Bajban van a demokrácia

2014.03.04. 17:21
A kilencvenes évek elején még mindenki azt hitte, hogy a demokrácia előretörése megállíthatatlan, de az iraki háború, a 2008-as pénzügyi válság és az arab tavasz utóélete megtörte az optimizmust. Kína gyors fellendülésével egyre kevesebben szeretnének az euro-atlanti országokra hasonlítani. Ha a tipikus forgatókönyv érvényesül, ez valószínűleg Ukrajnának sem sikerülhet.

Mi a baj a demokráciával? – kérdezi az Economist az ukrajnai fejleményeket értékelő esszéjében. A cikk szerint több szempontból érthető, hogy az ukrán tüntetők miért akartak leszámolni a „korrupt, elnyomó és autokratikus” kormánnyal, hogy annak helyébe a „jog uralmán alapuló” demokrácia léphessen: a demokratikus országok jellemzően gazdagabbak, ritkábban háborúznak, és hatékonyabban lépnek fel a korrupció ellen, mint nem demokratikus társaik.

Ugyanakkor a demokrácia iránti globális lelkesedés nincs éppen a csúcspontján, aminek egyik oka éppen a hasonló, a hatalom megdöntésére irányuló kísérletek tipikus lefolyása.

Az utóbbi évek autokratikus rendszerek leváltását célzó megmozdulásai „fővárosról fővárosra” általában a következő lépéseket követték:

  • A rendszer/kormány/diktátor leváltását követelő emberek összegyűlnek a „főtéren”
  • A megtámadott rezsim rendfenntartói visszaütnek, de a megtörhetetlen ellenállás és az állandó médiafigyelem egyre frusztráltabbá teszi őket
  • A világ üdvözli a rezsim bukását, és azonnali segítséget ajánl a demokrácia építéséhez
  • Kiderül, hogy jóval nehezebb demokráciát építeni, mint diktátorokat elűzni
  • Az új rezsim recsegve-ropogva feláll, a gazdaság fuldoklik, az ország pedig legalább olyan rossz helyzetbe kerül, mint amilyenben korábban volt.

Az angol gazdasági-politikai hetilap szerzői szerint nagyrészt a fenti forgatókönyvet követték az arab tavasz eseményei, de ugyanez már Ukrajnában is lezajlott egyszer, a Janukovicsot első ízben elűző 2004-es narancsos forradalom alatt, ami után azonban kiderült, hogy az őt leváltó ellenzéki politikusok „legalább ugyanannyira reménytelenek voltak”, mint ő.

Ez azonban nem csak Ukrajnára igaz, az elűzött tekintélyelvű vezetők helyébe lépő politikusok az esetek többségében máshol sem tudtak működőképes demokratikus rendszereket létrehozni. Míg pár évvel ezelőtt úgy nézett ki, hogy az egész világ a demokratikus berendezkedés felé halad, a rendszerben található bizonytalanságok még a legstabilabb demokráciákban is egyre gyakrabban a politikából való kiábránduláshoz vezetnek – vélik a szerzők.

A virágkor

A huszadik század második felében csak úgy burjánzottak a demokráciák, amelyek sok esetben közel sem ideális táptalajból nőttek ki: a második világháború utáni Németországban, a világ legnagyobb arányú szegény népességgel rendelkező országában, Indiában, az apartheidet maga mögött hagyó Dél-Afrikában, és egy sor, a gyarmati sorból függetlenedő, vagy korábban autokratikus vezetésű országban, köztük Görögországban (1974), Spanyolországban (1975), Argentínában (1983), Brazíliában (1985) és Chilében (1989), valamint Közép-Kelet-Európa volt szocialista államaiban, köztük Magyarországon. Az ezredfordulóra a Freedom House becslései szerint 120 ország, vagyis a világ összes országának 63 százaléka demokratikus berendezkedésű volt.

A kilencvenes évekre úgy tűnhetett, a demokrácia hosszú téli álom és a huszadik század első felének rövid életű sikerei után világhegemóniára tehet szert, ahogy ezt 1992-ben Francis Fukuyama amerikai neokonzervatív politikai gondolkodó is előrevetítte „a történelem vége” koncepciójában (eszerint a nyugati liberális demokrácia az emberi társadalmak fejlődésének végső foka).

