Töröcskei bankja vezényli le a keleti nyitást

Nem hiába reménykedett a keleti nyitás kormányzati támogatásában Nagy Róza államtitkár. Munkaadója, a Nemzetgazdasági Minisztérium kiadásainak tizedét költheti jövőre a ma még elhanyagolható jelentőségű külpiacok megszerzésére. A költségvetési tervek szerint a bő hatmilliárd forint felét a keleti kapcsolatok bővítése szívná el, a maradékot kereskedőházak alapítására fordítják.
Az államtitkár, akit a barátkozás kormányzati motorjaként tartanak számon, egy júliusi nyilatkozatában az egész minisztérium megújulását ígérte, ha a kormány pénzt ad az elképzeléseihez. Az exporttámogatások csínját-bínját jól ismerő forrásaink szerint a kereskedőház-koncepcióban van fantázia, éppen ezért sokan már évek óta sürgetik a keleti nyitást, aminek az egyik legfontosabb célpontja a nemrég botrányt okozó Azerbajdzsán lenne. Az azeri ügy pontosan ezért túlmutat a hazai és nemzetközi politikai jelentőségén. Egy elmérgesedő viszony évente tízmilliárdos károkat okozna a magyar cégnek, cégeknek.
Város egy nap alatt
„Baku az új Dubai” – magyarázta Azerbajdzsán fontosságát egy névtelenséget kérő, a kapcsolatok elmélyítésében érdekelt és a terepet jól ismerő forrásunk. Egyre több nyugat-európai és amerikai cég van jelen az azeri fővárosban, hogy kiszakítson egy szeletet a hatalmas üzlet tortájából. A nagyságrendek érzékeltésére: egy kisebb építési projekt százmillió eurós üzletet jelent a benne résztvevőknek.
Baku mellett egymillió embernek épül új városrész, de külföldi cégek nélkül az ottani építőipar ezzel a bővüléssel képtelen lépést tartani. Ilyen bővülésre nyugaton nincs példa, ebből pedig a magyar építőanyag-gyártók, mérnökirodák és építészek is kivehetnék a részüket. Azerbajdzsán hasonló lehetőségeket rejt az orvosi műszergyártóknak, a magyar mezőgazdaság teljes spektrumának és a Mol-nak is – tömören így foglalhatók össze a forrásaink által elmondott, azeri piacnyitás mellett szóló érvek.
Lényegében az NGM álláspontja is ez. „A magyar külgazdasági stratégiában kiemelt szerepet töltenek be azon gyorsan növekvő keleti államok, ahol növelni szükséges az exportpiacokon tevékenykedő cégek kiviteli forgalmát és egyben hangsúlyozni hazánk jelenlétét” – olvassuk a 2013-as költségvetési törvénytervezetben. Ehhez képest az elmúlt években csak diplomáciai területen közeledtünk a térséghez, miközben az NGM-et már évek óta bombázzák a kapcsolatok élénkítésében érdekeltek.
Így építsd a hidakat!
Az NGM már a kormányváltás után is kapott olyan részletes szakértői anyagokat, amelyek a külföldi kereskedőházak alapításának az előnyeit részletezték. Ezek közül megkaptuk az egyik legfontosabbat, ami a FÁK és a Nyugat-Balkán mellett az arab és az észak-afrikai országok megcélzását javasolta a minisztériumnak. A dokumentum szerint az állami tőkéből létrehozott központi, budapesti kereskedőház legfontosabb feladata az lenne, hogy hidat építsen a hazai kis- és középvállalatok, illetve a termékeiket megvásárló külföldi vevők között.
A 2010-es koncepció szerint a kereskedőház által megkötött keretmegállapodásoknál a háttérben álló refinanszírozó Eximbank, illetve az exporthitel biztosításra szakosodott Mehib a stabil állami pénzügyi hátteret biztosítanák, így – lényegében az állami garanciának köszönhetően – a külföldön névtelen magyar kkv-k komolyabb projektekbe is beszállhatnának. És nekik is kisebb lenne a külföldi partnerek nemfizetésével kapcsolatos kockázatuk. A dokumentum szerint, ha elindul a projekt (az állami Kereskedőház), már az első évben félmilliárd euró értékben lehetne külföldi cégekkel szerződni.
Az EU fékezett
Egy ideig úgy tűnt, hogy hiábavaló volt Nagy Róza lelkesedése, a koncepció és hasonló társai a minisztérium útvesztőjében elvesztek. Egyik beszélgetőtársunk szerint a folyamatokat az uniós kötöttségek lassították. Az EU és a WTO (Világkereskedelmi Szervezet) szabályai nagyon érzékenyek, lényegében tiltják az állam exporttámogatást.
