Ahol időben megállították a devizahitelezést
További Világ cikkek
Nincs átfogó, jól körvonalazott nemzetközi gyakorlata a jelzáloghitelezés, illetve ezen belül a devizahitelezés adminisztratív korlátozásának. Sok pénzügyi hatóság a gazdasági világválságig nem is gondolkodott ilyen lépéseken, és az utóbbi évek is inkább csak a tapogatózásról szóltak. Főként azokban az országokban születtek szabályozások, ahol az ingatlanpiac túlpörgésétől lehetett tartani – például több ázsiai országban –, illetve, ahol nagyon elterjedtek a devizahitelek és veszélybe került a bankrendszer vagy a háztartások stabilitása; ezekben viszont nemcsak a devizahiteleket, hanem a teljes hitelezést visszafogták.
A hitelezés adminisztratív korlátozására vonatkozó egységes szabályozás, illetve az ehhez szükséges intézmény- és eszközrendszer még az unión, sőt, az eurózónán belül sem alakult ki. A szórványos nemzetközi próbálkozások azonban hoztak részeredményeket, ha nem is mindegyik volt átütő siker.
Nem sikerült Romániának
Az egységes európai szabályozás több dolog miatt is nehézkes. Az egyik ilyen, hogy a gazdasági konjunktúra idején sem a politikai, sem a pénzügyi szereplők nem érdekeltek a gazdasági növekedést visszafogó korlátozások bevezetésében, az egyedi megoldások pedig sokszor nem elég hatékonyak a globalizált pénzügyi rendszer sajátosságai miatt.
Ez utóbbira kiváló példa Románia esete. A román jegybank 2004-ben arra kötelezte a kereskedelmi bankokat, hogy devizahiteleik mögött nagyobb tartalékot képezzenek. Az intézkedéstől két dolgot vártak. Egyfelől, hogy csökkenni fog a hitelezésre rendelkezésre álló forrás, így visszafogható lesz a devizahitelek rohamos terjedése, ezzel pedig csökkenhetnek a ma már nyilvánvaló kockázatok. Másfelől, hogy egy esetleges árfolyamsokkot könnyebb legyen átvészelnie a román bankrendszernek a több tartaléknak köszönhetően.
Az ígéretesnek látszó szabályozás azonban nem ért célt. Sok külföldi bank ugyanis romániai leányából anyabankja mérlegébe tette át a Romániában folyósított hiteleit, ezekre a pénzintézetekre pedig már nem vonatkozott a román szabályozás.
Az osztrákok megfogták
Így korlátozzák a hitelezést
Az egyes országokban alkalmazott tipikus eszközök ezért egységes szabályozás nélkül is többé-kevésbé hasonlóak: deviza- és jelzáloghitelezés esetén nagyobb kockázati súlyok és magasabb tartalékszintek megkövetelése, tőkeáttételi arányra vonatkozó plafon, plafonok meghatározása a hitelfedezeti rátára illetve törlesztőrészlet és a jövedelem arányára, magasabb fedezeti elvárások és referenciakamatok meghatározása. A bankoknak a válság miatt a korábbinál több saját forrást kell gyűjteniük, ezzel javul a pénzintézetek hitel-betét aránya, illetve közelíteniük kell a náluk tartott betétek illetve az általuk kihelyezett hitelek lejárati szerkezetét, magyarul, a korábbinál nehezebb rövid távra szerzett pénzből hosszú távú hiteleket finanszírozni.
Ausztriában már 2001-től kezdve rendszeresen figyelmeztettek a pénzügyi stabilitási jelentések a devizahitelek kockázataira – igaz, ott már a kilencvenes években elterjedt a frankhitelezés –, szintén karcsú eredménnyel. 2004 nyarára a háztartási szektor hiteleinek negyede változó kamatozású frank- és jenhitel volt.
A pénzügyi stabilitási kockázatok emelkedése miatt az Osztrák Pénzpiaci Felügyelet mimimumkövetelményeket szabott a devizahiteleket folyósító bankoknak. Korlátozták a folyósítható állományt, az ügyfelek kockázatosságától függő felárat írtak elő a hitelkamatokra, szigorítottak a hitelfedezet és az ügyfelek hitelképességének vizsgálatán, sőt az ingatlanpiaci mozgásokkal párhuzamosan a bankokat a fedezetek értékének folyamatos felülvizsgálatára kényszerítették, ráadásul külön stresszteszteket kellett készíteni a banki devizahiteles-portfóliókra.
