Gyárakat zárhatnak be a chipsadó miatt

2011.06.25. 09:17
Szakmai szervezetek és egy pénzügyi tanácsadó szerint is nagyobb nemzetgazdasági károkat okozhat az egyes egészségkárosító termékekre szeptembertől kivetni tervezett adó, mint amennyi a egészségpolitikai vagy költségvetési haszna lenne. A piaci szereplők szerint gyárbezárásokat és elbocsátásokat hozhat a szerintük főleg a magyarországi gyártókat sújtó, éves szinten akár 30 milliárdot elérő adó.

Év végéig minimum négy magyarországi gyártóhely zárhat be, emiatt akár 2000-2200 ember veszítheti el az állását a népegészségügyi termékadó (chipsadó) hatására (a törvényt pénteken nyújtották be a parlamentnek). Legalábbis ezt az eredményt hozta a Magyar Márkaszövetség évi 1300 milliárd forintnyi forgalmat produkáló, jelenleg 13 000 munkahelyet fenntartó hatvan tagvállalata körében a szerdai közgyűlésükön készült gyorselemzés.

Gyárbezárásra a főleg hazai piacra termelő kis és közepes cégek kényszerülhetnek, de várhatóan a részben exportra dolgozó nagyobb vállalkozások is folyamatos, elhúzódó elbocsátásokra kényszerülnek majd a többletterhek miatt, így számításaik szerint 4500-5000 ember állása forog kockán.

Negyedével emeli az árakat

A szakmai szereplők úgy számolnak, hogy a chipsadó átlagosan 25 százalékkal növeli majd a termékeik nettó árát (az adó az áfába is beépül majd), de a skála igen széles. Vannak termékek, amiket csak 10-15 százalékkal, mások árát viszont akár hatvan százalékkal is növelheti az új adó.

A termékadóról a héten döntött a kormány, a jogszabály tervezete már a hét elején nyilvánosságra került. A pénteken beterjesztett törvényjavaslat ehhez képest enyhült, az üdítőitalok literenkénti árát a korábban tervezett 10-15 helyett 5 forinttal, az energiaitalokét 300 helyett 250 forinttal emeli a termékadó. A csomagolt édességek és a jégkrémek kilójának 100 forint lesz az adója, a sós snackek 200, az étkezési porok kilónként 500 forinttal adóznak majd (a snackek adója 400 forint lett volna eredetileg).

Rosszak az arányok

A piaci szereplők szerint különösen ártalmas, hogy a chipsadót év közben, már idén szeptembertől bevezetnék. „Aki ezt a törvénytervezetet kitalálta, nem ismeri a modern kereskedelmi láncok logikáját, beszerzési politikáját. A gyártók és a kiskereskedelmi láncok akár hónapokig is elhúzódó tárgyalások során, nagy nehezen kötik meg éves megállapodásaikat. Kizárt, hogy a kereskedelem év közben, automatikusan elfogadná a gyártók magasabb átadási árait, főleg a karácsonyi szezonra készülve” – mondta Fekete Zoltán, a szövetség főtitkára. Vagyis a beszállítói félelmek szerint úgy terhelték rájuk az új adót, hogy azt ők az idei utolsó négy hónapban nem tudják beépíteni áraikba, viszont eredménytartaléka az élelmiszeriparnak jószerivel már nincs is, ez okozhatja a létszámcsökkentési kényszert.

A szervezet a héten nyílt levélben is tiltakozott az új adó ellen. Ebben azt írják: "szakmailag megkérdőjelezhető, átgondolatlan és elkapkodott" a tervezett szabályozás, amely ráadásul "paradox módon éppen az egészséget potenciálisan inkább veszélyeztető, bizonytalan minőségű, olcsóbb kategóriák vagy helyettesítő termékek felé terelné a fogyasztókat". A szervezet szerint az adó bevezetéséből származó egészségpolitikai vagy költségvetési hasznok "nem állnak arányban a hazai fogyasztókat és vállalkozásokat sújtó újabb terhek negatív nemzetgazdasági hatásaival".

Alapvetően jó célról van szó, de ez az eszköz nem jó, a magyar ipar ellen hat – mondta a népegészségügyi termékadóról a Bonbonetti gazdasági igazgatója. Lakos István szerint ha a törvényt a mostani változatban elfogadják, akkor hatszáz-hétszáz embert foglalkoztató cégüknél – az egykori nagy magyar édesiparból Magyarországon megmaradt legnagyobb gyárban – „nagyon komolyan le kell ülni, és át kell gondolni a stratégiát”. Holott a Bonbonetti egyébként viszonylag jó helyzetben van, „bármilyen döntést hoz a politika, és bármilyen hatása lesz annak a piacra, a Bonbonetti minden kötelezettségének meg tud majd felelni, erre garancia a négymilliárdos saját tőkénk”.

Nem kell a magyar munkahely?

Az üzletember szerint az adó nagyon súlyosan visszaveti az egész magyar édesipari ágazatot – már az adó hírére visszamondtak a cégnél száz tonna fölötti megrendeléseket a kereskedelmi partnerek –, a hazai cégeket versenyhátrányba hozza a külföldiekkel szemben. „Egy multinacionális, külföldön termelő vállalat gyártásának marginális része, ami Magyarországra jön, és amit most pluszadó sújt. A mi tevékenységünk döntő része viszont – akárcsak a többi magyar cégé – a hazai piacra irányul, így termelésünk sokkal nagyobb hányadát sújtja a tervezett adó” – mondta Lakos István.

