Gyorsan túlléptünk a bankválságon, de a krízis következményei még kísértenek
További Fintech cikkek
-
Élen járnak az amerikai bankok az oktatásban
- Innovációs ciklusok – az ipari forradalomtól az AI-vezérelt fintechekig
- Bitcoinbányászat otthon: megéri csatlakozni a digitális aranylázhoz?
- Vissza az alapokhoz – ezt teszik a leggazdagabb emberek is
- Rálépett a gázra az Apple – kezdhetnek aggódni a bankok és a fintechek?
A bankok elsődleges feladata a hitelnyújtás, akár értékpapírok vásárlásával, akár hitelek folyósításával. A gazdaság éltető eleme a pénz, az, hogy rendelkezésre állnak a fejlesztésekre fordítható források. Ezért a banki hitelek szűkülése rendkívüli zavarokat okozhat – az elmúlt szűk másfél évtizedben ez ritka jelenségként volt csupán megfigyelhető mind az Egyesült Államokban, mind a világ más fejlett gazdaságaiban.

Meredeken csökken a hitelfolyósítás
A Silicon Valley Bank összeomlását követően azonban a hitelezés meredeken csökkent. A bankok a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben – amelyet inverz hozamgörbe és a növekvő recessziós nyomás jellemez - visszafogták hitelezési aktivitásukat. (Inverz hozamgörbéről akkor beszélünk, amikor a rövid távú hozamok meghaladják a hosszabb távra lekötött forrásoknál elérhető szinteket.)
Jól mutatja ezt a banki hitelezés alakulása, amely jelenleg az előző év utolsó negyedévi szintje alatt van, magyarán már második negyedéve zsugorodik, ami a bankrendszer nehéz időszakait jelzi általában.
A banki hitelállomány növekedési ütemének vizsgálata is szemléletesen mutatja a helyzetet: 2022 elején a teljes banki hitelállomány éves szinten még erőteljesen, 10 százalékkal bővült. A Federal Reserve kvantitatív szigorításának (azaz a korábban a gazdaságba pumpált pénz kivonásának) kezdete azonban a kamatemelésekkel párosulva 2 százalék körülire lassította a növekedés ütemét, amely a Silicon Valley Bank csődjét követően tovább csökkent.
Durván emelkedtek a forrásköltségek
Ebben az összefüggésben elengedhetetlenné válik a regionális bankválságot kiváltó alapprobléma vizsgálata. A közvetlen kiváltó ok a Federal Reserve kamatemelési ciklusának kezdete volt. Ezzel a kincstárjegyek hozama a korábbi egy százalék alatti szintről 3 majd 4, sőt 5 százalékra emelkedett. Ennek egyenes következménye volt, hogy az emberek elkezdték átutalni a pénzüket a kamatmentes megtakarítási vagy folyószámlákról a kincstárjegyekbe vagy pénzpiaci alapokba, hogy a magasabb kamatlábakból adódó hozamokból részesüljenek. Következésképpen a bankrendszerben csökkent a betétállomány.
Ez jelentős problémát okozott a bankoknak, hiszen ezek a betétek voltak az alacsony költségű finanszírozás elsődleges forrásai.
Mivel a betétek elvándorlása folytatódott, a bankok kénytelenek voltak ezt az alacsony költségű finanszírozást a Federal Reserve-től felvett magasabb költségű hitelekkel ellensúlyozni, különösen a márciusi bankroham idején.
A bökkenőt az okozta, hogy míg a betétek csupán 1 százalékos vagy még annál is alacsonyabb költséget jelentenek a bankoknak, addig ezek a hitelek akár 5 százalékos költségekkel is járhatnak. Ezért a bankok azon kapták magukat, hogy a forrásköltségeik a többszörösére emelkedtek.
Elindult a lavina
A bankok erre válaszul elkezdték eszközállományuk csökkentését: az értékpapírokat, például az államkötvényeket és a jelzálogleveleket eladták, mielőtt visszafogták volna az új hitelek folyósítását. Szorult helyzetben a bankok mindig ehhez az eszközhöz nyúlnak először, ezek az értékpapírok ugyanis viszonylag likvidek (könnyen eladhatóak), és a hitelekhez képest a hozamuk is jóval alacsonyabb.
Az eszközállomány csökkentését a hitelezés visszafogása követi. A banki hitelezés alakulása tehát nem egy előremutató indikátor, hanem inkább az események következményeit jelzi.
A forgatókönyv szerint először a FED szigorítja a monetáris kondíciókat, majd a betétek elkezdenek csökkenni. Ezt követően a bankok eladják az értékpapírokat, és végül a hitelállomány kezd zsugorodni. A jelenlegi szcenárió a betétek és az értékpapírok csökkenését követően az aggregált banki hitelezés visszaesésének korai jeleit mutatja.
