és ezek miatt szenvednek” – írta az X-en Joe Biden amerikai elnök.

  • Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn visszatér Izraelbe, és találkozik Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel és más izraeli tisztségviselőkkel – közölte Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő.

    Blinken jelenleg Kairóban tartózkodik a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadását követő közel-keleti körútjának keretében

    – írja a CNN.

    Blinken Izraelben kezdte a diplomáciai körutat, majd tárgyalt Jordániában, Katarban, Bahreinben, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben.

  • Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közölte, hogy 330 körözött palesztint tartóztattak le Ciszjordániában a múlt szombati terrortámadás óta, közülük 190-en a Hamászhoz köthetőek. 

    Csak tegnap este 33 Hamász-tagot tartóztattak le

     – közölte az IDF.

    Az elmúlt napokban több összecsapás is volt az IDF és palesztinok között Ciszjordániában, az izraeli hadsereg szerint több terrortámadási kísérlet is történt – írja a The Times of Israel

  • Elad Kalimi, Szderót alpolgármestere a The Times of Israelnek elmondta, hogy a város 75 közvetlen rakétatámadást szenvedett el azóta, hogy a Hamász megtámadta Izraelt.

    Szderót az első izraeli város, amely a kormány által támogatott evakuálás előtt áll.

    Kalimi becslése szerint a város 30 000 lakosának mintegy kétharmadát már kimenekítették, a lakosság maradéka pedig vasárnap hagyja el a várost.

  • Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szerint újabb, a határ közelében lévő izraeli katonai állást vett tűz alá a Hezbollah Libanon felől – írja a The Times of Israel

    Sérültekről egyelőre nincs hír. A Hezbollah ma legalább négy irányított páncéltörő rakétát lőtt ki Izrael északi részén, az egyik támadásban egy civil életét vesztette. Az izraeli hadseregtől ellencsapásokra számíthatnak libanoni helyszíneken. 

    A libanoni határ menti közösségek, Manara, Jifta, Margaliot és Ramot Naftali lakóit arra utasították, hogy az új rakétatámadás közepette további értesítésig maradjanak óvóhelyen.

  • Rémálom vár a várandós nőkre Gázában – hívja fel a figyelmet az ENSZ Népesedési Alapja (UNFPA). 

    A szervezet palesztin képviselője, Dominic Allen arról tájékoztatott, hogy mintegy 50 ezer várandós nő van Gázában, akik nehéz helyzettel állnak szemben, hiszen az enklávé egészségügyi rendszere az összeomlás szélén áll – írja a CNN

    Allen elmondta, hogy az 50 000 várandós nő közül körülbelül 5000 szülni fog a következő hónapban, néhányuknál pedig komplikáció is felléphet. Aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy sokaknak ruha, higiénia és támogatás nélkül kell megszülniük a gyereküket. Arról is beszámolt, hogy megrázó történetek jutnak el hozzá a helyi kórházakból. 

    Egy gázai szülészeti klinika alkalmazottja elárulta, hogy a konfliktus kezdete óta egyes szülésznők a veszélyek miatt még a szülészeti osztályra sem tudtak eljutni. Humanitárius folyosót kell nyitni, és hozzáférést biztosítani a várandós nőknek az életmentő egészségügyi szolgáltatásokhoz – szögezte le a UNFPA képviselője. 

  • Ferenc pápa a gázai humanitárius folyosók kialakítását szorgalmazta, és a Hamász által elejtett túszok szabadon bocsátását kérte vasárnapi homíliájában a Szent Péter téren. 

    A pápa azt mondta, hogy nagy szomorúsággal követi az izraeli–palesztin konfliktust.

    A sok szenvedő emberre gondolok, a fiatalokra és az idősekre. Csak megismételni tudom a foglyok szabadon bocsátása iránti kérésemet

    – nyomatékosította, majd a gázai humanitárius helyzet biztosítására szólított fel. 

    A szentatya ezután azt kérte, hogy ne folyjon több vér, hiszen a háború mindig veszteséget jelent. 

  • A német külügyminisztérium vasárnap figyelmeztetést adott ki, amelyben azt tanácsolja állampolgárainak, hogy ne utazzanak Izraelbe, a palesztin területekre vagy  Libanonba – írja a CNN

    A minisztérium arra is felszólította a már ezeken a területeken tartózkodó németeket, hogy regisztrálják magukat a német kormánynál.

