- Gazdaság
- mol
- interjú
- ratatics péter
- olajipar
- pandémia
- koronavírus magyarországon
- koronavírus a gazdaságban
- koronavírus
Elégedettek a Mol-nál: a vírus miatt csak 20 százalékkal estek vissza

További Gazdaság cikkek
-
Folytatódik a tendencia, tovább drágul a benzin ára a hazai kutakon
- Van egy terület, ahol Magyarország nagyhatalmi státuszáról beszélnek
- Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány
- Évek óta torzíthatják a szegénységi statisztikákat Magyarországon
- Kiderült, mennyi osztalékot fizet az MBH Bank
Ha jól tudom, még nincs 40 éves, de már két és fél éve a Mol teljes magyarországi operatív működéséért felelős ügyvezető igazgatója. Ez egyébként mit jelent, mivel foglalkozik egész pontosan?
Több feladatom is van a Molnál, ezek közül az egyik a magyarországi operatív ügyvezetés: a működés, a szabályozói környezet, a munkavállalói kommunikáció és az egyes üzletágak működési környezetének a biztosítása a fő feladatom. Egy másik feladat, ami inkább egy projekt: a Mol Campusnak a felépítése. A harmadik, ami talán szakmailag a legfontosabb számomra, a csoportszintű fogyasztói szolgáltatások vezetése, melyek döntő részét a kiskereskedelem teszi ki, de idetartoznak még a különböző mobilitási szolgáltatások és a területeket támogató digitális fejlesztések is.
Ön első generációs Growwwer. Az idén is folytatták ezt a programot. Ennyire fontos az utánpótlás?
Ahogy a csapatsportban, úgy a vállalat életében is kiemelt fontosságú. A Growww program a friss diplomás programunk zászlóshajója. Én is így kerültem ide 14 éve, amikor ez elindult. A sokszínűség fontos építőeleme a munkaerő-filozófiánknak, a fiataloktól az idősekig mindenkinek megvan a saját gondolkodása, dinamikája, világlátása – ezt ötvözni és ebből egy hatékony, innovatív munkakörnyezetet kialakítani nagy érték egy vállalatban. Már maga a kiválasztás is komoly folyamat, hiszen 3-4000 jelentkezőnk van évente, akik közül 150 számára biztosíthatunk helyet.
Az idei év a koronavírus-járvány okozta válság miatt minden vállalatvezetőt új helyzet elé állított. Mennyire számított ez mély víznek? Vezetőként mi volt a legnehezebb?
Erre senkinek sem voltak rutinjai. Talán az ismeretlennel való küzdelem volt a legnehezebb, hogy mennyire tudjuk megőrizni a nyugodtságunkat, milyen gyakran és mennyire transzparensen tudunk kommunikálni befelé és kifelé. Elsősorban a munkavállalóinkat kellett megnyugtatni, hogy a lehető legjobban próbáljuk a helyzetet uralni. A dolgozóink és a fogyasztók védelme volt a legfontosabb része a feladatnak. Magyarországon talán elsőként vezettünk be a teljes vállalatra vonatkozó tesztelést is. Ez azért is volt kifejezetten fontos, mert
mi biztosítjuk az ország és a régió energiaellátását, így például a százhalombattai finomítónak folyamatosan működnie kell, ha ott leállunk, akkor rövidesen az egész ország mobilitása megbénulhat.
Kétségkívül nagy stressz és nagy feladat volt, hogy ezt a biztonsági helyzetet hogyan tudjuk megoldani.
Márciusban olajat találtak Norvégia partjainál. Találtak máshol is?
Ez a norvég találat különösen jó hír volt, főleg így a 2020-as év elején. A nagyságrendje valahol 12 millió és 70 millió hordó közé tehető, de ez még kutatófázisban van, a pontos szénhidrogénkészlet behatárolására egyelőre várni kell. Szerencsére nem csak ez az egy jó hír van a szénhidrogén-kutatás területén: Pakisztánban több mint 20 éves sikertörténetünk folytatódott a 13. szénhidrogén-találattal, ami napi körülbelül 6-7000 hordóval egyenértékű kitermelést jelent. Magyarországról is tudok mondani jó híreket: itthon alapvetően a sekély gázlencséket kutatjuk – kis méretű gázbuborékok kutatófúrása –, 5-ből 5 találatunk volt. Ezeket viszonylag olcsón meg lehet fúrni és nagyon gyorsan termelésbe lehet állítani.
Azerbajdzsánban volt egy nagyobb akvizíciójuk. Terveznek-e újabbakat?
