Az utolsókat rúgja a szemétszállítás

További Gazdaság cikkek
-
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
- Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
- Megújulhat az egyedi kormánydöntés alapján megítélt támogatások rendszere
- Fontos határidőről figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal
- Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése
Mi ez az egész szemétkáosz?
A szemétkáosz és annak közelgő réme visszatérő jelenséggé vált azóta, hogy az állam több körben durva gyomrosokat vitt be a hulladékágazatnak. A történet röviden:
A szemétszállítás Klikjétől rettegnek a hulladékos cégek
Újabb, mindenkit érintő központosítást hajtott végre a kormány április elején, zsebpénzosztó állami kukaholding ült a hulladékkezelők nyakára. Hamarosan közös kasszába fizetünk a szemétszállításért, amitől a kivéreztetett kukáscégek kicsit sem boldogok.
- A hulladékgazdálkodási szektort 2011-ben államosították, a nem állami közszolgáltatókat betiltották, az átszervezés óta csak önkormányzati tulajdonú nonprofit cégek végezhetik a lakossági hulladékgyűjtést.
- A rezsicsökkentés miatt az önkormányzati tulajdonú cégek által beszedhető díjakat befagyasztották, miközben az ő terheiket (pl. hulladéklerakási díj) viszont növelték.
- Emiatt a közszolgáltatók többsége alulfinanszírozottá vált, évek óta pénzügyi gondokkal küzd, nem tudja felújítani amortizálódó eszközállományát.
- A hab a tortán az volt, amikor mindennek a tetejébe a lakossági díjak beszedésének lehetőségét is elvették a cégektől, ez a jogkör átkerült a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-hez. A központi kukaholding a beszedett pénzből visszaosztja nekik az általa kiszámolt szolgáltatási díjat, bár gyakran késedelmesen.
- Ágazati szereplők szerint ezzel a közszolgáltatók többsége rosszabbul járt anyagilag, mint a korábbi rendszerrel, és állandóan csődközeli állapotban van. Emiatt fordul elő időről időre, hogy bizonyos területeken akadozik a szemétszállítás.
És ez még csak a közszolgáltatókra vonatkozó rész, a hulladékgazdálkodási rendszernek más rákfenéi is vannak: az NHKV soha el nem készülő számlázási rendszerével rendre meggyűlik a baja a fogyasztóknak, és az ágazat még működő piaci szereplőit is több körben sodorták egyre lehetetlenebb helyzetbe. Mindeközben a környezetvédelemből egyfajta adóztatás lett, a szelektív-újrahasznosítási arányunk leromlott, pedig 2020-ra el kellene érnünk az 50 százalékot egy uniós vállalás értelmében.
Akkor most tőlem sem fogják elvinni a szemetet?
Összeomlik a kukavár
Kezdenek becsődölni a kukás közszolgáltató cégek is, most épp a gödöllői Zöld-Híd, hiszen veszteségbe hajszolták őket a rezsicsökkentéssel. Közben kirúgták az államosítás korábbi levezénylőjét, így most épp nem történik semmi.
A mostani botrányt - egyébként nem először - a Zöld Híd B.I. G.G. Nonprofit Kft. robbantotta, ami Észak-Kelet Pest megyében és Nyugat-Nógrádban szolgáltat, mintegy 350 ezer ember szemetét szállítja és dolgozza fel. Gyenes Szilárd, a Zöld Híd megbízott ügyvezető igazgatója gyászos képet festett legutóbbi nyilatkozatiban a cég állapotáról, azt mondta, depókapacitásuk gyakorlatilag elfogyott, a lejárt külső szállítói számlák 157 millió forintot mutatnak, az alvállalkozók működéséhez 34 millió forintot kellene kifizetni, a belső lejárt adósság, mely fejlesztési forrásként szolgálhatna, 177 millió forint. Emiatt Gyenes közlése szerint péntektől nem viszik el a szemetet a helyzet rendezéséig.