    A helyzet továbbra is rendkívül ingatag. A kormány válságstábja nagyon szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet

    – áll a közleményben.

  • Az al-Dzsazíra katari székhelyű pánarab hírtelevízió helyi irodájának bezárására tett javaslatot a kabinetben vasárnap Slomó Karai izraeli távközlési miniszter,

    szerinte ugyanis a csatorna elfogult a Hamász irányában, és veszélybe sodorja az izraeli katonákat.

    Karai javaslatát jelenleg jogászok vizsgálják. A miniszter az izraeli katonai rádióban arról beszélt, hogy szerinte az al-Dzsazíra egy uszító csatorna, amely levideózza a csapatokat a gyülekezési területeken, és Izrael állampolgárai ellen uszít. Hozzátette: „döbbenetes”, hogy a Hamász szóvivőinek az üzenete átjuthat a csatornán.

    Az al-Dzsazíra és a dohai kormány részéről mindezt egyelőre nem kommentálták.

  • A Hezbollah azt állítja, hogy a Reuters újságírójának meggyilkolására válaszolva támadta meg Izraelt vasárnap délelőtt – írja a CNN.  

    A síita fegyveres csoport közleménye szerint a Hezbollah rakétákat lőtt ki az észak-izraeli Stula városára, válaszul a pénteki izraeli támadásokra, amelyekben a Reuters újságírója és két idős civil vesztette életét. Az izraeli hadsereg (IDF) közölte, hogy vizsgálják a meggyilkolt újságíró ügyét. 

    A Hezbollah állítólagos válaszcsapásában – ahogyan azt korábban megírtuk – egy negyven év körüli civil férfi veszítette életét vasárnap. A szervezet arra is kitért közleményében, hogy „katonai állásokat” támadott precíziós irányítású rakétáival, amire válaszul az izraeli hadsereg libanoni területekre mért csapást. Az így kialakult lövöldözés egy izraeli katonai állás irányában zajlott. 

    Még mindig nem egyértelmű, hogy a Hezbollah aktívan részt vesz-e, nagyobb műveleteket indít-e Izrael ellen a mostani konfliktusban. A szervezet többször kijelentette, hogy csak akkor lő Izraelre, ha az libanoni területeket vagy a harcosait támadja. 

  • Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy az izraeli hadsereg evakuációs parancsa katasztrofális helyzetet eredményezhet a gázai kórházakban – írja a The Times of Israel. 

    Mint írták, a Gázai övezet déli részén lévő egészségügyi intézmények már így is teljesen túl van terhelve, képtelenek befogadni új betegeket, és ezekbe kellene átszállítani legalább 2000 fekvőbeteg pácienst északról. A WHO szerint ennek fényében Izrael evakuációs parancsa 

    gyakorlatilag egyenlő lehet egy halálos ítélettel e pácienseknek.

    „A WHO határozottan elítéli Izrael ismételt evakuációs parancsát azzal a 22, Gáza északi részén lévő kórházzal szemben, amelyben összesen több mint 2000 fekvőbeteg van. A páciensek és egészségügyi dolgozók kikényszerített evakuációja csak rontani fog a jelenleg humanitárius és közegészségügyi katasztrófán” – írta a szervezet.

  • Ebben az írásunkban a délelőtti percről percre tudósításunk összefoglalóját olvashatják, benne az elmúlt órák legfontosabb történéseivel. 

    • Az izraeli csapatok Gáza közelében gyülekeznek a várható szárazföldi offenzívára készülve: ha megindítják a műveletet, több tízezer katona érkezhet majd az övezetbe, akiknek Gázaváros elfoglalása, valamint a Hamász vezetésének likvidálása lesz a feladata. 
    • Civilek biztonságos áthaladását garantáló evakuációs korridor nyílt Gázában három órára, ez helyi idő szerint 13:00-kor zár be. 
    • Az izraeli hadsereg tudósítása szerint egy izraeli civil meghalt, két másik személy pedig megsebesült Észak-Izraelben egy Libanonból érkezett rakétalövés következtében. 
    • Tovább nőtt a feszültség az izraeli–libanoni határon. A Hamász azt állítja, hogy három harcosa beszivárgott Izraelbe a határon keresztül, őket később az izraeli hadsereg likvidálta.
    • Fogyóban vannak az élelmiszerkészletek a Gázai övezetben, ráadásul rohamosan apad az ivóvízkészlet is. Egy segélyszállítmányokkal megrakott konvoj a határon vesztegel. 
    • A múlt hétvége óta több mint 1300 embert öltek meg Izraelben, miközben a Gázában fogva tartott izraeli túszokról is újabb adatok érkeztek.
  • Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) legfrissebb tájékoztatásából kiderül, hogy jelenleg 126 izraeli túszt tartanak fogva Gázában. 

