Hiába könyörgött neki mindenki, Trump mégis elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának

További Külföld cikkek
-
Bűnösnek találták Marine Le Pent, eltiltották a francia elnökválasztástól
- Financial Times: Az EU-nak nincs oka megadnia magát Orbán Viktornak, meg kell vonni a forrásokat
- Pogátsa Zoltán: Az Elon Muskok leépítik az államot, a disztópikus jövő már a jelen
- Hatvan órát töltött a romok alatt egy nő, akit kiszabadítottak Mianmarban
- Szudáni válság: a kormányellenes erők elhagyták a fővárost
Donald Trump magyar idő szerint szerda délután bejelentette, hogy az izraeli nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe költözik, és elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként. Az elnök szavai szerint szerdai bejelentésével új fejezet kezdődik az izraeli-palesztin konfliktushoz való hozzáállásban.
„Amikor elfoglaltam az elnöki széket, megígértem, hogy nyitott szemmel és friss gondolkodással fogok közelíteni a világ előtt álló kihívásokhoz. Nem tudjuk megoldani a problémáinkat, ha ugyanazokból a bukott feltételezésekből indulunk ki és a múlt bukott stratégiáit ismételjük", mondta az elnök.
Trump azonban azt is hozzátette, hogy továbbra is támogatna egy kétállami megoldást a konfliktusra, amennyiben arról mindkét fél megegyezik.
A döntés nem érte meglepetésként a közvéleményt, mivel Trump előre tájékoztatta az érintetteket arról, hogy mire készül. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint történelmi jelentőségű Trump bejelentése, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) szerint lerombolta a kétállami megoldást, a franciák és a törökök is elítélték a lépést. Nemzetközi reakciók itt>>>
A beszéd után viszont Trump a New York Times szerint egyelőre elődeihez hasonlóan hivatalosan blokkolta a Kongresszus által 1995-ben megszavazott Jerusalem Embassy Act nevű határozat életbe lépését, ami előírja az amerikai nagykövetség költözését, illetve elkülöníti az új képviselet kialakításához szükséges forrásokat.
Igen, a határozat dátumát nem írtam el, mert a határozat életbe léptetését 22 éven át minden elnök felfüggesztette. Erre a hivatkozási alapot az szolgáltatta, hogy a törvényhozás egy elnöki jogkörbe tartozó ügyben – egy idegen állam szuverenitásának elismerése - hozott döntést. De a felfüggesztés valódi oka az volt, hogy Clinton, az ifjabbik Bush és Obama is el akarta kerülni a költözés kiváltotta politikai vihart. Most Trump bejelentette a költözést, de szakértők szerint ez a gyakorlatban még évekbe telhet, ezért írta alá ő is egyelőre a felfüggesztést.
Első ránézésre persze nem tűnik olyan vészesnek, ha az amerikai diplomatákat egyik izraeli metropoliszból a másikba akarják költöztetni. Sőt, kifejezetten logikusnak tűnik, hogy nem kell minden egyes izraeli hivatal meglátogatásához egy órát utazni – hiszen az összes izraeli állami intézmény már 1949 óta Jeruzsálemben működik.
Mi lehet a baj egy költözéssel?
Csakhogy Jeruzsálem nem egy egyszerű város, hanem a világ egyik legősibb települése, három világvallás szent helye, egy etnikailag, kulturálisan, politikailag és közigazgatásilag egyaránt összetett helyzetben lévő metropolisz, ahol egy beléptetőkaput nem lehet úgy felszerelni, hogy abból ne legyen regionális válság.

