Csak kitöltöm ezt a lapot, és annyi rakéta jön, amennyit akarok!

2015.10.15. 15:28

A szíriai orosz beavatkozás után nem enyhültek a harcok, sőt: megnyíltak az Öböl-országok fegyverraktárai, özönlik a fegyver a felkelőkhöz. Ahogy Afganisztánban a légelhárító, úgy most a páncéltörő rakéták számítanak jokernek. Az USA nem adhatott 13 ezer TOW rakétát egyenesen a felkelőknek, de a CIA és Szaúd-Arábia tudott egy kerülőutat.

Ahogy közeledünk az év végéhez, egyre inkább úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok szinte teljesen kiszorult a szíriai frontról: a Pentagon kiképzési programja összeomlott, az oroszok azt bombáznak, akit akarnak, és kedvükre zongorázhatnak a NATO-vezetők idegein.

Az amerikaiak azonban nemcsak a mostani helyzetben viselkednek tétován, hanem az egész szíriai polgárháborúban. És ezt a tanácstalanságot nem is az orosz gépek megjelenésére adott impotens válasz mutatja meg a legjobban, hanem az, hogy a Pentagon négy év alatt sem bírt felfegyverezni és kiképezni egy, a nyugati hatalmak számára legalább elfogadható értékrendet képviselő hadtestet – miközben Irán, Törökország, Szaúd-Arábia vagy Katar érdekeinek megvalósításán mára tízezres proxy-hadseregek munkálkodnak. Ez a végzetes lemaradás ráadásul nemcsak az amerikai befolyás elvékonyodását eredményezte, hanem azt is, hogy a polgárháborúban az eredetileg demokratikus-reformista arab tavasz szellemiségét felváltotta az iszlamizmus.

De az Egyesült Államok passzivitása talán nemcsak a hiperbonyolult szíriai helyzetről szól, hanem arról, is, hogy 2008 óta érezhető egy elmozdulás az USA külpolitikai prioritásaiban. Ennek számos oka van, talán ezek a legfontosabbak:

Nem állíthatunk minden rakéta mellé egy titkosügynököt!

De visszatérve Szíriára, az amerikai támogatunk is meg nem is stratégia már a polgárháború kezdetére nyúlik vissza. Az Obama-kormányzatnak 2011-től állandóan két szempont között kellett (és kell ma is) lavíroznia:

  • A nulláról induló ellenzék megfelelő eszközök nélkül nem tud helytállni a páncélosokat, légierőt és föld-föld rakétarendszereket felvonultató Aszaddal szemben.
  • Közben azonban a túlságosan hi-tech fegyvereket sem lehet ész nélkül szállítani, nehogy terroristagyanús szervezetekhez kerüljenek.
Kapcsolódó
A Földközi-tenger partján jöhet létre a második Iszlám Állam

A Földközi-tenger partján jöhet létre a második Iszlám Állam

Szíriában egy pragmatikus és sokkal hatékonyabb csoport építi ki uralmát, mint az ISIS. De öngyilkos merénylőik és mesterlövészeik Aszadot akarják legyőzni, nem támadják a Nyugatot, és az elfogott apácákat is elengedik. Íme, az an-Núszra!

Ez utóbbi aggodalom a kezdetektől fogva élt, mivel a káoszt kiszimatolva már igen korán, 2012 elején megjelent Szíriában az al-Kaida egy apró sejtje, ami 2015-re aztán szinte egy második Iszlám Állammá duzzadt.

És az már-már elnökbuktató botrány lenne, ha az elmúlt hetven év legdurvább nemzeti sokkjáért felelős terroristák kapnának néhány vállról indítható rakétát, szeretettel Amerikából.

Ezért az amerikaiak már a polgárháború eleje óta fokozott óvatossággal porciózzák a támogatást (ha jelentkezik egy közvetítő, akkor már nem ilyen óvatosak, de erről később). 2012-ben például a török határon át érkező titkos szállítmányok mellett ott álltak a CIA ügynökei, akik megvizsgálták, kik jelentkeznek a túloldalról fegyverekért. Később megpróbálták ezt a kontrollt intézményesebbé tenni: a Pentagon és a Szabad Szír Hadsereg – ők ugye a mérsékelt ellenzék koordinációs parancsnoksága – rengeteg milíciája közé a biztonság kedvéért beékelték Szíriai Támogatócsoport nevű szervezetet, mely azonban soha nem működött igazán jól, és 2014-ben be is zárták.

Az USA támogatása hivatalosan továbbra is főleg a kézifegyverekre és a fegyvernek nem minősülő utánpótlásra (elsősegélycsomagok, élelmiszer-fejadagok, kommunikációs eszközök és járművek) korlátozódik – csak kedden 50 tonna lőszert dobtak le ellenzéki milíciáknak. De persze Szíriában semmi sem egyszerű, a kézifegyverigények sem. A szír ellenzék ugyanis kénytelen azzal tüzelni, amit be tud szerezni, ezért 2011 óta elképesztően változatos arzenált halmozott. Ez azonban azzal jár, hogy egyszerre használnak szovjet és a NATO-szabványlőszereket, ráadásul különböző űrméretekben. Egy Homsznál harcoló egységnél például pár éve még ötféle lőszert kellett tartalékolni. Nem véletlen, hogy Szaúd-Arábia sokszor nem a saját – amerikai technológiát felvonultató – készleteiből, hanem Líbiából és a Varsói Szerződés volt tagországaiból próbálja kipótolni az ellenzék által zsákmányolt hadfelszerelést.

