A halálnál ijesztőbb, ha nyomorék leszek

További Külföld cikkek
-
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
- Keményen beleszállt Dániába J. D. Vance, megérkezett a reakció
- Nem csitulnak a kedélyek Andrew Tate körül, exbarátnője is feljelentette szexuális zaklatás vádjával
- Botrány Angliában: egy szakadt szemeteszsákban, az utcán találtak rá a hadsereg titkos irataira
- Konfliktusba került Kennedyvel: lemondott az amerikai oltásprogram vezetője
Hivatalosan kivonulásnak nevezték, valójában kimenekülés volt, ahogyan kijutott az ukrán hadsereg Debalcevéből. A Donyeck és Luganszk között fekvő fontos vasúti csomópont – a város neve oroszul Debalcevó – ma már az oroszbarát szakadároké.
Aki túlélte a harcokat, az már csak azt várja, hogy lejárjon a szerződése és civil állás után nézzen.
A debalcevéi matrjoska
„Körbe voltunk zárva, ezt pontosan tudtuk. Kijevben persze mást mondtak a népnek” – Istvánnal stílusosan egy kárpátaljai falu temetőjénél beszélgetünk, messzebb az otthonától, mert az titok.

Hároméves szerződése tavaly októberben járt volna le, a kelet-ukrajnai konfliktus miatt azonban automatikusan meghosszabbították egy évvel. Így járt minden hivatásos katona, aki az elmúlt 11 hónapban szerelt volna le. Debalcevében a helyzet az egyszerű körbezárásnál bonyolultabb volt: a központ a szeparatistáké volt, egy szélesebb gyűrű az ukrán hadseregé, amit azonban teljesen körbevettek a donyecki szakadárok. És az orosz hadsereg. István meséli:
Budapestről Putyin megüzente
A 23 éves István autószerelőnek tanult, de a biztos fizetés reményében a hivatásos katonaságot választotta. Persze, 2011 októberében még kevesen gondolhattak arra, hogy hamarosan valódi háború lesz. Így az 1800 hrivnyás fizetés – három éve ez 43 ezer forintot jelentett – vonzónak tűnt. Ugyanez ma nagyjából 18 000 forint.
A fronton azonban ezt megkétszerezték, majd azt is majdnem duplázták, így esetenként 7000 hrivnyára, azaz 70 ezer forintra is kijön az aknatűznek kitett katonák fizetése.

István csaknem három hónapot töltött a katlanban, ahol a február 15-i minszki tűzszünet után sem nyugodtak a fegyverek. Az orosz elnök Budapesten járva lényegében megüzente: ha fegyvereik nélkül elvonulnak az ukrán erők, akkor utat engednek nekik a szakadárok. (Másokat nem említhetett, hiszen Moszkva tagadja, hogy katonákkal lenne jelen a térségben, bár a Novaja Gazeta sebesült orosz tankossal készített megrázó interjúra az ellenkezőjét igazolja.)
István a következőt mondta arról, hogy Putyinék mennyire tartották a szavukat:
Az ellenség hátországa
Kijev jogilag egyértelműen saját területét védi Kelet-Ukrajnában, de a katonák tapasztalata más volt: a legtöbb helyi, legalábbis, aki eddig nem menekült el, ellenségként tekintett az ukrán hadseregre.
– István szerint minderről az orosz állami tévé tehet, amit keleten mindenki nézett, ugyanis Moszkva hangolta a lakosságot Kijev ellen. „De így is volt, hogy jöttek hozzánk ételt kérni, amink volt, adtunk. Vizet, azt nem, az nekünk sem volt a szerelőbázison” – folytatta István, akitől megtudtuk, nem a háború miatt nem volt vizük: egyszerűen be sem volt oda vezetve.
A körülményeket azonban a hadsereg lehetőségei is nehezítették. Téli és nyári egyenruhát évente egyszer, bakancsot és kabátot három évenként kapnak a szerződéses katonák és a sorozottak. Ez persze nem elég, ezért kénytelen mindenki saját pénzből beszerezni magának a többi egyenruhát. A ruha 2500 hrivnya, tehát békeidőben a katona havi fizetésének másfélszerese.
– István szerint ugyanakkor lőszerben és kézifegyverben nem volt hiány. Minden egyéb területen azonban rendkívül egyenlőtlen háború folyt az orosz és szakadár erőkkel szemben.
Túlélni a pocsolyában
Az ukrán erők alapvetően a védekezésre rendezkedtek be, támadásra ritkán jött parancs. Mégis, a fontos állásokat is könnyebben feladták a kelleténél: „Uglegorszknál volt egy jó magaslat, kiépítve. Feladtuk, onnan pedig a szeparatisták már egész Debalcevét belátták.”

