Molnár Gergő

molnargrg
Szakadozik a felhőzet, de nem szabadulunk könnyen a komor időjárástól Szakadozik a felhőzet, de nem szabadulunk könnyen a komor időjárástól

Kemény harcot vív a kellemes tavaszi időjárás, de egyelőre még nem áll nyerésre.

6 órája

„Csókosok” kétharmada játszhatott szerepet a Munkácsy-díj Bizottság lemondásában „Csókosok” kétharmada játszhatott szerepet a Munkácsy-díj Bizottság lemondásában

Kérharmados többségbe kerülhettek a protekciósok.

tegnap, 20:59

A dél-koreai hadsereg csütörtökön bejelentett számításai szerint Észak-Korea idén már 3000 újabb katonát küldött Oroszországba, hogy támogassa Moszkvát az Ukrajna ellen indított háborúban, emellett rakétákat, tüzérségi eszközöket és lőszereket is szállít az orosz erőknek – közölte az MTI. A dél-koreai haderőnemek egyesített vezérkari bizottsága közölte, hogy információi szerint az újabb erők január eleje és február vége között érkeztek meg Oroszországba.

A közlemény szerint a szöuli vezetés úgy számolja, hogy mind ez idáig már 11 ezer észak-koreai katona érkezett Oroszországba, akik közül mintegy négyezren halhattak vagy sebesülhettek meg a harcokban.

A vezérkari bizottság szerint Phenjan „jelentős mennyiségű” rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát (SRBM), valamint tüzérségi eszközöket is küldött az orosz félnek.

Oroszország és Észak-Korea 2024-ben átfogó stratégiai partnerségi megállapodást írt alá, Kim Dzsongun észak-koreai vezető pedig a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott júniusi egyeztetésén teljes támogatást ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúhoz. Az észak-koreai katonáknak az ukrajnai harctéren való részvételéről szóló közléseket sem Moszkva, sem Phenjan nem kommentálta.

Ismét jó hírek érkeztek az amerikai–orosz béketárgyalásokról, ugyanis a felek fontos pontokban tudtak előrehaladást elérni, így a világ újabb lépést tett az ukrajnai béketeremtés felé – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten. A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy:

A fekete-tengeri tűzszünet és a biztonságos hajózás elősegítése újabb fontos lépés a teljes tűzszünet felé vezető úton

Szijjártó Péter hozzátette, hogy „az orosz mezőgazdaság és élelmiszeripar visszakapcsolása a nemzetközi piac vérkeringésébe pedig egy kifejezetten a józan észről tanúságot tevő intézkedés lehet”.

„Egyedül az amerikai–orosz tárgyalások jelentik a megoldást az Ukrajnában zajló háborúra. Egyedül ezek a tárgyalások vezethetnek el a békéhez, ezért reméljük, hogy Brüsszelből nem fogják gátolni ezen tárgyalások sikerét” – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter, aki nagyrabecsülését fejezte ki Donald Trump amerikai elnök és béketörekvései iránt, mondván, hogy a hivatalba lépését megelőzően az ilyen tárgyalások teljesen lehetetlenek voltak.

Ma azonban már az amerikai–orosz tárgyalások, közvetlen megbeszélések azzal az előnnyel is járnak, hogy a háború széles körű eszkalációjának veszélye jelentős mértékben lecsökkent. A világ ma is eggyel biztonságosabb hely lett, újabb lépést tettünk az ukrajnai béke irányába

– fogalmazott Szijjártó Péter.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden egy sajtótájékoztatón közölte, hogy Kijev a Moszkva elleni szankciók gyengítésének tekinti az amerikai megállapodást, amely megkönnyíti Oroszország számára a mezőgazdasági termékek és műtrágyák világpiacra juttatását – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál.

Ukrajna államfője szerint az Oroszország és az Egyesült Államok közötti szaúdi megbeszéléseket követően kiadott amerikai nyilatkozatban körvonalazódik ez az Oroszországnak nyújtott segítség, szavai szerint a nyilatkozat konkrétan megemlíti, hogy az Egyesült Államok

segít helyreállítani Oroszország hozzáférését a mezőgazdasági és műtrágyaexport világpiacához.

A Rijádban folytatott tárgyalásokat követően az amerikai kormányzat két közel azonos nyilatkozatot adott ki, azonban a szövegrész, amely az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágyák kérdésével foglalkozik, csak az Oroszországgal folytatott tárgyalásokról szóló nyilatkozatban szerepel, az Ukrajnáról szólóból hiányzik. Volodimir Zelenszkij magyarázata szerint a nyilatkozatok azért különböznek egymástól, mert Ukrajna nem tudott beleegyezni egy ilyen engedménybe Oroszország felé.

Ez a kérdés nem volt napirenden a találkozó előtt. Tudomásunk szerint az oroszok felvetették, hogy az amerikai fél segítséget nyújtson a mezőgazdasági termékeik szállításában, de mi nem egyeztünk bele, hogy ez szerepeljen a közös nyilatkozatunkban

– fogalmazott Volodimir Zelenszkij, hozzátéve hogy ez „az álláspontok gyengülése és a szankciók enyhítése”. Megjegyezte, hogy Ukrajna nem ismeri ennek a pontnak a részleteit, mivel ukrán tisztviselők nem voltak jelen az amerikai–orosz találkozón.