Bejelentést tett a Richter, új korszak kezdődik a gyógyszergyártásban

d7f09380-b3ef-42de-9435-4c67f534f641
2025.03.05. 16:36
A 2025–2035-ös pénzügyi kilátások alapján a Richter úgy látja, hogy a 200 millió euró éves alaposztalék a cariprazine-szabadalmak lejáratát követően is fenntartható – többek között így ismertette szerdán Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója a vállalat új stratégiáját. A Richter 2035 című dokumentum alátámasztja a vállalat első számú vezetőjének korábbi kijelentéseit: növekedés, de nem mindenáron. A földrajzi racionalizáláson túl, illetve a jövedelmezőségi célok fenntartása mellett még nagyobb hangsúlyt kap a kutatás-fejlesztés.

A Richter Gedeon Nyrt. szerdán közzétette új, hosszú távú stratégiáját. A dokumentum azokat a feladatokat és célokat határozza meg, melyek a cariprazine-szabadalomnak az évtized vége felé bekövetkező lejárata mellett is elősegítik a Richter sikeres működését.

A Richter 2035 című dokumentum bemutatja a betegek, az alkalmazottak, a közösségek, valamint a részvényesek számára, hogy a vállalat miként készül a következő évtizedekre.

Ezt korábban Orbán Gábor, a vállalat első embere már belengette Indexnek adott interjújában: „2024 a külső megerősítésről szólt nálunk, láttuk tavaly, hogy a Richter többre képes, mint korábban, és ezt mások is kezdik látni. 2025-ben többet tudunk majd mondani arról, hogy hogyan képzeljük el a 2030 utáni időszakot” – emelte ki.

Kapcsolódó
Richter-vezér az Indexnek: 12 millió orosz beteg szedi a gyógyszereinket, együttműködünk az orosz hatósággal

Richter-vezér az Indexnek: 12 millió orosz beteg szedi a gyógyszereinket, együttműködünk az orosz hatósággal

Orbán Gábor azt sem titkolja, hogy a magyar kormány segít nekik az orosz piacon.

Mutatjuk a két pillért

A stratégiai dokumentum szerint a Richter tovább kívánja építeni az elmúlt években kialakított belső képességeit. Ez lehetővé tenné a vállalat számára, hogy jelentősen növelje méretét, miközben csökkenti környezeti lábnyomát, annak érdekében, hogy világszerte tovább javítsa az életminőséget. A 2035-ös stratégia két stratégiai pillér köré épül.

  1. Néhány jól körülhatárolt tudományos területen globális véleményvezér és innovátor szeretne lenni a vállalat.
  2. Emellett azon dolgoznak a jövőben, hogy gyógyszerek és kezelések világszerte egyre szélesebb körben váljanak hozzáférhetővé a betegek számára (megfizethető, magas minőségű gyógyszerek).

A dokumentum szerint a neuropszichiátriában a következő „blockbuster molekula” felfedezése és kifejlesztése érdekében folyik kutatás, míg a női egészség területén tovább kívánják építeni innovatív kezeléseik portfólióját, mind a meglévő, mind az új terápiás szegmensekben. A vállalat szerint a biotechnológia és generikus platformok erős alapot képeznek majd, jelentős szinergikus lehetőséggel, versenyképes, illetve növekvő „megfizethető” pillér kiépítésével, jól körülhatárolt terápiás területek mentén.

Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója szerdán az új stratégiájukkal kapcsolatban kifejtette, hogy tavaly a vállalat felső vezetői kifejezetten ennek a megalkotására fókuszáltak. Első számú céljuk lett, hogy összekapcsolják a piaci trendeket a vállalat lehetőségeivel. A vállalat számos átalakuláson esett át az elmúlt hat évben, három területre fókuszálva: gyártás, kutatás-fejlesztés (K+F), valamint kereskedelem. A vállalat első embere a hatékonyságnövelést hangsúlyozta mint legfontosabb szempont. Ennek megfelelően tavaly megduplázták árbevételüket, és párhuzamosan ezzel csökkent a dolgozók létszáma.

