Felszabadító gondolatok hitről, spiritualitásról, társadalomról. Nyitottan, merészen, kritikusan.

Felszabtér

Vatikáni jelentés a gyermekmolesztálás apostoláról

Kérdések a Magyar Katolikus Egyházhoz

2020. november 13. - Jézsó Tamás

A "McCarrick-jelentés" röntgenfelvétel a katolikus egyház jelenlegi állapotáról. A jelentés rendszerszinten is felfedi, hogyan érhet el ilyen magas rangot az egyházi hierarchiában egy gyermekeket megrontó köztörvényes bűnöző. 

A Szentszék kedden publikálta jelentését a kiskorúak és felnőttek szexuális bántalmazásában bűnös volt washingtoni bíboros érsek Theodore Edgar McCarrick ügyéről.
A 461 oldalas "McCarrick-jelentés" röntgenfelvétel a katolikus egyház jelenlegi állapotáról, melyből kiderül, hogy a gyermekmolesztálás kiemelkedő apostolának piszkos ügyeit hogyan tusolta el a "szentéletű" II. János Pál pápa és követője, XVI. Benedek pápa.

A jelentést érdemes alaposan tanulmányozni, hiszen rendszerszinten is felfedi, hogyan érhet el ilyen magas rangot az egyházi hierarchiában egy köztörvényes bűnöző.
Theodore Edgar McCarrick valószínűleg úgy fog meghalni, hogy nem lépte át a börtön kapuját, miközben akiket megrontott, azok kettős büntetéstől szenvednek: egyrészt a szexuális visszaéléstől, ami életben hagy, de megöli a lelket, másrészt az egyházi hierarchia bűnpalástolásától, ami esélyt sem ad a gyógyulásra.

mc.jpg

Theodore Edgar McCarrick balra

A jelentés közzététele meglepő, eddig az ilyen eseteket a Vatikánban sikeresen eltusolták, ennek az ügynek a nyilvánossága Ferenc pápának köszönhető, aki könyörtelen harcot indított a szexuális visszaélések és eltusolásaik ellen.

A teljes jelentés angol nyelven itt olvasható. 
A Felszabtér szerkesztősége türelmetlenül várja a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia reakcióját a jelentéssel kapcsolatban, bár tudhatjuk, hogy nálunk ilyen esetek aligha fordulhatnak elő, hiszen ahogy a püspöki kar elnökétől, Veres Andrástól megtudhattuk, a liberalizmus miatt molesztálnak olyan sok gyereket a papok a hanyatló nyugaton...
Mindenesetre szerkesztőségünk eljutatta megkeresését a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciához, melyben azt kérdezzük, hogy:
  • Mikor olvashatjuk hivatalos magyar fordításban a jelentést?
  • A Magyar Katolikus Egyház mit tanulhat a jelentésben feltárt tényekből? 
  • Ferenc pápa 2019-ben, a kiskorúak védelme érdekében meghozott intézkedései közül melyeket sikerült a magyar katolikus egyháznak bevezetnie és milyen tapasztalatok szűrhetőek le ezekkel kapcsolatban?
Amint megkapjuk az MKPK válaszát a fenti kérdéseinkre, azon nyomban megosztjuk olvasóinkkal.
FRISSÍTÉS!
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkársága elküldte válaszát, melyet teljes egészében közlünk:
Tisztelt Szerkesztőség!

Köszönjük megkeresésüket, amelyre az alábbiakban válaszolunk:
Az Önök által említett jelentés, amelyet a vatikáni Államtitkárság adott ki, a nagy világnyelveken olvasható, és a magyar nyelvű katolikus sajtóban is megjelent az összefoglalása.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elkötelezett a Szentatya szándéka szerint kialakított gyermek- és ifjúságvédelmi szabályzatok és jogszabályok követésében.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Vitéz János Tanárképző Központja a Püspöki Konferencia fenntartásában működő Katolikus Pedagógiai Intézettel együttműködésben gyermek- és ifjúságvédelmi képzést indított a 2019-2020-as tanévtől.

Követve Ferenc pápa 2019. május 7-én kelt „Vos estis lux mundi” kezdetű motu proprio-ját, amely a gyermek- és ifjúságvédelem kapcsán előírja, hogy az egyházmegyéknek és az eparchiáknak egy éven belül a bejelentések kezelésére egy vagy több állandó rendszert kell felállítaniuk, amely állandó, nyitott és mindenki számára könnyen hozzáférhető, már tavaly ősztől minden egyházmegyében - honlapjaikon keresztül is - elérhető a gyermek- és ifjúságvédelmi szolgálat, amely az egyes egyházmegyék területéről fogad minden olyan panaszt, amely az egyházi személyek által történt bántalmazással vagy szexuális visszaéléssel kapcsolatos, különös tekintettel a kiskorúak és sebezhető személyek védelmére, hogy az ilyen eseteket az egyházmegyék, illetve a szerzetesrendek minél előbb kivizsgálhassák és a sértettek segítséget kapjanak. A kommunikáció a pápai rendelkezés értelmében közvetlenül az egyes egyházmegyék és a Szentszék között történik, abban az MKPK Titkársága nem vesz és a rendelkezés értelmében nem is vehet részt.

Az egyházi jog lehetővé teszi a legsúlyosabb büntetés alkalmazását számos olyan esetben is, amelyek a világi jog szerint nem büntethetők.

Üdvözlettel:
MKPK Sajtószolgálat

A bejegyzés trackback címe:

https://felszabter.blog.hu/api/trackback/id/tr6016283546

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása