Ukrajna számára a legfontosabb tanácskozásra készülnek az Európai Unióban

További Külföld cikkek
-
Szijjártó Péter: Amíg Brüsszel sikoltozik, Magyarország tárgyalásokkal oldja meg a problémáit
- Evakuáltak egy kórházat Thaiföldön a földrengés miatt, egy nő az utcán szülte meg gyermekét
- Bíróság előtt az idős hölgy, aki régen még terroristaként bankokat rabolt
- Mik azok a tetkók az amerikai védelmi miniszteren?
- Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban
Március 20-án tart ülést az uniós külügy- és védelmi miniszterekből álló Külügyi Tanács. Az ülés napirendje szerint a tagállamok tárgyalnak a hetek óta tartó tüntetéshullámról Tunéziában, emellett megvitatják a tavaly elfogadott, az EU számára előírt stratégiai iránytű végrehajtását, azonban a legfontosabb téma – csakúgy, mint 2022. február 24-e óta mindig – ismételten Ukrajna lesz.
Fogytán a lőszerek
Mint arról az Indexen többször is beszámoltunk, az Európai Unió tagállamai és a NATO régóta pénzzel, illetve fegyverrel támogatják az orosz agresszió elleni ukrán ellenállást. A legfrissebb adatok szerint a tagállamok eddig is nagymértékben nyújtottak segítséget a honvédő országnak, ugyanakkor az elhúzódó háború nemcsak több emberéletet követel, hanem a katonai felszerelések csökkenésével is jár.
Az ukránok eddig is gondosan osztották be a kapott lőszereket: Észtország becslései szerint, míg átlagosan napi 2-7 ezer lőszert használnak el, addig az orosz hadsereg ennek többszörösét, 20-60 ezret, ugyanakkor azt, hogy mindkét fél fogytán van a lőszerből, jól mutatják a NASA műholdfelvételei, mint azt az Átlátszó megírta.
Ennek ellenére Ukrajna régóta azt követeli az EU-tól és a NATO-tagállamoktól, hogy a fegyvereken kívül újabb lőszerekkel támogassák, hiszen abból is lassan kifogynak.
A Bloomberg információi szerint Ukrajna idén egymillió lőszert szeretne beszerezni, ami az észt becslések szerint 4 milliárd euróba, azaz csaknem 1600 milliárd forintba kerülne.
Ukrajna mellett Moldovát és Grúziát is tárt karokkal várná az EU-ba a lehetséges új észt kormány
Emellett a lehetséges új kormány négy évig kormányozna, ami nagy vállalás, lévén, hogy eddig az észt kormányok átlagosan 632 napig húzták.
A Politico értesülései szerint az Ukrajnát a háború első napjától teljes mellszélességgel támogató észt miniszterelnök, Kaja Kallas már a februári EU-csúcson is előhozakodott azzal, hogy az EU-nak közös lőszerbeszerzéssel kellene segítenie a megtámadott országot. Az végül a csúcsot lezáró szövegből kimaradt, de a háttérben azóta is folynak a tárgyalások erről.
Pótolni a pótolhatatlan készleteket
Ugyanakkor ez nem olyan könnyű, mint elsőre tűnik: az EU- és NATO-tagállamok már a háborút megelőzően elkezdték felfegyverezni, majd megfelelő lőszerekkel ellátni Ukrajnát,
az átadott készleteket pedig nem teljesen sikerült pótolni.
Például a német kormány a háború kitörése után 100 milliárd eurónyi pénzt különített el a hadserege, a Bundeswehr modernizálására, ugyanakkor sajtóhírek szerint az elkülönített pénzből eddig még semmit sem költöttek el, sőt, az új védelmi miniszter a jelenleg zajló költségvetési vitán további 10 milliárd eurót kérne a szövetségi költségvetésből, ugyanezen célra.
Részben az ok, hogy az európai hadiiparnak egyszerűen nincs elég kapacitása ilyen mértékben pótolni a saját hadseregéből kivont katonai anyagokat. Az Európai Unió belső piacáért felelős uniós biztos, a francia Thierry Breton ezért Bulgáriába látogatott, hogy az április eleji parlamenti választásra készülő országban a lőszergyártások felgyorsításáról tárgyaljon.
A francia politikus még korábban azt nyilatkozta, az európai védelmi iparnak háborús termelésre kellene átváltania, így Bulgária mellett a múlt héten más országokba is ellátogatott, amelyek fel tudnák pörgetni a lőszergyártást: a francia biztost Szófia után Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban, Franciaországban és Romániában is e célból fogadták.
Kétmilliárd eurós kérdés: lesz-e elég lőszer?
Az Európai Bizottság ezért arra keresi a választ, hogyan lehetne Ukrajnát további lőszerekhez juttatni, illetve feltölteni az EU-ból kieső készleteket.
A hétfőn kezdődő csúcson így átbeszélik Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője által a múlt héten prezentált tervet, ami ezt segítené. Borrell egy blogbejegyzésben kifejtette, hogy Stockholmban egy informális találkozó keretén belül miről állapodott meg az uniós diplomatákkal. Terve lényegében három részből áll:
- Több tüzérségi lőszer azonnali szállítását kell biztosítani – erre 1 milliárd eurót különítene el a már meglévő Európai Békeprogram (EPF) felhasználásával.
