Harangoztak a Déli Áramlatnak
További Külföld cikkek
-
Izrael kivizsgálta a gázai öldöklést: félreértés és parancsszegés miatt kellett meghalniuk a palesztin orvosoknak
- Villanyvezetéknek ütközött egy repülőgép Illinois államban, négyen meghaltak
- Donald Trump: Boldog húsvétot a radikális baloldali őrülteknek
- Megtört a jég, a Fehér Ház először kommentálta a húsvéti fegyverszünetet
- Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában
Amilyen nagy viharokat kavart, amilyen nagyszabású volt, olyan váratlanul ért véget a Déli Áramlat története. Vlagyimir Putyin hétfőn Törökországban járva jelentette be, hogy Oroszország lemond a gigaprojekt megépítésének tervéről – amire már eddig is dollárszázmilliókat költött.

„Figyelembe véve, hogy Bulgáriától mindeddig nem kaptuk meg az engedélyeket, Oroszország ilyen feltételek mellett nem tudja folytatni a projekt megvalósítását” – jelentette ki az orosz elnök, miután Recep Tayyip Erdogannal tárgyalt az orosz–török energetikai kapcsolatok folytatásáról.
Az összesen 16 milliárd eurósra becsült Déli Áramlat terve persze nem Szófiában bukott el, hanem a projektet mind határozottabban ellenző Brüsszelben és Washingtonban.
Putyin is egyértelművé tette, hogy „Bulgária nem dönthetett szuverén államként”, miután az Európai Bizottság „nem állt konstruktívan” a Déli Áramlathoz.
Mi értelme van egy drága beruházással összekötni az eddigi vásárlókat az eddigi gázforrásokkal? Ez nem jelenti az energetikai biztonság növelését – így szól az általános washingtoni érv, bár aligha azért aggódnak a Fehér Házban, hogy a Gazprom feleslegesen dob ki az ablakon 16 milliárd eurót, illetve a rá eső 50 százalékot, miután a Fekete-tengert átszelő szakaszon oroszok az olasz Enivel (25 százalék), a francia EDF Grouppal (15 százalék) és a német Wintershall-lal (10 százalék) osztoztak, míg a szárazföldi szakaszon az érintett országokkal közös vállalatokat hoztak létre az építés megvalósítására.
Orosz gázkígyó járja be Európát
A Gazprom az első keretmegállapodást Déli Áramlattal kapcsolatban Rómában írta alá az Enivel. A válság előtti 2007-es évben még mindenki folyamatosan emelkedő földgázárakkal számolt. A csúcsot 2008-ban érték el az orosz bevételek: 2000-ben a 200 milliárd köbméteres gázexport alig 15 milliárd dollárt, míg 2008-ban a 195 milliárd köbméter kivitel már 70 milliárd dollárt hozott.
Bár az összkivitel nem változott, ebben az időszakban jelentősen nőtt az európai szállítás, a volt szovjet tagköztársaságok rovására. Moszkva az elmúlt másfél évtizedben azon dolgozott hogy
- növelje szállításait az EU-ba,
- kiszorítsa a közép-ázsiai gáztermelőket,
- függetlenítse magát a tranzitországoktól.
Az első cél csak részben teljesült: 2008-ig 15 százalékkal növelte ugyan a kivitelt, de az 2014-re lényegében a 2000-es szintre esett vissza, igaz, az akkorit négy-ötszörösen meghaladó világpiaci ár mellett. Oroszország részesedése az EU gázfelhasználásából azonban folyamatosan 25 százalék körül volt.
Üzbegisztán és Türkmenisztán kiszorítása sikerült, miután földrajzi helyzetét kihasználva Moszkva inkább felvásárolta az ottani földgázt, hogy aztán maga értékesítse Európában. (És még egy ideig Ukrajnában, amíg fennmaradhatott a Dmitrij Firtashoz köthető Rosukrenergo.) A kiszorítás azonban visszaütött, mert a közép-ázsiai országokat arra ösztönözte, hogy Kína felé keressenek utat. Peking azóta már közvetlen gázvezetéket épített ki velük, megnehezítve Oroszország számára, hogy az európaihoz közeli áron piacot találjon magának Kínában.
Több sikerrel járt a Moszkva a tranzitországokkal: Belaruszban sikerült megszereznie az ország gázszállító hálózatát, amelyet a Jamal vezetékkel is bővített, majd 2011-re megépítette a 27, majd 55 milliárd köbméter kapacitásúra bővített Északi Áramlatot, közvetlen összeköttetést biztosítva Németországgal a Balti-tengeren keresztül.
