Maradt a jogállamisági feltételrendszer az uniós költségvetésben

További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
- Az ellenállás folytatódik, több mint kétmillióan tüntettek Isztambulban a bebörtönzött polgármesterért
- Az amerikai egészségügyi miniszter nyilvános alázásba kezdett az egyik kormányzó testsúlya miatt
- Rituálé és ökölharc – véres összecsapásba torkollott a sátánista szertartás
- Figyelmeztették a szlovákokat, hogy milyen tejet ne igyanak a száj- és körömfájás terjedése miatt
- Szijjártó Péter: Az európai politikusok háziversenyt rendeztek arról, hogy ki tud bunkóbb módon nyilatkozni Trumpról
- Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
- Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
- Keményen beleszállt Dániába J. D. Vance, megérkezett a reakció
- Nem csitulnak a kedélyek Andrew Tate körül, exbarátnője is feljelentette szexuális zaklatás vádjával
1824 milliárd eurós uniós költségvetésben állapodtak meg az uniós állam- és kormányfők a csúcstalálkozó ötödik napján. Az alku értelmében a 2021-27-es időszakra vonatkozó hétéves költségvetés 1074 milliárd euró lesz, és ehhez társul egy 750 milliárd eurós gazdasági helyreállítási alap is. Ebből 390 milliárd euró jut majd vissza nem térítendő támogatások formájában a koronavírus-járvány utáni gazdasági helyreállításra, és a tagállamok összesen további 360 milliárd euró hitelt vehetnek fel ugyanerre a célra.
Ez a megállapodás az EU egész jövőjét meg fogja határozni
– jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a kedd reggeli sajtótájékoztatóján. Michel egyébként Twitteren jelentette be hajnalban, hogy megszületett a megállapodás.
Bár Orbán Viktor miniszterelnök szerette volna kivetetni a szövegből,
A jogállamisági feltételrendszer végül benne maradt a végső költségvetési megállapodásban.
Igaz, ahogy ezt várni lehetett, az eredeti tervezetnél jóval enyhébben fogalmaznak a dokumentumban, ami ráadásul úgy is van megfogalmazva, hogy utat nyit az értelmezésnek és a további tárgyalásoknak. Az Európai Bizottság javaslatára bevezetendő szankciókat meghatározó szavazási feltételeken is olyan módon változtattak, hogy az politikailag kevésbé kivitelezhető legyen.

De a szó szerinti jogállamiság kifejezés és a hozzá kapcsolódó feltételrendszer is része a költségvetési megállapodásnak, amit az uniós intézmények vezetői is megerősítettek.
Ez az első alkalom, hogy a költségvetési kiadásokat a jogállamisági kritériumrendszerhez kötik
– mondta Michel. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is úgy fogalmazott, hogy ez az egyezség „nagyon komolyan elköteleződött az EU anyagi érdekének védelme érdekében”.
Ha az Európai Bizottság által javasolt új jogállamisági mechanizmus megállapítja, hogy egy tagállamban megsértik a jogállamiságot, akkor a tagállami kormányokat képviselő Európai Unió Tanácsában minősített többséggel fognak dönteni a szankciókról – magyarázta Von der Leyen.
Magyar-lengyel egyetértés
Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök közös sajtótájékoztatót tartott a csúcs után. A jogállamisággal kapcsolatban Orbán úgy fogalmazott, hogy
minden kísérletet, amely össze kívánt volna kapcsolni két rendkívül fontos kérdést, az uniós pénzeket és a jogállamiságot, sikerrel visszautasították.
Lengyel kollégája is azt hangsúlyozta, hogy a két fontos területet, a gazdaságot és a jogállamisági kérdéseket külön kell kezelni. Orbán hozzátette, hogy egy teljesen új mechanizmus létrejöttét szorgalmazták. Azt is mondta a magyar kormányfő, hogy elfogadhatatlannak tartja, ha azok a népek, akik örökölték a jogállamiságot, kioktassák és kritizálják azokat a szabadságharcos népeket, amelyek nagyon nehéz időket éltek meg és sokat tettek a kommunista rezsim ellen.