A vállalat jövedelmezősége és termelékenysége egyértelműen javult.

„A stratégiaalkotásban a vállalat képességeit összehangoltuk a lehetőségeinkkel” – összegezte a vezető. A cél egyértelmű: „az életminőség javítása, elsősorban a nők és pszichiátriai betegek között”. Egyértelműen azokra a területekre fókuszálnak, melyeknél adottak a képességek:

Szeretnénk azt csinálni, amihez igazán értünk.

Orbán Gábor azt is kiemelte, „nem mindegy, milyen szerkezetben növekszünk.” Így szerinte ha a nem jogdíjbevételi üzletágak a kétszeresére nőnek 10 év alatt, akkor a cégnek igazodnia kell ehhez a trendhez. Ugyanakkor a vállalat „nem mindenáron szeretne növekedni.” És „nemcsak pénzügyi, hanem pozitív társadalmi hatást ki szeretnénk fejteni” – összegezte a Richter vezérigazgatója.

A globális a fókusz

A nőgyógyászati (WHC) területet 2035-re szeretnék felfejleszteni a legnagyobb bevétel- és nyereségtermelővé. A Richter a jelenlegi portfólióban rejlő potenciál maximalizálásával és innovatív termékek bevezetésével 2035-ig WHC-bevételeinek és K+F-beruházásainak megduplázását, valamint jövedelmezőségének jelentős javítását tervezi.

A Richter a nőgyógyászat területén élenjáróként elkötelezett a lefedetlen terápiás igényeket célzó megoldások mellett, piacvezető alternatívák kifejlesztésével és forgalmazásával a már megalapozott terápiás szegmensekben (fogamzásgátlás, termékenység, endometriózis és menopauza), valamint új terápiák bevezetésével a húgyúti, PCOS és női onkológia területén. A teljes mértékben integrált értékláncra, a nemrégiben megalapított saját kutatásra és a külső innovációk befogadására alkalmas képességére alapozva tovább bővítik a földrajzi fókuszt azáltal, hogy növeljék a vállalat jelenlétét az Egyesült Államokban, és tovább erősítsék pozícióját Nyugat-Európában.

A dokumentumban kifejtették, hogy a neuropszichiátria (CNS) területén a következő blockbuster molekula bevezetése a legfontosabb cél. A Richter a cariprazine értékének maximalizálására fog összpontosítani a szabadalmi védettség fennállása alatt, ugyanakkor biztosítja, hogy a CNS a 2030-as és 40-es években is értékteremtő üzletág maradjon.

2035-re ezzel kapcsolatban így fogalmaztak: „A meglévő lefedetlen szükségletek, a mentális zavarok jelentős társadalmi költségei, a kezelések iránti egyre növekvő kereslet (beleértve a betegséggel kapcsolatos növekvő tudatosságot) és az ígéretes innovációk továbbra is vonzóvá teszik az eredeti neuropszichiátriai kutatásokat. A Richter páratlan kutatási- és preklinikai képességeit, az AbbVie-vel való együttműködését, valamint a jól kialakított helyi ökoszisztémáját kiaknázva arra törekszik, hogy erőteljes projektportfóliót építsen, és egy új, blockbuster potenciállal rendelkező molekulát fejlesszen ki.”

Emellett a Richter arra számít, 2035-re megduplázza General Medicines (GenMed) bevételeit, és jóval korábban eléri a 20 százalék feletti tisztított EBIT-árrést, miközben jelentősen, 15 százalék fölé növeli portfóliójának frissességi indexét (az elmúlt 5 évben újonnan bevezetett termékek arányát), míg árbevétel-arányos K+F ráfordításait 7 százalékra növeli.