A világszínvonalú ACG-mezőn szereztünk 9,57 százalékos tulajdoni részesedést a Chevrontól. Ez egy nagyon hosszú, évtizedekre vissza-, és évtizedekre előretekintő termelési projekt: ebben nekünk az a legnagyobb előny, hogy olyan színvonalú világvállalatokkal tudunk egy asztalnál ülni, mint a BP, SOCAR vagy épp az Exxon Mobil, és el tudjuk tanulni tőlük a legjobb gyakorlatokat, ahogy a termelési folyamatot menedzselik. Hogy tervezünk-e akvizíciókat, ez mindig nehéz kérdés, főleg akkor, amikor az olaj ára ennyire volatilis.
Az ACG-tranzakciót követően nincs rajtunk nyomás, hogy tovább növekedjünk, de ettől függetlenül nyitott szemmel járunk, sőt igyekszünk proaktívak lenni a piacon, és az elsők között értesülni az adandó lehetőségekről. Ugyanakkor figyelembe véve a piac jelenlegi helyzetét és a Mol kihívásait, az ACG-hez hasonló mértékű tranzakció a közeljövőben nem várható.

A pandémia árnyékában milyen évet zárhat az idén a Mol?
Ha a körülményeket figyelembe vesszük, főleg a kőolajszármazékok keresletének drasztikus és soha nem látott szintű visszaesését, akkor egy relatíve jó évet tudhatunk majd magunk mögött.
Nagyságrendileg 20 százalékkal fogunk elmaradni a tavalyi évi pénzügyi teljesítményünktől
– itt elsősorban az újrabeszerzési árakkal tisztított EBITDA az, amit az iparág néz. A helyzet miatt 30 százalékkal csökkentettük a CAPEX-kiadásainkat (beruházások, befektetések), emiatt minden üzleti szegmensünk képes az idén is a szabad készpénztermelésre.
A Mol-részvények árfolyama több mint harmadával csökkent az idén. Miért nem bíznak a papírban a befektetők? Több mint 10 milliárdért vásároltak ez évben saját részvényeket – ez is ennek köszönhető?
Van összefüggés, nyilvánvalóan. Az egész olajipart egyfajta negatívizmus veszi körül, főleg a befektetői oldalról. Szén-dioxid-megszorítások, megújuló energiákba való folyamatos áttolódás, a szabályozói környezet szigorodása a befektetőkben okoz egyfajta bizonytalanságot. A tőzsdei árak alapján az olajipar teljesített az idén az egyik legrosszabbul a pandémia miatt. A tőzsdén lévő olajvállalatok jelentősen veszítettek értékükből.
Ehhez képest a Mol 30 százalékos részvényárfolyam-esése relatíve nem mondható rossznak, de értelemszerűen azt gondoljuk, hogy ennél sokkal többet ér. Ez pedig átvezet arra a racionális döntésre, amit az igazgatóság megszavazott, hogy ha már ilyen alacsony a Mol piaci értéke, akkor részvényvásárlással tudunk értéket teremteni a tulajdonosainknak.
Hogy állnak most a 2030-as stratégiájuk megvalósításával?
Ez a stratégia 2016-ban íródott, így érdemes ránézni, hol is tart a megvalósítása. Ha azt nézzük, hogyan rendeződik át a fosszilis termékek iránti kereslet, akkor talán azt kijelenthetem, hogy a Mol jó irányba tette le a voksát a petrolkémiával, illetve a magasabb hozzáadott értékű műanyagok fejlesztésével – itt nem a PET-palackokra kell gondolni, hanem a bútorgyártásra, például a székekben lévő szivacsokra, vagy az építőiparban a szigetelőanyagokra, hogy csak néhányat mondjak. Ezek mind kőolajszármazékok. Ez a jövőt illetően fontos irány: hogyan tudjuk hatékonyabbá tenni az energiafelhasználásunkat, hogyan tudunk gazdaságosabban működtetni lényegében mindent, amit használunk.
A másik ilyen fontos irány a fogyasztói szolgáltatások: hogyan tudjuk kiszolgálni a fogyasztóinkat, nemcsak üzemanyaggal, hanem bármi mással, például kávéval vagy egy pizzával. A kereslet ezek iránt a pandémia alatt sokkal kisebb mértékben csökkent, vagy épp nem is csökkent, mint például a fosszilis üzemanyagoké.
Ugyanakkor vannak olyan elemek, amikre öt évvel ezelőtt nem gondoltunk, hogy ilyen súlyossággal szerepelnek majd: ilyen például a fenntarthatóság, a szén-dioxid-kibocstás vagy épp a hulladékgazdálkodás.
Ezek mind olyan témák, amelyek a stratégiánk felülvizsgálata során most sokkal nagyobb súlyt kapnak.
Hol tart jelenleg most az új székház, a Mol Campus építése?