    Közlésük alapján legalább 279 katonájuk meghalt október 7-e óta, amikor a Hamász meglepetésszerű támadást indított ellenük. Izrael összes halálos áldozatának száma a civilekkel együtt több mint 1300.

    Az izraeli hadsereg közlése szerint a csapatok 330 körözött palesztint tartóztattak le Ciszjordánia-szerte, köztük 190, a Hamászhoz köthető palesztint múlt szombat óta. Közülük 33 embert tegnap este. 

    Az elmúlt napokban több összecsapás is volt az IDF erői és a palesztinok között Ciszjordániában, a hadsereg szerint több terrortámadási kísérlet is történt. A Palesztin Hatóság egészségügyi minisztériuma szerint október 7. óta legalább 55 ciszjordániai palesztint öltek meg az izraeli erők.

  • Nehézségekbe ütközött a Világélelmezési Program (WFP): nem tud élelmiszert juttatni az enklávéba, készleteik pedig kifogyóban vannak – számolt be Corinne Fleischer, az ENSZ humanitárius szervezetének regionális igazgatója.

    Fleischer elmondta: az WFP-nek a határon felhalmozódott készletei 1,3 millió ember két hétig tartó élelmezésére elegendők, de a csoport egyelőre nem tud biztonságosan belépni Gázába – írta meg a CNN

    Az ENSZ humanitárius szervezetének regionális igazgatója elmondta: a WFP minden féllel tárgyal annak érdekében, hogy bejusson az enklávéba, egyelőre azonban nem kapták meg az engedélyt. 

    Kifutunk az időből… Az emberek tényleg éheznek

    – fogalmazott Corinne Fleischer. 

    A WFP eddig 520 ezer gázai lakost látott el konzervekkel, kenyérrel és készpénzzel. A csoport vasárnap várhatóan további 224 ezer emberhez jut el a káosz és a vízhiány ellenére. 

  • Mahmúd Abbász, a Hamász által el nem ismert palesztin hatóság elnöke Joe Bidennel, az Egyesült Államok elnökével folytatott telefonhívásában közölte: elfogadhatatlannak tartja, hogy Izrael kiürítteti a Gázai övezetet.

    A Reuters szerint a Fehér Ház a beszéd leiratában azt közölte: Biden humanitárius segítséget ajánlott Abbásznak. Abbász hivatala viszont azt közölte, hogy a beszélgetésen a palesztin elnök jelezte: teljes mértékben elfogadhatatlannak tartja a palesztinok elüldözését Gázából (utalva ezzel arra, hogy az izraeli hadsereg pénteken arra szólította fel a lakosokat, hogy hagyják el a Gázai övezet északi részét). 

  • Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter történelmi győzelemnek nevezte az iszlamisták Izrael ellen indított támadását – közölte az MTI. 

    Katarban találkozott egymással Iszmail Haníje, a Hamász iszlamista terrorszervezet vezetője és Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter: a Hamász vasárnapi közleménye szerint a felek az együttműködés folytatásában állapodtak meg.

    A műveletet korábban az iráni vezetés több tagja, köztük a síita állam vallási és politikai vezetője, Ali Hamenei ajatollah is méltatta, jóllehet sietett leszögezni, hogy Teheránnak nem volt tudomása a Hamász terveiről.

    Nem sokkal korábban Amirabdollahián Bejrútban találkozott Tor Wenneslanddal, az ENSZ közel-keleti megbízottjával. A megbízott – Stéphane Dujarric, az ENSZ-főtitkár szóvivője szerint – igyekszik elérni a Gázai övezetbe hurcolt túszok kiszabadítását, a humanitárius segélyek célba juttatását, valamint diplomáciai erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a válság ne gyűrűzzön tovább a térségben.

    Mindeközben Irán ENSZ-képviselete a korábban Twitter néven ismert X közösségi portálon leszögezte: ha folytatódnak Izrael „háborús bűncselekményei, annak messzemenő következményei lehetnek”.