Ugyanezt a forgatókönyvet akarta megvalósítani Oroszország délen is: miután a narancsos forradalom nyomán Kijev távolodott Moszkvától, borultak a korábbi szállítási sémák is. Az árról, illetve a pénzek visszacsorgatásán kívül másra nemigen jó közvetítőcégekről folyó vita 2005 és 2006 fordulóján az Ukrajnán keresztül zajló gázexport néhány napos megbénításához vezetett, veszélybe sodorva a közép-európai fogyasztók ellátását. A történtekért az EU-ban inkább Moszkvát, semmint Kijevet okolta.
Oroszország ekkor már hiába próbálta megszerezni az ukrán gázszállító hálózatot – hogy növelje ezzel gazdasági és politikai befolyását a 45 milliós országban –, ezért a gázháború után úgy döntött: Ukrajnát megkerülő vezeték építésére van szükség.
Nem akartak törököt fogni
Példa már volt rá, elvégre 2003-ra – olasz közreműködéssel – elkészült a Fekete-tengeren át Törökországig érő Kék Áramlat. A 16 milliárd köbméter kapacitású vezeték azonban önmagában nem lett volna alkalmas az akár százmilliárd köbméter áteresztésére is képes ukrán vezetékek kiváltására. Ráadásul Moszkva azt is el akarta kerülni, hogy ismét egy másik tranzitország álljon elé az EU-ba vezető útvonalon.

Bár az ukrán gázháború Moszkva megítélésének nem tett jót, arra alkalmas volt, hogy lendületet adjon az alternatív útvonal megépítésének. 2008-ban az Eni és a Gazprom létrehozta a közös céget, majd Oroszország Bulgáriával, Szerbiával és Magyarországgal kötött államközi megállapodást a közös cégek létrehozásáról. Gyurcsány Ferenc több gyakorlatiasságot, kevesebb ideológiát javasolt az orosz kapcsolat alakításához. Bár továbbra is kiállt a Nabucco mellett, az ellenzéki Fidesz puccsnak minősítette a Déli Áramlatról szóló megállapodását, amit Washington sem nézett jó szemmel. Brüsszelnek pedig a 2008-ban elfogadott harmadik energiacsomag miatt tűnt nehezen összeegyeztethetőnek a vezeték megépítése.
Száz gázcsövet, ezeret
2010-re mégis úgy látszott, a Gazprom megnyeri a versenyfutást az Oroszországon kívüli gázforrásokra megálmodott Nabuccóval szemben, amelynek amúgy sem túl biztató sorsa idén pecsételődött meg, amikor Azerbajdzsán nem a Nabuccóban érdekelt cégeknek adta a Sah Deniz gázmező kitermelésének jogát.
Moszkva abban bízott, hogy az új vezetékekkel akár 35 százalékra is feltornázhatja részesedését az EU földgázbeszállítójaként. Ezt az esélyt erősítette, hogy 2006-ban karnyújtásnyira volt attól, hogy megjelenjen Nagy-Britanniában a szigetország egyik legnagyobb gázszolgáltatójának tulajdonosaként. A Centrica megvásárlásának azonban a Gazprom túl korán örült, az akció a brit kormány beavatkozásán végül megbukott.

De a fiaskó az épülő Északi és a reménybeli Déli Áramlat fényében csak múló bosszúság volt.
A Déli Áramlat építésének kezdete azonban húzódott – eredetileg 2013-ban már be is indult volna a szállítás –, ahogy beütött a válság, úgy csökkentek a kőolajárak, és visszaesett hét százalékkal az orosz GDP. Ez is jelezte, hogy energiahordozók exportjára épülő orosz gazdasági sikert tévedés gazdasági modellnek nevezni, hiszen a növekedés – amely most ismét megtorpanni látszik – csupán a földgáz és a kőolaj világpiaci árának emelkedésén alapult.
Budapest ütemet tévesztett
Nem sikerült a harmadik energiacsomagot sem megkerülnie Moszkvának. A Kreml szerint az energiapiac teljes liberalizálásának előírásait kifejezetten a Gazprom ellen találták ki, előírva, hogy a termelés és a gázvezetékek nem lehetnek egy cég kezében. Putyin ugyan lobbizott azért, hogy az EU belső energiapiacát érintő liberalizáció csak az orosz földgázt szállító csövek végétől legyen érvényes, ezt azonban nem sikerült kialkudnia.
Végképp lehetetlenné ez az ukrajnai válsággal és a Krím elcsatolásával vált, amikor már a politikai viszony sem tett volna lehetővé egy ilyen megállapodást.

Az EU-ban utolsóként a Fidesz tartott ki a Déli Áramlat mellett. Októberben Rogán Antal kezdeményezésére fogadtak el egy törvénymódosítást, amely lehetővé tette, hogy a Gazprommal közösen mindenképpen megkezdődhessen a vezeték magyar szakaszának építése. Egy hónappal később pedig Szijjártó Péter szólt az Fidesz által egykor üldözött projekt érdekében: a külügyi és külgazdasági miniszter Belgrádban járva november 20-án arra szólította fel Brüsszelt, hogy újítsa fel a párbeszédet Moszkvával, hogy „a Magyarország energiabiztonságát erősítő gázvezeték” összhangba kerülhessen a harmadik energiacsomaggal.