Igen, Jeruzsálem ténylegesen Izrael fővárosa, és a város egészét a zsidó állam szervei ellenőrzik. De van azért jó pár csakhogy:
- a gyarmati Palesztinát felosztó ENSZ-határozat a várost eredetileg közös izraeli-arab fennhatóság alatt képzelte el, nyugati felét 1948-ban cionisták foglalták el, keleti felét Jordánia, és csak 1967-ben, a hatnapos háború óta ellenőrzi teljes egészében Izrael. És azóta hiába tette meg 1980-ban a zsidó állam alaptörvényében is „teljes és egységes” fővárosává, ezt a lépést az ENSZ Biztonsági Tanácsa kapásból annexiónak minősítette, és semmissé nyilvánította (méghozzá az USA tartózkodása mellett).
- a város egyébként sem tisztán zsidó jellegű, az elmúlt évek vallásilag-politikailag motivált folyamata ellenére 850 ezer lakójának mintegy 35 százaléka palesztin, és van néhány ezer keresztény is.
- ráadásul a Rámállahban székelő Palesztin Hatóság szerint Kelet-Jeruzsálem Palesztina fővárosa, és ezen értelmezésben szilárdan a palesztinok mögött áll az összes iszlám ország. Egyébként azt azért érdemes megjegyezni, hogy a Palesztin Hatóság 1993-ig még Izrael létét sem ismerte el, szóval értelemszerűen egész Jeruzsálemre igényt formált, még akkor is, ha annak de facto egyetlen négyzetmétere sem volt az övé.
- Az izraeli-palesztin megbékélést célzó egyezmények, az 1993-as oslói békemegállapodás és a 2003-as Út a békéhez is leszögezik, hogy Jeruzsálem státuszát a két fél közötti tárgyalásokon kell rendezni.
- a vitatott státusz miatt az összes nagykövetség Tel-Avivban működik, Jeruzsálemben csak alacsonyabb rangú képviseletek működnek
Ezekből a csakhogyokból talán már felmérhető, hogy a jeruzsálemi költöztetésnek óriási szimbolikus jelentősége van. Ezzel ugyanis az USA lemond arról, hogy az érintettek kezébe adja a – persze, iszonyú bonyolult – helyzet megoldását, és leteszi a voksot az egyik oldal álláspontja mellett; tudniillik, hogy
És mivel a világ vezető hatalmáról van szó, ezért döntése több tucatnyi követőre találhat, azaz éveken belül Jeruzsálem státusza lekerül a politikai napirendről. Amellett meg tovább mérgezheti az amúgy is sok rosszhiszeműséggel – illetve palesztin oldalról azért ne felejtsük: számos konkrét terrorcselekménnyel – terhelt izraeli-palesztin viszonyt.
Elvileg bármi lehet, de a bármi nem minden
Egyelőre azonban nem úgy tűnik, mintha az Egyesült Államokat sokan akarnák követni: még legközelebbi szövetségesei is elítélik Donald Trump döntését – beleértve Franciaországot, Németországot, de még a külpolitikai kérdésekben pártállástól függetlenül reflexszerűen Amerikával együtt mozduló Nagy-Britanniát is. Ők nem is elsősorban azt sérelmezik, hogy az amerikai döntés gyengíti a nemzetközi jog érvényességét, hanem azt, hogy
Ettől tartanak az Izraellel az utóbbi évtizedekben egyre jobb viszonyt ápoló szunnita-arab országok is, mint például a Jeruzsálemet 1967-ig ellenőrző, de arról Ciszjordániával együtt lemondó Jordánia. Abdullah király személyesen figyelmeztette Trumpot, hogy
Jeruzsálem a stabil béke kulcsa nem csak a régió, hanem az egész világ számára.
Ebben egyetértenek Abdullahhal az izraeli arab pártok is, Ajmán Odeh, a Knesszet arab pártjait tömörítő Egyesült Lista vezetője például „politikai pirománnak” nevezte Trumpot, aki
az egész régiót lángba boríthatja őrületével.
Odeh szerint az USA azzal, hogy teljesen magáévá tette Jeruzsálem státuszának izraeli értelmezését,
elvesztette a lehetőséget, hogy a palesztin-izraeli tárgyalások támogatójaként vagy döntőbírájaként léphessen fel.
