A kormányzat közelében kell keresni a Black Cube megbízóit

cube6
2018.07.12. 07:46
Egy Soros Györggyel kapcsolatos üzleti vitában léptek fel, nem politikai megrendelésre - állítja az az izraeli magán-hírszerző cég, amely egyúttal elismerte: ők akcióztak a magyar civilek ellen. A Black Cube állításának viszont ellentmond, hogy a Migration Aid nevű szervezetet is megpróbálták csőbe húzni, csakhogy utóbbinak semmi közük nincs Soroshoz. Úgy tudjuk, az Alkotmányvédelmi Hivatalnak időközben nem csak a végrehajtókról, de a potenciális megbízókról is keletkeztek információi, és ez volt az a pont, ahol a nemzetbiztonsági és a politikai érdek szembetalálkozott egymással, az előbbi rovására.

Lényegében elismerte az izraeli Black Cube magán-hírszerző cég, hogy az ő emberei "dolgoztak rá" civil szervezetekre. A cég egyik embere az izreali Yedioth Ahronoth nevű lapnak már nem tagadta, hogy ők voltak a végrehajtók, pusztán azt cáfolta, hogy politikai megrendelésre dolgoztak volna. Szerinte volt egy vita Soros György és egy másik milliárdos között, ők pedig ebben az ügyben léptek fel.  „Ez egy üzleti vita Soros és egy másik befolyásos milliárdos között, ami több országot is érint gazdasági érdekek mentén, és nincs köze a magyar választásokhoz. Az állami tisztviselők egyszerűen kihasználták a nekik kedvező alkalmat” - nyilatkozta névvel a cég egyik embere.

Az "üzleti világ Moszadjaként"  ismert Black Cube egy izraeli, de Tel Avivon kívül Londonban és Párizsban is irodákat fenntartó magántitkosszolgálat. Izraeli exkémek alapították, a munkatársai közül pedig többen izraeli titkosszolgálatoknál dolgoztak korábban. Persze önmagában ez nem jelenti azt, hogy igazi James Bondok, akik sosem hibáznak, ellenkezőleg. A civilek elleni akciókban is követtek el olyan hibákat, ami a beazonosításukhoz vezetett. Például ugyanolyan fedőcégeket használtak a műveleteikben, mint amiket már korábban. 

Azt, hogy egy exkémekből álló izraeli magán-hírszerző cég akciójáról lehetett szó, elsőként az Index írta meg még áprilisban. Cikkünkben nem állítottuk, hogy ez a Black Cube volt, ugyanakkor megemlítettük a céget, mint egyikét azon izraeli "magántitkosszolgálatoknak", amely már végzett hasonló tevékenységet. A Black Cube az írást magára vette, perrel fenyegetőzött, egyúttal tagadta, hogy köze lenne az akcióhoz. A cég nevét ezért később eltávolítottuk a cikkből.

BÁR A BLACK CUBE ILLETÉKESE MOST AZT ÁLLÍTJA, HOGY NEM POLITIKAI, HANEM ÜZLETI MEGRENDELÉSRE DOLGOZTAK, EZ A MAGYARÁZAT SÁNTÍT.

A Black Cube egyik célpontja, a Migration Aid ugyanis semmilyen kapcsolatban nem áll Soros Györggyel, sem a milliárdos alapítványával, viszont a megfigyelési botrány kirobbanásáig a kormány egyik ellensége volt. 

HA IGAZ LENNE, AMIT A BLACK CUBE ÁLLÍT, AKKOR A MIGRATION AID NEM LETT VOLNA CÉLPONT, CSAK AZOK A CIVILEK, AKIK VALAMILYEN FORMÁBAN SOROSHOZ KÖTHETŐEK.  

A Migration Aid vezetőjének, Siewert Andrásnak a szerepe egyébként kulcsfontosságú a történetben. A Black Cube által célba vett civilek közül egyedül ő jelezte már rögtön az elején az Alkotmányvédelmi Hivatal felé a gyanúját. Márpedig ez egy fontos pont volt ebben a történetben. Ettől kezdve a magyar elhárítás már nem csak képben volt, de információnk szerint egy szomszédos ország hatóságától is kért és kapott adatokat, amivel közelebb tudtak jutni a végrehajtókhoz.

