További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Kriptovalutát népszerűsített az argentin elnök, keresetet indítanak ellene
- Összecsapott a Nyugat és a Kelet, újabb fázis következhet a háborúban
- Magánnyomozásba kezdett egy férfi a Skóciában holtan talált magyar ikerpár ügyében
- Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött
- Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt
- Szijjártó Péter szerint nem lehet komolyan beszélni Ukrajna uniós tagságáról
- Megkezdődhetnek a béketárgyalások Szaúd-Arábiában, megérkezett Marco Rubio
- Az AfD társelnöke szerint Ukrajnát nem szabad fegyverekkel és katonákkal támogatni
- Dél-Korea betiltotta a Deepseek használatát
- Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?
Rég nem volt ekkora a tétje Európában az Egyesült Államok elnökválasztási kampányának. A világ legnagyobb értékű szerződése, az EU és USA közötti Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) sorsáról dönthet, ki költözik be a Fehér Házba. Uniós becslés alapján akár évi 119 milliárd eurót (mostani árfolyamon nagyjából 37 ezer milliárd forintot) hozhat a megegyezés az uniós gazdaságnak, amely nem igazán pörgött fel a válság óta.
Hivatalosan még mindig az a cél, hogy idén, a következő elnök hivatalba lépése előtt lezárják a tárgyalásokat. Nem véletlenül épp most indult hosszú hétvégés európai haknira Barack Obama: április 25-29-én ülnek le ismét az uniós és amerikai tárgyalók. Két évvel ezelőtt nagy reményekkel indultak neki a világraszóló projektnek, de ma már kevesen hisznek benne, hogy tényleg nagyot fog szólni, ha egyáltalán létrejönaz Atlanti-óceánt átszelő kereskedelmi egyezmény.
Ebből így sosem lesz a világ legnagyobb gazdasági övezete
Az Egyesült Államok és az Európai Unió utolsó világraszóló projektje lehetett volna, ehhez képest évek óta húzódó perpatvar lett a dologból. Ezért hagynak le majd sokan a globális versenyben.
Az Egyesült Államok elnöke nem aggódott túlságosan. „Nem számítok rá, hogy be fogjuk fejezni a ratifikációt [azaz az egyezmény hivatalos jóváhagyását], de arra igen, hogy megállapodunk” – nyilatkozta vasárnap Hannoverben. A végső alkura viszont semmi esély idén, értett egyet Novák Tamás, a Budapesti Gazdasági Egyetem kutatóközpont-vezetője és Csehi Róbert, a Közép-európai Egyetem tudományos munkatársa. Utóbbi az EU és Kanada közötti szabad-kereskedelmi egyezményt hozta fel példának, amelyről sokkal hosszabban egyezkedtek. Szerinte akár 2019-ig is elhúzódhat a ratifikációval együtt a folyamat.
![Barack Obama amerikai elnök beszél a Hannoveri Vásáron 2016. április 25-én.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1161/11611/116113/11611309_c7d4ddb005b5f04b12388c89f01e796b_wm.jpg)
Csak Clintonnal esélyes
Pedig nem ártana sietni, mert az Egyesült Államok novemberben új elnököt választ, és a négy számba vehető jelölt nem tűnik túl lelkesnek (persze a republikánusoknál elvileg akár a mérsékeltebb John Kasich is győzhet, vagy olyasvalaki, aki egyelőre versenyben sincs). Csak úgy röpködnek a szabadkereskedelmi övezeteket ellenző megjegyzések a republikánusoknál az ingatlanmogul-celeb Donald Trumptól és az erősen konzervatív Tea Party mozgalomhoz tartozó Ted Cruztól, valamint a demokratáknál a szocialista Bernie Sanderstől. Novák Tamás szerint egyedül a demokrata éllovas Hillary Clintonnal lenne esélye az egyezménynek, de az utóbbi időben ő is kritikusabb volt a TTIP Csendes-óceáni testvérével, a TPP-vel szemben. Csehi Róbert azzal magyarázta a váltást, hogy Clinton Bernie Sanders híveitől próbálhatja elszipkázni a támogatókat.
