Olyan hatása van az energiaválságnak, amire senki sem számított

Smart-Building-Nachhaltig-v2-300dpi-rgb large
2023.10.26. 07:00
A magyarországi iparvállalatok négyötöde igénybe veszi fenntarthatósági szakember segítségét zöldcéljai megvalósítása érdekében. A fenntarthatóságot erősítő tevékenységek pedig leginkább a hulladékkezelésre (95 százalék) az energiahatékonyságra (85 százalék) és a vízgazdálkodásra (78 százalék) irányulnak – ismertette a Siemens Zrt. friss hazai kutatásának eredményeit az Indexnek Simon András, a vállalat energiahatékonysági szakértője. A megkérdezett cégek több mint fele rendelkezik fenntarthatósági rendszerrel vagy politikával és többnyire odafigyelnek a környezettudatos működésre, illetve kiveszik a részüket a társadalmi felelősségvállalásból is.

A felmérésbe bevont vállalatok ugyanakkor a legfőbb akadályozó tényezőnek a forráshiányt jelölik meg: csaknem felük (45 százalék) pályázott már külső támogatásra a fenntarthatósági célok elérése érdekében – tette hozzá a szakember. A fenntarthatóság tehát egyre fontosabb kérdés a hazai cégek körében, de mögöttes motivációjuk teljesen eltér a külföldi tulajdonosi körrel rendelkező vállalkozások szemléletétől.

Kapcsolódó
Triplázható a termelékenység, ha jobban átgondoljuk a lehetőségeinket

Triplázható a termelékenység, ha jobban átgondoljuk a lehetőségeinket

A legtöbben ma még csak a felelősséget látják a klímavédelmi célok mögött, a lehetőséget kevésbé.

A 20 fő vagy 1 milliárd forint feletti árbevétellel rendelkező hazai iparvállalatok körében végzett átfogó (mélyinterjús és kérdőíves) kutatásból az is kiderült, hogy a magyar cégek életében ma már kiemelt szerepet játszik a fenntarthatóság és a mindennapi működésben is igyekeznek szem előtt tartani a jövőtudatosságot. Minél nagyobb szeletet hasít ki a vállalat a piacból, annál jellemzőbb, hogy komoly energiákat fektet a környezettudatosságba és a társadalmi felelősségvállalásba, illetve központi stratégia mentén szervezi kapcsolódó tevékenységeit. Összességében a kutatásban résztvevők 54 százalékának van fenntarthatósági rendszere/politikája és 80 százalékuk működik együtt teljes/részmunkaidős (17 százalék) vagy külsős (30 százalék) szakértővel, vagy éppen vállalaton belül (33 százalék) bíznak meg valakit ezzel a feladattal.

Lassan, de biztosan – a hiányozó források jelentik a legnagyobb kihívást

Simon András hozzátette, hogy a fenntarthatósággal összefüggésben a válaszadó cégek 59 százalékának vannak rövid távú, 42 százaléknak pedig hosszú távú tervei, összességében leginkább

  • a hulladékkezelésre (95 százalék),
  • az energiahatékonyságra (85),
  • valamint a víz- és levegőszennyezés csökkentésére (78) törekszenek,
  • ugyanakkor egyre fontosabb szempont a biodiverzitás megőrzése (61),
  • az ellenőrizhető források használata (58)
  • és a fenntarthatósági szempontú termékfejlesztés is (57).

A vállalatok egyébként elégedettek saját erőfeszítéseikkel: kétharmaduk nyilatkozik úgy, hogy hasonlóan teljesít ezen a téren, mint versenytársai, minden ötödik cég pedig úgy gondolja, többet tesz a fenntartható jövőért, mint a többi piaci szereplő. A megkérdezett cégek döntő többsége saját bevallása szerint kiveszi a részét a társadalmi felelősségvállalásból is, és főként karitatív és sportszervezetekkel állnak kapcsolatban.

