Matolcsy György búcsúzóul borította az asztalt: Mondták is, hogy erről nem szabadna beszélni

DSC5268
2025.02.27. 12:12
A jegybank elnöke szerint a 2010 és 2019 közötti sikeres évtized után megtorpant a magyar gazdaság felzárkózása. Matolcsy György a kormány és a jegybank közötti szövetség megszakadásáról beszélt, miközben arra figyelmeztetett, hogy reformok nélkül nem várható fordulat a gazdaságban. Az elmúlt 2-3 évben szerinte iránytévesztés volt, de ami korábban volt, az újra lehetséges. Emellett a jegybank lépéseit is részletezte „A második jegybanki aranykorszak 2013–2025” című eseményen csütörtökön.

Matolcsy György jegybanki mandátumának végéhez közeledve nyíltan beszélt a kormánnyal való ellentétekről és a sikeres jegybanki beavatkozások jelentőségéről. Az MNB elnöke nem rejtette véka alá, hogy több kritikus pillanatban a jegybank a kormány akarata ellenére lépett, ezzel „megmentve a magyar gazdaságot”.

2022 októberében a 430-as euróárfolyammal felrémlett a lehetősége egy árfolyam-felfutásnak. A mi számításaink szerint az euró 500 és 700 forint között is lehetett volna

– világított rá Matolcsy György arra a kritikus helyzetre, ami az elmúlt évek egyik legkomolyabb gazdasági veszélyhelyzetét jelentette. Emlékeztetett, hogy megoldásként többek között 500 bázispontos kamatemelést hajtottak végre.

Ez volt az a pont, ahol a kormány egyes tagjai, a politika egyes közösségei – nem értve a jegybank döntését – azt mondták, hogy a jegybank a kormány ellen dolgozik. Nem. A jegybank akkor védte meg a kormányt

– fogalmazott. Matolcsy György éles szavakkal illette a kormányzati kommunikációt: „Azokban a hetekben, hónapokban, amikor a magyar politika vezető férfiúi elmondták, hogy nem lehet a Magyar Nemzeti Bankra számítani… mi védtük meg nemcsak a forintot, a pénzrendszert, meg barátainkat a pénzügyi rendszerben, hanem Magyarország kormányát, és miniszterelnökét is”. Az MNB elnöke szerint ez a beavatkozás nemcsak a gazdasági mutatókat javította, hanem „megakadályozta a bukást” is. A forint összeomlása hosszú távú következményekkel járt volna.

Matolcsy György: Meg kellett védenünk az MNB függetlenségét

„A jegybanki függetlenség megőrzése nélkül bekövetkezhetett volna 2023–2024-re az, amit kivédtünk 2022. október 14-én” – figyelmeztetett Matolcsy György (ekkortájt gyengült a forint 430 fölé az euróval szemben, és lépett közbe nagymértékű kamatemeléssel a jegybank).

Erről nem szoktunk beszélni, mondták is, hogy nem is szabad. De 46 éves közszolgálat után egy jegybankelnök matematikai képletekről és kvantumfizikáról beszéljen? 

Kiemelte, hogy ez a függetlenség a sikeres gazdaságpolitika alapfeltétele:

Nagyon világos, hogy a jegybanki függetlenség az alapja a jegybank hitelességének. A jegybank hitelessége az alapja a pénzügyi stabilitásnak. A pénzügyi stabilitás az alapja minden másnak

– magyarázta. A jegybankelnök elmondta, hogy a függetlenség megőrzése nem volt könnyű. „Meg kellett védenünk a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét. Köszönöm Bánki Eriknek és más fideszes barátaimnak, akik segítettek ebben.” Ugyanakkor kritikus hangon hozzátette: „van úgy, hogy egy politikus eltéved”, célozva arra, hogy nem mindenki értette meg a jegybanki politika jelentőségét.

Megszakadt a kormány és a jegybank közötti szövetség

„2020 után megváltozott a helyzet – jelentősen. Nem csupán a Covid lépett be, hanem bizony szétszakadt a kormányzat és a Magyar Nemzeti Bank közötti szövetség” – jelentette ki az MNB elnöke. Matolcsy György szerint az elmúlt öt évben az infláció vált az első számú ellenséggé, szinte megidézve a ’70-es évek szörnyűségeit. Erre a veszélyre pedig az MNB az elsők között figyelmeztetett, sokan nem figyeltek rá, és későn eszméltek.

Az elmúlt két évben megtorpant a magyar gazdasági felzárkózás, de mégsem került veszélybe a pénzügyi stabilitás

– világított rá Matolcsy György, érvelve amellett, hogy a jegybank jól kezelte a nehézségeket. Szerinte a pénzügyi rendszer és a jegybank közös erőfeszítései révén sikerült elkerülni a nagyobb gazdasági válságot.

Az MNB elnöke szerint a 2010 és 2019 közötti sikeres évtized után megtorpant a magyar gazdaság felzárkózása. Matolcsy György figyelmeztetett, hogy reformok nélkül nem várható fordulat a gazdaságban.

Jegybanki motorral a felzárkózás útján

Matolcsy György rámutatott, hogy 2013–2019 között az MNB adta az átlagos, éves 3,9 százalékos reál-GDP-növekedés közel felét. Eközben 2,1 százalékponttal nőtt Magyarország gyorsabban az EU átlagánál.

„Az MNB motorja adta szinte a teljes gazdasági felzárkózást” – mutatott rá a jegybankelnök. Szerinte ez az MNB-programok hatása volt, „természetesen a kormánnyal szövetségben”.

Ami lehetséges volt, az lehetséges a jövőben is

– hangsúlyozta egy idézettel, amit Horváth János professzortól vett át. Emlékeztetett, hogy a kormányzati és jegybanki programok sikeres felzárkózási pályára állították az országot 2010 és 2019 között. Ezeket a lépéseket részletezte, közte volt az aranytartalék növelése, az egymillió új munkahely teremtése, a devizahitelesek kimentése. Ezeket korábban a BÉT Legek díjátadóról szóló tudósításunkban részleteztük.

Kapcsolódó

A jegybankelnök szerint sokszor volt olyan korszaka Magyarországnak, amely reformokhoz, fordulatokhoz kötődik. Számukra legfontosabb az 1924–1927-es első jegybanki aranykorszak, amely Popovics Sándor első jegybankelnöknek köszönhető, és 2013–2025 közé teszi a második jegybanki aranykorszakot. Emellett bejelentette: megjelent a jegybank 12 év a stabilitás szolgálatában című könyve, amely a 2013–2025 közötti korszakot öleli fel, sikertörténeteket mutat be.

Matolcsy György elbúcsúzott

A jegybankelnök elárulta, hogy 46 év szolgálat után véget ért a politikában, kormányzásban eltöltött ideje.

Megköszönte családjának és a teljes jegybanki közösségnek a támogatást. Kiemelte Antall József korábbi miniszterelnököt: „Köszönöm, hogy fogadott fiaként bánt velem.” Megköszönte Orbán Viktor miniszterelnöknek bizalmát is, 28 év barátságot, szövetséget és „csupán 3-4 éves meg nem értés mellett a sok megértést”. Előrevetítette, hogy kapcsolatuk még folytatódik, de nem árult el részleteket. Az előadást élőben közvetítette az MNB a YouTube csatornáján.

(Borítókép: Matolcsy György 2024. november 21-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)