A pontos szöveg, amin a vita folyik
Az állam- és kormányfők által elfogadott dokumentum a következőképpen fogalmaz:
„Az Unió pénzügyi érdekeit az uniós szerződésekben foglalt általános elvekkel, különösen az EUSZ 2. cikkében foglalt értékekkel összhangban kell védeni. Az Európai Tanács hangsúlyozza az Unió pénzügyi érdekei védelmének fontosságát. Az Európai Tanács hangsúlyozza a jogállamiság tiszteletben tartásának fontosságát.”
„Mindezek fényében a költségvetés és a Next Generation EU védelmét szolgáló feltételrendszer kerül majd bevezetésre. Ezzel összefüggésében a Bizottság a jogsértések esetére intézkedéseket fog javasolni, amelyeket a Tanács minősített többséggel fogad el.
Az Európai Tanács rövidesen vissza fog térni a kérdésre.”
A dokumentumban felkérik a Bizottságot, hogy terjesszen elő további intézkedéseket az uniós költségvetés és a Next Generation EU csalással és szabálytalanságokkal szembeni védelme érdekében.
Ebből tehát az derül ki, hogy az Európai Bizottság fog a mechanizmusra javaslatot tenni, sőt, tulajdonképpen ez már 2018 óta készen is van. Az is kiderült, hogy a Bizottság majd tesz javaslatot szankciókra is, amelyről minősített többséggel dönt majd a tagállamok tanácsa.
Ezzel kapcsolatban egyelőre még vita van arról, hogy ezt a döntést meg kell-e erősíteni a tagállami vezetők szintjén, ahol viszont minden döntést egyhangúlag hoznak meg. Még egy fontos kitételre fel kell hívni a figyelmet: a jogállamisági feltétel nemcsak a hétéves költségvetéssel kapcsolatban, hanem az újjáépítési alap vonatkozásában is alkalmazható.
A vétó megkerülése
Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője szerint nagyon bölcs döntés született. „Előírja a jogállamisági feltétel bevezetését minősített többséggel, az Európai Bizottság javaslatára alapítva, de nem határozza meg annak konkrét formáját, nyitva hagyva az ajtót egy esetlegesen kemény és hatékony mechanizmus számára. A vezetők gyakorlatilag megkerülték a magyar és a lengyel vétót” – írta közösségi oldalán Hegedűs.
A magyar politikusok közül Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője azt mondta, ez a döntés hatalmas győzelem Magyarországnak és Európának és minden fronton vereség Orbán Viktornak, aki szerinte hatalmasat bukott Brüsszelben. Dobrev szerint a magyar parlament által előírt feltételek egyike sem teljesült. A képviselő szerint az elfogadott dokumentum egyértelműen fogalmaz a jogállamisági feltételrendszerrel kapcsolatban, ami szintén a magyar miniszterelnök vereségét jelenti. A tagállamok több mint kétharmada ugyanis korábban már egyértelművé tette, hogy támogatják a jogállam védelmét és az uniós források összekapcsolását.
Gyöngyösi Márton jobbikos EP-képviselő szerint kérdés, hogy a szép szavak mennyire fognak a papíron maradni és mennyit alkalmaznak majd belőle. „Nyilván mindez nem fogja megzavarni Orbánt abban, hogy a lakájmédiában akkor is győzelmi táncot járjon, ha erre igazából nincsen oka” – tette hozzá Gyöngyösi közösségi oldalán. A képviselő szerint azonban a következő hétéves költségvetésből az derül ki, hogy „az EU továbbra sem nagyon tervez mást, mint hogy nyugaton a nemzetközi mamutvállalatokat, keleten pedig a politikához közel álló oligarchákat pénzelje”.