Egy másik izraeli arab képviselő, Ahmed Tibi pedig azt mondta, hogy „az USA bebizonyította, hogy maga is a probléma részét jelenti”.

A leginkább érintett Palesztin Hatóság felé szinte sértés volt Trump döntése; és nem is feltétlenül a tartalma miatt, hanem amiatt is, hogy az USA képtelen volt előállni egy olyan ajánlattal vagy béketervvel, mely megédesítette volna a palesztinok számára a keserű pirula lenyelését.
Mahmud Abbász elnök ezért is vizionálta a békefolyamat végét. A palesztin „nemzeti és iszlamista szervezetek” ráadásul közös közleményben jelentették be három napon át tartó tiltakozássorozatukat, a Harag Napjá-t, és arra kértek minden szimpatizánsukat, hogy világszerte vonuljanak az izraeli diplomáciai képviseletek elé. A Palesztin Hatóság, de még a Gázai övezetet ellenőrző terrorszervezet, a Hamász (mely idén ősszel ásta el a csatabárdot a Palesztin Hatósággal) is kényes helyzetben van;
mivel amellett, hogy nincs komoly kényszerítő eszközük Izraellel szemben, egy új intifádával gyorsan el is veszthetik a jelenleg mellettük álló nemzetközi közvélemény szimpátiáját.
Senki nem várhatott mást Trumptól
Donald Trumpra politikusi karrierje előtt jellemző volt, hogy zsidó ellenfeleivel szemben nem spórolt az antiszemita kiszólásokkal, de republikánus politikusként már teljesen magáévá tette az izraeli jobboldalnak tetsző külpolitikai alapvetéseket, és „Izrael legnagyobb barátjaként” emlegette önmagát. Ezzel egyébként - ritka kivételként – nem ütött el a republikánus fősodortól, mely a kereszténység és zsidóság közös értékplatformján állva hagyományosan szoros együttműködést ápol a Likuddal – például az Obama által megkötött iráni atommegállapodás elleni manőverekben.
Az Izrael-párti imázs kialakításában nagy segítségére volt Trump veje, a vallásos zsidó Jared Kushner is, akit elnökként közel-keleti főmegbízottnak is kinevezett. Ezt a lépést még be lehetett tudni az elnök nepotizmusának, az azonban már egyértelmű jelzés volt, hogy már 2016 végén kijelölte saját csődgondnokát, David Friedman ügyvédet izraeli nagykövetnek. És nem azért, mert Friedman semmilyen diplomáciai tapasztalattal nem rendelkezik, hanem azért, mert azonnal leszögezte, hogy alig várja, hogy megkezdhesse a munkát „Izrael örök fővárosában, Jeruzsálemben”.

A Trumpnak a kampány alatt izraeli ügyekben tanácsot adó ügyvéd egyébként azokat a liberális zsidókat, akik a palesztinokkal való kiegyezés és a kétállami megoldás hívei, a náci lágerekben az SS által a többiek vezetésével megbízott zsidó kápóknál is rosszabbnak nevezte. Hasonló ellenérzéseket váltott ki palesztin körökben az is, amikor Trump a közel-keleti ügyekben is illetékes nemzetközi főtárgyalóvá nevezte ki azt a Jason Greenblatt-et (szintén a Trump-vállalatcsoport egyik ügyvédjét), aki szintén támogatta a telepesmozgalmat.
Nem csoda, ha az Obamával gyakran a személyeskedésig elmenő haragban lévő Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kiválóan megtalálta a hangot Trumppal. Az izraeli kormány pedig az elnökválasztás után pár nappal – tudván, hogy Washington legalább négy évig nem fog tiltakozni - nagy erővel fogott hozzá az addig visszafogottabb ciszjordániai expanziónak, és kapásból 7000 új kelet-jeruzsálemi lakás építését jelentette be. 2017 folyamán pedig folytatódott az az aggályos tendencia, hogy a Jordán nyugati partján található 2,5 milliós Palesztin Hatóságot lényegében elkülönült enkávékra szabdalja fel a mára nagyjából 500 ezer lakost számláló zsidó telepesövezet, és az egyre távolabbi jövőbe űzi az elvileg mindkét fél által vágyott kétállami megállapodás lehetőségét.
