Sokat nézegette az óráját, elvesztette a választást

orbán-gyurcsány1
2014.04.01. 07:22 Módosítva: 2014.04.01. 07:34
Nálunk sehol nem lesz vita a választás előtt, de hogy is van ez külföldön? Thatcher nem akart show-műsort, Chirac nem akart szélsőjobboldalit, de ma már senki nem engedheti meg magának a vitától való távolmaradást.

Az elmúlt hetekben a választási vitától, pontosabban a vitáról folytatott vitától volt hangos a sajtó. Schiffer, Vona és Mesterházy egymásra licitálva győzködte Orbánt, hogy álljon ki, a Fidesz viszont rövid hezitálást követően kijelentette, hogy a miniszterelnök senkivel nem áll le vitázni. Ezzel párhuzamosan rengeteg választókerületben hívták ki ellenzéki jelöltek kormánypárti riválisaikat, de – tudomásunk szerint központi utasításra – a fideszesek mindenhol inkább hallgattak. A hibázástól való irtózat annyira eluralkodott a kormánypárton, hogy még a Krétakör ifjúsági kerekasztalán való részvételt is elutasították.

A visszautasított jelöltek Orbánt két fronton támadják. Az egyik a személyes kvalitások kérdése: a vitától való távolmaradás „gyávaság", csakúgy mint az, hogy még a visszautasítást is csak személytelen közleményben meri közölni – sőt, a jobbikosokat még csak válaszra sem méltatta.

A miniszterelnök-jelöltek közti vitát nem írja elő törvény, inkább csak a szokásjog diktálja. Ezt a szokásjogot Orbán Viktor már 2010-ben is felrúgta, úgyhogy mostani döntése sem érhetett senkit váratlanul. Azonban kritikusai azt állítják, hogy a miniszterelnök-jelöltek vitája hozzátartozik a demokráciához, aki nem vitatkozik, az nem demokrata. A Jobbik ezért is írná bele a vitát a választási törvénybe, és Mesterházy is ezért találta azt mondani, hogy

demokráciában persze az sem fordulhatna elő, hogy a regnáló miniszterelnök nem hajlandó kiállni egy egyszerű tévévitára.

De valóban minden demokráciában van vita? A kérdés megválaszolására megnéztem néhány, a magyar politikai rendszer szempontjából meghatározó demokrácia gyakorlatát. Ebből kiderül, hogy a vita intézménye viszonylag új dolog, de míg korábban voltak, akik minden következmény nélkül ki tudtak bújni alóla, ma már ez elképzelhetetlen lenne. Azért a végén kerítettünk egy kakukktojást is!

Sokat nézegette az óráját

Az igazán grandiózus összecsapásokról elsőre nyilván mindenkinek az Egyesült Államok elnökjelölti vitái ugranak be. A háromfelvonásos vitasorozat – kiegészítve egy alelnökjelölti vitával –  nem olyan régi hagyomány, mégis olyan központi elemévé vált a kampánynak, hogy az amerikaiak megkerülhetetlen intézményként tekintenek rá.

A politikai vita, mint olyan mélyen gyökerezik az angolszász politikai hagyományokban. Ezek egy része – mint Cromwell hadseregének demokráciáról folytatott 1647-es „putney-i disputája"– a politikai intézmények kívánatos kialakításával foglalkozott, de a választott tisztségviselők és az esküdtszékek elterjedtsége miatt Alexis de Tocqueville, az amerikai demokrácia nagy krónikása (és kritikusa) már az 1840-es években is joggal álmélkodhatott el a helyi szinten virágzó vitakultúrán.

A legtöbben Abraham Lincoln és Stephen A. Douglas szenátor 1858-as vitáját tartják a mai elnökjelölti összecsapások ősatyjának – igaz, ez két évvel előzte meg a választást –, de ez nem teremtett hagyományt, hiszen a rákövetkező vita majdnem száz évvel később jött csak.

A pártok előválasztásai során azonban már rendszeresen tartottak vitákat, erre hivatkozva hívta ki például 1940-ben Wendell Willkie a harmadszori újraválasztására készülő Franklin Delano Rooseveltet, aki azonban visszautasította a szemtől szembeni megmérettetést.

A vitára az igazi igényt a televízió elterjedése teremtette meg. 1960-ban már az amerikai háztartások 88 százalékában volt tévé, részben emiatt is ütötték nyélbe a legendás Kennedy–Nixon-vitát. A fesztelenül viselkedő, megnyerő és fiatal John F. Kennedy győzelmét hozó vitasorozat egyszerre mutatta meg a marketing és a vizualitás fontosságát, és egyszerre mutatta meg, mekkora jelentőséget tulajdonítanak a szemtől szembeni kiállásnak az amerikai sportok nagydöntőin felnőtt választók. Ennek ellenére megint egy hosszabb szünet következett, és csak 1976-ban került sor a következő háromfordulós összecsapásra Gerald Ford és Jimmy Carter között.

