Nem tetszik a rendszer? Tanuljon külföldön!
További Külföld cikkek
-
A gyermekvédelmi törvény nem kompatibilis az európai szabályokkal – Magyarországról vitáznak az EP-ben
- Kilövési engedélyt adhatnak a medvékre Szlovákiában a halálos támadás után
- Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti
- Csődvédelmet kért a Hooters Texasban
- A kormány szerint erről szól majd a Magyarországról szóló vita az Európai Parlamentben
University of Bedfordshire, Anglia
Angliában alsóbb kategóriás egyetemnek számít például a University of Bedfordshire. Itt 9600 font (3,36 millió forint) egy évi tandíj a jogi, bölcsész és orvosi jellegű bachelor (BA) szakra is. Uniós állampolgároknak legfeljebb 9 ezer font diákhitelt ad az állam, de ezt csak azokban az években kell visszafizetni, ha a végzett éves keresete 21 ezer font fölé kerül (7,35 millió forint). Ilyenkor a kereset 9 százalékát számlázzák ki törlesztésre. Kölcsönt és támogatást is lehet még ezeken felül igényelni az államtól, mindkettőt legfeljebb 3500 font körüli éves összegig.
University of Helsinki, Finnország
Aki Finnországot célozza meg, húsz egyetem és harminc szakfőiskola közül választhat. A finn oktatási rendszer nagy előnye, hogy nincs tandíj, még a külföldi diákoknak sem kell fizetni a felsőfokú tanulmányokért. Legfeljebb a különféle hallgatói szervezetek kérhetnek éves tagdíjat (évente 50-100 eurót), ennek összege egyetemenként eltérő. Finnországban ugyan nincs tandíj, a megélhetés viszont nem olcsó. Kollégiumi szobát havi 400 euróért lehet igénybe venni, míg a lakások bérleti díja 500-850 euró.
Finnországban nincs központi felvételi, a felsőoktatási intézmények maguk bonyolítják le a felvételi eljárást, jellemzően írásbeli vizsgáztatás formájában. Mivel az ország is csatlakozott a bolognai rendszerhez, bachelor, master és posztgraduális képzésre is lehet jelentkezni. Az őszi szemeszter már augusztus elsején elkezdődik, és december 31-ig tart, míg a tavaszi félév hivatalosan január elsején kezdődik, és július 31-én ér véget.

Az ország legrégebbi és legnagyobb egyetemének számító University of Helsinki 11 karára összesen 36 ezren járnak. Az 1640-ben alapított intézménybe idén mintegy 25 ezren próbáltak bejutni, azonban a jelentkezőknek kevesebb, mint ötödét vették fel. A bölcsészettudományi karon mintegy 70 képzés közül lehet választani, ám a legtöbb szak oktatása csak az ország hivatalos nyelvein, azaz finnül és svédül folyik. Azért egyre több angol, német, spanyol nyelvű szakot indítanak a külföldi hallgatóknak és a cserediákoknak.
Az egyetem jogi karán a finn és svéd nyelvű képzések mellett már angolul is lehet a jogot hallgatni. Míg Magyarországon a jogtudományi képzések alapból osztatlan, ötéves képzések, a finn jogi képzés is a 3+2 éves bolognai rendszerre épül, viszont ahhoz, hogy valaki ügyvéd lehessen, kevés a hároméves alapképzés elvégzése.
Amsterdam University, Hollandia
Hollandiában alapvetően egységesen 1771 euró/év (504 ezer forint) a BA szakok tandíja (az orvosi is), de ettől néhány intézmény vagy képzés eltérhet. Például az amszterdami egyetem egyik elismertebb általános humán BA programja (Amsterdam University College Liberal Arts & Sciences BA) 3901 euró/év (1,1 millió forint). Minden tandíjra vehet fel kölcsönt 30 év alatti uniós állampolgár a holland államtól. Az adósságot végzés után 15 év alatt kell visszafizetni, a kondíciókat egy független holland állami intézmény állapítja meg. Tavaly például 1,39 százalék volt az éves kamat.
Trinity College, Dublin, Írország
Írországnak jó híre van a külföldre készülő diákok között, mert viszonylag közismert, hogy uniós állampolgárként a magyarok is tandíjmentesen tanulhatnak, akárcsak az írek. A tandíjmentességhez csak pár feltételnek kell megfelelni: például legalább kétéves képzésre kell jelentkezni, és a jelentkezés előtti öt évből legalább hármat uniós tagországban kell tölteni. Ezzel képzéstől függően évi több ezer eurót lehet megspórolni. A nagy múltú dublini Trinity College-ban például a valamilyen okból tandíjköteles, de uniós állampolgárságú hallgatók orvosképzésben évi 6121 eurót (nagyjából 1,7 millió forintot), jogász- és angol szakos bölcsészképzésben évi 3431 eurót (970 ezer forintot) fizetnek tandíj címén.

