- Külföld
- belarusz
- lengyelország
- aljakszandr lukasenka
- európai unió
- németország
- oroszország
- bevándorlás
- migráció
Aljakszandr Lukasenka lépéskényszerbe hozta az Európai Uniót

További Külföld cikkek
-
Lakóházba csapódott egy kisrepülőgép Minneapolis közelében, az összes utas meghalt
- Ukrán tisztviselő: Oroszország ipari méretű népirtást követ el a nap minden egyes percében
- Rohamosan nő a halálos áldozatok száma Mianmarban, összedőlt a fővárosi reptér irányítótornya
- Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin
- Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
A Lengyelországot és Belaruszt érintő migrációs útvonal korábban is létezett, de igazán a nyáron vált aktívvá, feszültséget okozva a két ország között.
„A belarusz hatóságok év elején számos esetről számoltak be, amikor migránsok kisebb-nagyobb csoportjai megpróbáltak illegálisan átlépni az Európai Unió területére, a belarusz határőrök azonban feltartóztatták őket” – mutatott rá Kosztur András az Indexnek.
Kína karjaiba űzhetik Belaruszt és Oroszországot
Minszk és Moszkva összezár, elfogadták, hogy a Nyugattal befagytak a kapcsolatok, de ha tovább ütik őket, abból Kína profitálhat.
Tavasszal, ahogy ismét mérgesedni kezdett a belarusz vezetés viszonya szomszédaival, különösen a Prataszevics-ügy után, a belaruszok nyíltan kijelentették, hogy amennyiben az Európai Unió szankciókkal sújtja Belaruszt, úgy nem fogja megvédeni a határaikat.
A migránsok ezt, mondhatni, nyílt felhívásnak vették, főképp azokban az országokban, ahonnan vízum nélkül el lehet jutni Minszkbe, hiszen uniós oldalról jóval lazább volt a határ őrizete
– mondta a XXI. Század Intézet vezető kutatója.
Hétfőn a lengyel határnál kialakult válságról egyeztetett telefonon Angela Merkel leköszönő német kancellár és Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök. Kosztur András szerint maga a tárgyalás ténye is fontos a belarusz elnök számára, mert rendszere legitimációjának első lépéseként is értelmezhető.
Lukasenka már a gázszállítás leállításával is fenyeget
Nemzetközi válsággá terebélyesedhet a több ezer menedékkérő feltartóztatásának ügye a lengyel–belorusz határon.
Bár részletek nem derültek ki a tárgyalásról, a XXI. Század Intézet vezető kutatója úgy véli, Lukasenka közlései alapján a válság közeli megoldása tűnik valószínűnek.
A belarusz elnök arra is utalt, hogy jelenleg az Európai Unió térfelén pattog a labda, ő kész engedni, ha Nyugatról sem feszítik tovább a húrt, például újabb szankciókkal
– tette hozzá a kutató.
A belarusz elnök elérte a célját?
Szerdán belarusz elnöki hivatal közölte: Aljakszandr Lukasenka megegyezett Angela Merkellel arról, hogy belarusz tisztségviselők tárgyaljanak az Európai Unióval a belarusz–lengyel határon kialakult válság megoldásáról. A megállapodás híre előtt Angela Merkel két napon belül másodszor beszélt telefonon a belarusz elnökkel.
Az orosz és a belarusz sajtó a határon kialakult válság humanitárius oldalát hangsúlyozza folyamatosan, hasonlóan ahhoz, ahogy a nyugati sajtó tette 2015-ben az Európát sújtó migráció tetőpontján.
A nyugati hozzáállásban a mára tipikussá vált kettős mérce figyelhető meg. Ezúttal már a BBC és a CNN riporterei is következetesen a migráns szót használják a lengyel határon várakozókra. Nem hinném, hogy a migrációban rejlő veszélyek hirtelen felismeréséről lenne szó nyugati részről, sokkal inkább arról, hogy a belarusz határon történtek beilleszthetők a mainstream sajtó hidegháborús narratívájába, így mondhatni, „ez más”, mint például a magyar határon 2015-ben történtek
– fejtette ki Kosztur András. Hozzátette: orosz, belarusz részről a médiában nyilvánvalóan ennek a kettős mércének a kifigurázása zajlik, gyakorlatilag saját, pár évvel ezelőtti retorikájukkal szembesítik a nyugati sajtótermékeket, miközben arra is emlékeztetnek, hogy jórészt a nyugati államok felelősek a közel-keleti országokban uralkodó állapotokért is.