Hogy mennyire kiszolgáltatottak voltak az ukrán erők az ellenség támadásainak Debalcevében, azt István akkor érezte meg, amikor egy másik bázisról kellett áthoznia egy KRAZ-t. A kilenc méter hosszú, 21 tonnás teherautó útközben került rakéta- és aknatűzbe:
– István szerint nem az övéik lőttek. A civilek otthonait elérő támadásokkal kapcsolatban egyébként a szakadárok és az ukrán hadsereg egymásra mutogatnak, és mindkét fél tagadja, hogy ezeket ők követnék el. István szerint, ha lakóházak között bújt meg egy ellenséges egység –például egy átalakított buszba rejtett aknavetővel –, akkor az ukrán hadsereg direkt egy külön csoportot küldött ki rájuk, nem pedig a civilek otthonait is veszélyeztető nehéztüzérséget vetette be.
István nem tud arról, hogy az ukrán önkéntesekből álló Nemzeti Gárda követett el volna ilyeneket. Elmondása szerint nem hangoltak össze mindent pontosan, de azt mindig tudatták egymással, merre mennek, milyen egységgel, nehogy baráti tűzbe kerüljenek. Így csak az a biztos, hogy civileket is elérő támadások léteztek mindkét oldalon, hol lakóházak – Mariupol, Debalceve, Kramatorszk, Gorlovka, Peszki, Luganszk –, hol helyközi buszok – Volnovaha –, vagy városi trolik – Donyeck – ellen.
De az ukrán katonák folyamatosan az ellenség szeme előtt voltak. István a járőrözés mellett az állások kiépítésével foglalkozott.
– adta meg a dohányzás élettani hatásának egy kevésbé ismert aspektusát István.
Csak szakadárokhoz ne!
A február közepéig többé-kevésbé ukrán erők által ellenőrzött város harcai elől, amikor lehetett, igyekezett elmenekülni a lakosság, de így is sokan maradtak a búvóhelyeken. „Januárban volt három nap, amikor nagyjából betartották a tűzszünetet. Akkor rengeteg busz ment ki, főleg gyerekekkel. De volt, akit traktoron vittek, ment, aki tudott, azzal, amivel tudott. A tűzszünetet az oroszok is betartották, csak a szakadárok nem" – mesélte István, aki azt is bevallotta, hogy a katonák egy valamit mindenképp el akarnak kerülni: hogy a szakadárok fogságába kerüljenek. Az orosz erők kezébe kerülni ugyanis sokkal biztonságosabb:

Kétségtelen, hogy a szakadárok maguk is elismerik: legfeljebb az ukrán hadsereg sorozott katonáival elnézők – már ha meg tudják állapítani, hogy az illető az-e –, a hivatásos katonák és az önkéntesek viszont könnyen életüket veszíthetik a fogságban.
Kivonulás Kijev ellenére
Az utolsó napokban Debalcevénél Istvánék már a fedett védelmi gödörből sem nagyon bújtak elő, tartva az orosz és szakadár támadásoktól. A magyar férfi azt meséli, kis vaskályhával fűtöttek, 15 fok is volt bent, de nem ezzel volt gond. Inkább azzal, hogy napokig vécére sem mentek ki. Végül február 17-én a munkácsi 128-as dandár parancsnoka döntött úgy, hogy meg kell menteni a katlanba szorult ötezer katonát.
A kijevi vezetés nem adott ilyen parancsot, ezt csak utólag hagyta jóvá.
Istvánék, ahogy még sokan mások, gyalogosan próbáltak kijutni a katlanból, teljes felszerelésben:
Ezután 15-20 fős csapatokban vonultak ki. István több mint negyven autóról, páncélosról, illetve két tankról tud, ami Debalcevében megsemmisült a kivonuláskor. Csak az a három jutott át a konvoj elején, amelyik három sebesültet szállított. Ám hozzáteszi, sajnos az egyik sebesült katona, akinek leszakadt a karja, útközben elvérzett.
Mihályékat rémálmok gyötrik
Aki nem Debalcevébe került, az sem kerülte el a komoly harcokat. A kárpátaljai Mihály és Ilja Luganszkban harcolt a repülőtérért, amit először megszereztek a szakadároktól, majd szeptemberre elvesztették azt. Mihály egy repesztől sérült meg augusztusban, hónapokig járta a kórházakat, és Odesszában is kezelték, mire meggyógyult.
Már ha gyógyulásnak lehet tekinteni, hogy a beregszászi pszichiátria udvarán beszélgetünk vele és Iljával.
– mesélt az alibi felkészülés korábbi éveiről önmagán is nevetve Ilja, aki Mihállyal együtt három hónapot töltött a luganszki fronton az eredetileg megadott 45 nap helyett.