Más címen viszont az ír egyetemek a tandíjmentesektől is szednek pénzt, éppúgy, mint a tandíjat fizetőktől. A legnagyobb tétel az úgynevezett hallgatói hozzájárulás, a Trinity College-ban ez most évente 2250 euró. Ehhez jön még hozzá a sportolási lehetőségért kötelezően fizetendő 77 euró, plusz a diákszövetkezet 8 eurós tagdíja. Így összesen 2335 euróba került egy tanév a Trinity College tandíjmentes tanulóinak, ez nagyjából 660 ezer forint.
Az ír tandíjmentesség azért még így is vonzó a külföldi diákoknak. A Trinity College diákjainak csak 79 százaléka ír, a többiek külföldről (11 százalék uniós tagállamból) érkeznek ide. Az ír tandíjmentességnek egyébként megvan az a hátulütője, hogy ugyan sokan kezdhetnek egyetemi tanulmányokba, de kiesni is nagyon könnyű a felsőoktatásból. Egy 2010-es tanulmány azt mutatta ki, hogy a Dublin-környéki egyetemeken a diákok majdnem egyharmada kibukik, még mielőtt a másodévet elkezdenék. A Trinity College ebből a szempontból nem áll ilyen rosszul, itt csak 8 százalékos a kiesési arány.
Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Románia
Pontos adat nincs arról, hogy hány magyarországi hallgató tanul a szomszédos Romániában, számuk nagyjából néhány százra tehető. Előnyt jelent, hogy az Európai Unióból érkező diákokat ugyanolyan jogok illetik meg, mint a romániai hallgatókat: a magyar diákok is felvételizhetnek államilag támogatott, úgynevezett térítésmentes képzésre. A román felvételi eljárás ugyanakkor némileg eltér a magyar szabályoktól: a magyarországi középiskolai jegyeket elismerik, és átszámolják a romániai tízes skálára. Eltérést jelent, hogy Romániában nem egy központi rendszer rangsorolja a diákokat, hanem közvetlenül az egyetemhez kell benyújtani a felvételi lapot, és az intézmény állít rangsort a felvételizők között.

A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen 71 alapszakon és 28 mesterszakon lehet magyarul tanulni. Most csaknem 200 magyar diák jár a kolozsvári egyetemre, közülük a legtöbben a színművészeti, közgazdasági, biológia és bölcsész szakokra. Az „A kategóriás” besorolással rendelkező egyetemen (ami a magyarországi rendszerben a kutatóegyetemi címet jelenti) szakonként változik a költségtérítés mértéke. Egy szemeszterért általában 300 és 500 euró (86-145 ezer forint) között kell fizetni, amelyet több részletben is meg lehet téríteni. Ha valaki jól tanul, a tanulmányi eredmények alapján a második, harmadik év elején átkerülhet tandíjmentes helyre.
A karok a felvételinél díjat is kérhetnek, amely két részből (iratkezelési és beiratkozási díjból) áll. Az idei képzéseket tartalmazó táblázat szerint egy négyéves nappali, részben magyar nyelven hallgatható jogász szaknál a beiratkozási díj 220 lej (12 ezer forint), az iratkezelési díj pedig minden jogtudományi szakon 30 lejbe (1700 forint) kerül. A jogi karra az idei tanévben egyébként 187 diák kerülhetett be állami és 320 költségtérítéses képzési formára, míg a bölcsészettudományi területre 408, illetve 694 hallgatót vettek fel.
Egyre többen mennek el
Az eduline.hu nemrég arról írt, becslések szerint jelentősen nőtt a külföldi egyetemekre készülők száma a hallgatói szerződések bevezetése és a 2012-es keretszámcsökkentés óta. A TÁRKI felmérése alapján a felnőtt lakosság közel fele, 47 százalék akár évekre is dolgozna külföldön, 8 százalék pedig azt is el tudja képzelni, hogy végleg külföldön marad. Ez az arány még magasabb a felsőoktatásban tanulók körében. A portál cikkét cáfolva az oktatásért felelős államtitkárság közleményt adott ki, amelyben azt írták, mivel a fiataloknak sehol sem kell bejelenteniük, hogy külföldön folytatnak felsőfokú tanulmányokat, így erre vonatkozóan semmilyen tényszerű információ nem állt korábban és nem áll ma sem rendelkezésre. „Az oktatási statisztikákban kizárólag a különböző, hazai és külföldi ösztöndíjjal rövidebb-hosszabb ideig külföldön tanulókra vonatkozóan vannak adatok" – írták.Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Az Atlantic a jemeni offenzíváról szóló teljes Signal-csoportbeszélgetést közzétette
Mindezzel cáfolni akarták Donald Trumpék korábbi állításait.