A kutató szerint a belarusz közvélemény álláspontjáról nehéz lenne hiteles képet alkotni, de a hatóságok azt állítják, körültekintően gondoskodnak a migránsok étkeztetéséről, adott esetben orvosi ellátásáról, és ezekről rendszeresen fotó- és videoriportokban számolnak be.
Kosztur András kiemelte: a lengyel–belarusz határon kialakult helyzet jelenlegi nehéz kezelhetősége abból fakad, hogy váratlan volt a migráció növekedésének mértéke.
A jelenleg a határon várakozók száma azonban ahhoz közeli, ahány illegális határátlépőt a magyar hatóságok az idei évben hetente megállítani kényszerülnek a határokon. A nyomás tehát a déli migrációs útvonalakon továbbra is nagyobb, és vélhetően növekedni is fog. A belarusz útvonalon a megfelelő határvédelmi rendszerek kiépülése esetén viszont a probléma teljes mértékben kezelhetővé válhat, a Belarusszal történő megállapodás és így belarusz részről a határőrizet szigorítása esetén pedig ismét alacsony intenzitásúvá válhat ez az útvonal
– magyarázta a XXI. Század Intézet vezető kutatója az Indexnek.
Arról, hogy mi a politikai érdeke Belarusznak, Lengyelországnak és Németországnak jelen pillanatban, és milyen szerepe van Oroszországnak a kialakult helyzetben, Kosztur András elmondta:
- Belarusz elsődleges érdeke a tárgyalások kikényszerítése volt. A Merkel–Lukasenka-kapcsolatfelvétel azt jelzi, hogy ezen a vonalon sikerült eredményeket elérni.
- Lengyelország és a balti államok érdeke az volt, hogy egyfajta európai, illetve nyugati szolidaritást teremtsenek maguk mellett, ami eddig sikerült is.
- Németország, illetve az Európai Unió számára most az lehet a kihívás, hogy úgy oldják fel a helyzetet, hogy az ne járjon politikai arcvesztéssel, viszont elkerüljék a helyzet további eszkalálódását.
- Oroszország jelen helyzetben támogatja Belaruszt, hiszen a moszkvai politika is nyíltan deklarálta már, hogy a jövőben határozottabban fog fellépni a nyugati szankciós politikával szemben, adott esetben akár aszimmetrikus módon.
„Mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy Lukasenka nem blöfföl, és mivel egy fontos tranzitországról van szó, ez jelenleg – tekintettel a világgazdaság és világkereskedelem egyébként is sok szempontból válságos állapotára – kockázatokat rejt magában. Másrészt viszont az Európai Unió nem tehet nyílt engedményeket egy zsaroló akciót követően, hiszen azzal saját gyengeségéről tenne tanúbizonyságot. Ezt a dilemmát vélhetően óvatos diplomáciai manőverek sorával lehet majd csak megoldani” – fogalmazott a XXI. Század Intézet vezető kutatója.

A kérdésre, hogy mekkora kárt jelentenek Aljakszandr Lukasenka belarusz elnöknek az eddigi és a kilátásba helyezett uniós szankciók, Kosztur András kifejtette: az eddigi Belarusz elleni szankciók több ágazatot is rosszul érintettek, az ország felett a légi forgalom is jelentősen csökkent – többek között ezzel indokolták egyébként, hogy sűrítették a Közel-Kelet felől induló járatokat.
Ugyanakkor az Oroszországgal vagy Kínával való gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzése révén ezek a veszteségek idővel kompenzálhatók – tette hozzá a kutató.
Szerinte a további szankciók az Európai Uniónak is komoly károkat okozhatnak, eredményük pedig kétséges, ahogy az Oroszország elleni szankciók sem döntötték meg a Putyin-rendszert, viszont erősítették a kapcsolatát Kínával.
A Belarusz elleni mind szigorúbb fellépés is ahhoz vezethet, hogy Oroszország és Belarusz kapcsolata egyre szorosabbá válik
– mondta Kosztur András.