Mindkettejüket hónapok óta álmatlanság és harctéri rémálmok gyötrik.„De ne gondold, hogy itt leszedálnak minket. Altatókkal és beszélgetésekkel segítenek, én már jobban vagyok” – mondja Ilja, aki már két hete érkezett ide. Mihály még csak egy napja, így még nem tudta, mire számíthat.
„Rendszeresek a dührohamok apróságok miatt, nem tudok ezzel mit csinálni. Akkor döntöttem úgy, hogy ide jövök, mikor anyámra ordítottam” – vallotta meg az apja révén magyar, de a nyelvet nem beszélő Ilja.
Folytatás? Kösz, nem!
Mihály és Ilja szerződése is a háború miatt hosszabbodott meg, és idén fog lejárni, akár Istváné. A 21 és 22 éves srácok a szerződést után semmiképpen nem akarnak hosszabbítani. Inkább külföldön keresnének valamilyen munkát. Ezt tervezi István is, aki a pénzgyűjtés után viszont hazatérne, hogy autószerelő műhelyt nyisson.
És jövőre megtartaná a háborús szolgálat miatt elhalasztott esküvőjét is. Előtte azonban vissza kell mennie a sereghez, március közepén. „Az elnök Artemivszkben találkozott velünk, több hónap pihenést ígért, hát, lett belőle három hét” – mondta kissé neheztelve István, aki ennek ellenére nem lép le idő előtt a hadseregtől.
Már csak azért sem, mert a dezertálásért 15 évet szabhatnak ki.

Ezt a néhány hónapot már végigcsinálja:
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing
Donald Trump amerikai elnök szerint Vlagyimir Putyinnak van oka a félelemre.
március 22., 14:17
- Külföld
Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett
A rendőrök ellehetetlenítik a gyülekezést, az ellenzék pedig állítja, hogy államcsíny történt.
március 22., 14:30
- Külföld
Ferenc pápa vasárnap elhagyhatja a kórházat
A szentatya egyúttal először lép majd a nyilvánosság elé.
március 22., 16:46
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
17 perce
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
55 perce
- Címlapon
Figyelmeztetés érkezett Zelenszkijnek, veszélyesebb lehet a Putyin utáni világ Kijev számára, mint gondoljuk
12 órája
- Külföld
Donald Trump számos módon tönkreteheti a NATO-t, ki sem kell lépnie belőle
Mutatunk párat.
március 22., 16:49
- Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah
Nem maradt el az izraeli erők válasza.
március 22., 13:35
- Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire
Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.
március 22., 16:17
- Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes
A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.
március 22., 17:54
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
3 órája
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
5 órája
- Külföld
Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek
Továbbra is tagadják az ellenük felhozott vádakat.
március 22., 12:26
- Külföld
Megszólalt a Kreml, Donald Trump többször is beszélt telefonon Vlagyimir Putyinnal
március 23., 06:07
- Külföld
Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai
Pénteken 16 órára lezárták a légikikötőt.
március 22., 13:14
- Címlapon
Bordélyházat üzemeltetett a kecskeméti ügyésznő, a vád képviselőjéből lett vádlott
A jogi képviselő prostituáltakat foglalkoztató panziót működtetett a városban.
7 órája
- Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát
Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.
2 órája
- Mindeközben
Matt Damon nagy szakállal, Zendaya fehér ruhában látható az Odüsszeia forgatási fotóin
8 órája
- Külföld
Több ország nagykövetének kinevezését hagyta jóvá a kormány
A diplomaták Bécsben és Budapesten is végzik a munkájukat.
március 22., 06:50
- Külföld
Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?
Az orosz elnök ultranacionalista követői körében erős zavarodottság érzékelhető az orosz–amerikai közeledés láttán.
március 22., 20:04
- Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó
Szóba került a „náci karlendítés” is.
március 22., 06:13
- Címlapon
Keményen beleszállt Dániába J. D. Vance, megérkezett a reakció
A dán külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte az alelnök hangnemét.
1 órája
- Külföld
Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban
Az afrikai ország egy külön városba vinné őket.
március 22., 12:19
- Címlapon
Mészárlásra készült egy magyar gimnazista, politikusokkal és diáktársaival számolt volna le
Célja az volt, hogy annyi embert végezzen ki, amennyit csak lehetséges.
6 órája
- Címlapon
Ismerősei ma is értetlenül állnak az egykori jegybankelnök rejtélyes halála előtt
A rendőrség szerint öngyilkosság történt, de volt, aki szerint nem önkezével vetett véget az életének.
5 órája
- Címlapon
Módosított a Nébih a száj- és körömfájás elleni intézkedéseken
A vírus már széllel is terjed, de van már vakcina ellene.
5 órája
- Külföld
Az ENSZ-től kaptak felszólítást a magyar hatóságok a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonására
A hivatal kiemelte: a jogszabály diszkriminatív és önkényes.
március 22., 08:59
- Külföld
Bocsánatot kért a londoni Heathrow repülőtér igazgatója
Elismerte, hogy a tartalék generátorok sosem voltak elég erősek a repülőtér működtetéséhez.
március 22., 09:01
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
10 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
tegnap, 22:00
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
tegnap, 21:22
- Külföld
Donald Trump nem viccelt: több mint félmillió embert toloncolnak ki az Egyesült Államokból
Az amerikai elnök több százezer ukrán állampolgárral is hasonlóan járna el.
március 22., 09:19
- Külföld
Átalakítanák az Európai Uniót, milliárdokat bukhatunk
Így Magyarország 110 milliárd forinttal kevesebb támogatást kapna.
március 22., 10:17
- Külföld
Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában
20 perccel később egy másik járatra szállt fel.
március 22., 13:15