Versenyfutás Ankaráért

A térképre nézve azonban világos volt, hogy a vezeték életben tartása nem Magyarországon fog múlni. Brüsszelnek elég volt Bulgáriát meggyőznie ahhoz, hogy a vezeték terve zátonyra fusson. (Igaz, Szófia 2009-ben egyszer már kifarolt az orosz egyezségből, hogy 2010-ben visszatáncoljon a Déli Áramlathoz.)
Mostanra a Fekete-tengerre megálmodott Nabucco és Déli Áramlat helyett Törökország lett a küzdelem terepe: itt futhat a Transzanatóliai gázvezeték (TANAP), amely Azerbajdzsánból juttatná el a földgázt a törökökön keresztül az EU-ba.

Eközben Putyin is azt jelentette be, hogy Törökország irányába fogják bővíteni a szállítási kapacitást, hogy biztosíthassák az európai szállítást egy olyan útvonalon, amely elkerüli Ukrajnát. A Kék Áramlat mellett futó új vezeték kapacitását 63 milliárd köbméteresre tervezik. Ez és az Északi Áramlat, valamint a belarusz vezetékek elegendők lesznek Ukrajna kiiktatására az orosz gázszállításból.
Nyert itt valaki?
Oroszország az elmúlt 15 évben a nagy beruházások ellenére nem növelte látványosan gázbeszállítói pozícióit az EU-ban, amely továbbra is egyetlen nagy felvásárlója – lenne, ha az EU egyként tárgyalna a gázimportról.
Egyáltalán nem biztos, hogy a drága projektet feladva rosszul jár, hiszen így energia szabadul fel a kínai gázszállítás magvalósítására. Igaz, ez sok buktatót rejt magában a kínai szénkészletek és a közép-ázsiai beszállítók miatt. Hosszú távon azonban az EU rosszul járhat, ha az Oroszországgal szemben meglévő eddigi, szinte kizárólagos felvásárlói pozícióit az energiaéhes Kína meg tudja ingatni.
A legnagyobb nyertes Törökország lehet, amely egyszerre vált a Nabucco és a Déli Áramlat helyett megépítendő vezetékek lehetséges helyszínévé.
És jól járhat Moszkvával geopolitikai játszmát vívó Egyesült Államok, amely erősítheti befolyását Ukrajnában, és hosszú távon akár piacot szerezhet Európában az amerikai palagáznak – amikor ismét szárnyalni fog az energiahordozó ára.
És hogy Magyarország nyert-e? Annyiban jól jártunk, hogy eggyel kevesebb konfliktusunk lesz Brüsszellel, és megszabadulhatunk egy 600 millió eurós beruházástól – ennyibe kerülhetett volna a gázvezeték magyarországi szakasza –, amire az állam minden bizonnyal az oroszoktól vett volna fel kölcsönt.
Orbán Viktor viszont a döntéssel elég nagy pofont kapott, hiszen az utolsó pillanatig kiálltunk a Déli Áramlat megépítése mellett, és ezt még évekig a fejére fogják olvasni az őt bírálók.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Meghamisította egy kisfiú levelét a szerb elnök
Politikai okai voltak Alekszandar Vucsicsnak.
április 14., 14:53
- Külföld
Diplomáciai konfliktusokhoz és társadalmi feszültségekhez vezet az egyre súlyosabb a vízhiány Iránban
A szűkös vízkészlet mellett óriási gond a vízpazarlás is.
április 14., 17:23
- Külföld
Szijjártó Péter: Újabb elvakult háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be Brüsszel
Idén 40 milliárd euróra akarják emelni az Ukrajnának nyújtandó fegyvertámogatásokat.
április 14., 16:37
- Mindeközben
Váratlan meglepetésre bukkant nagymamája 35 éves húsvéti tojásai között, a netezők szerint nagy bűnt követett el
3 perce
- Mindeközben
Emilio és felesége előtte-utána fotókon mutatták meg, mennyit fogytak, szembetűnő a változás
tegnap, 21:30
- Külföld
Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások
Az Iránt sújtó szankciók enyhítése is szóba kerülhet.
április 14., 17:32
- Külföld
Leállították a Pfizer májkárosodást okozó kísérleti súlycsökkentő gyógyszerének gyártását
Ugyanakkor az érintett beteg gyorsan felépült, miután abbahagyta a tabletta szedését.
április 14., 17:25
- Külföld
Műholdfelvételeken látható, ahogy Észak-Korea a valaha volt legnagyobb hadihajóját építi
Kétszer akkora lesz, mint az eddigi hadihajójuk közül bármelyik.