Amikor valami megakadt

Hiába él ma a világ népességének körülbelül 40 százaléka demokratikus országokban, a kétezres években a demokrácia globális előretörése megállt, sőt, bizonyos értelemben vissza is fordult. Erre utal legalábbis a Freedom House 2013-as jelentése, miszerint a tavalyi volt sorozatban a nyolcadik olyan év, amiben a „globális szabadság” mértéke csökkent (a jelentés és annak módszertana itt érhető el).

Nagyobb méretért kattintson!
Nagyobb méretért kattintson!

Ugyanígy csökkent a demokráciába vetett hit is, ami alkalmanként – például a kijevi események egyes fázisaiban – újra fellángol, de a fenti forgatókönyveknek megfelelően rendszerint újra elhal. Eközben sok ország csak a nevében demokratikus, amit kifelé leginkább a választások megtartásán keresztül mutat, a rendszer érdemi működéséhez szükséges jogok és intézmények viszont jelentősen korlátozottak.

A szerzők szerint az első jele annak, hogy egy fiatal demokrácia rossz irányba tart az, hogy a megválasztott vezetők elkezdik lebontani a saját hatalmukat korlátozó mechanizmusokat, és elkezdenek gátlástalanul a többségi elv szerint kormányozni, figyelmen kívül hagyva a kisebbségek érdekeinek védelmét. Ugyanakkor az érett demokráciák is sokat vesztettek modellértékükből az elmúlt tíz-tizenöt évben: a tehetetlenség és az eladósodás szimbólumaivá váltak, ezzel egyben hiteltelenné téve a fejlődő országok válságkezelésére létrejött neoliberális washingtoni konszenzust.

Kína rákapcsolt

A cikk szerint a demokrácia lendületének megtörése két okra vezethető vissza:

  • a 2007-2008-as pénzügyi válságra
  • Kína megerősödésére

Előbbi nem csak pénzügyileg, de lélektanilag is megroppantotta a nyugati hatalmakat: az állampolgárok végignézték, ahogy az évtizedeken keresztül terjeszkedő, eladósodó állam az adófizetők pénzéből segítette ki a megroppanó, de hamarosan újabb bónuszokat kiosztó bankszektort.

Eközben a Kínai Népköztársaság az elmúlt harminc évben minden évtizedben duplájára emelte az életszínvonalat, a kínai politikai elit pedig egyre sikeresebben képviseli azt az érvét, hogy a tehetségeket magasra juttató szigorú káderpolitikája hatékonyabb, mint a kongresszusi tagonként legalább 20 lobbista által befolyásolt amerikai törvényhozás.

A kínai közvélemény médiaszabályozáson és egyéb eszközökön keresztül történő ellenőrzését az Economist szerint jogosan éri kritika, de ez még nem biztos, hogy önmagában magyarázza, hogy a Pew Research Center felmérésében míg 2013-ban az amerikaiak 31, addig a kínaiak 85 százaléka volt nagyon elégedett azzal, amilyen irányba ment az országa.

Szintén nem tett jót a demokráciába vetett hitnek Irak 2003-as, sikertörténetnek semmiképpen sem nevezhető megszállása, valamint Hoszni Mubarak egyiptomi rezsimjének nagy reményekkel kísért 2011-es megbuktatása sem, amelyet a Muszlim Testvériség kétéves hegemóniája után 2013 nyarán katonai puccs, majd Mohamed Murszi korábbi elnök bíróság elé állítása követett.

Kisebb állam, több demokrácia

Az Economist szerzői klasszikus liberális választ adnak a demokráciával kapcsolatos kihívásokra:

Röviden: a kulcs egy egészségesebb demokráciához a szűkebb hatáskörökkel rendelkező államban rejlik

– írják. Erre jó példának látják a választott képviselőktől független jegybankok elterjedését, a választókerületek független bizottságok általi kijelölését, a pártfinanszírozás átláthatóbbá tételét a támogatók listájának nyilvánosságra hozásával és a képviselők személyes kiadásainak nyugtával való igazolását.

Emellett hangsúlyozzák a fékek és egyensúlyok, valamint a technokrácia és a közvetlen demokrácia közötti balansz fontosságát.

