321 forint fölött az euró

2012.01.04. 09:48 Módosítva: 2012.01.04. 15:06
Soha nem volt még ennyire gyenge a forint, a szerda délelőtti kereskedésben átlépte a 319-es, kora délután a 321-es szintet a forint. A tőzsde is mélyrepülésbe kezdett, néhány perc alatt megugrottak a kötvényhozamok, és rekordszintre ugrott a magyar csődkockázat is. Elemzők szerint az IMF-megállapodás tudná megnyugtatni a piacokat, a Matolcsy-minisztérium viszont azt mondja: nincs tragédia, ha nincs megállapodás.
    15 perccel késleltetett adatok. Forrás: portfoliofinancial.hu

    A ma délelőtti kereskedésben a forint árfolyama soha nem látott mélypontra zuhant, az euró ára nem sokkal dél előtt elérte a 319,81 forintot, megdöntve a novemberi 317,9 forintos eddigi rekordot. Fél egy előtt nem sokkal áttörte az árfolyam a lélektaninak számító 320 forintos határt, délután ötre pedig már a 321-es szintet is átlépte az árfolyam.

    A forint gyengülése kiugró a térségben: az árfolyama mostanra 1,1 százalékot esett reggel óta az euróval szemben. Bár a lengyel zloty és a cseh korona is gyengült, az előbbi csak 0,02, az utóbbi pedig 0,4 százalékot. A svájci frank árfolyama a forinttal szemben a szerda délelőtti kereskedésben 262,76 forintos szintre ugrott, itt tehát nincsen újabb csúcs.

    A forint gyengülésével párhuzamosan megugrottak a kötvényhozamok is. A 10 éves állampapír hozama 10,7 százalék fölé nőtt, az 5 éves kötvényhozam 10,67 százalékra ugrott, a 3 éves állampapír hozama 10,23 százalék volt szerdán délelőtt. A szerdai államkötvény-csereaukció sikertelen volt: bár jelentkeztek érdeklődők, az ÁKK egyetlen ajánlatot sem fogadott el.

    A 2020-ban lejáró dollárkötvényünk hozama 9,5 százalék fölött mozog, azaz olyan szinten, amely mellett egy új dolláralapú devizakötvény-kibocsátással az államadósság pálya fenntarthatatlan közép és hosszabb távon. Nem csoda, hogy a magyar csődkockázatot jelző cds-felár szintén rekord magasságokba ugrott, a Portfolio.hu beszámolója szerint kora délután elérte a 700 bázispontot.

    Created with Highcharts 4.0.1Magyar CDS-felárak alakulása2011. szeptember elsejétől 2012. január 4-ig350400450500550600650700750

    Nincs kapaszkodó

    Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója azt mondta: a ma reggeli forintgyengülés mögött elsősorban a Magyarországgal kapcsolatos aggodalmak állnak. Az elmúlt napokban a nemzetközi hangulat alapvetően nem szólt bele a hazai kereskedésbe, viszont annál nagyobb szerep volt annak, hogy a „körénk építendő pénzügyi védőháló” kialakítása veszélybe került.

    Ahogy egyre jobban elhúzódnak a tárgyalások megkezdései a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU), úgy egyre jobban növekszik a feszültség a hazai piacokon. Mindkét szervezet esetében megmerevedtek az álláspontok, ami különösen az EU esetében látszik, és emiatt nem valószínű, hogy az ezzel kapcsolatos aggodalmak eltűnnek pár óra alatt.

    Created with Highcharts 4.0.1Forint-euró árfolyam 2011 szeptemberétőlMNB napi középárfolyamok270280290300310320

    Mivel délelőtt a forint árfolyama „korábban nem látott tartományokban” járt az euróhoz képest, ezért nehéz megállapítani, hogy meddig folytatódhat a gyengülés, ugyanis nincs határozott technikai kapaszkodó, amiről visszapattanhatna az árfolyam. Forián szerint jelen helyzetben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is közbeléphet valamilyen módon, mivel a piacon „egészen extrém forgatókönyvek” is előfordulnak és a mostani bizonytalanság esetleg a spekulánsok érdeklődését is felkeltheti.

    Nem aggódik ugyanakkor az IMF-tárgyalások és a majdani hitelmegállapodás miatt a gazdaságpolitikai kormányzat. Pleschinger Gyula, a nemzetgazdasági tárca államtitkára, az Állami Adósságkezelő korábbi vezetője azt mondta a Wall Street Journal-nak nyilatkozva: bár Magyarországnak előnyös lenne egy készenléti hitelmegállapodás az IMF-fel, de az sem lesz tragédia, ha nem születik megállapodás. Részletek >>

    Tegnap is gyengült

    A forint már tegnap is gyengélkedett, akkor Karsai Péter, a Commerzbank közgazdásza azt mondta az Indexnek, az általános bizonytalanság miatti gyengülés  mindaddig kitarthat, amíg ki nem derül, hogyan alakul a tárgyalások jövője az IMF-fel és az EU-val.