De fontos tudni, hogy a Zöld Hídon kívül még húsz fölötti közszolgáltató működik országszerte, a mostani helyzet csak az ő 116 településüket érinti.
Pontosabban még ez sem igaz teljesen, mivel vannak alvállalkozóik, akik nem mondták vissza a szolgáltatást. Telefonon elértük a Zöld Híd három alvállalkozójából kettőnek a vezetőjét, akik Balassagyarmat illetve Vác környékén viszik a szemetet. Ők az mondták, egyelőre még van elégséges kapacitásuk, folytatják a tevékenységüket. Eszerint tehát még az érintett területről is legalább 50 ezer ember nem fogja érzékelni a mostani problémát.

De mi lesz a többiekkel? Nápollyá változik Pest megye?
Elméletileg nem, ilyen esetekre jogszabály rögzíti, hogy a katasztrófavédelemnek kell átvennie a szemétszállítás feladatát. Kétféle eshetőség van, az első, hogy ideiglenes a probléma, ilyenkor a katasztrófavédelem feladata csak addig terjed, hogy kijelöl egy vagy több másik szolgáltatót az országban, amelynek van szabad kapacitása, és át tudja venni egy időre a területet.
A második a szükséghelyzet esete, ennek elrendeléséhez az kell, hogy közegészségügyi veszélyt állapítsanak meg. Mostanáig szemétügyben nem volt példa ilyesmire Magyarországon, valószínűbb, hogy az első opció válik valósággá a Zöld Híd esetében is. A szükséghelyzetben egyébként a katasztrófavédelem saját állományát kellene bevetni, ami teljes nonszensz lenne, képzeljük el például, ahogy tűzoltók hordják el a kommunális hulladékot ahelyett, hogy a saját munkájukat végeznék.
Gondot jelenthet azonban, hogy ha ki is osztják a feladatot másik közszolgáltatóknak, ők sem biztos, hogy könnyen elbírnak a hatalmas területtel. Hiszen a legtöbben ugyanúgy erejükön felül teljesítenek már évek óta, romló körülmények között. Nógrád és Pest megye tehát ha nem is változik a szemétkatasztrófa-sújtotta Nápollyá, az azért valószínű, hogy fennakadások lesznek a szemétszállításban.
Máshol minden rendben?
Ez sem teljesen igaz ebben a formában, a forráshiány mostanra sok helyen krónikussá vált, csak nem mindenki kommunikál olyan aktívan illetve veszi fel nyilvánosan a kesztyűt, mint a Zöld Híd vezetése. A közszolgáltatókat az alulfinanszírozottságon felül a munkaerőhiány is sújtja (a kettő mondjuk nem független egymástól, nyilván azért nincs elég dolgozó, mert azért a pénzért amit adni tudnak, nem tölti be senki a nyitott pozíciókat).
Ezek miatt sok helyen akadozik, illetve időszakosan leállt a zöldhulladék vagy a szelektív szemét elszállítása. Az Indexen közzétett szemetes felhívásunkra is sok képet kaptunk olvasóktól az ország különböző pontjairól, amelyek mind azt bizonyítják, hogy nem lokális, hanem országos szintű működési hiányosságokról van szó, bár az erősen változó, hol milyen mélységű a probléma. Sok helyen - akár nagyobb városokban központi részein - halmokban tornyosul a szemét a köztéri szemetesek mellett és a házak kapujában.
Miért nem oldja meg a kormány ezt a helyzetet?
A kormány és az NHKV sokáig úgy csinált, mintha nem lenne semmi gond a hulladékos rendszerrel, hiába záporoztak a cikkek a lakossági és ágazati szereplők panaszairól. Ebben mintha most megmozdult volna valami, az utóbbi hetek eseményeinek hatására elvileg kormányülés napirendjére tűzték a hulladékkérdést.
