Srí Lanka gazdasági és politikai válsággal néz szembe

2022-04-06T060215Z 2074702819 RC2AGT9PFKNL RTRMADP 3 SRI-LANKA-C
2022.04.06. 10:44
A 22 millió lakosú szigetország, Srí Lanka gazdasági és politikai válsággal küzd, a tüntetők a kijárási tilalom ellenére az utcára vonulnak, a kormány miniszterei pedig tömegesen mondanak le.

Az elégedetlenség oka, hogy a dél-ázsiai ország 1948-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági visszaeséssel szembesült, a bénító infláció pedig az alapvető javak árát az egekbe repítette – írja a CNN. A hetek óta lappangó düh múlt csütörtökön tetőzött: a tüntetések erőszakba torkolltak.

A gazdasági válság oka

Szakértők szerint a válság évek óta tart, melyet a balszerencse és a kormány rossz gazdálkodása okozott. Az elmúlt évtizedben a Srí Lanka-i kormány hatalmas összegben vett fel kölcsönöket külföldi hitelezőktől a közszolgáltatások finanszírozására – mondta Murtaza Jafferjee, a colombói székhelyű Advocata Intézet elnöke.

A hitelfelvételi hullám egybeesett a Srí Lanka-i gazdaságra mért csapások sorozatával, a természeti katasztrófáktól (heves monszunok) az ember okozta csapásokig, beleértve a kormány által elrendelt műtrágyatilalmat, amely megtizedelte a gazdák termését.

A problémák 2018-ban súlyosbodtak, amikor az elnök által a miniszterelnök menesztése alkotmányos válságot váltott ki, a következő évben, a 2019-es húsvéti robbantások során templomokban és luxusszállodákban több száz ember halt meg, 2020-tól pedig a Covid–19-világjárvány megjelenése nehezítette meg a szigetországban élők életét.

A hatalmas deficittel szembesülve Gotabaya Rajapaksa elnök csökkentette az adókat, hogy ezáltal élénkítse a gazdaságot, viszont a törekvése kudarcba fulladt, mivel a lépés visszafelé sült el, és inkább az állami bevételeket sújtotta. Arra késztette a hitelminősítőket, hogy Sri Lankát a fizetésképtelenséghez közeli szintre minősítsék le, ami azt jelenti, hogy az ország elveszítette a tengerentúli piacokhoz való hozzáférését.

Srí Lanka ezután kénytelen volt devizatartalékaira támaszkodni, hogy kifizesse az államadósságot, ami a 2018-as 2390 milliárd forintnak megfelelő összegről idén 762 milliárd forintra zsugorította tartalékait. Ez hatással volt az üzemanyag és más alapvető élelmiszerek importjára, ami az árakat az egekbe szöktette.

Mindennek tetejébe a kormány márciusban bevezette a Srí Lanka-i rúpiát – ami azt jelenti, hogy árfolyamát a devizapiaci kereslet és kínálat alapján határozták meg. Úgy tűnt, a lépés célja a valuta leértékelése volt, hogy a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) hitelt kapjon, és ösztönözze a hazautalásokat. A rúpia dollárral szembeni árfolyamának zuhanása azonban csak rontott a Srí Lanka-iak helyzetén.

Mit jelent ez a Srí Lanka-i emberek számára?

A Srí Lanka-iak számára a válság a mindennapi életet az alapvető javakért való sorban állás végtelen körforgásává változtatta, amik közül sokat már árujeggyel adnak. Az elmúlt hetekben az üzletek kénytelenek voltak bezárni, mert nem tudják működtetni a hűtőszekrényeket és a ventilátorokat.

Néhányan lehetetlen helyzetbe kerültek: dolgozniuk kell, hogy etetni tudják a családjukat, de közben sorban kell állniuk az ellátmányért. Még a megtakarítással rendelkező középosztály tagjai is szorongnak, mert attól tartanak, hogy kifogyhatnak az olyan alapvető élelmiszerekből, mint a gyógyszerek vagy a benzin. Az életet megnehezítik a gyakori áramkimaradások, amelyek Colombót néha több mint 10 órára sötétségbe borítják.

Mi történik a tüntetésekkel?

A tüntetők Colombóban március végén vonultak az utcára, hogy felelősségre vonják a kormányt. A közvélemény csalódottsága és dühe március 31-én tört ki, amikor a tüntetők téglákat dobáltak és tüzet gyújtottak az elnök magánrezidenciája előtt. A rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be a tüntetés feloszlatására, majd 36 órás kijárási tilalmat rendelt el.