Az érintett terápiás területeken (szív- és érrendszeri, tradicionális CNS, vérképzőszervi terápiák és cukorbetegség/elhízás) a nagyszabású és nagy értékű LoE-k (szabadalomlejáratok) rövid és középtávon egyaránt vonzó növekedési kilátásokat teremtenek (6 százalékos generikus piaci CAGR 2025–35 között Európában, a fennálló árerózió ellenére). A kulcsfontosságú régiók működési kiválósága, valamint a kis és nagy molekulás képességek közötti szinergiák ötvözése lehetővé teszi a Richter számára, hogy kiterjessze földrajzi lefedettségét Nyugat-Európára, és integrált terápiás megoldásokat kínáljon a betegek és az egészségügyi szolgáltatók számára.

GenMed üzletág célja, a gyorsaság és a méret kihasználásával bővíteni a betegek hozzáférését.

Végezetül a biotechnológiában (Biotech) a leggyorsabban növekvő szegmens bővülése és nyereségessé válása került fókuszba. A bioszimiláris készítmények a leggyorsabban növekvő gyógyszeripari alszegmens – a biologikumok szabadalomlejárata által vezérelve. A számos várható termékbevezetés és a bővített CDMO- (bérgyártási és fejlesztési) kapacitás a biotechnológiát teszi a Richter leggyorsabban növekvő üzletágává, 2035-ig erős két számjegyű növekedéssel.

A kulcsfontosságú terápiás területek fókusza magában foglalja az immunológia és az izom- és csontrendszer terápiás területek ígéretes piacait. A Richter célja, hogy 2027-re elérje a nyereséges működést az üzletág, és további (saját fejlesztésű és licencelt) bevezetésekkel folyamatosan növekedjen, hogy végül erős, megbízható bioszimiláris szereplővé váljon. A CDMO-üzletág továbbra is kulcsfontosságú tényező marad a nyereséghez való hozzájárulás vonatkozásában, mivel a vállalat továbbra is gyártási szolgáltatásokat nyújt a biologikumok teljes spektrumán, mind fejlesztési mind gyártási oldalon.

A 200 millió euró éves alaposztalék fenntartható

Orbán Gábor végezetül azt is kiemelte, hogy a Richter várakozásai szerint a nem CNS-ből származó bevételei 2035-re átlagosan évi 7-8 százalékos növekedési ütemben, mintegy 3,2-3,5 milliárd euróra emelkednek. A neuropszichiátriai (CNS) pipeline-ból származó jogdíjbevételek és/vagy a külső innováció/M&A-tevékenység további növekedési lehetőséget jelentenek. A Richter jelentős erőfeszítéseket tesz és számos eszközt megmozgat annak érdekében, hogy

a „nem CNS” tisztított EBIT-árrést 2030–2031-re a megcélzott 20 százalék feletti szintre hozza (10 százalékról), és 2035-ig tovább javítsa. Itt elsősorban racionalizálsra kell fókuszálni a tengerentúlon.

A stratégiai dokumentum szerint a jövedelemkülönbség megszüntetése és a biotechnológia bővítése, a WHC és a GenMed portfólióépítése, a kereskedelmi hatékonyság javítása, valamint a folyamatos operatív kiválósági és hatékonyságjavító projektek, amelyeket megújított irányítási és tehetséggondozási keretrendszer támogat, mind hozzájárulnak a nyereségesség jelentős növeléséhez a következő 5–10 évben.

A 2025–2035-ös pénzügyi kilátások alapján a Richter úgy látja, a 200 millió euró éves alaposztalék a cariprazine-szabadalmak lejáratát követően (2 év alatt 800-900 millió dollár esik ki) is fenntartható, és a stratégiában bemutatott időszak első felében az osztalékok jelentős növekedést mutathatnak.

