Sötét fellegek gyűlnek a dohányosok felett

2012.08.30. 07:49
A dohányosok éppen csak megszokták a kocsmai dohánystopot, máris új kihívással nézhetnek szembe: jövőre jelentősen drágul a dohányzás, és már csak néhány helyen lehet majd cigarettát venni. Az Európai Bizottság az előírt határidőig nem kifogásolta a készülő magyar trafiktörvényt, így már csak a kormányon múlik, hogy mikor veszi újra elő a több mint fél éve jegelt témát.

Csaknem harmincötezer dohányárusító hely tűnhet el jövőre Magyarországon, a megmaradó négy-ötezer nemzeti dohányboltban pedig már csak drágább cigarettához juthatnak hozzá a dohányosok. Egy doboz cigaretta átlagára jövőre 850-950 forint közé emelkedik, a sodrós dohányé 19 szálra vetítve 550 forint körül lesz, miközben erőre kaphat a feketepiac. Ez lesz a következménye a cigarettát terhelő jövedéki adó megemelésének és annak, ha a parlament változatlan formában elfogadja a trafiktörvény néven elhíresült tervezetet, amelyre több mint fél éves várakozás után múlt héten az unió is rábólintott.

Az, hogy az Európai Bizottság első körben nem kifogásolta a javaslatot, nem jelenti azt, hogy azzal később nem lehetnek problémák. A most lezajlott úgynevezett értesítési eljárásban csak általánosságban vizsgálták, hogy sérülnek-e a belső piac szabályai, de a Bizottság még a törvénytervezet elfogadása után is kifogást emelhet. Hogy emel-e, az elsősorban a törvény végső változatán és alkalmazásán múlik majd.

Erős a lobbi

Nem lenne példa nélküli, ha a dohánykereskedelmet monopolizáló törvény még az utolsó pillantban is megváltozna. Tavaly júliusban a kormány eredeti előterjesztését leszavazva egy ismeretlen eredetű módosító javaslattal a koalíciós frakciók leállították a dohánytermékek 2011 nyarára és 2012-re tervezett adóemelését. A ma már alkotmánybíró Balsai István még bizottsági elnökként akkor azt mondta: „A dohánylobbi erősebb volt”, míg a képviselők később már nem is tudták, miért úgy szavaztak, ahogy. Sánta János most nem kívánt találgatásokba bocsátkozni arról, hogy a trafiktörvény változhat-e még végső elfogadásáig.

Nem tetszik a dohánycégeknek

„A Dohányipari Befektetők Szövetsége továbbra is tartja magát korábbi javaslataihoz a trafiktörvénnyel kapcsolatban” – közölte kérdésünkre Sánta János, a szervezet elnöke, miután kiderült, hogy Brüsszel és az uniós tagállamok határidőig nem emeltek kifogást a még februárban egyeztetésre elküldött tervezet ellen.

A nagy dohánycégeket tömörítő szövetség korábban többek közt azt kritizálta, hogy a parlament olyan környezetben tárgyalja a dohány-kiskereskedelem szerkezetének átalakítását, ahol a jövedéki adó és az áfa emelésének együttesen már eleve drámai hatása lesz a szektorra. A szövetség szerint egy olyan helyzetben, amikor a cigarettaárak az adóváltozások miatt eleve 20 százalékkal nőnek, komoly veszély a boltok számának ilyen mértékű csökkentése.

A törvényjavaslat 2000 lakosonként engedne egy üzletet, a dohánycégek ezzel szemben 1100-1200 lakosonkénti eloszlást javasolnak, ez nagyjából 10 ezer boltot jelentene országosan. Másik javaslatuk az, hogy a koncesszióval bíró kiskereskedelmi egységek egyéb terméket is árulhassanak.

Ez a megoldás egyébként a hasonló szabályozást bevezető országoknál is megtalálható. Tina Reisenbichler, az osztrák monopólium vezetője az Indexnek korábban elmondta, a náluk érvényben lévő 1996-os szabályozás szerint éttermekben és benzinkutakon is árusítható cigaretta, de külön szabályozzák azt is, hogy a dohányboltokban milyen egyéb termékeket lehet árulni.