Rajapaksa elnök április 1-jén országos szükségállapotot hirdetett, felhatalmazta a hatóságokat, hogy parancs nélkül őrizetbe vegyenek embereket, és blokkolta a közösségimédia-platformokat.

A tüntetések azonban másnap a kijárási tilalom ellenére folytatódtak, ami arra késztette a rendőrséget, hogy több száz tüntetőt tartóztasson le, miután békésen folytatódtak a megmozdulások. Kedd este diákokból álló tüntetők tömegei ismét körülvették Rajapaksa rezidenciáját, és a lemondását követelték. A sürgősségi rendeletet április 5-én visszavonták.

Mi történik a kabinettel?

A kormány teljes kabinetjét április 3-án gyakorlatilag feloszlatták a vezető miniszterek tömeges lemondása miatt. Egy hétvége alatt mintegy 26 kabinetminiszter mondott le, köztük az elnök unokaöccse is, aki a közösségimédia-használat korlátozását úgy bírálta, mint amit „soha nem nézne el”.

Más fontos személyiségek, köztük a központi bank kormányzója is lemondott. A káoszban lévő kormányzattal szembenézve az elnök hétfőn megkísérelte az átszervezést, amelytől azt remélte, hogy megnyugtatja az ellenzéket. Négy minisztert, köztük egy pénzügyminisztert neveztek ki a kormány ideiglenes vezetésére, míg több más miniszter új tisztséget kapott, hogy az ország működőképes maradjon „a teljes kabinet kinevezéséig” – olvasható az elnöki sajtóközleményben. Ám alig egy nappal később az ideiglenes pénzügyminiszter lemondott, mondván, csak a „kérések sokasága” miatt vállalta a pozíciót, de rájött, „új, proaktív és nem hagyományos lépéseket kell tenni”, az átszervezés pedig nem tudta megakadályozni a további dezertálásokat.

A kormányzó Srí Lanka-i Népi Front Koalíció (más néven Sri Lanka Podujana Peramuna) keddre 41 képviselői helyet veszített, miután több partnerpárt kivonult, hogy független csoportként folytassák a munkát. A koalíciónak így csak 104 képviselői helye maradt, és elveszítette parlamenti többségét.

Mit mondott a kormány?

Rajapaksa elnök hétfőn nyilatkozatot adott ki, de közvetlenül nem foglalkozott a lemondásokkal, csak arra szólította fel a pártokat, hogy

dolgozzanak együtt az összes polgár és a jövő nemzedékei érdekében. A jelenlegi válság számos gazdasági tényező és globális fejlemény eredménye

– állt a nyilatkozatban.

Ázsia egyik vezető demokratikus országaként erre demokratikus keretek között kell megoldást találni.

Még aznap, a kabinetátalakítás bejelentésekor az elnöki hivatal közleményt adott ki, amelyben Rajapaksa „az egész nép támogatását kérte az ország előtt álló gazdasági kihívás leküzdéséhez”. Korábban Rajapaksa azt mondta, megpróbálja megoldani a problémát, és a múlt hónapban a nemzethez intézett beszédében kijelentette, „ezt a válságot nem én idéztem elő”. Április 1-jén Mahinda Rajapaksa miniszterelnök – az elnök idősebb testvére és maga is volt elnök – a CNN-nek azt mondta, helytelen azt állítani, hogy a kormány rosszul irányította a gazdaságot, mert inkább a Covid–19 okolható a válság kialakulásáért.

Mi a következő lépés?

Srí Lanka most pénzügyi támogatást kér az IMF-től, és olyan regionális hatalmakhoz fordul, amelyek esetleg tudnak segíteni. Múlt havi beszédében Rajapaksa elnök elmondta, mérlegelte az IMF-fel való együttműködés előnyeit és hátrányait, és úgy döntött, hogy a washingtoni székhelyű intézménytől kér segítséget – amitől kormánya eddig vonakodott. Srí Lanka segítséget kért Kínától és Indiától is, és Újdelhi márciusban már 346 milliárd forintos hitelkeretet biztosított, de egyes elemzők arra figyelmeztettek, hogy ez a segítség inkább csak meghosszabbítja a válságot, mintsem megoldja azt.

Továbbra is nagy a bizonytalanság a továbbiakkal kapcsolatban. Az országos fogyasztói árinfláció csaknem megháromszorozódott: a szeptemberi 6,2%-ról februárra 17,5%-ra emelkedett az ország központi bankja szerint. Srí Lankának az év hátralévő részében mintegy 1385 milliárd forintnak megfelelő adósságot kell visszafizetnie.