- Az EU-tagok közösen szereznének be lőszert, amivel a tagállamok kieső készleteit pótolnák, illetve biztosítanák Ukrajna hosszú távú támogatását.
- Segítenék az európai védelmi ipar gyártási képességeinek felgyorsítását.
Ezekre azért lenne szükség, mert az ukránok mellett az EU-s vezetők is úgy látják, ha Ukrajna nem jut elég lőszerhez, azzal veszélyeztetik az ukrán ellenállást. A Politicónak megszólaló név nélküli forrás szerint az 1+1 milliárd eurós terv az ukrán védelmi minisztérium konkrét kéréseinek felel meg.

Annak ellenére, hogy Borrell a blogposztját úgy zárja, Stockholmban mindenki egyetértett azzal, az EU-nak gyorsan kell lépni, hozzáteszi:
a terven van mit dolgozni, ugyanis azzal még problémák vannak. A brit Telegraph szerint pedig ez a probléma Franciaország.
A lap ugyanis arról ír meg nem nevezett diplomatákra hivatkozva, hogy Franciaország azt szeretné, ha az 1+1 milliárd eurós lőszerbeszerzésnél ez a pénz az EU-n belül maradna, azaz olyan cégektől vásárolnának, ami az unió területén működik.
Azonban e francia javaslattal nem mindenki ért egyet: a brit konzervatív lapnak név nélkül nyilatkozó diplomata szerint ezzel az Ukrajnába áramló lőszerek lassabban érnének oda a frontra, így kulcsfontosságú EU-n kívüli szereplőket is bevonni – erről ugyan a diplomata már nem beszél, de ilyen lehet például Norvégia vagy az Egyesült Államok. Emellett azzal is megvádolta Franciaországot, hogy szerinte Párizsnak fontosabb a saját hadiipara, mint Ukrajna támogatása.
A brit konzervatív lap szerint egyébként ez az összeg összesen egymillió darab 155 mm-es tüzérségi lőszerre lenne elegendő – pont annyira, mint amennyit az ukránok kérnének, ugyanakkor, mint fentebb említettük, Észtország szerint 2 milliárd euró helyett ezért csaknem a dupláját kellene kifizetni.
Mi lesz a magyar álláspont?
A magyar kormány a háború megkezdése óta világosan fogalmazott, miszerint nem hajlandó sem ölésre alkalmas eszközöket átadni, sem pedig ezeket az ország területén átengedni, mivel ez hosszú távon a háború eszkalálódásához, illetve annak elhúzásához járul hozzá.
Ugyanakkor az Átlátszó február végén arról írt, a kormány titokban már egyeztet az ukrajnai fegyverszállításokról. Az oknyomozó portál ezt azzal látta alátámasztottnak, hogy Géczy Balázs, a magyar NATO-képviselet helyettes képviselője részt vett az Ukrajna támogatását koordináló Ramsteini Csoport ülésén még február 14-én, de szintén jelen volt Szűcs József ezredes, a Magyar Honvédség Légi Vezetési és Irányítási Központ volt parancsnoka is. Emellett a lap korábbi találkozókról készült fotókra hivatkozva azt állítja, a magyar kormány már korábban is részt vett ezeken a tárgyalásokon.
Hogy megtudjuk, mi várható a magyar kormánytól a hétfőn kezdődő Külügyi Tanácsok ülésen, majd a pár nappal később kezdődő EU-csúcson, ahol az uniós állam- és kormányfők döntenek a közös lőszerbeszerzésről, megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot (KKM).
A Szijjártó Péter által vezetett tárcától az alábbi kérdések kapcsán érdeklődtünk:
- Támogatja-e a magyar kormány Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője által március 14-én nyilvánosságra hozott javaslatát, miszerint az uniós tagállamok 1+1 milliárd euró értékben közösen vásároljanak elsősorban 155 mm-es tüzérségi lőszert, hogy a tagállamok kieső készleteinek pótlása mellett Ukrajnát támogassák?
- Az ülésen meg fogják-e szavazni Borrell javaslatát? Amennyiben nem, miért? Milyen alternatívát javasolnának helyette?
- A lehetséges közös, uniós lőszerbeszerzés mellett a magyar kormány tervezi-e, hogy a jövőben lőszerrel támogassa Ukrajnát? Ha igen, mikor? Ha nem, miért? Az Átlátszó nevű lap február 21-én publikált cikke szerint a magyar kormány már tárgyalásokat folytat az Ukrajnának nyújtott fegyvertámogatásról.
Írásunk megjelenéséig nem válaszolt a KKM. Amennyiben ez változik, arról külön cikkben számolunk be.