Az eredeti cikk teljes hosszában ezen a linken olvasható.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban

Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban

A külügyminiszter szerint külső beavatkozásra szerveződtek a tüntetések Szerbiában.

március 23., 18:24

  • Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök

Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök

Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.

március 24., 05:50

  • Külföld
Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét

Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét

Ekrem Imamoglunak korrupción kívül terrorvádak miatt is felelnie kell.

március 23., 19:32

  • Külföld
Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte

Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte

Illetve Torontóban is.

március 23., 16:02

  • Külföld
Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját

Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját

Donald Trump még március elején írt levelet Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének.

március 23., 15:12

  • Címlapon
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

Egyesek szerint ezzel egyértelműen Kínát vették célba.

32 perce

  • Címlapon
Beszéde közben támadtak rá Magyar Péterre, újabb atrocitás érte a Tisza Pártot

Beszéde közben támadtak rá Magyar Péterre, újabb atrocitás érte a Tisza Pártot

A férfit megbilincselték, és előállították a körmendi rendőrkapitányságra.

1 órája

  • Külföld
Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen

Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen

Az eseményen több francia párt is részt vett.

március 23., 20:17

  • Külföld
„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”

„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”

A háborúk hadászati kérdéseinél talán csak etikai, erkölcsi vonatkozásai jelentenek súlyosabb dilemmát. Hidas Judit írása.

március 23., 06:15

  • Külföld
Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban

Hatalmas tömegbaleset vetett véget egy autós üldözésnek Párizsban

A hatóságok vizsgálják az esetet.

március 23., 06:16

  • Külföld
Meghalt a független Ukrajna első miniszterelnöke

Meghalt a független Ukrajna első miniszterelnöke

Vitold Fokin 92 évet élt.

március 23., 13:09

  • Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek

Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek

A viharos széllökések sem kímélnek minket.

2 órája

  • Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit

Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit

Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.

március 24., 07:32

  • Külföld
Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában

Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában

Azt hazudta, hogy az Orlando Magic egyik játékosa nevében vásárol.

március 23., 14:46

  • Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt

Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt

A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.

március 24., 06:56

  • Külföld
Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban

Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban

Több mint száz ingatlanból evakuálták a lakókat.

március 23., 13:45

  • Külföld
Izrael kiiktatta a Hamász legfőbb politikai vezetőjét

Izrael kiiktatta a Hamász legfőbb politikai vezetőjét

Imádkozás közben érte őket a rakéta.

március 23., 06:35

  • Külföld
Szijjártó Péter: Valótlan állítások jelentek meg az osztrák külügyminiszterrel való beszélgetésről

Szijjártó Péter: Valótlan állítások jelentek meg az osztrák külügyminiszterrel való beszélgetésről

A Pride kérdése is szóba került a két tárcavezető között.

március 23., 10:25

  • Címlapon
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után

Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után

Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.

9 órája

  • Címlapon
Németh Szilárd nyakába veszi a kontinenst, indul az európai rezsikörút

Németh Szilárd nyakába veszi a kontinenst, indul az európai rezsikörút

2800 kilométer vár a rezsibiztosra.

46 perce

  • Külföld
Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból

Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból

Egyre többen járnak így.

március 23., 10:49

  • Címlapon
Hetvenöt év után ismét legális, de még mindig kérdéseket vet fel

Hetvenöt év után ismét legális, de még mindig kérdéseket vet fel

Hamvaiból éledt újra a magyar agár.

32 perce

  • Külföld
Újabb országokban fedezték fel a kémprogramot, amivel magyarokat is megfigyeltek

Újabb országokban fedezték fel a kémprogramot, amivel magyarokat is megfigyeltek

Tizenhárom uniós tagállamban azonosították a megfigyelések áldozatait – Magyarország most nincs köztük.

március 23., 08:15

  • Külföld
Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert

Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert

Többen kerültek a rácsok mögé korrupció vádjával.

március 23., 07:13

  • Külföld
Beindult a cenzúra Elon Musk platformján, sorra tűnnek el a török ellenzéki oldalak az X-ről

Beindult a cenzúra Elon Musk platformján, sorra tűnnek el a török ellenzéki oldalak az X-ről

Egy többmilliós elérésű oldalt is érint a döntés.

március 23., 11:26