(Borítókép:  Gotabaja Radzsapaksza elnök lemondását követelik tüntetők Srí Lanka fővárosában, Colombóban 2022. április 4-én.  Fotó:  Dinuka Liyanawatte / Reuters)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen

Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen

A hét szomszédos országból csak kettő írta alá a nyilatkozatot.

március 28., 13:33

  • Külföld
Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot

Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot

Az Indexnek is megerősítették az információt.

tegnap, 21:24

  • Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

A tárcavezető a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos kritikákra is reagált.

március 28., 13:18

  • Címlapon
Csoda Párizsban: a Szeged lemosta a pályáról a sztárcsapatot, továbbjutott a Bajnokok Ligájában

Csoda Párizsban: a Szeged lemosta a pályáról a sztárcsapatot, továbbjutott a Bajnokok Ligájában

Hátrányból kezdtek a vendégek, a 48. percben már rászámolt a PSG-re a magyar publikum.

tegnap, 22:21

  • Külföld
Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Voltak, akiknek a 28. emeletről kellett lejutnia, miközben rengett a föld.

március 28., 16:55

  • Külföld
Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

A mostani elkövető egy napon áll bíróság elé azzal a nővel, akit még februárban tartóztattak le.

március 28., 16:58

  • Külföld
A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

Szakértő magyarázza el a földrengés okát.

március 28., 14:28

  • Címlapon
Schiffer András: A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés önmagában nem elég

Schiffer András: A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés önmagában nem elég

A volt országgyűlési képviselő két súlyos hiányosságra hívta fel a figyelmet, és keményen bírálta a kormány külpolitikai kettős mércéjét.

tegnap, 16:43

  • Külföld
A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt

A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt

Traumatológiai ellátmányt és gyógyszert küldenek a helyszínre.

március 28., 16:39

  • Külföld
Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet

Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet

A fővárosban kreatív ötlettel oldják meg a macskák túlszaporodását.

március 28., 17:18

  • Külföld
Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is

Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is

Azt nem tudni, hogy hivatalosan mivel vádolják.

március 28., 18:49

  • Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt

Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt

Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.

március 28., 06:35

  • Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását

Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását

Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.

március 28., 06:40

  • Címlapon
Protokollbaki az Orbán–Netanjahu-csúcstalálkozón

Protokollbaki az Orbán–Netanjahu-csúcstalálkozón

Porszem került a gépezetbe.

tegnap, 13:20

  • Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?

Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?

Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.

március 28., 09:03

  • Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.

március 28., 07:13

  • Külföld
Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése

Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése

Mintegy 1,8 milliárd dollárt terveznek megtakarítani.

március 28., 10:28

  • Külföld
Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég

Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég

Szakszervezeti vezetők szerint ez jogsértés is lehet.

március 28., 11:26

  • Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal

Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal

Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.

március 28., 09:13

  • Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.

március 28., 08:20

  • Külföld
Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

A gólyák szerelmi élete politikai kérdéssé vált.

március 28., 12:18

  • Külföld
Fontosabb Donald Trumpnak, hogy többsége legyen a kongresszusban, mint hogy ki az ENSZ-nagykövet

Fontosabb Donald Trumpnak, hogy többsége legyen a kongresszusban, mint hogy ki az ENSZ-nagykövet

Az amerikai elnök visszavonta jelölését.

március 28., 10:24

  • Külföld
Háztetőket rongált meg, fákat döntött ki a viharos szél Romániában

Háztetőket rongált meg, fákat döntött ki a viharos szél Romániában

A meteorológiai szolgálat harmadfokú figyelmeztetést adott ki néhány megyére.

március 28., 15:21

  • Külföld
Földrengés Thaiföldön

Földrengés Thaiföldön

március 28., 14:04

  • Címlapon
Eltűnik a főváros egyik legrondább közterülete, teljesen átalakul

Eltűnik a főváros egyik legrondább közterülete, teljesen átalakul

Ferencvárosi csoda, el is indult a munka.

tegnap, 19:44

  • Külföld
Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

A hatóság emberei véletlenül tartózkodtak a pénzintézet közelében.

március 28., 13:05

  • Külföld
Legalább 41 nő megerőszakolása miatt tartóztattak le bármenedzsereket Belgiumban

Legalább 41 nő megerőszakolása miatt tartóztattak le bármenedzsereket Belgiumban

Három vádlottat már kihallgattak, egyet ezt követően elengedtek.

március 28., 17:20