Gulyás Gergely az utóbbi két kormányinfón elismerte, hogy finanszírozási hiánnyal állunk szemben, és azt mondta, több tízmilliárd forint hiányzik a rendszerből. Ennek ellenére szerinte a hulladékos rendszer "jobb mint korábban" (persze mi mást is mondhatna egy kormánytag), de azért felülvizsgálatra szorul. Meg kell állapítani például, hogy melyek azok a közszolgáltatók, amik a rezsicsökkentés miatt vannak bajban, és melyek azok, amelyek csak nem jól gazdálkodnak.
A miniszter azt mondta, kormányzati bizottságot alakítottak, amely felmérést készít az ágazat helyzetéről, ez alapján döntenek majd a továbbiakról. Iparági forrásoktól úgy tudjuk, ombudsmani jelentés is készül ugyanebben a témában, ami napokon belül nyilvános lehet.
Akkor lehet, hogy ismét nőni fognak a szemétdíjak?
Gulyás Gergely azt kommunikálta, a rezsicsökkentés eredményeiből nem enged a kormány. Így valószínűleg inkább arról lehet szó, hogy költségvetési forrásból próbálják majd betömni a lyukakat, de hogy milyen szisztéma alapján, azt még sejteni sem lehet.

Az NHKV szolgáltatási díj-visszaosztási rendszerével iparági szereplők szerint az a gond, hogy bár egy jogszabályban rögzített képlet alapján számolják ki a mennyiségét, a képletben több olyan elem is van, amiben a kukaholding mérlegelhet. Ezért aztán bizonyos szereplők igazságtalanul kevésnek érzik a nekik kiutalt összeget. Kérdés, tervezik-e ezt korrigálni valahogy, netán újragondolni az NHKV pénzbeszedő és egyéb szerepeit. A holdingtól egyébként azt várták a működésére rálátó belső források tavaly nyáron, hogy már az év őszére működni fog – nagyobbat nem is tévedhettek volna a jelek szerint.
Amikor a rezsicsökkentésre gondolunk, azt is érdemes számításba venni, hogy hiába nem enged belőle a kormány, ha központi forrásból pénzt tesznek a rendszerbe, akkor ugyanott vagyunk – a költségvetésből átcsoportosított pénzt is lakosság állja, csak éppen nem szemétdíj, hanem a befizetett adók formájában.
(Borítókép: Máthé Zoltán / MTI)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások
Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.
március 27., 13:19
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Mindeközben
Elkotyogta a színész, visszatér az új Dűne-filmben az egyik halottnak hitt, közönségkedvenc karakter
tegnap, 21:17
- Mindeközben
Csúnya fertőzés tarolta le Farm VIP játékosait: „Teljesen legyengültem, ahogy a többiek is”
tegnap, 20:12
- Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban
A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.
március 27., 13:56
- Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek
Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.
március 27., 15:39
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
Legalább 23 milliárd forintról van szó.
tegnap, 17:06
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
tegnap, 19:08
- Címlapon
Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel
Országjáráson voltunk a volt kormányfővel.
tegnap, 19:21
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
tegnap, 14:59
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki
Meg is lett a jutalma.
március 25., 06:20
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
tegnap, 15:02
- Címlapon
Vlagyimir Putyin magasabb fokozatra kapcsolt, tömegével soroznak be új embereket
tegnap, 05:59
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi
Nagy Márton üzent a döntés után.
március 25., 07:21
- Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre
Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.
tegnap, 21:52
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
tegnap, 16:48
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon
Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.
március 25., 18:23
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
tegnap, 15:41
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
tegnap, 14:33
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
tegnap, 13:30
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
tegnap, 12:12
- Címlapon
Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost
Külön fejezetet kapott a miniszter a Tisza Párt rendezvényén.
tegnap, 20:44
- Címlapon
Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle
Nagy semmi a semmiről, de legalább semmibe sem került.
tegnap, 18:35
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot
Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.
március 25., 14:00
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42