Miért fekete az Iszlám Állam és miért fehér a tálibok zászlaja?

További Külföld cikkek
-
Donald Trump képes győzelemre segíteni a baloldalt, ha nem figyel
- Giorgia Meloni egyetért J.D. Vance Európát szapuló megjegyzéseivel
- Utórengésekkel küzdenek, és túlélők után kutatnak a mianmari romvárosban és a bangkoki haláltoronynál
- Felfújható Pikachu az isztambuli politikai ellenállás új arca
- Rekordösszeget nyert egy osztrák játékos az Euromillions lottón
A dolog megértéséhez kicsit vissza kell mennünk az időben, illetve el kell mondani, hogy van azért olyan szervezet, amelytől még a tálibok is félnek. Ez pedig az Iszlám Állam Khorászán Tartomány nevű szervezet, röviden ISIS-K. A terroristacsoport 2015 januárja óta aktív, a kemény magot Irakból, Szíriából, Üzbegisztánból érkezett harcosok adják, Afganisztán mellett Pakisztánban erős a jelenléte. Az elmúlt hat évben mintegy száz merényletet írnak a szervezet számlájára, civil áldozataik száma meghaladhatja az ezret.
Íme a terrorszervezet, amitől még a tálibok is félnek
A káosz farvizén erősödik Afganisztánban az Iszlám Állam kegyetlen szervezete.
Az Iszlám Állam különösen kegyetlen oldalága még a tálibokat is puhányoknak tartja, sokkal radikálisabb fellépést várna el tőlük és ez az erős hívószó sok tálibot csábított el soraikba. Ezért tartja egyik fontos hazai ellenfelének a talibán az ISIS-K-t.
De mi is az a Khorászán?
Az Iszlám Állam megjelenése előtt már az al-Kaida is előszeretettel használta kommunikációjában a Khorászán kifejezést. A szó ugyanis nagyon fontos földrajzi és vallási utalást hordoz. Földrajzi értelemben egy olyan iszlám előtti ősi történelmi régiót jelöl, amely a mai Irán, Afganisztán, Pakisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán egyes területeit foglalja magába. A szó perzsául azt a helyet, területet jelöli, ahol a nap kél.
Vallási jelentése azonban ennél sokkal fontosabb. Ugyan a szó nem jelenik meg az iszlám szent könyvében, a Koránban, viszont megtalálható az egyik legfontosabb iszlám jogforrásban, a hadíszokban.
Hadíszok a jogmagyarázatok
Szalai Máté egy 2015-ös tanulmányában így foglalta össze a hadíszok lényegét: Mohamed tetteiről és tanításairól szóló történetek, amelyek a Korán mellett az iszlám legfontosabb jogforrásának tekinthetőek. A hadíszok két részből állnak: magából a történetből, illetve egy olyan hivatkozási láncolatból, amely elvezet Mohamedhez vagy közvetlen környezetéhez. A történelem során számtalan hadísz keletkezett, ám soknak megkérdőjelezhető a hitelessége. Számos uralkodó, vallásfilozófus vagy politikus ugyanis gyakorlatilag utólag „gyártott” egy hadíszt saját tevékenységének, hatalmának vagy politikájának igazolására.
És itt jön a kapcsolat az Iszlám Állam (IÁ) fekete zászlajával. Az IÁ a 2010-es évek közepén kiáltotta ki rövid életű kalifátusát a polgárháború sújtotta Szíria és Irakból kiharapott területen. Propaganda videóikon előszeretettel használták és vonultatták fel feketébe öltözött harcosaikat tömött sorokban, amint az IÁ fekete zászlóját lengetik.