Az így beszerzett információk már a kezdeti szakaszban arra utaltak, hogy a magánhírszerzők profi módszereket alkalmaztak és a Siewerttel való bécsi találkozóra is a kémekre jellemző körültekintéssel mentek el. Információnk szerint a Siewerték elleni akcióról ekkor a magyar elhárítás ugyanakkor még nem tudta, hogy "mire megy ki a játék", az viszont egyértelmű volt a beszerzett adatok alapján, hogy nem kispályások állnak a háttérben. 

Úgy tudjuk, az elhárításnál akkor állt össze a kép, amikor  Bayer Zsolt cikke a Magyar Időkben megjelent . Bayer ugyanis abból a beszélgetésből idézett, ami Siewerték és a titokzatos idegenek bécsi találkozóján készült. Márpedig a titokzatos idegenekről ekkor már a magyar elhárítás is rendelkezett azokkal az információkkal, amelyek arra utaltak, hogy az akciót külföldiek hajtották végre.

Az, hogy a Black Cube által összegyűjtött anyag egy része Bayerhez került, nem jelenti azt, hogy a publicista tudta, kik készítették azt. Az viszont szinte biztosra vehető, hogy ő olyan forrásból kaphatta azt, amelyben megbízik. Ennek csak azért van jelentősége, mert innentől fogva már vissza lehet fejteni a szálakat és el lehet jutni a megbízóig.   

Arra, hogy a megbízókat a kormányzat köreihez közel kell keresni, nem csak az utal, hogy a Black Cube akciójából csak a kormányzati propaganda profitált volna, és hogy az anyag Bayernál landolt. Hanem az is, ahogyan a nemzeti szuverenitást elvileg fontosnak tartó és úton-útfélen hangoztató kormányzat reagált, vagyis nem reagált:

  • azok után, hogy kiderült, hogy egy profi külföldi magán-hírszerző cég próbált lejáratni magyar civileket és az Alkotmányvédelmi Hivatal is érintett, a kormányzati kommunikáció teljesen leállt a témáról, noha előtte – Bayer Zsolton keresztül – egyértelműen be akarták vinni a témát a közbeszédbe; 
  • noha kiderült, hogy egy parlamenti választást befolyásoló, külföldi titkosszolgálati akció zajlott, amiben magyarok is célszemélyek voltak, a Belügyminisztérium semmilyen tájékoztatást nem adott az ügyben, még az utóbbi időkben impotenssé vált nemzetbiztonsági bizottság elé sem került a téma.

Ha nem politikai megbízás állna az akció hátterében, hanem valóban egy üzleti vita, ahogy ezt a Black Cube illetékese magyarázza, akkor nem ilyen végkifejlete lenne ennek a történetnek. És akkor - ahogy a cikk elején is említettük - Siewerték nem is lettek volna célpontok.  

Az ügy hátterére rálátó források az Indexnek azt mondták: amikor a megbízók a Black Cube-hoz fordultak, minden bizonnyal nem voltak tisztában azzal, hogy az illegális migrációval is foglalkozó hazai titkosszolgálatok mennyire vannak bekötve a civil szervezetekhez. Ez önmagában nem meglepő, hiszen a politikai döntéshozóknak nincs rálátásuk a rendvédelmi, nemzetbiztonsági szervek olyan, "alsóbb szinteken" zajló műveleteikre, amelyekről egy adott fázisban még a szervet felügyelő miniszter sem feltétlen tud.

A megbízók viszont még annyi információval sem rendelkezhettek, mint amivel a belügyi szerveket jól ismerő döntéshozók. Ebből pedig az következik, hogy a megbízókat olyan kormányközeli szereplők között kell keresni, akiknek ráhatásuk van ugyan a kormányzati politikai kommunikációs stratégiára, de formálisan nem részei a kabinetnek. Az Orbán-kormányban nem ismeretlen ez a felállás, elég csak a Londonban saját céget is fenntartó Habony Árpádra gondolni, akinek komoly befolyása van a kommunikációra, mégsem része hivatalosan a kabinetnek.  

Innentől kezdve az egész megfigyelési sztori egy tragikomédiára emlékezteti azokat, akik a történetet közelről ismerik. Mert miként a megbízást elvállaló izraeliek sem tudhatták, milyen aknára léptek rá azzal, hogy olyan civilekre is rászálltak, akik korábban a déli határ menti tranzitzónában voltak bejáratosak, úgy kezdetben a magyar elhárítás sem tudhatta, hogy kik és miért akarják megkörnyékezni a nemzetbiztonsági szempontból releváns hazai szereplőket. A mozaikdarabkák akkor álltak össze, amikor Bayer Zsolt cikksorozatának első része megjelent a Magyar Időkben.