A plusz 3 milliárd euró
Magyarország 3 milliárd euróval több uniós forrást fog kapni az elkövetkezendő hét évben – írta Varga Judit igazságügyi miniszter a Facebook-oldalán. A pontos részletek – az, hogy milyen forrásból, milyen célra – azonban egyelőre nem ismertek.
Kiharcoltuk!
– kommentálta a költségvetési tárgyalások lezárását Orbán Viktor a Facebook-oldalán. A Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján Orbán azt mondta: „Ez egy hatalmas győzelem, közös, lengyel-magyar győzelem”, hozzátéve, hogy a másik két visegrádi ország, Csehország és Szlovákia is hozzájárult a harchoz.
Korábban a lengyel miniszterelnök a Twitteren hálálkodott V4-es kollégáinak a remek együttműködésért a maratoni költségvetési tárgyalásokon. Orbánnak külön megköszönte, hogy ilyen remekül együtt tudtak dolgozni az országaik számára „történelmi megállapodásban”.

A járvány utáni helyreállításról is döntöttek
A költségvetési tárgyalások másik legnagyobb kérdése az volt, hogy a koronavírus-járvány utáni gazdasági talpraállításhoz milyen formában járuljon hozzá az EU. A költségvetési fegyelem iránt elkötelezett takarékos országok emiatt napokig blokkolták a megegyezést, de a végső megállapodással még a tábor legnagyobb szószólói, Sebastian Kurz osztrák kancellár és Mark Rutte holland miniszterelnökök is elégedettek voltak. Igaz, utóbbi a sajtótájékoztatóján azért elutasította, hogy a vitában a másik oldalon álló Giuseppe Conte olasz miniszterelnökhöz hasonlóan „történelminek” nevezze a megállapodást.
Azt azonban Rutte is nagy eredményként értékelte, hogy a gazdasági helyreállítási alapból folyósított vissza nem térítendő támogatások rendszerében beépítettek egy „vészféket”. Ez azt jelenti, hogy
egy tagállam szavazást kezdeményezhet a Tanácsban a program folytatásáról, ha úgy értékeli, hogy az uniós gazdasági támogatást a kedvezményezettek nem megfelelően használják fel.
A kompromisszumban szintén megmaradtak a magyar miniszterelnök által csak a „gazdagok privilégiumának” nevezett költségvetési visszatérítések, amelyekhez a takarékos országok ragaszkodtak. Németország, Hollandia, Ausztria, Svédország és Dánia fognak majd visszatérítést kapni a befizetéseik után a még Nagy-Britanniától öröklött rendszer értelmében. Ezt Emmanuel Macron francia elnök is sajnálta, de a tárgyalások utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, ebbe a harcba már nem akartak beleállni.
Az ötnaposra nyúló költségvetési tárgyalásoknak egyébként csak 20 perccel kellett volna tovább tartaniuk, hogy a csúcstalálkozó megdöntse a 2000-es nizzai konferencia rekordját.

A megállapodással azonban még nincs vége a történetnek, ugyanis a költségvetést az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia. Ezzel kapcsolatban Charles Michel és Angela Merkel német kancellár is óvatosan fogalmaztak.
Emellett a tagállami parlamenteknek is jóvá kell hagynia az új költségvetéshez kapcsolódó befizetéseket.
(Borítókép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a kedd reggeli sajtótájékoztatóján. Fotó: Stephanie Lecocq / AFP)
Szóljon hozzá a Facebook-oldalunkon!
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
Rolls-Royce külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.