Magán a cigarettán ugyanis alacsony, átlagosan 4,5 százalék a boltok nyeresége. Ezért ha az üzletek nem árulhatnak mást, kérdéses, hogy megéri-e egyáltalán belefogni a vállalkozásba. Ez a helyzet nálunk is ismerős, sok boltban például nem is fizethetünk kártyával, ha csak dohányterméket veszünk, mert a kereskedők által fizetendő kártyajutalék magasabb a nyereségnél

További komoly, és egyelőre tisztázatlan kérdés a kiskereskedelmi koncessziós díj mértéke. A jelenlegi törvénytervezet ugyanis csak azt szabályozza, hogy az évente mennyivel nőhet, azt nem, hogy a tényleges összeg mekkora lesz. A dohánycégek szerint ennek egy jelképes összegnek kellene lennie.

Felkavarja a piacot

A törvény vélhetőleg jelentősen átrendezi majd a dohánypiacot, a jelenleg a hazai cigaretta-kiskereskedelmi forgalom kétharmadát uraló British American Tobacco és Philip Morris sokat veszthet pozíciójából. A nemzeti dohányboltban ugyanis olyan kisebb cégek márkái is helyet kapnak majd, amelyek a nagyok mellett eddig nehezen rúghattak labdába. A kereskedő eddig jellemzően a cigaretta-kihelyezés után fizetett marketinghozzájárulásból számíthatott pénzre. Ha elfogadják a törvényt, a nagy gyártók termékei nem kaphatnak megkülönböztetett helyet, a kis cégek termékei ugyanakkora felületet kapnak majd, mint a nagyokéi.

Lázár János, a javaslat egyik benyújtója, a tervezettel kapcsolatban többször hangsúlyozta, hogy annak három fő célja van: az egyik, hogy megnehezítse a fiatalok cigarettához jutását, a másik, hogy az 500 milliárd forintos dohány-kiskereskedelem haszna magyar családokhoz kerüljön, a harmadik pedig, hogy támogassa a magyar dohány-előállítókat. Szerinte semmi szégyellnivaló nincs abban, hogy magyarországi dohánykereskedők vagy -előállítók olyan jogokhoz jutnak, mint amilyenekhez például a Philip Morris jutott az elmúlt években.

Created with Highcharts 4.0.1Dohánycégek piaci részesedése 2009Phillip MorrisBATegyébImperial

Így drágul a cigaretta

Az uniós szabályok szerint a cigarettánál 2018-ig, a fogyasztási dohánynál 2020-ig kellene fokozatosan elérnünk azt az adómértéket, amelyet a kormány 2013-ban bevezet. A cigaretta és a fogyasztási dohány minimumadója, valamint a cigaretta tételes adója jövő januárban és májusban nőne. A cigaretta minimumadója 3 forinttal, tételes adója 1,8 forinttal nő szálanként. A fogyasztási dohány minimumadója január 1-jétől kilónként 14 650 forint, május 1-től 18 150 forint lesz.

Az egyik ilyen kis magyar cég lehet például a Continental, amelynek disztribúciós részlege egyébként éppen a Lázár Jánoshoz kötődő Hódmezővásárhelyen van, és a cég egyik felügyelőbizottsági tagja egy alföldi fideszes képviselő, Dancsó József. A trafiktörvény létrejöttének érdekes epizódja volt, mikor kiderült, hogy az uniónak egyeztetésre küldött javaslatot egy Sánta János nevű ember gépén szerkesztették, és hogy a Continental és egyben a cikkünkben megszólaló dohányos érdekvédelmi szervezet vezetőjét is éppen így hívják.

Később Lázár beismerte, a törvény kidolgozásában együttműködött a Continental Zrt.-vel, de azt mondta, nincs szó arról, hogy az egyetlen magyar tulajdonú vállalkozásnak bármilyen előnye is lenne, legfeljebb a hátrányából faraghatna le valamit.