Az Egyesült Államokban ugyanattól félnek, mint Európában:
Korábban a civilek és a politikusok is inkább az EU-ban tiltakoztak az egyezmény ellen, holott a fogyasztók védelme néhány területen épphogy az Atlanti-óceán túlpartján erősebb. A Volkswagen-botrány erre az egyik legjellemzőbb példa: a tétlen európaiak helyett az amerikai hatóságok léptek fel a cég károsanyag-kibocsátással csaló dízelautói miatt.
![Hillary Clinton kamánykörútjának connecticuti állomásán, 2016. április 24-én.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1161/11611/116113/11611349_31a21c36397fb6ab10202de7ffae6db6_wm.jpg)
Próbálják kihúzni a méregfogakat
Elsőre persze remekül hangzik, hogy milliárdokkal nőhet mindkét gazdaság, miközben egy fityinggel többet sem kell hozzá befektetni, de bőven akadnak vitatott részletek. A génmódosított termékek kereskedelme ellen rengetegen tiltakoznak, bár az uniós vezetők többször leszögezték, hogy azokat továbbra is csak az uniós szabályok szerint lehetne piacra dobni, és a tagállamok szabadon kitilthatják őket. Az egészségügyi szabályokat sem lazítanák fel, inkább az olyan bürokratikus különbségeket simítanák el, mint hogy az amerikaiak az osztrigák vizét tesztelik veszélyes baktériumok után kutatva, míg az európaiak magát az osztrigát, de az eltérő eljárások miatt nem tudnak egymáshoz exportálni. A tíz leggyakoribb tévhitet itt szedte össze az EU.
Más problémákat is igyekeznek kezelni. Ilyen az átláthatóságé: korábban is zárt ajtók mögött egyezkedtek a hasonló megállapodásokról, de a TTIP súlya ráirányította a figyelmet arra, hogy a közvélemény ilyenkor csak a sötétben tapogatózik.
Brüsszel és Washington is próbált valamit tenni ez ellen, de közben arra is figyelniük kell, hogy a másik előtt ne fedjék fel a lapjaikat. Az EU külön weboldalt hozott létre, ahová a tárgyalási körök összefoglalóit, nyilvánossá tett dokumentumokat pakol fel, és több tagállamban is olvasószobákat adtak át, hogy be lehessen tekinteni a bizalmasabb dokumentumokba. Ide viszont csak parlamenti képviselők léphetnek be, ráadásul ők is legfeljebb tollal-papírral.
Ki ítélkezhet?
A befektetők és az államok közti vitarendezés miatt szintén sokat támadták a TTIP-et. Ez a hasonló egyezményekben bevett mechanizmus a gyakorlatban azt jelentette, hogy külön bíróságokon perelhették be a cégek az országokat, ha egy új jogszabály vagy döntés miatt kevesebb pénzt kerestek. Nagy felháborodás lett például abból, amikor a Vattenfall nevű svéd cég a német kormánynak ment neki, amiért ki akarja vezetni az atomenergiát.
Az EU átalakítaná a mechanizmust: garantálná a kormányok szabályozási jogát, korlátozná, hogy mi miatt lehet eljárást indítani, jobban körülhatárolná, ki lehet egyáltalán bíró, és lehetne fellebbezni a döntések ellen. Hosszú távon egy átfogó nemzetközi rendszer kialakítása a cél, de ebben egyelőre nem léptek előre. Az is kérdés, hogy mit szól az USA a reformötletekhez. A Kanadával megkötött egyezménybe utólag már beépítették ezeket a változtatásokat.