EKKOR AZ ADDIG EBBEN AZ ÜGYBEN "ÖNJÁRÓ" NEMZETBIZTONSÁGI VONAL ÉS A POLITIKAI ÉRDEK AKARATLANUL IS, DE TALÁLKOZOTT ÉS EGYBŐL SZEMBEKERÜLT EGYMÁSSAL.

Ebben a faramuci helyzetben sem a nemzetbiztonsági szervnek, sem a politikai döntéshozóknak nem maradt más lehetőségük, mint a gyors "tűzoltás", lehetőleg úgy, hogy se a nemzetbiztonsági, se a kormányzati érdek ne sérüljön túlságosan. Így történhetett, hogy noha példátlan módon avatkozott be egy külföldi magán-hírszerző cég a magyarországi választásokba és ennek bizonyos fázisa a magyar elhárítás szeme előtt történt, mindenki igyekezett elsunnyogni a történteket. 

Végül külföldi oknyomozó újságírók több hónapos munkája kellett ahhoz, hogy a Black Cube ellen elég bizonyíték gyűljön össze és a cég magára vállalja a műveleteket. Nemzetbiztonsági forrásaink szerint egy ponton túl a titkosszolgálatokat felügyelő politikai szereplőknek egyáltalán nem állt érdekében, hogy az elhárítás által elindított műveletek célba érjenek. 

Jóllehet kiderült, hogy a Black Cube tényleg sáros az ügyben, a megbízókat pedig a kormányzathoz közel kell keresni, kevés az esélye annak, hogy Magyarországon következménye lesz mindannak, ami történt. Ugyanis nemcsak a kampányban, de a választások után is az láthatóan a kormányzati érdek, hogy a teljes igazság ebben az ügyben ne derülhessen ki. Erre utal az is, hogy egy ilyen fajsúlyos ügyben a kormányzati szereplők, köztük a belügy, meg sem szólalt. Nem lesz nehéz dolga azoknak, akik el akarják sikálni a történteket, mivel az ügy részletei minősített adatok, azaz államtitkok.

Ha a nyilvánosságot nem is, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ellenzéki tagjait elméletileg tájékoztathatnák a szolgálatok az ügy hátteréről, de a testület utóbbi hónapokban mutatott teljesítményét és az ellenzék állapotát látva ennek minimális az esélye. Az Index megkeresésére ugyanakkor a testület elnöke, a jobbikos Mirkóczki Ádám azt mondta: mindenképpen foglalkozni szeretnének az üggyel.

Ha a testület tényleg működne, akkor nem is lenne nehéz dolguk. Információnk szerint a magyar elhárítás által végzett műveleteknek megvannak a nyomai, a dokumentációi. Ez azt jelenti, hogy ha a parlament nemzetbiztonsági bizottsága vizsgálni szeretné az ügy hátterét és erre a testület kormánypárti képviselői is a jóváhagyásukat adnák (ez utóbbi valószínűtlen), akkor lenne miket böngészniük: az ügyben született javaslatok, jelentések, pénzügyi elszámolások, és nem utolsó sorban a külföldi társszervek megkeresésének dokumentumai alapján akár a történet egy jelentős részét rekonstruálni lehetne. 

(Borítókép és címlapi illusztráció: Németh Sz. Péter / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész

Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész

Borús jövőt vizionál Sönke Nietzel.

március 23., 19:43

  • Külföld
Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját

Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját

Donald Trump még március elején írt levelet Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének.

március 23., 15:12

  • Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban

Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban

A külügyminiszter szerint külső beavatkozásra szerveződtek a tüntetések Szerbiában.

március 23., 18:24

  • Külföld
Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét

Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét

Ekrem Imamoglunak korrupción kívül terrorvádak miatt is felelnie kell.

március 23., 19:32

  • Külföld
Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte

Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte

Illetve Torontóban is.

március 23., 16:02

  • Címlapon
Továbbterjedhet a hepatitis A-járvány, volt, amikor a fagyasztott gyümölcs volt a bűnös

Továbbterjedhet a hepatitis A-járvány, volt, amikor a fagyasztott gyümölcs volt a bűnös

De megvannak a trükkök, hogy elkerüljük a betegséget.