Simon András, a kutatást végző Siemens Zrt. energiahatékonysági szakértője arra is rávilágított, hogy

a felmérésben részt vevő hazai iparvállalatok saját bevallásuk alapján a napelemrendszerek kiépítése, a szelektív hulladékgyűjtés, illetve a vízfogyasztás mérséklése terén érték el eddig a legnagyobb eredményeket, ugyanakkor egyre nagyobb szerep jut a fenntartható beszerzésnek is: a beszállító partnerek kiválasztása során a cégek több mint kétharmada (70 százalék) mérlegel ezt figyelembe véve.

A felmérésben részt vevő minden ötödik vállalat a forráshiányt véli a legnagyobb problémának és 14 százalékuk hiányolja vagy kevesli a fenntarthatósági beruházásokra kiírt pályázatokat, azaz külső segítséget vár saját fenntarthatóságának növelésére. Ugyanakkor minél több főt foglalkoztat egy cég, annál alacsonyabb arányban nyilatkozta, hogy fenntarthatósági beruházásait az anyagiak, a beruházások magas költsége vagy a pályázatok hiánya akadályozza.

Szemléletben még mindig vezetnek a külföldi cégek

A felmérés arra is rákérdezett, hogy milyen tényezők befolyásolják a cégeket a fenntarthatósági politikájuk kialakításában vagy fejlesztésében. A válaszadók a médiát (43 százalék) és az így elérhető információkat és trendeket, a szakmai kapcsolatrendszert és csatornákat (41 százalék) nevezik meg, mint inspirációs forrást, de az is kiderül, hogy sok esetben a vezetőség (36 százalék) vagy a cégközpont (33 százalék) felől érkezik az iránymutatás. Fontos megjegyezni, hogy hazai cégeket még mindig elsősorban a külső nyomás motiválja a fenntarthatósági célok megvalósításában, döntő részben a jogszabályi előírások (44 százalék), másodsorban pedig az üzleti érdekek (19 százalék) és társadalmi-vevői elvárások (16 százalék).

Simon András szerint ebben elég nagy eltérés tapasztalható a külföldi tulajdonosi körrel rendelkező vállalatokhoz képest, melyek

sokkal nagyobb arányban rendelkeznek fenntarthatósági szakértővel és stratégiával, illetve rövid és hosszú távú célkitűzésekkel, a törekvéseiket pedig sokkal inkább belső elvárások és valós elköteleződés mozgatja.

Körükben erős a tulajdonosi-befektetői elvárás is, hiszen az Európai Unió 2024-től új vállalati ESG- (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási keretrendszer) jelentési kötelezettségeket vezet be lépcsőzetesen, ez pedig a banki finanszírozás elbírálásánál is fontos értékelési szempont lesz a jövőben.

Egyelőre csak ismerkedünk a karbonlábnyommal

A kutatás érdekes eredményt hozott a karbonlábnyom számítására és jelentőségére vonatkozóan, ugyanis miközben a válaszadók 39 százaléka szerint az erre vonatkozó vállalati információk a jövőben versenyelőnyt fognak jelenteni, 73 százalékuknál még nem készült ilyen számítás. Sőt, csupán minden tizedik iparvállalat tudja megmondani, hogy mekkora a karbonlábnyoma, a megkérdezettek közel felét pedig egyelőre hidegen hagyja, hogy a termékei mennyire terhelik meg a környezetet. A kérdésben előrébb járó cégek ráadásul szinte kivétel nélkül azért vannak tisztában a fogalommal, mert a külföldi anyavállalatnak szolgáltatnak adatokat ezzel kapcsolatban. Van tehát hova fejlődni, de a felmérésből az is látszik, hogy a fenntarthatóság egyre fontosabb kérdés a hazai cégek körében is.

A Siemens Zrt. kutatását ismertető szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy számos egyszerű gyakorlati lépést tehet minden olyan piaci szereplő, amely hosszú távon szeretne sikeresen működni egy olyan világban, melynek fenntartható jövőképe van.