április 14., 15:20
- Címlapon
Durva káderképzés zajlik – véli a szakma az új pedagógus-továbbképzésről
Központilag kijelölt igazgatók jöhetnek?
2 órája
- Mindeközben
Kiara Lord kóstolós videója kimaxolja a hű faktort, ez aztán az extrém falat
tegnap, 20:18
- Mindeközben
Catherine Zeta-Jones posztolt egy fotót a 22 éves lányáról, de első pillantásra azt hittük, a színésznőt látjuk
tegnap, 18:45
- Külföld
Intenzív osztályra került Jair Bolsonaro volt brazil elnök egy sürgősségi műtét után
Tizenkét órás operáción van túl a politikus.
április 14., 19:22
- Külföld
Izrael kivizsgálta a gázai öldöklést: félreértés és parancsszegés miatt kellett meghalniuk a palesztin orvosoknak
Az egyik áldozat telefonja öt percen keresztül rögzítette a mészárlás körülményeit.
51 perce
- Külföld
Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem
Gyanús viselkedés után kutatnak.
április 14., 12:12
- Külföld
Küldöttséget küld a Hamász Katarba, folytatódhatnak a tűzszüneti tárgyalások
A háború eközben tovább zajlik, a halálos áldozatok száma hétfőn 38-cal nőtt.
április 14., 21:04
- Címlapon
Óriási károkat okoztak az áprilisi fagyok, nagy áremelkedés várható
Nem csak Magyarország járt pórul.
2 órája
- Külföld
Elutasították a fellebbezést, őrizetben marad az isztambuli polgármester
Ekrem Imamoglut terrorizmussal és korrupcióval gyanúsítják.
április 14., 19:55
- Címlapon
Alkohol, gyógyszer és nikotin – egyre több magyar kerül kórházba mérgezéssel
Robbanásszerűen nő a nikotinmérgezések száma a fiatalok körében az új típusú termékek miatt.
2 órája
- Címlapon
Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda
A titkosítás alól feloldott irat több rajzot is tartalmazott.
tegnap, 19:49
- Mindeközben
Ennél a nőnél valóra vált minden menyasszony rémálma, kis híján szívbajt kapott az esküvője reggelén
tegnap, 17:20
- Külföld
Orbán Balázs: Oroszország azért támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, mert az tönkretenné Európát
A politikai igazgató a The Telegraph cikke alapján elemezte a helyzetet.
április 14., 11:53
- Külföld
Jelentős gazdasági hasznot remél Kazahsztán Jennifer Lopez koncertjétől
Kevés nemzetközi sztár látogat el az országba, így ez kiugró lehetőség Kazahsztánnak.
április 14., 10:36
- Külföld
Fontos nyomra bukkanhattak a Skóciában eltűnt ikerpárral kapcsolatban
Egy kint élő magyart nyugtalanított az ügy, ezért magánnyomozásba kezdett.
április 14., 06:49
- Címlapon
A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben
A hétvégi mérkőzésüket egy perc közös csenddel és imával kezdik.
tegnap, 19:35
- Címlapon
Meghalt a legendás argentin kapus, Milei elnök álszent posztja kiverte a biztosítékot
Most „kollégáját” gyászolja, egy hete még pojácának nevezte.
38 perce
- Címlapon
Európa jeges kincsei veszélyben: műhóval próbálják menteni Norvégia utolsó gleccsereit
Nyolc éven belül teljesen elolvadhatnak.
59 perce
- Külföld
Meghalt Jean Marsh, a Visszatérés Óz földjére és a Ki vagy, doki? sztárja
A többszörös Emmy-díjas színésznő 90 éves volt.
április 14., 07:07
- Címlapon
Kisfiával az autójában szenvedett balesetet egy ittas édesanya Gyálon
A nő nem tudta megfújni a szondát.
38 perce
- Címlapon
Ezt látni kell! Videón a ráadásban esett bombagól, rangadót nyert a Real Madrid
Federico Valverde a 93. percben volt eredményes az Athletic Bilbao ellen.
19 perce
- Külföld
Meghalt Aliza Magen, a Moszad valaha volt legmagasabb rangú egykori kémnője
88 éves volt.
április 14., 19:33
- Címlapon
Locsolók, figyelem: esernyő nem kell a kölni mellé
A hőmérséklet napközben 22 és 27 Celsius-fok között alakul.
2 órája
- Mindeközben
Óriási bakival ért véget a Hunyadi sorozat, ezt a hibát a készítők sem vették észre a fináléban
tegnap, 15:26
- Címlapon
Hajós András: Ilyen torokkal a médiában messzire lehet jutni
Röpködtek a maximális pontszámok A Nagy Duett húsvéti adásában.
tegnap, 23:03