Varga Mihály mozgásba lendült: csontvázakkal teli szekrényeket nyitogat ki
További Gazdaság cikkek
-
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
- A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
- Jó hír az elektromos autókat vásárló cégeknek, meghosszabbította a szaktárca a támogatási programot
- Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
- Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot a magyar milliárdos
„Növelem a jegybank gazdálkodási fegyelmét, felülvizsgáljuk és racionalizáljuk a kiadásokat” – jelentette ki még múlt hét szerdán az új jegybankelnök. Varga Mihály már korábban is hitet tett amellett, hogy a jegybank új vezetésének fontos célja a bank működési kiadásainak csökkentése és a felelős gazdálkodás, ebben lépett újabbat a központi bank elnöke. Átfogó vizsgálatot jelentett be Varga Mihály jegybankelnök a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és az Optima Zrt. működésének feltárására.
Bejelentést tett Varga Mihály, felülvizsgálják a Magyar Nemzeti Bank kiadásait
Növeli a jegybank gazdálkodási fegyelmét.
A Varga Mihály jegybankelnök által frissen kinevezett új kuratóriumi és cégvezetők egyik „fontos feladata” az, hogy „minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő vizsgálatot folytassanak” a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és az Optima Zrt. működésének feltárására – áll a levélben, amit a 444.hu szerkesztőségének küldött a jegybank.
A 24.hu pár napja írta meg, hogy „hivatali idejének utolsó napjaiban tulajdonost váltott az MNB egyik vagyonkezelő cége is. Az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. eddig az azonos székhelyű Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. fennhatósága alá tartozott, a végső tulajdonosa pedig az utolsó megmaradt jegybanki alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti volt.
Február 28-án azonban új tulajdonost jegyeztek be a zrt.-nél, mégpedig a Közép-Európai III Magántőkealapot”. A helyzet pikantériáját az adja, hogy ennek a magántőkealapnak a bejelentett címe a Pusztaszeri úton található, amely a Matolcsy család cégbirodalmának központjaként ismert.
Varga Mihály lépései az ügyben
Az MNB új vezetése határozott válaszlépéseket tesz az ügyben. A 444.hu kérdéseire küldött válaszában a jegybank közölte:
Ahogyan azt Varga Mihály jegybankelnök az elmúlt időszakban több alkalommal kiemelte, a Magyar Nemzeti Bank új vezetése elkötelezett az átlátható és felelős gazdálkodás mellett, ennek megfelelően felülvizsgálja és racionalizálja az intézmény működését.
Ezután viszont konkrét lépésekről is beszámoltak. Leírták, hogy a jegybank új vezetése hivatalba lépését követően a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány élére új kuratóriumi vezetést jelölt ki, az alapítvány tulajdonában lévő Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. élére pedig új vezérigazgatót nevezett ki.
A legerősebb üzenet pedig ez volt:
„Az Alapítvány és a Zrt. vezetése mellett fontos feladatuk, hogy minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő vizsgálatot folytassanak az Alapítvány és az Optima Zrt. működésének feltárására.”
De az is jelentős lépés, hogy „a Magyar Nemzeti Bank egyidejűleg tájékoztatta az Állami Számvevőszéket is, amelynek feladata a közpénzekkel, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás ellenőrzése az Alaptörvényben és a vonatkozó törvényekben meghatározottak szerint.”
A Varga Mihály vezette MNB válasza diplomatikus megfogalmazása ellenére is határozott üzenetet közvetít: a korábbi vezetés alatt zajlott tranzakciókat alapos vizsgálat alá vonják. A vizsgálat nemcsak a konkrét ügyet érinti, hanem általánosabb üzenetet is hordoz a közpénzekkel való gazdálkodás átláthatóságának fontosságáról.
A jegybank átvilágítási folyamata várhatóan precedenst teremthet a jövőbeni hasonló ügyek kezelésére vonatkozóan is, és hozzájárulhat a közintézményekkel szembeni közbizalom erősítéséhez.
Több személyt is eltávolítottak az MNB alapítványából és annak cégéből
Varga Mihály új jegybankelnök, miután hivatalba lépett, azonnal személycseréket hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank utolsó megmaradt alapítványánál és annak cégénél – írja a 24.hu.
A jegybank lapnak adott válasza szerint: „Az MNB új vezetése a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány élére új kuratóriumi vezetést jelölt ki, és új vezérigazgatót nevezett ki az alapítvány tulajdonában lévő Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. élére is.”
A lap szerint az MNB tájékoztatásából az ugyancsak kiderült, hogy Stofa Györgyöt szintén menesztették pozíciójából, és vele együtt a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány vezetését is leváltották.
A kuratóriumot korábban Csizmadia Norbert vezette, aki a Nemzetgazdasági Minisztériumban és a jegybankban is együtt dolgozott Matolcsyval, de tagja volt Bogár László közgazdász és Réfy Imre, aki a Matolcsy korábbi felesége által vezetett balatonakarattyai önkormányzat alpolgármestere volt.
Az alapítvány weboldalán viszont már az új kuratóriumi tagok névsorát látni: az elnök Gion Gábor lett, aki a Varga Mihály által vezetett Pénzügyminisztériumban volt 2018 és 2022 között a pénzügyekért felelős államtitkár, majd a Honvédelmi Minisztériumba került a védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkári posztra, ahonnan azonban Orbán Viktor javaslatára 2023. december 31-ei hatállyal felmentették.
Megszólalt az alapkezelő: „végső tulajdonos változásról nem beszélhetünk”
Cikkünk megjelenése után ugyanakkor a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. cáfolatot küldött lapunknak: „A tényszerű helyzet alapján a PADME Alapítványi csoporton belül, az Optima tényleges tulajdonosi vagyonában és irányítási jogkörében az értékpapír-kölcsönzéssel sem következett be soha változás”.
Azt is írják, hogy a cikkünkben említett „MNB egyik vagyonkezelő cége” soha nem került magánkézbe, „ugyanis a Közép-Európai III Magántőkealap végső tulajdonosa változatlanul a PADME Alapítvány, így végső tulajdonos változásról nem beszélhetünk”.
Levelüket azzal zárták, hogy: „Az Optima Zrt. és a Quartz Alapkezelő által kezelt Közép-Európai III Magántőkealap közötti megállapodás mögött kizárólag gyakorlati előnyök álltak. A Quartz, mint közreműködő szakmai partner ugyanis rendelkezik olyan iparági szaktudással és jelentősen kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerrel, amely tudja támogatni komplex pénzügyi tranzakciók magas szintű lebonyolítását. Mindemellett a Quartz az Optima Alapkezelő működését a Quartz által foglalkoztatott tanácsadói és jogi irodák hálózatával segítve képes támogatni, ami tovább bővíti az Optima Alapkezelő szakértelmét és szolgáltatásai körét. A PADME Alapítvány számára ez a partnerség lehetőséget biztosíthatott volna a vagyonkezelés és nemzetközi befektetési lehetőségek támogatására”.