Ez utóbbira utal, hogy az elmúlt időszakban aláírásra kerültek a két ország gazdasági integrációjáról és közös katonai doktrínájáról szóló dokumentumok, így a kilencvenes évek óta létező orosz–belarusz szövetségi állam valódi tartalommal való megtöltésében jelentős előrelépés történt.
(Borítókép: A lengyel–belarusz határon kirobbant migránsválság Fehéroroszországban 2021. november 15-én. Fotó: Stringer / Anadolu Agency / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen
Az eseményen több francia párt is részt vett.
március 23., 20:17
- Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök
Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.
március 24., 05:50
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
tegnap, 19:22
- Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
43 perce
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
tegnap, 17:48
- Külföld
Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte
Illetve Torontóban is.
március 23., 16:02
- Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban
A külügyminiszter szerint külső beavatkozásra szerveződtek a tüntetések Szerbiában.
március 23., 18:24
- Külföld
Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját
Donald Trump még március elején írt levelet Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének.
március 23., 15:12
- Külföld
Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész
Borús jövőt vizionál Sönke Nietzel.
március 23., 19:43
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
tegnap, 17:11
- Külföld
Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét
Ekrem Imamoglunak korrupción kívül terrorvádak miatt is felelnie kell.
március 23., 19:32
- Címlapon
Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin
Számtalanszor megpróbálták már likvidálni az orosz elnököt.
tegnap, 21:08
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Külföld
Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban
Több mint száz ingatlanból evakuálták a lakókat.
március 23., 13:45
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
tegnap, 14:37
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
tegnap, 13:01
- Külföld
Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban
A hatóságok vizsgálják az esetet.
március 23., 06:16
- Külföld
Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában
Azt hazudta, hogy az Orlando Magic egyik játékosa nevében vásárol.
március 23., 14:46
- Külföld
Izrael kiiktatta a Hamász legfőbb politikai vezetőjét
Imádkozás közben érte őket a rakéta.
március 23., 06:35
- Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.
tegnap, 19:58
- Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit
Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.
március 24., 07:32
- Külföld
Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból
Egyre többen járnak így.
március 23., 10:49
- Mindeközben
Matt Damon nagy szakállal, Zendaya fehér ruhában látható az Odüsszeia forgatási fotóin
tegnap, 09:43
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
tegnap, 08:02
- Külföld
Szijjártó Péter: Valótlan állítások jelentek meg az osztrák külügyminiszterrel való beszélgetésről
A Pride kérdése is szóba került a két tárcavezető között.
március 23., 10:25
- Külföld
Ferenc pápa először jelent meg nyilvánosan kórházba kerülése óta
A Gemelli kórház teraszán köszöntötte a híveket a szentatya.
március 23., 12:15
- Külföld
Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert
Többen kerültek a rácsok mögé korrupció vádjával.
március 23., 07:13
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
március 28., 22:00
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
március 28., 21:22
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa egy mondattal beoltotta új frizurája miatt Nagy Zsolt Leót, aki csak pislogni tudott a beszóláson
március 28., 20:20
- Mindeközben
Elizabeth Moss köpni-nyelni nem tudott, olyan bizarr dolgot kértek tőle A szolgálólány meséjének forgatása után
március 28., 19:19
- Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.
tegnap, 18:32
- Külföld
Hogyan manipulálják az orosz magánhadseregek a migrációs útvonalakat?
Oroszország egyre kifinomultabb eszközökkel használja a migrációt geopolitikai nyomásgyakorlásra Európában.
március 23., 13:05
- Külföld
Beindult a cenzúra Elon Musk platformján, sorra tűnnek el a török ellenzéki oldalak az X-ről
Egy többmilliós elérésű oldalt is érint a döntés.
március 23., 11:26
- Külföld
Újabb országokban fedezték fel a kémprogramot, amivel magyarokat is megfigyeltek
Tizenhárom uniós tagállamban azonosították a megfigyelések áldozatait – Magyarország most nincs köztük.
március 23., 08:15
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34
- Külföld
Éjszaka is forrtak az indulatok Isztambulban, a több tízezer tüntető ellen könnygázt vetettek be
március 23., 07:46