Sorra szedi le Trump embereit a különleges ügyész
Volt nemzetbiztonsági főtanácsadója nála magasabban állókra mutogatott. Az elnök ügyvédeinek egy kérdéseket felvető Twitter-bejegyzés miatt főhet a fejük.
Ezért is volt feltűnő, hogy Trump nem élt az amerikai követség áthelyezésének első lehetőségével, és januárban meghosszabbította a moratóriumot (és könnyen lehet, hogy most is csak az Oroszországgal folytatott összejátszás miatti nyomozás fejleményeit akarja megkontrázni egy kis botránnyal).
Beáldozták a palesztinokat egy titkos szövetségért?
A palesztin szervezetek egyik fő reménysége az arab és/vagy iszlám államok lobbiereje, ezért is kérték az Öböl-menti Tanács és a Iszlám Együttműködési Szervezet összehívását.
Miről szól a szaúdi luxuspuccs?
Mohamed bin Szalman herceg hétvégi letartóztatásai a reformkor kezdetét jelenthetik a világ egyik legkonzervatívabb országában. Ha addig az agresszív herceg nem dönti össze az egész Közel-Keletet.
Csakhogy a New York Times hétvégén megszellőztetett értesülései szerint pont a vezető szunnita hatalom, Szaúd-Arábia nemrég még erősebbé vált erős embere, Mohamed bin Szalman trónörökös gőzerővel dolgozik egy Izrael és az Egyesült Államok részvételével megvalósuló Irán-ellenes tengely létrehozásán. Ennek első lépése a palesztin kérdés megoldása lenne, méghozzá egy olyan rendezési terv elfogadtatásával, ami

A Palesztin Hatóságnak Mohamed herceg - előbb Jared Kushnerrel megtárgyalt, majd Mahmúd Abbásszal egy novemberi rijádi rapporton ismertetett - terve alapján lényegében el kellene fogadnia a kész tényeket, azaz azt, hogy egy szétszabdalt területen, korlátozott jogkörökkel kell kormányoznia. A legtöbb ciszjordániai zsidó telep megmaradhatna, még azok is, melyeket a nemzetközi közvélemény – köztük persze a szaúdiak is – illegálisnak tartanak. A palesztinoknak le kéne mondaniuk Kelet-Jeruzsálemről is, helyette Jeruzsálem egyik fallal leválasztott elővárosa, Abu Disz lenne a kormányzati székhely.
Trump újabb atomválságot kavarhat
Az ébredező Iránt Washington újra lator államnak tekinti, a fokozódó ellentétek a 2015-ös atommegállapodás végét jelenthetik. Ezzel viszont megnyílna az út az iráni atomfegyver előtt.
A terv létét hivatalosan minden fél cáfolta, de informálisan nagyon sok helyről megerősítették. A hírek arról szólnak, hogy Mohamed bin Szalman azért akarja gyorsan és az Egyesült Államoknak és Izraelnek tetsző módon letudni a palesztin kérdést, hogy ezzel szerezzen lendületet az Irán elleni határozott fellépésnek. Ugyanis mindhárom hatalom - bár más-más okból - a síita teokráciát tartja a legfőbb regionális fenyegetésnek, csakhogy eddig erőfeszítéseiket nem hangolták össze; Rijád ezen akar változtatni, akár azon az áron is, hogy lényegében ejti a muszlim országok számára eddig prioritással bíró palesztin ügyet.
Irán egyébként némi kajánsággal szemléli a történéseket, Ali Khameini ajatollah szerdán azt nyilatkozta, hogy Trump döntése mögött „az elkeseredés és idiotizmus” lappang, mivel az USA keze meg van kötve, és képtelen elérni stratégiai céljait.