Ennek a magyarázata, hogy a nagyobb, tőkeerősebb országok pillanatok alatt tehetnék tönkre a gyengébbek gazdaságát saját cégeik erőteljes támogatásával. Ezért az ilyen üzletekbe az államok csak okosan, a nemzetközi egyezményekre odafigyelve tudnak bekapcsolódni. Ehhez például az kell, ha a magángazdaság vállalatai banki (nem állami) tőkével megtámogatva hozzák létre a kereskedőházakat, amire aztán szépen lassan, például egy tőkeemelésen keresztüli kisebbségi részesedésszerzéssel az állami intézmények is rákapcsolódnak.
Állam és partnere
Egy hasonló koncepciót vázolt fel nemrég Nagy Róza: budapesti központtal létrehoznának egy kis létszámú részvénytársaságot, amelynek tulajdonosa a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara lenne. Az állami szervezetnek az lenne a feladata, hogy a célországokban, illetve a régiókban a szerteágazó kapcsolatrendszert felhasználva kiépítse a kapcsolatait a partnerországokban létrehozott kereskedőházakkal. Ez utóbbiakban a magyar államnak már jóval kisebb részesedése lenne. Ebben a felállásban el lehetne kerülni, hogy az állami szerepvállalás tiltott támogatásnak minősüljön. A hálózat nem állami jellegét erősítené, ha a kis külföldi kereskedőházakban hazai és külföldi bankok is beszállnának.

Úgy tudjuk, az ÁKK-t is irányító Töröcskei István által alapított Széchenyi Kereskedelmi Bank lehet a kormány egyik legfontosabb partnere a külföldi hálózatépítésben. A hitelszövetkezetekkel és takarékszövetkezetekkel szorosan együttműködő pénzintézet két héttel ezelőtt alapította meg az Új Piacok Kereskedőházat, ami a budapesti központ szerepét tölti be. Az országot behálózó szövetkezeti rendszer jó kiindulópont lehet, hiszen a kisméretű vidéki pénzintézetek helyismeretével a Kereskedőház (és a mögötte álló) bank pontosan tudni fogja, hogy milyen termékeket gyártó cégeket lesz érdemes a külföldi piacokra vinni. Év végéig az Arab-öböl térségében, a volt FÁK országokban és Szerbiában is beindulhatnak a Széchenyi Kereskedelmi Bank körül szerveződő külföldi kereskedőházak, a partnerek felkutatása és a szerződéskötések 2013-tól kezdődhetnek.
A banknál érdeklődésünkre nem cáfolták az értesülést, de részleteket sem árultak el. A mozaikokat azonban már nem nehéz összerakni. A kereskedőház-hálózat első csápjainak kialakítása lényegében egybeesik az NGM stratégiai célpontjaival és a jövőre induló költségvetési elköteleződésével. Így nagyon valószínű, hogy rövid idő alatt szoros együttműködés alakulhat majd ki az Új Piacok Kereskedőház, a hasonló törekvések és az állami intézmények között.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Egy törvényjavaslat szerint 500 százalékos vámokkal büntetné az Egyesült Államok az orosz gázt vásárló országokat
Szijjártó Péter korábban azt mondta, orosz olaj nélkül nem élné túl Magyarország.
április 3., 06:12
- Gazdaság
Gyökeresen átalakult a magyar munkaerőpiac az elmúlt 18 évben
A cégek az idősebb korosztály tagjait is keresik, komoly hiány mutatkozik tapasztalt munkaerőből.
április 3., 11:03
- Gazdaság
Akadoznak a fizetések az egyik legnagyobb magyar banknál
Technikai problémákkal küszködnek.
április 3., 14:47
- Mindeközben
Köllő Babett olyan kivágott ruhában ment zsiráflesre, ami mellett nem lehet némán elmenni
tegnap, 21:15
- Mindeközben
Majka vallomása: „Nagyon nagy kés volt a gyomromba, de el kellett őt engednem”
tegnap, 19:30
- Címlapon
Három hídig jutottak a tüntetők, de gyorsan kiszorították őket a rendőrök
Beszámolónk a hajnalig tartó a demonstrációról.
tegnap, 16:32
- Mindeközben
Mihályfi Luca és Hegyes Berci reagált Szabó Zsófi epés megjegyzésére, egyetlen mondattal kiosztották
tegnap, 17:05
- Címlapon
Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lett a közlekedési káosz
A BKK szerint reggel állhat helyre a közlekedés.
tegnap, 18:50
- Gazdaság
Elnéptelenednek Magyarország egyes részei – Hogyan hat ez a lakásárakra?