Mohamed a hadíszok egyikében azt jövendölte, hogy egy fekete zászlós nép érkezik keletről és segítséget fog nyújtani az apokalipszis előestéjén a megváltónak, a Mahdinak. A végső csatát pedig együtt vívják majd Sámban, amely a mai Szíria területét jelöli. Egy másik hadísz szerint a Próféta meg is nevezte a területet: „ha meglátod a Khorászánból jövő fekete zászlókat, menj hozzájuk azonnal, mert köztük megtalálod a kalifát, a Mahdit.” Mivel Khorászán az iszlám központi területeitől, vagyis a szent városoktól – Mekka, Medina, Jeruzsálem – keletre fekszik, így azonosítható a dzsihadista magyarázat. Tehát Khorászám olyan szimbólum, amely egy győztes, legitim és igazságot képviselő csoportot jelképez, amelyet minden muszlimnak kötelessége elfogadni.
Nos, az Iszlám Állam narratívájában ezért fontos a fekete zászló, a fekete öltözet és az, hogy ők vívják meg a végső csatát Szíria területén, sőt adtak még egy kalifát az IÁ-nak, Abu Bakr al-Bagdadi személyében. Pontosan úgy, ahogyan azt Mohamed a hadíszok szerint mondta.

De mi van cikornyás betűkkel a fekete és a fehér zászlóra írva?
Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója szerint bármennyire is közelinek, azonosnak tűnik kívülről az al-Káida és az Iszlám Állam, valamint a tálibok ideológiája, fontos különbségek vannak köztük – emiatt nem meglepő, hogy nem is teljesen ugyanazokat a szimbólumokat használják.
A tálib mozgalom egyik fő jellegzetessége, hogy (az al-Káidával és az Iszlám Állammal szemben) nincs globális célja, nem akar az egész világot átszövő kalifátust létrehozni.
Nem véletlen, hogy a tálibok által kikiáltott állam az Afganisztáni Iszlám Emírség nevet viseli.
A tálibok zászlójának két eleme van: a fehér standard (vagyis a fehér háttér), illetve a ráírt szöveg. A mozgalom először 1996-ban csak a fehér standardot használta, amely az al-Káida és Iszlám Állam által is használt fekete standardhoz hasonlóan az iszlám korai időszakában született. A fehér szín a tisztaságot, a kezdetekhez való visszatérést szimbolizálja vallási és politikai értelemben egyaránt. A fekete és fehér standardok az iszlám hagyomány részei, politikailag azonban a fehér vált hamarabb az iszlám birodalom hivatalos zászlajává az omajjáda kalifátussal a VII. században, a fekete csak ezt követően, az abásszida felkeléssel majd kalifátussal (VIII. század) lett hivatalos.
A tálibok zászlójára írt saháda (ami tanúságtételként vagy hitvallásként fordítható) azt mondja ki szó szerint, hogy nincs (más) isten, csak Allah, és Mohamed az ő prófétája. Ez gyakorlatilag az egyistenhit és Mohamed prófétaságának kifejezése. Ezt a mondatot a hithű muszlimok a napi öt imájukban recitálják. A sahádát zászlókon a XVIII. század óta használják, ma elsősorban a szaúdi nemzeti lobogón láthatjuk, de egyébként a tálibok kiűzése után (2001) létrejött Afganisztáni Iszlám Köztársaság zászlójában is megtalálható volt a felirat, tehát az sem jelenthető ki, hogy csak szélsőséges csoportok használják.

Az Iszlám Állam zászlóján ugyanaz a mondat szerepel, annyi különbséggel, hogy ott a mondat második része egy fehér alapú körben látható. Ez a szimbólum Mohamed pecsétjének lenyomata.
Kérdésemre, hogy Mohamed halála után az első négy arab kalifátus miért használt mégis különböző színű zászlókat, a szakértő azt mondta: a Próféta halála után azonnal elindult a muszlim közösség vezetéséért folyó harc a különböző vezetők és csoportok között.