Borítókép: Jeruzsálem óvárosa. Fotó: Ronen Zvulun / Reuters.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Bűnösnek találták Marine Le Pent, eltiltották a francia elnökválasztástól
Le Pen részvételével a párt 2,9 millió euróval károsíthatta meg az Európai Parlamentet. Rajta kívül még másokat is bűnösnek talált a francia bíróság.
1 órája
- Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt
Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.
március 25., 06:37
- Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit
Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.
március 25., 06:24
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy kenőmájas zsemlés randiról
8 perce
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
1 órája
- Külföld
Áttörés a tűzszünetben, Ukrajna és Oroszország is elfogadta a megállapodást
március 25., 06:07
- Külföld
25 százalékos vámot vetne ki azokra az országokra Donald Trump, amelyek Venezuelától vásárolnának olajat
Konfliktus adódhatott a két állam között.
március 24., 20:34
- Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét
Két órája repültek, mikor kiderült a baki.
március 25., 06:27
- Címlapon
Musk és Zuckerberg csak a felszín, a techoligarchák szürke eminenciása a háttérből mozgatja a szálakat
Disztópikus jövőről, technofeudalizmusról és transzhumanizmusról beszélgettünk Pogátsa Zoltán közgazdásszal.
2 órája
- Címlapon
Olyan új törvényen dolgozik a kormány, amely meghatározza Magyarország szerepét a világban
Szó szerint a jövőnk a tét.
41 perce
- Külföld
„Marokkói” kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében
Hollandiában, Spanyolországban és Franciaországban is fokozódik a járvány.
március 24., 21:16
- Külföld
Lendületből tarolják le a világot Donald Trump haveri techmilliárdosai
Mára zöld utat kapott a kemény kéz politikája.
március 24., 19:48
- Címlapon
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
6 órája
- Címlapon
A volt orosz elnök nukleáris „gyógymódot” alkalmazna a súlyosan beteg nyugati vezetőkön
6 órája
- Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.
március 25., 07:49
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Külföld
A Tesla ellen tüntetők közé hajtott egy autós Floridában
Az incidensben senki sem sérült meg.
március 24., 18:15
- Külföld
Szijjártó Péter a héten az orosz kormánnyal tárgyal
Azt ugyanakkor nem árulta el, hogy Moszkva részéről ki lesz a résztvevő.
március 24., 15:06
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
3 órája
- Külföld
Több mint ezer tüntetőt vettek őrizetbe a török hatóságok
Az összecsapásokban 123 rendőr sérült meg.
március 24., 17:49
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Címlapon
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.
tegnap, 21:07
- Címlapon
Bevallotta a kormány, rengeteg pénzt akarnak elkölteni
Módosítják a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kilátásokat.
33 perce
- Külföld
Több államban is erdőtűz pusztít az Egyesült Államokban
A lakosság egy részét evakuálták.
március 24., 10:20
- Külföld
Videón, ahogy egy férfi fejszével fejbe vág egy medvét Szlovákiában
Az állat meg is sérülhetett a támadásban.
március 24., 11:21
- Címlapon
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
4 órája
- Külföld
Megúszta a felelősségre vonást a megbízott dél-koreai elnök, visszakapta korábbi hivatalát
Ismét Han Dokszu Dél-Korea miniszterelnöke.
március 24., 08:27
- Külföld
26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát
Az áldozatok száma 1200 és 1500 fő közé tehető.
március 24., 09:17
- Címlapon
Financial Times: Az EU-nak nincs oka megadnia magát Orbán Viktornak, meg kell vonni a forrásokat
Darwini pillanattal néz szembe − állítja a lapban megjelent véleménycikk.
2 órája
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34
- Külföld
Buszmegállóba hajtott, majd lövöldözött egy férfi Izraelben
Egy ember meghalt, egy katonát pedig megsebesített.
március 24., 13:31