A vitát ekkor még egyébként egy civil szervezet, a Női Választók Ligája szervezte, de 1988-ban a két párt közös bizottsága lényegében lenyúlta az egész szokást, és a két fél közti alkuk eredményeképp minden egyes apró részletét szabályozta.

Ennek ellenére a vita presztízse alkalomról alkalomra nőtt, mára a kampány csúcspontját jelenti, és minden amerikai választó az alapvető demokratikus eljárás részeként tekint rá.

Jellemző, hogy idősebb George Bush már azzal is komoly presztízsveszteséget szenvedett, hogy 1992-ben rövid ideig lebegtette, hogy esetleg nem fog kiállni Bill Clinton és Ross Perot ellen (az a vita azon kevés alkalmak egyike volt, amikor nem csak republikánus és demokrata felek vettek részt). Ezt a vitát az akkori republikánus elnök ráadásul csúnyán el is bukta, mivel a tévében állandóan az látszott, hogy türelmetlenül nézi az óráját, ami érthető módon nem vette ki jól magát a nézők között.

Az elnökjelölti vita felívelése azonban nem feltétlenül a demokrácia diadala. Kritikusai szerint inkább csak egy jól-rosszul felépített előadás, ami még az amerikai focinál is kevesebb spontaneitást tartalmaz, a jelöltek csak a begyakorolt paneleket és gesztusokat alkalmazzák, és irtóznak a botlás, az emberi hiba gondolatától is.

Ahogy azután a mindig élenjáró amerikai kommunikációs fogások átszivárognak a többi demokrácia pártjainak eszköztárába, úgy válnak az ottani viták is rémítően elidegenedetté. Hogy egy közeli példát hozzák: a magyar politikatörténet klasszikusává vált 2006-os vitában Orbán Viktor számára azt találták ki, hogy szenvtelen droidként darálja le az üzeneteit, és Gyurcsány is csak a karakteréhez jobban idomuló – de természetesnek azért egyáltalán nem ható – stratégiának köszönhette győzelmet. Az is amerikai trend, hogy a viták nem önmagukban fejtik ki meggyőző erejüket, hanem azonnal egy csomó értelmező, magyarázó és elemző veszi őket kezelésbe .A vita körüli buzz, a vita „győzteséről” folyó vita ebben a diskurzusban sokkal fontosabbá válik, mint maguk a történések.

A választás nem show-business!

Ha már angolszász vitakultúra, akkor következzen Nagy-Britannia! Itt is a televízió kora, 1964 óta létezik miniszterelnök-jelölti vita, de csak 2010-ben álltak át az amerikai mintájú, tévéközvetítéses vitashow-rendszerre. A vita megtartása a nyolcvanas-kilencvenes években nem volt megkérdőjelezhetetlen szokás: A Magyarországon bezzegkonzervatívnak számító Margaret   Thatcher például kerek perec visszautasította a miniszterelnök-jelölti vitát, mondván, ez a szokás „idegen” a brit tradícióktól, és a kampányt show-business-szé változtatja. Thatcher idegenkedett a vita személyközpontúságától is, szerinte ugyanis egy szavazáson:

nem elnököt választunk, hanem kormányzatot.

1997-ben viszont már fordult a kocka, Thatcher utódja, John Major próbálta sikertelenül meggyőzni Tony Blairt a  vita szükségességéről. A munkáspárti politikus stábja azonban nem tartotta politikailag kifizetődőnek az ötletet, ezért addig egyeztetgettek, míg csak „egyeztetési problémák” miatt el nem sikkadt az egész.

A nyolcvanas-kilencvenes évek közömbössége részben azzal is magyarázható, hogy – a magyar gyakorlattól eltérően - a parlamentben hétről hétre bőven van alkalom arra, hogy az ellenzék vezetője megizzassza a miniszterelnököt, szóval egy moderált tévévita nem számít olyan exkluzív lehetőségnek.