A kivándorlás mellett a belső vándorlás is óriási gondot okoz.
április 3., 13:47
- Gazdaság
Ez nem egy baráti tett, Donald Trump vámjai bántalmazóak – így reagált a világ az Egyesült Államok vámtarifáira
Kína ellenlépéseket ígért.
április 3., 08:43
- Gazdaság
Kiderült, mennyit kerestek tavaly a Mol vezetői
Vannak, akik több mint egymilliárd forintot kaptak.
április 2., 21:26
- Gazdaság
A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában
Összesen 536 milliárd dollárt veszítettek két nap alatt a többiek.
tegnap, 21:31
- Gazdaság
Donald Trump hadüzenetet küldött, aminek Magyarország láthatja a kárát
Az amerikai elnök lépései Európára és Magyarországra is kedvezőtlenül hatnak.
április 3., 12:40
- Gazdaság
Donald Trump elnöki megbízottja és a Fehér Ház volt tanácsadója is a 4iG tanácsadó testületének tagja lett
Lantos Csaba energiaügyi miniszter lemondott a testületben betöltött tanácsadói pozíciójáról.
április 2., 19:02
- Gazdaság
Nem is gondolná, hogyan húzhat hasznot Donald Trump vámjaiból Magyarország
A gazdasági tárca lehetőséget is lát az új helyzetben.
április 3., 16:43
- Gazdaság
A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe
Már az sem mindegy, hogy mit teszünk a mikrohullámú sütőbe.
április 3., 16:44
- Gazdaság
Jelentősen megugrott a lakásfelújítást tervezők száma – ezek a legnépszerűbb termékek
Nem hitelből korszerűsít a magyar.
április 2., 19:04
- Gazdaság
Erre nagyon figyeljen, amikor szállást foglal nyaraláshoz
Itt van minden részlet az új szálláshely-minősítésről.
április 2., 19:40
- Gazdaság
Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük
A tárcavezető posztja szerint az első egyeztetés zajlik.
április 2., 10:56
- Mindeközben
Nagy Zsolt Leo a párja miatt került botrányos helyzetbe, aki titokban, kamuprofilról savazta a Farm VIP játékosait
tegnap, 15:02
- Gazdaság
Már csak pár napig úszhatják meg a büntetést a nem fizető autósok
Zugló szívében is fizetőssé vált a parkolás.
április 3., 18:50
- Gazdaság
Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben
Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények.
április 2., 09:11
- Címlapon
Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára
Szintet lépet a világ két legnagyobb gazdasága közötti háború.
tegnap, 20:19
- Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.
április 2., 09:23
- Gazdaság
Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla
Ha ez így megy tovább, jöhet az újabb rekordév.
április 2., 16:44
- Gazdaság
Kiderült, mennyi osztalékot fizet az MBH Bank
158,8 milliárd forint volt az előző év eredménye.
április 2., 12:51
- Gazdaság
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.
április 2., 11:53
- Gazdaság
Csökken egy népszerű lakossági állampapír kamata
Április 7-ig vásárolható a kedvezőbb kamatprémiumú sorozat.
április 2., 18:11
- Gazdaság
Évek óta torzíthatják a szegénységi statisztikákat Magyarországon
Megdöbbentő mintázatot fedeztek fel a kutatók.
április 2., 13:29
- Címlapon
Közbeszólt a járvány, nem tarthatják meg Magyarország legnépszerűbb túráját
Korábban a koronavírus okozott problémákat.
tegnap, 16:39
- Mindeközben
Madonna és Elton John elásták a csatabárdot, évtizedes viszályuk után végre kibékültek
tegnap, 12:30
- Gazdaság
Magyarország legsikeresebb üzletemberei mindössze egy karnyújtásnyira – jön a Money Talks üzleti konferencia
A résztvevők többek között Bóka János és Tomán Szabina értékes tanácsaival gazdagodhatnak.
április 2., 17:38
- Gazdaság
Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány
Palkovics László elárulta a részleteket.
április 2., 13:30
- Mindeközben
Farm VIP: Aurelio olyat tett az éj leple alatt, hogy másnap kitört a botrány
tegnap, 11:20
- Gazdaság
Van egy terület, ahol Magyarország nagyhatalmi státuszáról beszélnek
Döbbenetes számokat mutattak a szakértők.
április 2., 15:23
- Gazdaság
Fellázadtak az ételfutárok, több fizetést és jobb munkakörülményeket követelnek
Igazságtalannak és átláthatatlannak tartják az adózási rendszert.
április 2., 12:49