![Obama és Angela Merkel a Hannoveri Vásáron, 2016. április 25-én.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1161/11611/116113/11611379_eb46bd3e24b759a622ea0515909f5b8d_wm.jpg)
Sok még az akadály
Ezen kívül is van még min vitatkozni. Az EU például azt szeretné, ha az Egyesült Államok megnyitná a közbeszerzéseket is az uniós cégek előtt, és az amerikai javaslattal nem elégedett.
Szeretnék elfogadtatni az EU-ban védett élelmiszerneveket (például csak Szegeden gyártott paprikára lehessen ráírni, hogy szegedi).
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az Egyesült Államokban nem mindent szabályoznak szövetségi szinten, így például miközben az EU-ban kölcsönösen elismerik tagországok a tesztlaborok eredményeit, az USA-ban 17 van, és a helyi hatóságok döntenek arról, melyik eredményeit fogadják el.
A legnagyobb akadály, hogy miközben a végső alkuba minden egyes tagállamnak és az Európai Parlamentnek is bele kellene egyeznie, a közvélemény egyre rosszabbul ítéli meg a még meg sem született egyezményt. Egy friss kutatás szerint Németországban csak 17 százalék áll mellette és 33 százalék ellenzi, az Egyesült Államokban pedig 15-18 százalék az arány (a többiek vagy nem tudnak róla eleget, vagy semlegesek). Két évvel ezelőtt még 55 százaléknyi német, illetve 53 százaléknyi amerikai támogatta az TTIP-et. A növekvő elégedetlenséget jelzi, hogy vasárnap Hannoverben több tízezren tiltakoztak az egyezmény ellen. Hollandiában is megindult a mozgolódás, az EU-ukrán társulási egyezményhez hasonlóan erről is konzultatív népszavazást rendeznének.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Ha Grönland ekkora vihart kavart, akkor mi lesz a norvég koronához tartozó Spitzbergák sorsa?
A szigetcsoporton sem szülni, sem meghalni nem lehet, míg a jegesmedvék miatt kötelező a puska.
február 10., 20:46
- Külföld
Sírkő emojikat posztolgat Elon Musk, megkezdődött a nagy darálás
Minden olyan köztisztviselőt, akinek a munkaköri címében, vagy a munkaköri leírásában a gender szó szerepelt, igazgatási szabadságra küldtek.
február 10., 19:32
- Külföld
Folytatódik a kormányválság Franciaországban, újabb bizalmatlansági indítványt élt túl az ország vezetése
A radikális baloldal továbbra is megbuktatná Francois Bayrou kormányát.
február 10., 18:59
- Mindeközben
Emma Stone ellopta a show-t a vörös szőnyegen, étvágygerjesztő ruhában állt a fotósok elé
1 órája
- Mindeközben
Szandi segített kiválasztani lánya eljegyzési gyűrűjét: „Nagyon nehéz volt titokban tartani”
2 órája
- Címlapon
Radikálisan átalakulhat a BKK-bérlet, nagy változás jöhet a budapesti tömegközlekedésben
A civilek ötlete nyomán Vitézy Dávid újdonságokat lengetett be.
45 perce
- Külföld
Kriptovalutát népszerűsített az argentin elnök, keresetet indítanak ellene
Nem ez volt az első eset.
1 órája
- Külföld
Robert Fico levélben kérte Elon Muskot, hogy listázza azokat a szervezeteket, amelyek USAID-támogatást kaptak
A szlovák miniszterelnök szerint azok a médiumok politikai alapon támadták a kormányt.
február 10., 20:39
- Külföld
Örökre elnyelte a föld a szerencsétlenül járt japán kamionsofőrt
A hatóságok nem keresik tovább.
február 11., 07:19
- Külföld
Kemény felszólítást küldött Oroszországnak és Észak-Koreának a NATO, hatalmas veszélyt jelent a két ország együttműködése
február 10., 06:09
- Külföld
Ugrásszerűen megnőtt a szexuális úton terjedő fertőzések száma Európában
Több szifiliszes esetet regisztráltak, a gonorrhoeás megbetegedések aránya pedig rekordot döntött.
február 10., 16:24
- Címlapon
Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek
Már kilenc bank jelentette be az inflációs díjemelését.