március 26., 17:56
- Külföld
Biztonságpolitikai szakértő a kiszivárgott amerikai hadititkokról: Egy ilyen műveleti fegyelemsértés kivizsgálást igényel
Kis-Benedek József szerint felelősségre fogják vonni a hibázókat.
március 26., 18:32
- Külföld
Szijjártó Péter Moszkvából jelentette be, hogy optimista a béketárgyalásokat illetően
A miniszter az orosz kormány több vezető tisztviselőjével is tárgyalt.
március 26., 15:23
- Külföld
Elismerte Dél-Korea, tömegesen exportáltak gyerekeket külföldre
Sokan a mai napig küzdenek a traumákkal.
március 26., 19:01
- Külföld
A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
Nem erről volt szó a választási kampányban.
március 26., 14:17
- Külföld
Tarjányi Péter: Túl nagy a kabát az amerikai adminisztrációra
A biztonságpolitikai szakértő kapkodást és zavart lát Donald Trumpék cselekedetei mögött.
március 26., 18:57
- Külföld
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
A nagy átkelőkön fertőtlenítő kapuk lesznek.
március 26., 13:41
- Külföld
A gyermekvédelmi törvény nem kompatibilis az európai szabályokkal – Magyarországról vitáznak az EP-ben
A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.
50 perce
- Külföld
Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál
A lángok után most újabb problémával kell szembenézni, amire egyelőre nincs megoldás.
március 26., 18:57
- Külföld
Az Európai Bizottság azt kéri az uniós polgároktól, hogy állítsanak össze egy 72 órára elegendő túlélőcsomagot
A tagállamok felé is kéréseket fogalmaztak meg.
március 26., 19:45
- Külföld
Puccskísérlet miatt bíróság elé állítják Jair Bolsonaro volt brazil elnököt
Akár 28 év börtönt is kaphat.
március 26., 20:06
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
2 órája
- Külföld
Döntöttek az örmény képviselők, megindulhat az ország EU-csatlakozása
Az örmény külügyminiszter hétfőn még Szijjártó Péterrel kötött gazdasági megállapodást.
március 26., 13:13
- Külföld
Ausztria megteremti a lehetőséget a menedékkérők családegyesítésének felfüggesztésére
Jogvédő szervezetek bírálják a kormány tervét, amit bíróságon terveznek megtámadni.
március 26., 19:46
- Külföld
Bikaviadal csak vérontás nélkül rendezhető Mexikóvárosban
A matadorok kezében nem lehet szúró vagy éles eszköz, a viadal időtartamát pedig korlátozták.
március 26., 19:52
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Címlapon
Vojnich Erzsébet: A Kossuth- és a Munkácsy-díj egytől egyig devalválódik
Közös kiállításukra készülve Szüts Miklós is vele volt.
2 órája
- Külföld
Donald Trump rendelete milliókat foszthat meg a választójoguktól
Ezzel szeretné megelőzni az illegális szavazatokat az amerikai elnök.
március 26., 12:07
- Külföld
Nem tartott sokáig a fekete-tengeri tűzszünet, több ukrán drón is behatolt az orosz területekre
A rijádi megállapodás ellenére csaptak le.
március 26., 08:34
- Külföld
Légitámadást intéztek egy amerikai hadihajó ellen a jemeni húszik
A támadásokkal nem fognak felhagyni addig, amíg a gázai háború véget nem ér.
március 26., 08:58
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
3 órája
- Külföld
Florida lazítana a gyerekmunkára vonatkozó törvényen
Ezzel szeretnék leváltani a papírokkal nem rendelkező munkavállalókat.
március 26., 08:15
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
4 órája
- Külföld
Szijjártó Péter fontos bejelentést tett Moszkvában a magyar energiaellátással kapcsolatban
A tárcavezető közlése szerint tavaly rekordmennyiségű földgáz érkezett Magyarországra.
március 26., 10:51
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
5 órája
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Külföld
Nem hagyja magára feleségét, J. D. Vance is Grönlandra látogat
A sziget biztonsági helyzetét vizsgálják.
március 26., 07:54
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Külföld
Nagyszülei ölhették meg a 2023-ban eltűnt két és fél éves francia kisfiút
A letartóztatások az elmúlt hónapokban végzett tényfeltárás eredménye.
március 26., 13:33
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
10 órája
- Külföld
Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le egy tengeralattjárón az Atlanti-óceánon
A 2024-es mennyiség negyede került elő egyetlen szállítmányban.
március 26., 12:03