Ezért nem is csoda, hogy Nagy-Britanniában inkább a televízió., mintsem a pártok igényei miatt tartanak választási vitákat. 2010-ben a Sky News kezdeményezésére a vezető tévécsatornák állapodtak meg a jelöltekkel a választás előtti vitasorozatról, melyben nem csak a három nagyobb párt vezetői vettek részt, hanem külön volt pénzügyi, sőt regionális szekció is. Ez utóbbi keretében a walesi és skót pártok képviselői is csatlakoztak a többiekhez a helyi problémák megvitatásában. De ha már helyi problémákról van szó, azért a miniszterelnök ma is százszor megfontolja, milyen ügyben áll a támadások elé: David Cameron például január óta menekül Alex Salmon, a Skót Nemzeti Párt elnöke elől.

Aki nem akar leereszkedni riválisaihoz

Németországban természetesen a jelöltek kötelességtudóan megjelennek a kamerák előtt, és a kérdező négy újságíró is az objektív médiához méltó kíméletlenséggel faggatja őket. Az esemény itt is a kampány egyik kulcsmozzanatának számít, a közvetítés alatt kiürülnek az utcák. Az objektivitásban és komolyságban nem, csak az esélyegyenlőségben lehet kivetnivalót találni: 2010-ben ugyanis külön rendezték a Merkel–Steinbrück-vitát és a kisebb pártok vezetőinek összecsapását. És itt van az egyre gyakoribban jelentkező nagykoalíció problémája. Mert amíg 2005-ben Schröder és Merkel valódi izgalmakat generált, addig 2009-ben a kancellár asszony már nagykoalíciós partnerként ült le Frank-Walter Steinmeierrel – saját külügyminiszterével – halálra untatni a tudósítókat. 2017-ben ugyanez lesz a felállás, úgyhogy csak reménykedni lehet abban, hogy a többi párt is odakerülhet majd a felnőttasztalhoz.

A nagy részben az elnök személyes tekintélyére épített francia politikai rendszerben nem meglepő, hogy az elnökjelöltek összecsapása központi jelentőséggel bír. A vitát 1974 óta a jelöltek számát kettőre szűkítő első választási forduló után rendezik. A nyolcvanas években a tévéközvetítéseket átlagban harminc millióan nézték, de a 2007-es Royale–Sarkozy- vagy a 2012-es Hollande–Sarkozy-összecsapás is bőven húszmillió fölött teljesített. A vita egyedül 2000-ben maradt el, amikor Jacques Chirac regnáló elnök nem volt hajlandó kiállni a rettentő gyengén teljesítő szocialista Lionel Jospint megelőzve a második fordulóba kerülő szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pennel.

És végül, a kakukktojás: Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök – akihez mostanában okkal, ok nélkül sokat hasonlítják Orbánt – mindig is kerülte a választási vitát. A 2000-es első megmérettetésén  még a minden jelöltnek járó reklámidőről is lemondott – igaz, nem is volt rá szüksége a győztesen megvívott csecsen háború miatt. 2012-ben pedig már csak annyival hessentette el a vita gondolatát, hogy „a közügyek vitele miatt nem ér rá az ilyesmire". Putyin magatartását csak részben magyarázhatja az a tény, hogy az eddigi össze elnökválasztást végigtrollkodó veterán radikális, Vlagyimir Zsirinovszkij minden egyes alkalommal gondoskodik arról, hogy a vita botrányba fulladjon.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Meghamisította egy kisfiú levelét a szerb elnök

Meghamisította egy kisfiú levelét a szerb elnök

Politikai okai voltak Alekszandar Vucsicsnak.

április 14., 14:53

  • Külföld
Intenzív osztályra került Jair Bolsonaro volt brazil elnök egy sürgősségi műtét után

Intenzív osztályra került Jair Bolsonaro volt brazil elnök egy sürgősségi műtét után

Tizenkét órás operáción van túl a politikus.

április 14., 19:22

  • Külföld
Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában

Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában

A vadőrök csapdát állítottak az állatnak, de még nem sikerült elkapniuk.

tegnap, 21:26

  • Külföld
Szijjártó Péter: Újabb elvakult háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be Brüsszel

Szijjártó Péter: Újabb elvakult háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be Brüsszel

Idén 40 milliárd euróra akarják emelni az Ukrajnának nyújtandó fegyvertámogatásokat.

április 14., 16:37

  • Külföld
Leállították a Pfizer májkárosodást okozó kísérleti súlycsökkentő gyógyszerének gyártását

Leállították a Pfizer májkárosodást okozó kísérleti súlycsökkentő gyógyszerének gyártását

Ugyanakkor az érintett beteg gyorsan felépült, miután abbahagyta a tabletta szedését.

április 14., 17:25

  • Külföld
Diplomáciai konfliktusokhoz és társadalmi feszültségekhez vezet az egyre súlyosabb a vízhiány Iránban

Diplomáciai konfliktusokhoz és társadalmi feszültségekhez vezet az egyre súlyosabb a vízhiány Iránban

A szűkös vízkészlet mellett óriási gond a vízpazarlás is.