Ez a 14 ezer rakéta a sárgán is simán átcsusszan

De a CIA más kártyákkal játszik.

Az amerikai titkosszolgálat a második világháború óta számos olyan titkos műveletet hajtott végre, mellyel kormánya nem akarta bepiszkítani a kezét. Érdekesség, hogy a legelső ilyen „fedett művelet” pont Szíriában volt, ahol 1949-ben a demokratikusan megválasztott kormány vértelen megpuccsolásához nyújtottak segítséget amerikai ügynökök. A puccs oka amerikai részről igen prózai volt: Sukri al-Kuvatli elnök megvétózta a Perzsa-öbölből Libanonig épülő Transzarab Vezeték építését.

A CIA Szíriában ennél egy fokkal talán nemesebb célért dolgozik, 2014 óta például TOW páncéltörő rakétákat juttat az ellenzéknek – szorgos elemzők 23 milíciát számoltak össze, akiknél látták a fegyvert –, és idén új szintre pörgették fel a rakétaellátást.

Az ellátás modellje igen érdekes; a Washington Post riportja szerint a következőképpen épült fel:

  1. Az amerikai kongresszus 2013-ban rábólintott arra, hogy a Raytheon cég eladjon 13 795 darab TOW vállról indítható páncéltörő rakétát Szaúd-Arábiának.
  2. Az ilyen fegyverüzleteknél azonban az amerikai törvények előírják, hogy a vásárló értesítse az amerikai kormányzatot arról, hol köt ki a szállítmány. A szaúdiak kötelességtudóan jelentették is, hogy Szíriában, de az amerikaiak mégsem hívták vissza a fegyvereket.
  3. A rakéták 2015-ben kezdtek beérkezni, és a CIA felügyeletével osztják szét őket a milíciák között. Az ügynökök pedig sokkal jobban teljesítenek, mint a Pentagon, mivel az an-Núszra Front eddig összesen csak két darabra tudta rátenni a kezét.

Ezzel az Obama-kormányzat lényegében átpasszolta a páncéltörő rakéták miatti felelősséget a szaúdiaknak; és ahogy a Washington Postnak az egyik szakértő igen plasztikusan összefoglalta:

Az üzlet nem igényel zöld jelzést az amerikaiak részéről. Elég a sárga is.

Csak le kell írnom, mennyi kell!

A döntésnél az amerikaiak előtt egy új Afganisztán lebegett példaként. A nyolcvanas években ugyanis a CIA több ezer Stinger vállról indítható légvédelmi rakétát csempészett a szovjetek ellen harcoló mudzsahideknek, akik egészen elképesztő hatékonysággal szedték le velük a szovjet gépeket – a háború utáni vizsgálat szerint 269 légi járművet szedtek le, amivel szinte megbénították a szovjet utánpótlást, amit a hegyes-völgyes Afganisztánban a légi szállításra alapoztak.

És ez a példa be is jött: a TOW rakétákat (a TOW egy mozaikszó, ami a Tube-launched, Optically-tracked, Wire guided missile, azaz „csőből indított, optikailag rávezetett huzalvezérlésű rakéta” rövidítése) ugyanis pontosan a szíriaihoz hasonló háborúkra tervezték:

  • Indítóállványa nagyjából 90 kilós, azaz könnyen felállítható és mozgatható.
  • Változattól függően 3,5-4,5 kilométerre hatásos, de a vékony kábelen keresztüli vezérlése megvédi az összes elektronikus zavarástól, és nagy találati pontosságot eredményez. A New York Timesnak az egyik ellenzéki parancsnok azt állította, hét rakétával hét harckocsit sikerült kilőnie.
  • És a legfontosabb: a kétfokozatú robbanófej úgy morzsolja le a szír hadsereg által tömegesen használt szovjet harckocsik páncélját, mint a piskótát.

Nem is csoda, hogy a TOW Szíriában átütő sikert aratott, és nem kis része volt abban, hogy a kormánycsapatokat a nyáron több fronton is visszaszorították. Sőt, a napokban orosz támogatással indított hamái offenzívában részt vevő csapatokat valósággal megtizedelték a lakóházak romjai közül előröppenő rakéták:

két nap alatt 45 harckocsit lőttek ki.

És ez nem tűnik olyan nagy túlzásnak, hiszen Szíria a világtörténelem egyik legjobban dokumentált háborúja, a YouTube-ra az elmúlt napokban tucatjával töltötték fel a tankpusztítós videókat.