A puhább, fogyasztóvédelmi jellegű intézkedések csak ezután következtek. 2006-ban információs füzetet kezdtek osztogatni a bankokban, ami felhívta az ügyfelek figyelmét az árfolyamkockázatra. A lépések segítettek mérsékelni a devizahitelek terjedését, azonban ahhoz, hogy az új szerződések száma csökkenni kezdjen, határozottabb lépésekre volt szükség:
2008-ban a pénzügyi felügyelet ajánlást adott ki a bankoknak, hogy tartózkodjanak az új devizahitelek folyósításától, 2010-ben pedig a legmegbízhatóbb adósokra korlátozták a jogosultak körét. Tavaly nyártól a felügyelet irányelveinek megfelelően az osztrák bankok körültekintőbben járnak el más közép-európai államokban is, kötelező jellegű korlátozás, ami például a magyar adósokat is védte volna az osztrák bankok intenzív hitelkihelyezésétől, mostanáig sem történt.
Kényszerből előny
Lengyelországban 2006 óta hoztak intézkedéseket a devizahitelezés fékezésére: szigorították a például hitelelbírálás szabályait és figyelembe vették a fedezetül szolgáló ingatlan értékének esetleges csökkenését is - nálunk ez a fék sem létezett. Ezek a lépések azonban leginkább arra voltak alkalmasak, hogy felhívják az ügyfelek figyelmét a kockázatokra, a deviza alapú hitelek a kamatkülönbségek miatt továbbra is népszerűek maradtak.
A 2008-as válság aztán adminisztratív szabályok nélkül is kényszerű alkalmazkodást követelt meg. A jelzáloghitel-állomány csupán harmada volt zloty alapú 2009-ben, majd jelentős leépülés kezdődött. A bankok nagyon visszavettek a hitelezésből, mikor látták, hogy devizás ügyfeleik 5 százaléka nem tud rendesen törleszteni.
A hitelnyújtás feltételei keményebbek lettek, holott náluk már a válság előtt is nagyobb volt a szigor, mint nálunk: nem lehetett például jövedelemigazolás nélkül lakáskölcsönt kapni. A fokozott óvatosságnak illetve a válság jelentette kényszerhelyzetnek lett is eredménye: a 2011 júliusi Lengyel Stabilitási Jelentés szerint a devizahiteleken belül a nem teljesítő hitelek aránya egy százalékra csökkent, míg nálunk szabad felhasználású hitelek esetén 15, lakáshitelek esetén 8 százalék körül alakult ez az arány.
Szintén főként a kényszerű alkalmazkodásra vezethető vissza, hogy az elmúlt években lényegesen javult a lengyel bankrendszerben a hitelek és betétek aránya is, emiatt a rendszer most kevesebb külföldi forrásra szorul. Idén a lengyel jegybank a pénzügyi felügyelettel összefogva harcba szállt a devizahiteleknél alkalmazott vételi-eladási árfolyamok szabályozásáért, illetve referenciakamathoz kötötték a hitelek árazását is. A váltási árfolyamok szabályozása nálunk is megtörtént, a remélhetőleg átláthatóbb árazást eredményező, referenciakamatokhoz kötött hitelezésre vonatkozó javaslat nálunk is napirenden van.
Külön utakon
Az Európai Unió idén januárban hozta létre a pénzügyi rendszer kockázatainak átfogó kezelésével megbízott Európai Rendszerkockázati Testületet (ERKT). A szervezet azonban gyenge jogosítványokkal rendelkezik, hatásköre inkább csak figyelmeztetések megfogalmazására terjed ki, konkrét beavatkozásra továbbra is csak az Európai Bizottságnak, illetve a tagállamoknak van lehetőségük.
A gond, hogy egységes gyakorlat nélkül a tagországi szabályozás sokszor könnyen megkerülhető. Ugyanakkor az is igaz, hogy a különböző adottságokkal rendelkező európai gazdaságokra nehéz lenne egyetlen üdvözítő, mindenhol hatékony szabályrendszert bevezetni. A cél ugyanakkor mindenhol ugyanaz: a pénzügyi rendszer tartalékolási és tőkekövetelményeit fokozni kell, miközben a lakosságot adminisztratív eszközökkel óvni kell a túlzott eladósodástól.
Kitaposott utakon
Nálunk 2009-ben léptek először
Nálunk 2009 legvégén történtek az első lépések a hitelezés korlátozására. A parlament egy törvénnyel és egy kormányrendelettel is korlátozásokat vezetett be. A legjelentősebb változás a hitelfedezeti szabályok szigorítása volt. Az új rendelet szerint a kihelyezett hitel aránya forinthitel esetében a fedezetként felajánlott ingatlan értékének legfeljebb 75 százaléka lehet, euróhitel esetében az ingatlan forgalmi értékének 60, más devizahiteleknél pedig 45 százalék lett a felső korlát. Hitelezhetőségi limitet is bevezettek, eszerint euróhitel esetében a havi törlesztőrészlet nem lehet magasabb a hitelezhetőségi limit 80 százalékánál, más deviza esetén pedig 60 százalékánál. Noha a régiónk csak az utóbbi években kezdett bele a hitelezés és eladósodás korlátozásába, a hasonló kísérleteknek sok országban évtizedes múltja van.