Kevesebb lesz a bevétel

A nagy dohánycégek persze nem a várhatóan csökkenő árbevételükkel, hanem elsősorban a feketepiac növekedésével és az ennek hatására kieső költségvetési bevételekkel érvelnek. Kalkulációjuk szerint a lépés a jelenlegi 3-5 százalékról nagyjából 15 százalékra növeli majd a feketepiac arányát, és 80 milliárddal csökkenti az állam jövedéki adó bevételét. Tavaly a cigaretta forgalmazásból 380 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, ezt kívánja most a kormány növelni úgy, hogy közben 600 millió szál cigaretta kiesésével számolnak.

Created with Highcharts 4.0.1Dohánytermékekből befolyt adó2004-2010 (millió forint)2004200520062007200820092010050 000100 000150 000200 000250 000300 000350 000

Mivel a pontos kalkulációkat, hatástanulmányokat sem a nemzetgazdasági tárca, sem a dohánycégek nem tették közzé, nehéz megítélni a különböző számok realitását. Ugyanakkor a nemzetközi tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy a hasonló intézkedések rendszerint a feketepiac és a csempészet megerősödését is magukkal hozzák, megkárosítva ezzel a költségvetést.

A GfK úgy számol, a folyamatosan csökkenő illegális részesedés már az idén növekvőbe fordulhat, előrejelzések szerint 5-6 százalékra, míg jövőre a kereskedelmi korlátozás miatt 7-10 százalékot is kitehet. Ez jövedéki adóban és áfában is kiesést eredményez a költségvetésben, ők 2013-ra 25-30 milliárd forintos csökkenéssel számolnak.

A sodrós termékek adótartalmának közelítése a dobozos cigarettához szintén a csempészek malmára hajtja a vizet, eddig ugyanis inkább a dobozosról sodrósra váltás volt megfigyelhető a fogyasztók körében. A hagyományos cigaretta 15 százalékos idei fogyasztáscsökkenését nem a feketepiac, hanem a sodrós dohány piacának látványos erősödése kísérte. A drágább zacskós dohánnyal azonban már a dobozos csempészáru is felveszi a versenyt.

Sok a magyar dohányos

A minisztérium adatai szerint a lakosság 38 százaléka dohányzik, 15 százalék a korábban dohányzott, de már leszokott, és csupán 47 százalék, aki sohasem dohányzott élete során. A nők és a férfiak napi átlag cigarettafogyasztása az Unió átlaga feletti. Az EU-ban évente mintegy 650 000 ember hal meg a dohányzással összefüggő betegségekben.

Csúszhat az indulás

Az új hálózat a tervek szerint már jövő januárban elindulna, a parlament őszi ülésszakára vonatkozó, júniusban kiadott törvényalkotási programban azonban nem szerepel a trafiktörvény, így nagyon kevés rá az esély, hogy működő rendszer januárig összeáll, szakértők szerint a koncesszió kiosztása, a hálózat kialakítása jóval több időt vesz majd igénybe.

A magyar törvény meghatározná, hogy a dohánytermék-értékesítési koncesszióra pályázók közül előnyben kell részesíteni a megváltozott munkaképességűeket, a legalább 3 hónapja igazoltan munkanélkülieket, valamint a szülési szabadságról vagy gyermek gondozása miatti fizetés nélküli szabadságról visszatérőket, illetve az ilyen személyeket foglalkoztató gazdasági társaságokat. A koncessziót legalább húsz, legfeljebb harminc évre lehet elnyerni, és ha egyéni vállalkozó birtokolja, akkor a jog örökölhető is.

A törvényjavaslat szerint a vámhatóság ötmilliótól ötszázmillió forintig terjedő bírsággal sújthatja azt, aki a törvényben foglaltak ellenére koncessziós jogosultság vagy engedély nélkül üzletszerűen árul dohányterméket.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése

Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése

Februárhoz képest 7 százalékos növekedés történt.

április 1., 15:09

  • Gazdaság
Óriási összeget kaptak vissza a fogyasztók, akik visszaváltották az üvegeket

Óriási összeget kaptak vissza a fogyasztók, akik visszaváltották az üvegeket

A fogyasztók átlagosan alkalmanként 25 palackot váltanak vissza, ennek összege 1250 forint.