A TOW azonban túl jól teljesített. Vannak elemzők, akik szerint a többezres rakétaszállítmányról Putyinnak is Afganisztán jutott eszébe, és ezért döntött a beavatkozás mellett. Azonban az ellenzéki erők elleni légi offenzíva hatására – ahogy az várható volt – az Öböl-országokban is megnyíltak a fegyverraktárak, és még nagyobb számban ömlöttek a rakéták Szíriába. A hétvégén érkezett Szaúd-Arábiából 500 darab , és egy ellenzéki vezető a New York Timesnak azt mondta:

Csak le kell írnom egy számot, mennyi rakéta kell, és mikorra szállítsák.

És bár a polgárháborúban érdekelt hatalmak egyszerre több szálon próbálják meg érdekeiket érvényesíteni, azért a jelek arra utalnak, hogy

az orosz beavatkozással csak messzebb került a szíriai rendezés esélye.

Ráadásul az Öböl-országok ijesztő tempóban vásárolják a fegyvereket, és bár ott is féltik a polgári légi közlekedést a terroristáktól, mégis lehet, hogy  nemcsak a TOW rakéták, hanem az Afganisztánból ismert Stingerek közül is felkerül pár elfekvő darab a jordán vagy török határon várakozó teherautókra. 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök

Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök

Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.

március 24., 05:50

  • Külföld
Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte

Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte

Illetve Torontóban is.

március 23., 16:02

  • Külföld
Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen

Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen

Az eseményen több francia párt is részt vett.

március 23., 20:17

  • Külföld
Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját

Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját

Donald Trump még március elején írt levelet Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének.

március 23., 15:12

  • Külföld
Létezik egyáltalán ellenzék Ukrajnában?

Létezik egyáltalán ellenzék Ukrajnában?

Felkavarta az állóvizet a hír, miszerint Donald Trump csapata ukrajnai ellenzéki politikusokkal tárgyal.

március 23., 18:42

  • Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.

tegnap, 17:11

  • Címlapon
Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin

Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin

Számtalanszor megpróbálták már likvidálni az orosz elnököt.

tegnap, 21:08

  • Külföld
Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész

Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész

Borús jövőt vizionál Sönke Nietzel.

március 23., 19:43

  • Külföld
Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét

Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét

Ekrem Imamoglunak korrupción kívül terrorvádak miatt is felelnie kell.

március 23., 19:32

  • Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt

Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt

Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.

március 24., 07:04

  • Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.

tegnap, 19:58

  • Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit

Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit

Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.

március 24., 07:32

  • Külföld
Meghalt a független Ukrajna első miniszterelnöke

Meghalt a független Ukrajna első miniszterelnöke

Vitold Fokin 92 évet élt.

március 23., 13:09

  • Külföld
Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában

Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában

Azt hazudta, hogy az Orlando Magic egyik játékosa nevében vásárol.

március 23., 14:46

  • Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.

tegnap, 15:37

  • Külföld
„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”

„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”

A háborúk hadászati kérdéseinél talán csak etikai, erkölcsi vonatkozásai jelentenek súlyosabb dilemmát. Hidas Judit írása.

március 23., 06:15

  • Külföld
Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban

Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban

A hatóságok vizsgálják az esetet.

március 23., 06:16

  • Külföld
Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban

Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban

Több mint száz ingatlanból evakuálták a lakókat.

március 23., 13:45

  • Külföld
Ferenc pápa először jelent meg nyilvánosan kórházba kerülése óta

Ferenc pápa először jelent meg nyilvánosan kórházba kerülése óta

A Gemelli kórház teraszán köszöntötte a híveket a szentatya.

március 23., 12:15

  • Címlapon
Rohamosan nő a halálos áldozatok száma Mianmarban, összedőlt a fővárosi reptér irányítótornya

Rohamosan nő a halálos áldozatok száma Mianmarban, összedőlt a fővárosi reptér irányítótornya

Több országból érkezne támogatás, de a repterek alkalmatlanná váltak a repülőgépek fogadására.

tegnap, 21:28

  • Külföld
Szijjártó Péter: Valótlan állítások jelentek meg az osztrák külügyminiszterrel való beszélgetésről

Szijjártó Péter: Valótlan állítások jelentek meg az osztrák külügyminiszterrel való beszélgetésről

A Pride kérdése is szóba került a két tárcavezető között.

március 23., 10:25

  • Külföld
Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból

Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból

Egyre többen járnak így.

március 23., 10:49

  • Külföld
Átformálják a világot a háttérben: a diplomácia nem harc, hanem művészet

Átformálják a világot a háttérben: a diplomácia nem harc, hanem művészet

Hatalmas a teher a diplomatákon.

március 23., 11:53

  • Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában

Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában

Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.

tegnap, 18:32

  • Külföld
Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert

Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert

Többen kerültek a rácsok mögé korrupció vádjával.

március 23., 07:13

  • Címlapon
Hadházy Ákos képeket osztott meg Matolcsy Ádám feleségének luxuséletéről

Hadházy Ákos képeket osztott meg Matolcsy Ádám feleségének luxuséletéről

A politikus állítja, hogy hiteles információk birtokába jutott.

tegnap, 09:59