Spanyolországban a kilencvenes évek második felében alig akadtak nem teljesítő telek, rosszul fizető adósok. A bankok örömükben lecsökkentették a hitelezési veszteségeket simító úgynevezett céltartalékaikat, a spanyol jegybank azonban jobbnak látta az óvatosságot.
Egy 2000-ben elfogadott szabály szerint a bankok a felívelő gazdasági környezetben nem a veszteségeik, hanem eredményük alapján kellett tartalékoljanak. Bár ma már tudjuk, hogy az intézkedés a hitelezést nem fogta vissza elég erőteljesen ahhoz, hogy a spanyol bankrendszer a válságban elkerülje a visszaesést, de arra jó volt, hogy a szektor képes volt jelentős tőkebevonás nélkül kezelni az utóbbi évek veszteségeit – állapítja meg az MNB egyik elemzésében.
Ahol húsz éve korlátoznak
A jelzáloghitelezést Hongkongban 1991 óta korlátozzák. A hatóságok szigorítottak a hitelfedezeti arányokon, illetve csökkentették a hiteltörlesztők nettó jövedelemhez viszonyított maximális mértékét is. Bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy a lépések nem vetették vissza az ingatlanárak emelkedését, de a folyamat nem is gyorsult fel, mert az intézkedések letörték a keresletet. Az MNB tanulmánya szerint az elővigyázatossági intézkedések mérsékelni tudták az ázsiai pénzügyi válság negatív hatásait is.
Indiában 2004-ben kezdték el korlátozni a hitelezést. Az irtózatos sebességű gazdasági növekedéshez ugyanis rengeteg pénz kellett, ami egyre több tőkét vonzott. Ennek jelentős része az ingatlanpiacon csapódott le, ami meredek áremelkedéshez vezetett. Hogy a látványos összeomlást elkerüljék, a jegybank szektorokra bontott tartalékolási kötelezettséget írt elő a bankoknak, és az ingatlanhitelezésre vonatkozó szabályok is szigorodtak.
Az intézkedés részben hatásos volt: a hitelezési költségek megugrottak, 2007-re a túlzott hitelkiáramlás mérséklődött. Bár ezzel a hitelezést a felfutó időszakban hűteni lehetett, később, a válság szétterjedésekor a tartalékolási szabályok lazítása már kevésnek bizonyult a hitelkínálat visszaesésének megállításához.
Dél-Koreában 2002-ben vezettek be először hitelfedezeti értékre vonatkozó korlátozást az emelkedő lakásárak és a lakossági jelzáloghitel-állomány miatt. 2005-ben a hitelfedezeti rátára vonatkozó szabályokat az adós éves jövedelméhez viszonyított adósságkorláttal egészítették ki, hiszen az előbb főként a pénzintézetet, utóbbi azonban az adóst is védi a túlzott tehervállalástól. A szabályokon az ingatlanpiac lassulásakor lazítottak, de 2009-ben újra szigorítás jött, amikor a lakásárak megint emelkedni kezdtek.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon
Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.
március 25., 18:23
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
2 perce
- Gazdaság
Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt
A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt, 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
13 perce
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Címlapon
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
1 órája
- Címlapon
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
3 órája
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél
Az árrésstop hatására egyes termékek ára 60 százalékkal is csökkent.
március 24., 10:41
- Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot
Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.
március 25., 14:00
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Mindeközben
Pásztor Erzsi: Embertelen ára van a minőségi ételeknek, de úgy vagyok vele, hogy 88 évesen már megveszem
tegnap, 21:32
- Mindeközben
Nosztalgikus fotókkal köszöntötte testvéreit Király Linda a születésnapjuk alkalmával
tegnap, 18:32
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban
Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.
március 24., 11:14
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz
Maradt a múlt héten tapasztalt szint.
március 24., 07:21
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Mindeközben
Ábrahám Edit elmondta, mennyire van hatással az életére a Barátok köztös szerepe
tegnap, 15:30
- Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk
Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.
március 25., 10:35
- Gazdaság
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét
Nem véletlen, hogy a kérdéseket nem valódi referendum keretében tették fel.
március 24., 15:35
- Címlapon
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
39 perce
- Mindeközben
Freddie a szépségről: Hiba a külcsínre építkezni, mert az el fog múlni, és mindig jönnek fiatalabbak, vonzóbbak
tegnap, 14:05
- Címlapon
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.
tegnap, 21:07
- Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki
Meg is lett a jutalma.
március 25., 06:20
- Gazdaság
Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken
5–30 millió forintos támogatást igényelhetnek a kkv-k.
március 24., 14:03
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás
A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.
március 24., 13:23
- Gazdaság
Ítéletet mondanak Magyarországról, a háttérben most már Varga Mihály mozgatja a szálakat
Történelmi pillanat következik.
március 25., 06:09