április 14., 17:23

  • Külföld
Műholdfelvételeken látható, ahogy Észak-Korea a valaha volt legnagyobb hadihajóját építi

Műholdfelvételeken látható, ahogy Észak-Korea a valaha volt legnagyobb hadihajóját építi

Kétszer akkora lesz, mint az eddigi hadihajójuk közül bármelyik.

április 14., 15:20

  • Külföld
Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások

Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások

Az Iránt sújtó szankciók enyhítése is szóba kerülhet.

április 14., 17:32

  • Külföld
Lefegyverezné a Hamászt Emmanuel Macron

Lefegyverezné a Hamászt Emmanuel Macron

A francia államfő hosszabb tűzszünetet is szeretne.

április 14., 18:56

  • Külföld
Feladta magát a rendőrségen a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját felgyújtó férfi

Feladta magát a rendőrségen a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját felgyújtó férfi

Kalapáccsal tervezte megölni Josh Shapirót.

április 14., 17:35

  • Címlapon
Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

A titkosítás alól feloldott irat több rajzot is tartalmazott.

tegnap, 19:49

  • Külföld
Küldöttséget küld a Hamász Katarba, folytatódhatnak a tűzszüneti tárgyalások

Küldöttséget küld a Hamász Katarba, folytatódhatnak a tűzszüneti tárgyalások

A háború eközben tovább zajlik, a halálos áldozatok száma hétfőn 38-cal nőtt.

április 14., 21:04

  • Külföld
Elutasították a fellebbezést, őrizetben marad az isztambuli polgármester

Elutasították a fellebbezést, őrizetben marad az isztambuli polgármester

Ekrem Imamoglut terrorizmussal és korrupcióval gyanúsítják.

április 14., 19:55

  • Külföld
Megkezdődött a leváltott dél-koreai elnök büntetőpere, aki decemberben hadiállapotot hirdetett pár órára

Megkezdődött a leváltott dél-koreai elnök büntetőpere, aki decemberben hadiállapotot hirdetett pár órára

A volt elnök elmondása szerint nem akarta megbénítani az országot.

április 14., 12:28

  • Külföld
Felgyújtották a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját

Felgyújtották a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját

A rendőrség tízezer dollár jutalmat ajánlott fel, aki bármilyen információval rendelkezik az elkövetőről.

április 14., 05:51

  • Külföld
Orbán Balázs: Oroszország azért támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, mert az tönkretenné Európát

Orbán Balázs: Oroszország azért támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, mert az tönkretenné Európát

A politikai igazgató a The Telegraph cikke alapján elemezte a helyzetet.

április 14., 11:53

  • Külföld
Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem

Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem

Gyanús viselkedés után kutatnak.

április 14., 12:12

  • Külföld
Meghalt Jean Marsh, a Visszatérés Óz földjére és a Ki vagy, doki? sztárja

Meghalt Jean Marsh, a Visszatérés Óz földjére és a Ki vagy, doki? sztárja

A többszörös Emmy-díjas színésznő 90 éves volt.

április 14., 07:07

  • Külföld
Tévedésből deportáltak El Salvador rettegett börtönébe egy férfit az Egyesült Államokból

Tévedésből deportáltak El Salvador rettegett börtönébe egy férfit az Egyesült Államokból

Még 2019-ben kapott jogi védelmet a kitoloncolás ellen.

április 14., 06:16

  • Külföld
Volodimir Zelenszkij: Az ukrajnai konfliktus világháborúvá fajulhat

Volodimir Zelenszkij: Az ukrajnai konfliktus világháborúvá fajulhat

Az ukrán elnök meghívta Donald Trumpot Ukrajnába.

április 14., 06:39

  • Külföld
Jelentős gazdasági hasznot remél Kazahsztán Jennifer Lopez koncertjétől

Jelentős gazdasági hasznot remél Kazahsztán Jennifer Lopez koncertjétől

Kevés nemzetközi sztár látogat el az országba, így ez kiugró lehetőség Kazahsztánnak.

április 14., 10:36

  • Külföld
Daniel Noboa nyerte az ecuadori elnökválasztást

Daniel Noboa nyerte az ecuadori elnökválasztást

Riválisa, Guillermo Lasso újraszámlálást követel.

április 14., 07:11

  • Címlapon
A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A hétvégi mérkőzésüket egy perc közös csenddel és imával kezdik.

tegnap, 19:35

  • Címlapon
Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Az utasok közül hárman kiúsztak a partra.

tegnap, 14:27