3 órája
- Külföld
Szijjártó Péter a Ria Novosztyinak: Kijev megígérte, hogy nem támadja meg a Török Áramlatot
A külgazdasági és külügyminiszter szerint több kérdésben is megegyeztek Ukrajnával.
február 11., 07:20
- Külföld
Saját magáról készített deepfake videókat Emmanuel Macron
A francia köztársasági elnök a Voyage, voyage című dalra táncolt.
február 10., 06:54
- Külföld
Lángokban áll az oroszok kulcsfontosságú olajfinomítója, ami már a második világháborúban is kritikus jelentőséggel bírt
február 11., 05:55
- Címlapon
Az utolsó magyarországi csempegyár is feladta, Romániába költözik a Zalakerámia
A dolgozók jelentős része utcára kerül.
32 perce
- Címlapon
Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt
A francia elnök hét európai vezetőt hívott hétfőre Párizsba.
4 órája
- Külföld
Lemond Klaus Iohannis román államfő
A parlament jóváhagyta az ellenzék kezdeményezését az elnök felfüggesztéséről.
február 10., 13:31
- Külföld
Kitálalt egy volt brit diplomata, politikailag manipulálják Nagy-Britannia fegyverexport-ellenőrzési rendszerét
Elmondása alapján az eladott fegyverekkel több ezer civilt ölhettek meg.
február 10., 15:11
- Külföld
Albin Kurti koszovói miniszterelnök győzelmet hirdetett a koszovói választáson
A szerbek minden lehetséges helyet megszereztek.
február 10., 08:45
- Külföld
Kim Dzsongun az atomfegyverprogram felgyorsítását ígérte Észak-Koreában
Nem kíván tárgyalni az Egyesült Államokkal.
február 10., 09:14
- Külföld
Kamerák előtt végzett HIV-tesztet az Egyesült Királyság miniszterelnöke
Keir Starmer történelmet írt a G7-vezetők között.
február 10., 07:26
- Címlapon
Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött
Miközben Angela Merkel politikai öröksége egyre csak rozsdásodik.
4 órája
- Mindeközben
Ijesztő, horrorisztikus babákat gyűjtöget az influenszer, aki a világért sem hagyna fel a furcsa szokásával
7 órája
- Külföld
Szakadékba zuhant egy autóbusz Guetamalában, legalább 51-en meghaltak
Az ország elnöke háromnapos nemzeti gyászt rendelt el.
február 10., 19:52
- Külföld
Megölt két ukrán nőt egy német házaspár, hogy elrabolhassa a fiatalabb áldozat csecsemőjét
Az elkövetőket életfogytiglani börtönre ítélte a bíróság.
február 10., 19:03
- Külföld
A Hamász szerint Izrael megsértette a tűzszünetet, elhalasztják a további foglyok átadását
Három hete lépett életbe a megállapodás.
február 10., 18:35
- Címlapon
Magyar Péter bement az ATV-be, és elmondta, mivel kéne foglalkoznia a magyar sajtónak
A Tisza elnöke szerint Hadházy Ákos alantas.
4 órája
- Címlapon
Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra
Terítéken a gazdaság, a tőzsde, Szécsényi Bálint, az Equilor elnök-vezérigazgatója tiszta vizet öntött a pohárba.
45 perce
- Külföld
Csaknem tíz év börtönre ítéltek egy szír férfit Németországban, aki a tavalyi foci EB-n török szurkolókra támadt
A férfi késsel támadt a török szurkolókra, akik közül többet megsebesített.
február 10., 16:32
- Mindeközben
Ábel Anita a Hajdú Péterrel való kapcsolatáról: Ő nekem olyan, mint egy régi gyerekkori barát
tegnap, 21:32
Rovataink a Facebookon