8 perce
- Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire
Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.
március 22., 16:17
- Külföld
Ferenc pápa vasárnap elhagyhatja a kórházat
A szentatya egyúttal először lép majd a nyilvánosság elé.
március 22., 16:46
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
43 perce
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
2 órája
- Külföld
Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett
A rendőrök ellehetetlenítik a gyülekezést, az ellenzék pedig állítja, hogy államcsíny történt.
március 22., 14:30
- Külföld
Donald Trump számos módon tönkreteheti a NATO-t, ki sem kell lépnie belőle
Mutatunk párat.
március 22., 16:49
- Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes
A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.
március 22., 17:54
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
3 órája
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
5 órája
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
7 órája
- Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah
Nem maradt el az izraeli erők válasza.
március 22., 13:35
- Külföld
Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának
A szlovák köztársasági elnök támadja Ficót.
március 22., 18:18
- Külföld
Megszólalt a Kreml, Donald Trump többször is beszélt telefonon Vlagyimir Putyinnal
március 23., 06:07
- Külföld
Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?
Az orosz elnök ultranacionalista követői körében erős zavarodottság érzékelhető az orosz–amerikai közeledés láttán.
március 22., 20:04
- Külföld
Több ország nagykövetének kinevezését hagyta jóvá a kormány
A diplomaták Bécsben és Budapesten is végzik a munkájukat.
március 22., 06:50
- Címlapon
Figyelmeztetés érkezett Zelenszkijnek, veszélyesebb lehet a Putyin utáni világ Kijev számára, mint gondoljuk
14 órája
- Külföld
Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai
Pénteken 16 órára lezárták a légikikötőt.
március 22., 13:14
- Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát
Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.
4 órája
- Mindeközben
Matt Damon nagy szakállal, Zendaya fehér ruhában látható az Odüsszeia forgatási fotóin
10 órája
- Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó
Szóba került a „náci karlendítés” is.
március 22., 06:13
- Külföld
Meghalt Oleg Gordijevszkij, a hidegháború egyik legjelentősebb kémje
Az egykori KGB-ügynöknek nagy szerepe volt abban, hogy ne törjön ki atomháború.
március 22., 19:50
- Külföld
Politikai meggyőződései miatt nem engedhettek be egy francia kutatót az Egyesült Államokba
A férfi bizalmas információk birtokában volt, amelyeket egy elektronikus készüléken tárolt.
március 22., 10:57
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
12 órája
- Külföld
Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert
Ezzel az USA és Kína után Indiában van a leghosszabb metróhálózat a világon.
március 22., 06:51
- Külföld
Bocsánatot kért a londoni Heathrow repülőtér igazgatója
Elismerte, hogy a tartalék generátorok sosem voltak elég erősek a repülőtér működtetéséhez.
március 22., 09:01
- Címlapon
Az ellenállás folytatódik, több mint kétmillióan tüntettek Isztambulban a bebörtönzött polgármesterért
Özgür Özel, a CHP elnöke bejelentette, hogy petíciót indítanak vezetőjük szabadon bocsátásáért.
25 perce
- Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.
2 órája
- Címlapon
Rituálé és ökölharc – véres összecsapásba torkollott a sátánista szertartás
A demonstráció több száz keresztény ellentüntetőt vonzott.
1 órája
- Külföld
Terrorszervezeteket népszerűsítő hallgatót utasítottak ki Romániából
Az országban tartózkodását nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.
március 22., 10:04
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
tegnap, 22:00
- Külföld
Donald Trump nem viccelt: több mint félmillió embert toloncolnak ki az Egyesült Államokból
Az amerikai elnök több százezer ukrán állampolgárral is hasonlóan járna el.
március 22., 09:19
- Külföld
Átalakítanák az Európai Uniót, milliárdokat bukhatunk
Így Magyarország 110 milliárd forinttal kevesebb támogatást kapna.
március 22., 10:17
- Címlapon
Hadházy Ákos képeket osztott meg Matolcsy Ádám feleségének luxuséletéről
A politikus állítja, hogy hiteles információk birtokába jutott.
10 órája
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
tegnap, 21:22
- Külföld
Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában
20 perccel később egy másik járatra szállt fel.
március 22., 13:15
Rovataink a Facebookon