Huszonnyolc százaléknál tarthatunk. Ennél a számnál fontosabb, hogy a torony felét már elértük, a 17. emelet födémmunkálatai zajlanak. Alapvetően terv szerint halad az építkezés, talán egy picit terv előtt. A Market építi, a pandémia ellenére is nagyon szervezetten, nagyon jól haladnak. Az épület maga egy elég komplex, nemcsak Magyarország, de az egész régió egyik legintelligensebb, leginnovatívabb megoldásokkal ellátott épülete lesz.

Egy másik beruházás, a Mol történetének legnagyobb organikus beruházása, a tiszaújvárosi poliolgyár hogy áll?
71-72 százalék környékén. A nehézségek ellenére végig folyamatos volt a munka. A mobil lakóparkon belül, ahol az ideiglenes munkavállalók, a fővállalkozó ThyssenKrupp alvállalkozójának dolgozói vannak elszállásolva, felütötte a fejét a járvány, körülbelül 200-an kapták el a koronavírust. A folyamatos teszteléseknek és a hatóságokkal folytatott szoros együttműködésnek köszönhetően kordában tudtuk tartani a vírus terjedését, most már egyértelműen lefelé szálló ágban van az aktív fertőzöttek száma.
Mikor adhatják át a székházat, illetve a gyárat?
A Campus esetében 2022 szeptemberéhez tartjuk magunkat, míg a poliolgyárnál van csúszás, így elképzelhető, hogy a jövő évi átadás átcsúszik 2022-re.
Majdnem pont egy éve ítélték el Hernádi Zsoltot első fokon Horvátországban. Ez jogerős ítélet? Hol tart most ez a történet?
A bírósági folyamat megy a maga útján, várjuk, hogy megszülessen az írásbeli ítélet. De az ügy érdemi részéről az álláspontunk nem változott. Teljesen alaptalanok a vádak. Több nemzetközi és hazai jogi fórum is tisztázta már a Molt és annak vezetőit.
Ami ott zajlik ebben az ügyben, az abszolút méltatlan minden európai uniós ország igazságszolgáltatásához.
Lehet, hogy a magyarázatot nem is az igazságügy, hanem a politika területén kell keresni.
Mi lesz az INA-val, hol tartanak most a tárgyalások? Eladják, nem adják?
Alapvetően az INA vegyesvállalat formában működik, ahol a két meghatározó tulajdonos a horvát állam és a Mol. Vannak közöttünk viták – voltak is – a cég irányítását illetően. Azt viszont most már a horvát fél is elismerte, hogy kétségkívül van szemmel látható fejlődés az INA működésében, pénzügyi eredményességében, hatékonyságában, a stratégiájában pedig előremutató dolgok történnek. Ettől függetlenül sok vegyesvállalatban felmerül a kérdés, hogy ha az egyik fél nem annyira elégedett, akkor vásárolja ki a másikat – ez itt is így van.
A Mol eddig is mondta, hogy nyitott a tárgyalásra, ha van olyan értelmezhető ajánlat a horvát kormány részéről, ami pénzügyi szempontból a Molnak az eddigi befektetéseit megtéríti, akkor mi nyitottak vagyunk az eladásra.
(Borítókép: Ratatics Péter. Fotó: Isza Ferenc/Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos
A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.
március 28., 21:25
- Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára
A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.
március 28., 13:37
- Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.
március 29., 11:17
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
1 órája
- Címlapon
Vojnich Erzsébet: A Kossuth- és a Munkácsy-díj egytől egyig devalválódik
Közös kiállításukra készülve Szüts Miklós is vele volt.
1 órája
- Címlapon
Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti
Az amerikai elnök már hetek óta azt ígéri, április 2-a felszabadulás napja lesz az Egyesült Államokban.
9 perce
- Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját
Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.
március 28., 10:24
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.
március 29., 08:26
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
2 órája
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar
Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.
március 27., 21:02
- Gazdaság
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
március 30., 10:13
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
A Luxornak ketten is örülhetnek.
március 29., 20:43
- Címlapon
Politikai földindulás Nyugat-Magyarországon, a komplett városvezetés kilépett a pártokból
A polgármester is így döntött.
3 órája
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
3 órája
- Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett
Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.
március 30., 13:12
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
4 órája
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban
A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.
március 27., 13:56
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
9 órája
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
10 órája
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Mindeközben
Mihalik Enikő: Amerika a ’90-es években nagyon az álmok földje volt, talán most már nem annyira
tegnap, 21:30
- Címlapon
Ragasztószalaggal hallgattattak el egy síró kétévest a somogyi bölcsődében
Az esetet egy szülő is végignézte.
3 órája