Az Index kérdésére Orbán Gábor kifejtette, a politikusok akkor tudnak segíteni, „ha minket helyzetbe hoznak”, és így a tudományos műhelyeket a Richter fősodrába hozzák. Szerinte az ellátási láncok rövidítésében még nem látható valódi cselekvés: „helyben kell tudni előállítani és beszerezni”, még akkor is, ha többe kerül. Orbán Gábor szerint a kifektetési stratégia segítése, a külföldi tőke jövedelemaránya elenyésző Magyarországon. A Richteren kívül az OTP-nél lehet ezt még észrevenni. „Ebben minden konstruktív lépés jó.” Nem mindegy az akvizíciós tervekben, hogy mennyire számíthatnak a kormányra. Illetve a magyar adópolitikával kapcsolatban arra az összefüggésre hívta fel a figyelmet, hogy Amerikában az exportot nem adóztatják, szemben Magyarországgal, ahol a korábbi években más volt a tapasztalat.

Kifejtette: az árakban az elmúlt 1,5–2 évben pozitív tendenciák voltak láthatóak, a hatósági árakra kényszerítés enyhült. A portfólió megújítási üteme befolyásolja az árakat, ahogy a volumen is. Bár az árak 93 százalékát globálisan kell érteni, a vényköteles termékek annyira fixek, hogy nem tudják ezen keresztül értékesíteni a K+F-kiadásokat bizonyos szegmensekben. Európában nem térül meg az innováció, ezért gondolkodik a legtöbb gyógyszercég Amerikában.

(Borítókép: A Richter Gedeon Nyrt. Gyógyszergyár kémiai kutatólaboratóriumi épülete 2021. február 27-én. Fotó: Róka László / MTI)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Kiderült, mennyit kerestek tavaly a Mol vezetői

Kiderült, mennyit kerestek tavaly a Mol vezetői

Vannak, akik több mint egymilliárd forintot kaptak.

április 2., 21:26

  • Gazdaság
Donald Trump hadüzenetet küldött, aminek Magyarország láthatja a kárát

Donald Trump hadüzenetet küldött, aminek Magyarország láthatja a kárát

Az amerikai elnök lépései Európára és Magyarországra is kedvezőtlenül hatnak.

április 3., 12:40

  • Gazdaság
Akadoznak a fizetések az egyik legnagyobb magyar banknál

Akadoznak a fizetések az egyik legnagyobb magyar banknál

Technikai problémákkal küszködnek.

április 3., 14:47

  • Gazdaság
Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Az intézkedés szerdától lép életbe.

2 órája

  • Gazdaság
Nagy a baj: Szlovákiában hamarosan katonák járőröznek

Nagy a baj: Szlovákiában hamarosan katonák járőröznek

Ha most nem sikerül feltartóztatni a vírust, összeurópai problémával nézhetünk szembe.

április 3., 09:30

  • Gazdaság
A SPAR-vezér szerint a kereskedelmi lánc csak május végéig bírja az árrésstopot

A SPAR-vezér szerint a kereskedelmi lánc csak május végéig bírja az árrésstopot

Heiszler Gabriella szerint Győrből már Szlovákiába járnak vásárolni az emberek.

április 3., 06:08

  • Gazdaság
Gyökeresen átalakult a magyar munkaerőpiac az elmúlt 18 évben

Gyökeresen átalakult a magyar munkaerőpiac az elmúlt 18 évben

A cégek az idősebb korosztály tagjait is keresik, komoly hiány mutatkozik tapasztalt munkaerőből.

április 3., 11:03

  • Gazdaság
Egy törvényjavaslat szerint 500 százalékos vámokkal büntetné az Egyesült Államok az orosz gázt vásárló országokat

Egy törvényjavaslat szerint 500 százalékos vámokkal büntetné az Egyesült Államok az orosz gázt vásárló országokat

Szijjártó Péter korábban azt mondta, orosz olaj nélkül nem élné túl Magyarország.