    A forint árfolyamának tavalyi alakulása szorosan követte az euróövezeti befektetői hangulat változásait: euróban 12, svájci frankban 15 százalékkal, dollárban 16 százalékkal gyengült. Az év közepén még 266 forint körül alakultak az euró jegyzések az év végére 310 fölé emelkedett az árfolyam.

    A svájci frank a 2009 december végi 222,76 forintos árfolyamról év végére 256 forintra erősödött, a forint 15 százalékkal gyengült a frankkal szemben. A forint augusztus 9-én állt leggyengébben a svájci frankkal szemben, 273,43 forintos árfolyamon. A legerősebben április 6-án jegyezték a forintot 198,89 forintos frankárfolyamon.

    Lejtőn a piacok

    Állampapírhozamok alakulása 2011. november 7-től 2012. január 3-ig
    Állampapírhozamok alakulása 2011. november 7-től 2012. január 3-ig

    „A vak is látja, hogy nagy baj van, ez a helyzet hosszabb távon így nem eredményez fenntartható adósság pályát. Az egyetlen gyors megoldás rövidtávon az IMF szerződés lenne, amivel korántsem oldódna meg minden, de egy védőhálóval az árfolyam és a hozamok is moderáltabb szintekre kerülnének. Most még üdvös a helyzet abból a szempontból, hogy a nemzetközi hangulat semlegesnek mondható, de amint úrrá lesz a medve a piacokon, akkor biztosra vehető, hogy a forintot akkor sem nem fogják megkímélni” – írta reggeli elemzésében Karsai Péter.

    A tőzsde is mélyrepülésbe kapcsolt, a reggeli szolid kezdés után fél tíz körül az árfolyamok zuhanni kezdetek, a BUX index 10 óra körül már 1,4 százalékos mínuszban járt, az OTP 3,7 százalékos veszteséget mutatott. Délre az OTP már 4,6 százalékos mínusznál, 3100 forint körüli szinteken járt, de a Richter kivételével minden jelentős részvény mínuszban volt. A BUX vesztesége 300 pont környékén járt néhány perccel tizenkét óra előtt.

    Az IMF a kulcs

    „Újabb negatív hullámokat indított el a hazai piacokon az az értesülés, hogy a kormány a devizatartalékokat használná fel az önkormányzatok adósságának törlesztésére, illetve a gazdaság élénkítésére. Ezt a gazdasági minisztérium határozottan cáfolta, mivel az EU és a hazai szabályozással ellentétes lenne, ugyanakkor a devizatartalék megóvása kívánatos a kormány számára is. A cáfolatok ellenére nem tudtak magukhoz térni a piacok, de legalább az eladó nyomás enyhült. A hazai piacokon feltehetően nem lesz pozitív fordulat mindaddig, amíg konkrét hírek nem látnak napvilágot az IMF megállapodással kapcsolatban” – írta reggeli körképében Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

    Hasonlóképpen vélekedtek tegnap londoni elemzők is, szerintük Magyarország most a feltörekvő piaci régió egyik kockázatos pontja, az IMF-megállapodásig aligha nyugodnak meg a kedélyek. Csakhogy a valutaalappal egyelőre nem közelednek az álláspontok, a kifogásolt jegybanktörvényt és stabilitási törvényt végül elfogadta a parlament, a küldöttség idő előtt hazautazott az informális tárgyalásokról.

    Mást akarunk

    Az elfogadott törvényen kívül a vitás kérdésekhez tartozik a hitelcsomag típusa is. Míg Magyarország egy úgynevezett elővigyázatossági keretben gondolkodik, az IMF azt közölte, készenléti hitelt adna. Brüsszel a megszakadt informális tárgyalásokon szintén a nagyobb szigort jelentő hiteltípust támogatta.

    Míg korábban Fellegi Tamás a magyar félt képviselő miniszter télre megállapodást ígért, elemzők úgy vélték, tavasznál, nyárnál előbb aligha egyezhetünk meg az EU-IMF párossal. Fellegi jövő hét szerdán Washingtonba utazik, hogy további tárgyalásokat folytasson az IMF-fel, és Brüsszelbe is készül, ahol egyelőre nem kapott időpontot.



    Bezárás