Kapcsolódó
Kevesen tudják, de a Déli-sarkon vagy a repülőgép WC-jében is megtalálható

Kevesen tudják, de a Déli-sarkon vagy a repülőgép WC-jében is megtalálható

Tévhit, hogy erről a kérdésről csak jelen vagy jövő időben lehet beszélni.

Ennek érdekében tesznek is a cégek: odafigyelnek a hulladékgyűjtésre és az újrahasznosításra, az okos-vízgazdálkodásra, a tudatos energiafelhasználásra, vagy éppen optimalizálják az üzleti utak számát és gyakoriságát – persze ezek egyben költségcsökkentő tényezőt is jelentenek.

Fontos azonban megjegyezni, hogy ennél átfogóbb szemléletre lesz szükség hazánkban az igazi áttöréshez. Egyre fontosabb lesz a munkavállalói edukáció és az általános szervezeti elkötelezettség növelése, konkrét mérőszámok kitűzése a rövid és a hosszú távú célokhoz, de nagy segítséget jelentenek az olyan digitális fejlesztések is, mint például a termékszintű karbonlábnyom kiszámítása, vásárlók felé közlése. Ez versenyelőnyt jelenthet a mind tudatosabb fogyasztók megnyerésére is.

(Borítókép: Siemens)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának

Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának

Nem csillapodik a kereskedelmi háború.

4 órája

  • Gazdaság
Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az amerikai termékek ellen kivetett vámokat

Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az amerikai termékek ellen kivetett vámokat

Az előkészítő munkák ettől még folytatódnak.

április 10., 14:51

  • Gazdaság
Donald Trump mesterstratégiájáról beszélnek, a világgazdasági válság óta nem történt ilyen

Donald Trump mesterstratégiájáról beszélnek, a világgazdasági válság óta nem történt ilyen

A kockázat ugyanakkor pislogásra kényszerítette az amerikai elnököt, Kína pedig felveszi a kesztyűt.

április 10., 10:55

  • Gazdaság
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.

április 9., 21:00

  • Gazdaság
Itt a lista, hogy a világ országainak mennyi pluszvámot kellene fizetniük

Itt a lista, hogy a világ országainak mennyi pluszvámot kellene fizetniük

Több ország is fellélegezhet, de hárman nem úszták meg.

április 10., 08:05

  • Gazdaság
Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták

Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták

A német MediaMarkt-vezér azt is elárulta az Indexnek, miért tartja nagyszerűnek Magyarországot.

április 10., 06:52

  • Gazdaság
Már megint problémák voltak az OTP szolgáltatásaival

Már megint problémák voltak az OTP szolgáltatásaival

Két napon belül másodjára jelentkeznek gondok a banknál.

április 10., 14:13

  • Gazdaság
Kilőttek a telekárak

Kilőttek a telekárak

Egy év alatt ötvenszázalékos drágulás borzolja a kedélyeket.

április 10., 06:54

  • Gazdaság
Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt

Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt

A büdzsé helyzete nem ideális, de nem kritikus.

április 10., 06:10

  • Gazdaság
Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Hitellel a növekedésért – írja véleménycikkében Szabados Richárd.

április 9., 21:07

  • Címlapon
Tarjányi Péter: Amit Trump ígért Panamával kapcsolatban, azt valójában végrehajtotta

Tarjányi Péter: Amit Trump ígért Panamával kapcsolatban, azt valójában végrehajtotta

A biztonságpolitikai szakértő azt is elmondja, miért jó ez Amerikának.

1 órája

  • Gazdaság
Nagy változást jelentett be a NAV, több százezren számíthatnak értesítésre a napokban

Nagy változást jelentett be a NAV, több százezren számíthatnak értesítésre a napokban

Magánszemélyek, cégek és egyéni vállalkozók is érintettek.

április 10., 19:46

  • Gazdaság
Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Matolcsy György fiát is meghallgatná a Gazdasági Bizottság egyik tagja.

április 9., 18:35

  • Gazdaság
Donald Trump nekiment a világnak, magyarok milliói érzik majd ennek hatását

Donald Trump nekiment a világnak, magyarok milliói érzik majd ennek hatását

Elképesztő, ami a benzinkutakon zajlik.