(Borítókép: Chris McGrath / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának
A szlovák köztársasági elnök támadja Ficót.
március 22., 18:18
- Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah
Nem maradt el az izraeli erők válasza.
március 22., 13:35
- Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes
A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.
március 22., 17:54
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
1 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
tegnap, 22:00
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
tegnap, 21:22
- Külföld
Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing
Donald Trump amerikai elnök szerint Vlagyimir Putyinnak van oka a félelemre.
március 22., 14:17
- Külföld
Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett
A rendőrök ellehetetlenítik a gyülekezést, az ellenzék pedig állítja, hogy államcsíny történt.
március 22., 14:30
- Külföld
Ferenc pápa vasárnap elhagyhatja a kórházat
A szentatya egyúttal először lép majd a nyilvánosság elé.
március 22., 16:46
- Külföld
Szijjártó Péter: Amíg Brüsszel sikoltozik, Magyarország tárgyalásokkal oldja meg a problémáit
A miniszter szerint Brüsszel a felelős Donald Trump vámemelései miatt.
24 perce
- Címlapon
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.
55 perce
- Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire
Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.
március 22., 16:17
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa egy mondattal beoltotta új frizurája miatt Nagy Zsolt Leót, aki csak pislogni tudott a beszóláson
tegnap, 20:20
- Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó
Szóba került a „náci karlendítés” is.
március 22., 06:13
- Külföld
Több ország nagykövetének kinevezését hagyta jóvá a kormány
A diplomaták Bécsben és Budapesten is végzik a munkájukat.
március 22., 06:50
- Mindeközben
Elizabeth Moss köpni-nyelni nem tudott, olyan bizarr dolgot kértek tőle A szolgálólány meséjének forgatása után
tegnap, 19:19
- Külföld
Csallóközben három kilométeres körzetben minden haszonállatot leölnek
A ragadós száj- és körömfájás Szlovákiában is megjelent.
március 22., 20:15
- Mindeközben
Pumped Gabo heves szóváltásba keveredett Lukács Mikivel: „Arra van szükségem, hogy bekussolj végre, tesóm!”
tegnap, 18:32
- Címlapon
Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban
Több ezer sérültje van a természeti csapásnak.
1 órája
- Címlapon
Utánajártunk, mikor törlik el az óraátállítást
Az európaiak döntő többsége már búcsút intene neki.
3 órája
- Mindeközben
Ráthonyi-Palácsik Tímea máig tartja a kapcsolatot Arnold Schwarzeneggerel: FaceTime-on gratulált a kisfiunkhoz
tegnap, 17:52
- Külföld
Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?
Az orosz elnök ultranacionalista követői körében erős zavarodottság érzékelhető az orosz–amerikai közeledés láttán.
március 22., 20:04
- Külföld
Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai
Pénteken 16 órára lezárták a légikikötőt.
március 22., 13:14
- Külföld
Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek
Továbbra is tagadják az ellenük felhozott vádakat.
március 22., 12:26
- Mindeközben
Újabb világsztár tartózkodik Budapesten, feleségével megvan a véleményük a magyarokról
tegnap, 16:46
- Külföld
Átalakítanák az Európai Uniót, milliárdokat bukhatunk
Így Magyarország 110 milliárd forinttal kevesebb támogatást kapna.
március 22., 10:17
- Külföld
Bocsánatot kért a londoni Heathrow repülőtér igazgatója
Elismerte, hogy a tartalék generátorok sosem voltak elég erősek a repülőtér működtetéséhez.
március 22., 09:01
- Címlapon
Miniszterelnöki megbízást kapott Gáspár Győző
Orbán Viktor személyesen írt neki levelet.
tegnap, 19:51
- Külföld
Donald Trump nem viccelt: több mint félmillió embert toloncolnak ki az Egyesült Államokból
Az amerikai elnök több százezer ukrán állampolgárral is hasonlóan járna el.
március 22., 09:19
- Mindeközben
Szoboszlai Dominik újdonsült felesége, Buzsik Borka újabb esküvői fotókat posztolt, ilyen gyűrű került az ujjára
tegnap, 14:44
- Külföld
Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert
Ezzel az USA és Kína után Indiában van a leghosszabb metróhálózat a világon.
március 22., 06:51
- Külföld
Terrorszervezeteket népszerűsítő hallgatót utasítottak ki Romániából
Az országban tartózkodását nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.
március 22., 10:04
- Mindeközben
Dávid Petra fejére ráugrott egy tehén a Farm VIP-ban: „Óriási szerencsém volt, Judie szó szerint megmentette az életemet”
tegnap, 13:40
- Külföld
Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban
Az afrikai ország egy külön városba vinné őket.
március 22., 12:19
- Külföld
Politikai meggyőződései miatt nem engedhettek be egy francia kutatót az Egyesült Államokba
A férfi bizalmas információk birtokában volt, amelyeket egy elektronikus készüléken tárolt.
március 22., 10:57
- Címlapon
Katonai elemző szerint Vlagyimir Putyin számára a lőszer pénzbe kerül, a halottak viszont semmibe
3 órája
- Címlapon
J. D. Vance Grönlandra látogatott, meglepte a mínusz 18 fokos hideg
Az amerikai alelnök élesen kritizálta Dániát.
3 órája
- Címlapon
Az emberi nyomorúság, kiszolgáltatottság, gyarlóság és gonoszság éve képekben
Minden ott van a fotókon, ami megdöbbentett, elkeserített és megríkatott bennünket 2024-ben.
2 órája