Ezek a belviszályok mindig is részei volt az iszlám történetének,
az egymást követő vezetők és kalifátusok gyakran egy-egy újabb csoport hatalomra kerülését jelentették, ami az iszlám közösség fragmentációját erősítette. „Ez a töredezettség pedig a mai napig meghatározó, ezért is fontos látni és érteni minden csoport esetében a helyi jellegzetességek meghatározó erejét. A táliboknál például a helyi pastu hagyományok nagyon markánsan jelen vannak, ez pedig mindig különbséget fog teremteni köztük és a globális dzsihádista hálózatok között” – fejtette ki Szalai Máté.
(Borítókép: Tálib zászlókat árulnak Afganisztánban 2021. augusztus 20-án. Fotó: MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész
Borús jövőt vizionál Sönke Nietzel.
március 23., 19:43
- Külföld
Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte
Illetve Torontóban is.
március 23., 16:02
- Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök
Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.
március 24., 05:50
- Mindeközben
Ez az a videó, amit inkább nem akartunk látni: így bánnak a csomagjainkkal a reptereken
21 perce
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
tegnap, 19:22
- Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
4 órája
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
tegnap, 17:48
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
tegnap, 17:11
- Külföld
Giorgia Meloni egyetért J.D. Vance Európát szapuló megjegyzéseivel
Az olasz kormányfő szerint Európa elvesztette önmagát.
30 perce
- Külföld
Létezik egyáltalán ellenzék Ukrajnában?
Felkavarta az állóvizet a hír, miszerint Donald Trump csapata ukrajnai ellenzéki politikusokkal tárgyal.
március 23., 18:42
- Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban
A külügyminiszter szerint külső beavatkozásra szerveződtek a tüntetések Szerbiában.
március 23., 18:24
- Külföld
Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét
Ekrem Imamoglunak korrupción kívül terrorvádak miatt is felelnie kell.
március 23., 19:32
- Külföld
Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában
Azt hazudta, hogy az Orlando Magic egyik játékosa nevében vásárol.
március 23., 14:46
- Külföld
Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban
A hatóságok vizsgálják az esetet.
március 23., 06:16
- Külföld
Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban
Több mint száz ingatlanból evakuálták a lakókat.
március 23., 13:45
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Külföld
Izrael kiiktatta a Hamász legfőbb politikai vezetőjét
Imádkozás közben érte őket a rakéta.
március 23., 06:35
- Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.
tegnap, 19:58
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
tegnap, 14:37
- Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit
Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.
március 24., 07:32
- Külföld
„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”
A háborúk hadászati kérdéseinél talán csak etikai, erkölcsi vonatkozásai jelentenek súlyosabb dilemmát. Hidas Judit írása.
március 23., 06:15
- Külföld
Szijjártó Péter: Valótlan állítások jelentek meg az osztrák külügyminiszterrel való beszélgetésről
A Pride kérdése is szóba került a két tárcavezető között.
március 23., 10:25
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
tegnap, 13:01
- Külföld
Hogyan manipulálják az orosz magánhadseregek a migrációs útvonalakat?
Oroszország egyre kifinomultabb eszközökkel használja a migrációt geopolitikai nyomásgyakorlásra Európában.
március 23., 13:05
- Külföld
Beindult a cenzúra Elon Musk platformján, sorra tűnnek el a török ellenzéki oldalak az X-ről
Egy többmilliós elérésű oldalt is érint a döntés.
március 23., 11:26
- Külföld
Ferenc pápa először jelent meg nyilvánosan kórházba kerülése óta
A Gemelli kórház teraszán köszöntötte a híveket a szentatya.
március 23., 12:15
- Külföld
Átformálják a világot a háttérben: a diplomácia nem harc, hanem művészet
Hatalmas a teher a diplomatákon.
március 23., 11:53
- Mindeközben
Matt Damon nagy szakállal, Zendaya fehér ruhában látható az Odüsszeia forgatási fotóin
tegnap, 09:43
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
tegnap, 08:02
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
március 28., 22:00
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
március 28., 21:22
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa egy mondattal beoltotta új frizurája miatt Nagy Zsolt Leót, aki csak pislogni tudott a beszóláson
március 28., 20:20
- Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.
tegnap, 18:32