április 10., 16:42

  • Gazdaság
Trump hadat üzen a mexikói drogkartelleknek, dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok

Trump hadat üzen a mexikói drogkartelleknek, dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok

Így is tízezrek halálát okozhatja a fentanil.

április 9., 07:56

  • Gazdaság
Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a világgazdaság legfrissebb fejleményeiről.

április 9., 17:58

  • Gazdaság
Világbajnok lett Budapest, özönlenek a külföldiek

Világbajnok lett Budapest, özönlenek a külföldiek

Elárulták, mi kellett a világrekordhoz.

április 9., 06:02

  • Gazdaság
Orbán Viktor bejelentette, a kormány megállapodásokat kötött a telekommunikációs cégekkel

Orbán Viktor bejelentette, a kormány megállapodásokat kötött a telekommunikációs cégekkel

Elmondása szerint ebben a szektorban is lejjebb kell törni az árakat.

április 9., 19:33

  • Címlapon
Lakatos Márk ellen tüntettek a Kossuth téren: Ha szexuális ragadozó vadászik a gyerekekre, felelősségre kell vonni

Lakatos Márk ellen tüntettek a Kossuth téren: Ha szexuális ragadozó vadászik a gyerekekre, felelősségre kell vonni

A főszervező az ügyet kirobbantó Ábrahám Róbert, a Pesti Srácok volt munkatársa.

2 órája

  • Gazdaság
Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

63 milliárd forintról beszélnek.

április 9., 09:18

  • Gazdaság
A vidéki nagyvárosok fiataljai lehetnek a banki szigorítás nyertesei

A vidéki nagyvárosok fiataljai lehetnek a banki szigorítás nyertesei

Vidéken szólhatnak nagyobbat az „ötszázalékos” lakáshitelek.

április 9., 15:03

  • Gazdaság
Nagy Márton ultimátuma után a 4iG Csoport a fogyasztóknak kedvező döntést hozott

Nagy Márton ultimátuma után a 4iG Csoport a fogyasztóknak kedvező döntést hozott

A Telekom és a Yettel is hasonló lépésre szánta el magát.

április 9., 10:16

  • Gazdaság
Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Az intézkedés szerdától lép életbe.

április 9., 10:38

  • Gazdaság
Magyar Péter párttársa a romló életminőségnek szurkol, mert ezzel hatékonyan befolyásolható a 2026-os választás

Magyar Péter párttársa a romló életminőségnek szurkol, mert ezzel hatékonyan befolyásolható a 2026-os választás

Videón, ahogy a Tisza képviselője az uniós pénzek visszatartását pozitívumként festi le.

április 9., 13:01

  • Gazdaság
Két számjegyű áresés lesz csütörtöktől a benzinkutakon

Két számjegyű áresés lesz csütörtöktől a benzinkutakon

Hatszáz forint alá csökkenhetnek az üzemanyagárak.

április 9., 14:57

  • Gazdaság
Élesedtek Donald Trump vámjai, remeg az egész világ

Élesedtek Donald Trump vámjai, remeg az egész világ

Zuhannak a tőzsdék, gyengülnek a devizák, szemünk láttára íródik a történelem.

április 9., 10:18

  • Gazdaság
Véget ért a rejtélyes bankautomata-mizéria, fellélegezhetnek az OTP-ügyfelek

Véget ért a rejtélyes bankautomata-mizéria, fellélegezhetnek az OTP-ügyfelek

Csak rövid ideig állt fenn hálózati hiba.

április 9., 13:02

  • Gazdaság
Kína 84 százalékos vámmal vág vissza az Egyesült Államoknak, felbolydultak a piacok

Kína 84 százalékos vámmal vág vissza az Egyesült Államoknak, felbolydultak a piacok

Egyre durvább a helyzet a vámfronton.

április 9., 14:04

  • Gazdaság
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.

április 9., 15:36