4 órája

  • Címlapon
Beszéde közben támadtak rá Magyar Péterre, újabb atrocitás érte a Tisza Pártot

Beszéde közben támadtak rá Magyar Péterre, újabb atrocitás érte a Tisza Pártot

A férfit megbilincselték, és előállították a körmendi rendőrkapitányságra.

9 perce

  • Külföld
Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen

Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen

Az eseményen több francia párt is részt vett.

március 23., 20:17

  • Külföld
Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban

Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban

A hatóságok vizsgálják az esetet.

március 23., 06:16

  • Külföld
Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban

Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban

Több mint száz ingatlanból evakuálták a lakókat.

március 23., 13:45

  • Külföld
Meghalt a független Ukrajna első miniszterelnöke

Meghalt a független Ukrajna első miniszterelnöke

Vitold Fokin 92 évet élt.

március 23., 13:09

  • Külföld
„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”

„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”

A háborúk hadászati kérdéseinél talán csak etikai, erkölcsi vonatkozásai jelentenek súlyosabb dilemmát. Hidas Judit írása.

március 23., 06:15

  • Címlapon
Meghalt Richard Chamberlain

Meghalt Richard Chamberlain

A színész 90 éves volt.

3 órája

  • Címlapon
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után

Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után

Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.

8 órája

  • Külföld
Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában

Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában

Azt hazudta, hogy az Orlando Magic egyik játékosa nevében vásárol.

március 23., 14:46

  • Külföld
Izrael kiiktatta a Hamász legfőbb politikai vezetőjét

Izrael kiiktatta a Hamász legfőbb politikai vezetőjét

Imádkozás közben érte őket a rakéta.

március 23., 06:35

  • Címlapon
Másfél millió, társkeresőre feltöltött privát kép került ki az internetre

Másfél millió, társkeresőre feltöltött privát kép került ki az internetre

Egy linken keresztül bárki hozzáférhetett a képekhez.

2 órája

  • Címlapon
Patkányt találtak a miszólevesben, ideiglenesen bezár a japán étteremlánc

Patkányt találtak a miszólevesben, ideiglenesen bezár a japán étteremlánc

Egy másik vendég pedig csótányt talált az ételben.

4 órája

  • Címlapon
Donald Trump csak olajat öntött a tűzre, megmenthette Zelenszkijt

Donald Trump csak olajat öntött a tűzre, megmenthette Zelenszkijt

Végigvettük, ki indulhatna az ukrán elnök ellen egy választáson.

4 órája

  • Külföld
Ferenc pápa először jelent meg nyilvánosan kórházba kerülése óta

Ferenc pápa először jelent meg nyilvánosan kórházba kerülése óta

A Gemelli kórház teraszán köszöntötte a híveket a szentatya.

március 23., 12:15

  • Külföld
Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert

Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert

Többen kerültek a rácsok mögé korrupció vádjával.

március 23., 07:13

  • Külföld
Átformálják a világot a háttérben: a diplomácia nem harc, hanem művészet

Átformálják a világot a háttérben: a diplomácia nem harc, hanem művészet

Hatalmas a teher a diplomatákon.

március 23., 11:53

  • Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek

Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek

A viharos széllökések sem kímélnek minket.

51 perce

  • Külföld
Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból

Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból

Egyre többen járnak így.

március 23., 10:49

  • Külföld
Erős földrengés rázta meg Tongát, cunamiveszély van a térségben

Erős földrengés rázta meg Tongát, cunamiveszély van a térségben

A parton élőknek el kell hagyniuk az otthonaikat.

2 órája

  • Címlapon
Áprilistól a magyarok is csak fizetős engedéllyel utazhatnak az Egyesült Királyságba

Áprilistól a magyarok is csak fizetős engedéllyel utazhatnak az Egyesült Királyságba

Az online vagy applikáción keresztül megváltott engedély két évig lesz érvényes.

5 órája

  • Külföld
Hajuknál fogva rángatta egy orosz óvónő a kislányokat egy óvodában

Hajuknál fogva rángatta egy orosz óvónő a kislányokat egy óvodában

Börtönőrként viselkedett a gyermekekkel, a szülők már vallomást tettek az ügyben.

március 23., 07:34

Neked ajánlott