A fintechcégek nehéz időszakon mennek keresztül
2023 második negyedévében jelentősen csökkent a globális fintechfinanszírozás. A tavalyi év hasonló időszakához képest 60,8 százalékos visszaesést szenvedett el a szektor – derült ki az FT Partners által végzett kutatásból. Míg 2022-ben 26,8 milliárd dollárt jegyeztek fel, addig idén már csak 10,5 milliárd dollárt. Ez a visszaesés a legalacsonyabb szintet eredményezte 2020 második negyedéve, a globális világjárvány által érintett első teljes negyedév óta.
Figyelemre méltó, hogy a Stripe márciusi 6,5 milliárd dolláros tőkebevonási köre jelentős lendületet adott a fintechpiac általános számainak. Ez az egy finanszírozási esemény elég volt ahhoz az első negyedévben, hogy a fintechfinanszírozás az ukrajnai orosz invázió előtt tapasztalt szintre emelkedjen. A Stripe tőkeinjekciójának egyedi jellege és mérete azonban torzító hatású, hiszen enélkül már az első negyedévben is az átlagosnál alacsonyabbak voltak a számok. Az, hogy innen meddig tart visszatérniük a fintechvállalatoknak az elmúlt években élvezett finanszírozási lehetőségekhez, nagyban függ a bankok hitelezési hajlandóságától.
Szorult helyzetben a bankok
A bankok először az üzleti, kereskedelmi és ipari hitelekből vesznek vissza, ami az ilyen típusú hitelek növekedésének érezhető csökkenéséhez és az általános gazdasági tevékenységre gyakorolt potenciális visszafogó hatáshoz vezetett. Az ingatlanhitelek bővülése (amelyek különösen a kisebb bankok hitelezési portfóliójában szerepelnek nagyobb súllyal) a 2023 eleji 12 százalék feletti ütemről a márciusi krízis után 5 százalékra esett vissza.
Mivel a betétkiáramlás folytatódik, a bankoknak két választási lehetőségük maradt: vagy csökkentik az eszközöket, vagy magasabb költségű hitelfelvételt keresnek a mérleghiány betömésére. Bármelyik lehetőséget is választják, az megnövekedett tőkeáttételhez és potenciális jövedelmezőségi problémákhoz vezet, tekintve, hogy a bank számára a nyereségtermeléshez szükséges különbözet elhanyagolhatóvá válik, ha az alacsony költségű finanszírozást 5 százalék feletti hozamú forrással helyettesítik.
Ahogy a FED tovább emeli a kamatlábakat, vagy a jelenlegi magas szinten tartja azokat hosszabb ideig, a betétek tovább csökkennek, ami a bankokat eszközeik értékesítésére és a banki hitelek szűkítésére kényszeríti. A hitelportfólió elkerülhetetlenül zsugorodni fog, ami általában a recessziós időszakok korai szakaszában figyelhető meg. Ez a forgatókönyv egyre nagyobb kihívást jelent majd a bankok számára, hogy növeljék mérlegüket és új hiteleket nyújtsanak, ezáltal rendkívül megnehezítve a teljes gazdaság számára a visszaesés elkerülését.
A szerző a Peak tanácsadója.
Ez a támogatott tartalom a fintech.hu közreműködésével készült.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások
Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.
március 27., 13:19
- Gazdaság
Kiderült, mi aggasztja leginkább a magyarokat
Tízből hat válaszadó szerint az infláció napjaink legaggasztóbb fejleménye.
2 órája
- Címlapon
Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban
A vizsgálat lezárultáig nem engedték Ókovács Szilveszter főigazgatónak, hogy évadot hirdessen.
3 órája
- Mindeközben
Előzetest kapott a Black Mirror új évadának mind a hat epizódja, amiből kettő folytatás lesz
3 órája
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek
Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.
március 27., 15:39
- Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban
A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.
március 27., 13:56
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar
Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.
március 27., 21:02
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Mindeközben
Elkotyogta a színész, visszatér az új Dűne-filmben az egyik halottnak hitt, közönségkedvenc karakter
tegnap, 21:17
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi
Nagy Márton üzent a döntés után.
március 25., 07:21
- Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki
Meg is lett a jutalma.
március 25., 06:20
- Mindeközben
Csúnya fertőzés tarolta le Farm VIP játékosait: „Teljesen legyengültem, ahogy a többiek is”
tegnap, 20:12
- Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját
Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.
március 28., 10:24
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk
Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.
március 25., 10:35
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Címlapon
Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel
Csizi Péter a bicskei gyermekotthonnál találkozott tavaly a Tisza Párt elnökével.
2 órája
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
tegnap, 19:08
- Címlapon
Marine Le Pen: Nem hagyom magam így félreállítani, a döntés sérti a jogállamiságot
Minden jogorvoslatot megragad az ítélet ellen.
2 órája
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre
Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.
tegnap, 21:52
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
Rovataink a Facebookon