április 3., 06:12

  • Gazdaság
Már csak pár napig úszhatják meg a büntetést a nem fizető autósok

Már csak pár napig úszhatják meg a büntetést a nem fizető autósok

Zugló szívében is fizetőssé vált a parkolás.

április 3., 18:50

  • Címlapon
Orbán Viktor kormányülést tartott, hamarosan jönnek a bejelentések

Orbán Viktor kormányülést tartott, hamarosan jönnek a bejelentések

Egyelőre nem tudni, mire készül a kormány.

6 perce

  • Gazdaság
Magyar siker küszöbén állunk a rák elleni küzdelemben

Magyar siker küszöbén állunk a rák elleni küzdelemben

Jóval hamarabb kimutatható az elváltozás, mint a hagyományos képalkotó módszerekkel.

április 3., 15:20

  • Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025

Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025

Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.

április 2., 09:23

  • Gazdaság
Donald Trump elnöki megbízottja és a Fehér Ház volt tanácsadója is a 4iG tanácsadó testületének tagja lett

Donald Trump elnöki megbízottja és a Fehér Ház volt tanácsadója is a 4iG tanácsadó testületének tagja lett

Lantos Csaba energiaügyi miniszter lemondott a testületben betöltött tanácsadói pozíciójáról.

április 2., 19:02

  • Címlapon
Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

63 milliárd forintról beszélnek.

3 órája

  • Gazdaság
A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe

A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe

Már az sem mindegy, hogy mit teszünk a mikrohullámú sütőbe.

április 3., 16:44

  • Címlapon
Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Szijjártó Péter meglepő kijelentést tett.

3 órája

  • Gazdaság
Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben

Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben

Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények.

április 2., 09:11

  • Gazdaság
Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük

Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük

A tárcavezető posztja szerint az első egyeztetés zajlik.

április 2., 10:56

  • Címlapon
Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Ma kristálytisztán látjuk az igazságot.

3 órája

  • Címlapon
Krausz Ferenc lemondott az orosz tudományos akadémiai tagságáról

Krausz Ferenc lemondott az orosz tudományos akadémiai tagságáról

A Nobel-díjas magyar kutató besokallt.

16 perce

  • Címlapon
Koncz Gábor: Fizikai támadás ért már, kétszer-háromszor, az illető megjárta

Koncz Gábor: Fizikai támadás ért már, kétszer-háromszor, az illető megjárta

A Kossuth-nagydíjjal kitüntetett színművész elmondta, mit üzent neki Orbán Viktor, de poloskázni nem akar.

3 órája

  • Gazdaság
Kiderült, mennyi osztalékot fizet az MBH Bank

Kiderült, mennyi osztalékot fizet az MBH Bank

158,8 milliárd forint volt az előző év eredménye.

április 2., 12:51

  • Gazdaság
Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány

Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány

Palkovics László elárulta a részleteket.

április 2., 13:30

  • Gazdaság
Fellázadtak az ételfutárok, több fizetést és jobb munkakörülményeket követelnek

Fellázadtak az ételfutárok, több fizetést és jobb munkakörülményeket követelnek

Igazságtalannak és átláthatatlannak tartják az adózási rendszert.

április 2., 12:49

  • Gazdaság
Magyarország legsikeresebb üzletemberei mindössze egy karnyújtásnyira – jön a Money Talks üzleti konferencia

Magyarország legsikeresebb üzletemberei mindössze egy karnyújtásnyira – jön a Money Talks üzleti konferencia

A résztvevők többek között Bóka János és Tomán Szabina értékes tanácsaival gazdagodhatnak.

április 2., 17:38

  • Címlapon
Szujó Zoltánék reagáltak a halálos ralitragédiával összefüggő szivárogtatásra

Szujó Zoltánék reagáltak a halálos ralitragédiával összefüggő szivárogtatásra

Az öt ember halálával végződő szerencsétlenség miatt indított rendőrségi eljárás még nem zárult le.

58 perce