A gazdasági igazgató az adó bevezetése nyomán várhatóan kialakuló helyzetről azt mondta: miközben az édesipari cégek egy jelentős része külföldre vitte a gyártást, „mi jelentős erőforrásokat fektettünk az itteni működésbe, de ha ez így marad, lehet, azzal szembesülünk, jobb lett volna vagy jobb lesz mások példáját követni”. Mint mondta, „a törvénytervezet megrengeti a magyarországi termelésbe vetett hitünket, a magyar munkahelyek megtartásába fektetett eddigi erőfeszítésünket és önkéntes elkötelezettségünket”.

Aránytalanul nagy teher

A szakmai szervezetek szerint a törvénytervezet azért is kifogásolható, mert aránytalanul nagy adóteherrel sújtaná a szektort. "A rendelkezésünkre álló hivatalos felmérések szerint nagyjából 150 milliárd forint az adóval sújtani tervezett szektorok éve forgalma. A nyilvánosságra került adómértékekből úgy számolunk, ezt 30 milliárdos termékadó sújtaná. Az összeg súlyát mutatja, hogy a kereskedelmi szektor 7000 milliárdos éves forgalom után fizet ugyanilyen összegű különadót" – mondta Bélai Krisztina, a Magyar Édességgyártók Szövetségének főtitkára.

A szervezet ugyancsak átgondolatlannak és diszkriminatívnak érzi a szabályozást, főként azt a részét, hogy a törvény csak a csomagolt termékekre vonatkozna. "Ha van egy dobostortám, az nem egészségkárosító, de ha becsomagolom, azzá válik"? – fogalmazott. A szervezet szerint az is érthetetlen, hogy a törvény előkészítője önkényesen miért csak cukros és bizonyos sós termékeket minősített egészségre ártalmasnak, miközben "a szív- és érrendszeri betegségek többségét kiváltó elhízásnak a zsír az oka". A szervezet szerint a népegészségügyi célok tiszteletreméltóak, de azok részeként nemcsak adóztatni kellene, hanem a egészséges életmód más elemeit, mozgást propagálni is.

Adó- és fogyasztáscsökkenést hozhat

A törvényről nem folyt előzetes szakmai egyeztetés, és az előkészítésével kapcsolatos hatástanulmányokat sem hoztak nyilvánosságra. Ezért hivatalos adatok nincsenek a jogszabály várható költségvetési hatásairól, de úgy tudni, a kormány idén 5 milliárd forintos bevételt vár a törvénytől. Az egészségügyi kormányzat korábban arról beszélt, éves szinten 30 milliárd forintot jelenthet a " bizonyítottan egészségügyi kockázatot hordozó" termékekre kivetett adó. Ennek teljesíthetőségét azonban sokan kétségbe vonják, nemcsak az édesipari termelők.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) hét eleji közleménye szerint a feketegazdaságot és a magánimportot növelheti, a legális, adózott fogyasztást pedig visszavetheti az egyébként is drága magyar élelmiszerek újabb megadóztatása. Az OKSZ emlékeztetett arra is: az élelmiszerfogyasztás, az élelmiszervásárlások mennyisége 2007 és 2010 között összesen 8,5 százalékkal esett vissza.

Jelentős forgalomcsökkenéssel és így a költségvetési bevételek kiesésével járhat a chipsadó a BDO pénzügyi tanácsadó cég számításai szerint is. Amennyiben az áremelkedés a fogyasztás 10 százalék körüli visszaeséséhez vezet az adott termékcsoportokon belül, az a kapcsolódó áfabevételek mértékével rontja az egyenleget. A BDO azt is megemlíti: a javaslat elsősorban az alacsonyabb jövedelműeket terheli majd átlag feletti mértékben.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.

március 26., 10:21

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.

március 25., 18:23

  • Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

Cáfolták az Európai Bizottság állításait.

március 26., 20:12

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Címlapon
Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel

Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel

Országjáráson voltunk a volt kormányfővel.

3 órája

  • Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.

8 órája

  • Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.

március 26., 10:55

  • Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.

8 órája

  • Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.

március 26., 21:51

  • Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.

március 27., 06:12

  • Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.

44 perce

  • Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.

március 24., 11:14

  • Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Maradt a múlt héten tapasztalt szint.

március 24., 07:21

  • Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.

március 27., 07:02

  • Címlapon
Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost

Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost

Külön fejezetet kapott a miniszter a Tisza Párt rendezvényén.

2 órája

  • Címlapon
Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle

Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle

Nagy semmi a semmiről, de legalább semmibe sem került.

4 órája

  • Címlapon
Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban

Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban

Megtörte a csendet Szemereyné Pataki Klaudia.

5 órája

  • Címlapon
Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani

Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani

Egy tábla, ami csak javasol.

4 órája

  • Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.

március 27., 08:55

  • Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.

március 25., 14:00

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.

március 25., 12:45

  • Gazdaság
Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

5–30 millió forintos támogatást igényelhetnek a kkv-k.

március 24., 14:03

  • Gazdaság
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Nem véletlen, hogy a kérdéseket nem valódi referendum keretében tették fel.

március 24., 15:35

  • Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.

március 24., 13:23

  • Címlapon
Okos, és közben teljesen hülye, legjobban a nőktől fél

Okos, és közben teljesen hülye, legjobban a nőktől fél

Ez a fiúk sorsa, ha magukra maradnak kételyeikkel.

3 órája