Az ENSZ kihirdette a szíriai béketervet, ami Szíriában senkit nem érdekel
További Külföld cikkek
-
Kétoldalú védelmi együttműködést kötött az Egyesült Államok és Magyarország
- A kannabisz gyógyászati célú termesztéséről terjesztettek elő törvényjavaslatot Szlovéniában
- Szerbiában már a közmédiát ostromolják a tüntetők, az elnök kemény fellépést kért a rendőröktől
- Eltérítettek egy turistákkal teli repülőgépet Közép-Amerikában, egy utas agyonlőtte a túszejtőt
- Ferenc pápa térfélválasztásra szólította fel az emberiséget
A robbanások porából csak a paradicsom meg a vér vöröse tűnt ki
A damaszkuszi rakétatámadásra válaszul a szír légierő lebombázott egy piacot.
A dúmai piac vasárnapi lebombázása az ENSZ Biztonsági Tanácsánál is kiverte a biztosítékot, a szír ügyekben korábban rendszeres orosz (és esetenkénti kínai) vétó által megbénított testület hétfőn egy új béketervvel állt elő. Ennek fő pontja a konfliktus szereplőinek tárgyalóasztalhoz ültetése
- a béke
- a demokratikus választásokhoz elvezető politikai átmenet
- és a terrorizmus elleni fellépés
kérdéseiben. Az ENSZ BT felmelegíti a 2012 júniusában Genfben elfogadott "útitervet", mely egy átmeneti kormány felállításáról rendelkezik, és kötelezi Bassár el-Aszad elnököt a hatalomról való lemondásra.
A BT-határozat nem kavart nagy vihart, mivel
Ezt a véleményt képviselte Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában (az MTI szemlézte). Szalai felhívta a figyelmet arra, hogy
már a genfi nyilatkozat is több sebből vérzik
hiszen nem tisztázza, mi lesz Aszad elnök sorsa, ami az Aszad-klán által belakott kormánynak nyilván kulcskérdés. Másfelől a genfi nyilatkozatot a nagyhatalmi kívánságok mentén fogalmazták meg, nem a szíriai emberek igényeinek megfelelően, ezért Szíriában nem is örvend komoly támogatottságnak.
Szíria: itt a vég kezdete
Kivérzett az Aszad-rezsim, de rendszerváltás helyett terrorszervezetek vetélkednek a hatalomért, tartós megosztás helyett fellángolnak a harcok. Milliós városok, érintetlen tartományok válnak fronttá, újabb százezrek menekülhetnek el az országból.
Szalai az Index diagnózisával egybehangzó módon azt mondta,
A kormányzattal szemben álló rengeteg frakció, illetve az ország - igaz néptelenebbik - harmadát ellenőrzése alatt tartó Iszlám Állam, mellyel a nemzetközi közösség egyetlen tagja sem áll szóba.
Szalai Máté szerint ahhoz, hogy a menekülthullámot megállítsák, Szíriában kell rendet tenni; a válság négyéves története alatt több mint 250 ezer ember halt meg, több mint 12 millió hagyta el otthonát. Ugyanakkor a Nyugat nem tud mit csinálni, annyira töredezett a hatalom Szíriában, hogy nem képtelenség olyasvalakit találni, aki elegendő hatalommal bír, de a nyugati értékeknek megfelelően fogja kormányozni az országot.