április 1., 13:46

  • Gazdaság
Szauron szemeként vetül a NAV figyelme a leggazdagabbakra, ám egy gyűrűnél többet keresnek

Szauron szemeként vetül a NAV figyelme a leggazdagabbakra, ám egy gyűrűnél többet keresnek

A szakma szerint nem baj, ha tisztul a piac, és csak a profi szolgáltatók maradnak.

4 órája

  • Gazdaság
Fehér Ház: Közeleg a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napja

Fehér Ház: Közeleg a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napja

Az új szabályozásról már korábban kiderültek különböző részletek.

április 1., 21:07

  • Gazdaság
Elkezdődött, amire mindenki várt a lakáshitelekkel kapcsolatban

Elkezdődött, amire mindenki várt a lakáshitelekkel kapcsolatban

A 5-ös szám bűvköréből lőnek a bankok a fiatalokra.

április 1., 15:35

  • Gazdaság
40 milliárd dolláros befektetéssel fejlesztené az OpenAI mesterséges intelligenciáját

40 milliárd dolláros befektetéssel fejlesztené az OpenAI mesterséges intelligenciáját

A befektetéssel megduplázná értékelését a cég.

április 1., 17:13

  • Címlapon
„Ha ránézek a gyermekemre, nem jut eszembe, hogy nem én szültem” – az örökbe fogadó szülők kihívásai

„Ha ránézek a gyermekemre, nem jut eszembe, hogy nem én szültem” – az örökbe fogadó szülők kihívásai

Ismert emberek beszéltek az örökbefogadás örömeiről és kihívásairól.

32 perce

  • Gazdaság
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia

Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia

Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.

április 1., 11:50

  • Gazdaság
Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra

Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra

Pénzt nem kér a magyar stratégiai pillér a kormánytól, de van, amit igen.

április 1., 13:24

  • Gazdaság
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.

április 1., 08:37

  • Gazdaság
Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben

Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben

Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények.

április 2., 09:11

  • Gazdaság
Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők

Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők

A kormányfő már korábban bejelentette, hogy hamarosan érkezik ez a javaslat.

március 31., 16:40

  • Gazdaság
Kihúzták a milliókat érő számokat a hatos lottón

Kihúzták a milliókat érő számokat a hatos lottón

Mutatjuk a nyereményeket!

március 30., 17:04

  • Gazdaság
Több frissen elkészülő út is fizetőssé válhat a jövőben

Több frissen elkészülő út is fizetőssé válhat a jövőben

Összesen 81 kilométernyi út lenne díjköteles.

április 1., 21:42

  • Gazdaság
Kiderült, mi aggasztja leginkább a magyarokat

Kiderült, mi aggasztja leginkább a magyarokat

Tízből hat válaszadó szerint az infláció napjaink legaggasztóbb fejleménye.

április 1., 06:24

  • Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett

Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett

Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.

március 30., 13:12

  • Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025

Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025

Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.

április 2., 09:23

  • Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban, akár 20 fok is lehet

Itt a fordulat az időjárásban, akár 20 fok is lehet

Egy darabig viszont még maradnak a hajnali mínuszok.

3 órája

  • Címlapon
Nyolcan költöztek be egy plázába, négy évig észre sem vették őket

Nyolcan költöztek be egy plázába, négy évig észre sem vették őket

Befalaztak egy részt, és oda jártak PlayStationnel játszani.

6 órája

  • Gazdaság
Megújulhat az egyedi kormánydöntés alapján megítélt támogatások rendszere

Megújulhat az egyedi kormánydöntés alapján megítélt támogatások rendszere

A kutatás-fejlesztés kapja a legnagyobb hangsúlyt.

március 31., 16:15

  • Gazdaság
Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt, 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

március 31., 09:08

  • Gazdaság
Fontos határidőről figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Fontos határidőről figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Legegyszerűbb online elintézni ezt a feladatot.

március 31., 15:26

  • Címlapon
Elon Musk orvosi előírásra lett rendszeres drogfogyasztó

Elon Musk orvosi előírásra lett rendszeres drogfogyasztó

A milliárdos elmondta, sokkal hatékonyabbnak érzi magát a szertől.

3 órája



Bezárás