Az idő Putyin ellen dolgozik

További Gazdaság cikkek
-
Félmillió forintnál ritkán áll meg, így lehet olcsóbb a B kategóriás jogosítvány
- Húsvéthétfőn feltámadt a forint, rég láttuk ilyen erősnek
- Óriási károkat okoztak az áprilisi fagyok, nagy áremelkedés várható
- Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen
- Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek
Mennyire lehet rossz a helyzet, ha egy vezető politikus is azt mondja, készüljünk fel a legrosszabbra? Márpedig az orosz kormány tagjai, Dmitrij Medvegyev kormányfővel együtt, ma már a legnagyobb természetességgel mondják ki, hogy szűk esztendők elé néz az orosz gazdaság. Az olajárak láttán persze semmi meglepő nincs ebben.
Még rosszabbul járunk Pakssal, mint ahogy mondták
Kiderült például, hogy rögtön bele kell tolnunk 20 százalékot, közvetlenül utalhatjuk a Roszatomnak.
Igaz, az építést végző Roszatom novemberi, budapesti fórumán még elhessegették a lehetőségét annak, hogy a két új paksi blokk ne a már érvényes szerződések szerint történjen. (A hitel feltételeiről itt olvashat bővebben.)
Ugyanakkor az orosz pénzügyminiszter helyettese hétfőn úgy nyilatkozott, hogy az újabb, külföldieknek adandó hitelek fokozott kockázatot jelentenek az orosz gazdaságnak. Szergej Sztorcsak ezzel elsősorban az Iránnal folytatott, ötmilliárd dolláros hitellel kapcsolatos tárgyalásokra figyelmeztetett, de nyilván felvetődött, hogy a már aláírt, de még nem folyósított paksi hitelre is gondolt.
A Roszatom ezzel kapcsolatos írásos kérdésünkre nem reagált, ám az orosz pénzügyminisztérium az Atomenergiainfo.hu szakportál megkeresésére válaszolva közölte: Szergej Sztorcsak csak a még meg nem kötött szerződésekről szólt, a már aláírt megállapodások teljesítését – így Paksot – ez nem érinti.
Túl olajozott gazdaság
Pedig a tízmilliárdos hitel folyósítása az elmúlt évekhez képest szokatlanul nagy terhet jelenthet az orosz költségvetésnek. 2015-ben az orosz GDP 3,5 százalékkal csökkent, ráadásul az orosz kormányfő helyettese szerint ebből csak 0,5 százalékpontért felelősek az Oroszországgal szembeni szankciók, a többi az olajár csökkenésének számlájára írható.

Az „olajtűről” – az orosz politikai nyelvben ezzel a szóval illetik az orosz gazdaság olaj- és földgázexport-függőségét – nem sikerült lejönnie Oroszországnak a gazdaság erősödését hozó, 2000 óta eltelt másfél évtizedben.
Tény, hogy az orosz gazdasági siker az olajár – és az ahhoz kötött földgázár – emelkedésén alapult, ahogy az is igaz, hogy a Szovjetunió megszűnéséhez az 1991-re mélybe zuhant olajár is hozzájárult.
Az orosz költségvetés bevételeinek 55 százalékát tavaly is az olaj- és a földgázexport adta, és nem várható, hogy az arány csökkenne idén. Eközben
Hogy mennyire nincs alternatív forrása az orosz gazdaságnak, azt jelzi, hogy az olajtermelést épp most növeli a már így is a legtöbb olajat felszínre hozó Oroszország, ezzel azonban még tovább csökkentve az árat.
Belebukhat a szaúdi rezsim az évezred olajspekulációjába
Miért nem fogad be Szaúd-Arábia muszlim menekülteket? Miért kevés nekik a világ pénze? Miért nem emelik az olaj árát, ha megtehetik? És tényleg palotaforradalom készül Rijádban?
Mindezt úgy, hogy az Irán elleni nemzetközi szankciók feloldásával újabb olajtermelő tér vissza a piacra, és Szaúd-Arábia is inkább bevállalja a termelés növelésével az alacsony árakat, bízva abban, hogy a kockázatos taktikával kivérezteti az alternatív olajforrásokból drágábban dolgozó konkurenciát.
Vége az aranykornak
Hogy a régi szép idők egyelőre véget értek, azt a legjobban az idénre előirányzott és az olajárakban legtöbbet hozó csúcsévben, 2008-ban végigvitt költségvetés összevetése jelzi:
- Nyolc éve az orosz költségvetés bevétele 9 258 milliárd rubel volt, akkori árfolyamon 264 milliárd euró. Kiadási oldalon 7560 milliárd rubel, azaz 216 milliárd euró állt. A többlet a GDP 4,4 százaléka volt.
- Idén pedig 13 738 milliárd rubel bevétellel számolnak – tehát már csak 152 milliárd euróval, hiszen az euró azóta 35-ről 90 rubelre kúszott fel – és 16 098 milliárd rubel (178 milliárd euró) kiadással. Ezúttel ez már a GDP 3 százalékos hiányát jelenti, és nem biztos, hogy tartható lesz.
Ebbe már jóval nehezebben fér bele a tízmilliárd eurós paksi hitel, mint akár két-három éve.
60, 50, 30... 20?!
Az árzuhanás miatt idén ezért a tavalyihoz képest 10 százalékkal kisebb költségvetéssel kalkulál az orosz vezetés. A pénzügyi tárcát tizenegy éven át irányító Alekszej Kudrin – akivel az elnök ma is konzultál, annak ellenére, hogy távozásakor, 2011 végén, Vlagyimir Putyin elleni tüntetésen is fellépett – úgy véli, a költségvetési hiány még így is elérheti a GDP 5,3 százalékát.
És a mélyrepülés nem csak egy évre szól. Kudrin szerint 2020-ra az orosz gazdaság súlya a világ termelésének 2,6 százaléka lesz, ami a Szovjetunió szétesése óta a legkisebb mutató lesz. (Mindez úgy, hogy 2000-ig rendkívül alacsony olajáraktól szenvedett Oroszország, 2000-ben is 8-20 dollár között mozgott.)
Kudrin utódja tavaly még azt javasolta, hogy a költségvetést 60 dolláros árral számolva tervezzék meg, Anton Sziluanov ezt később 50-re módosította, a január 13-i gazdasági fórumon már 30 dollárt látott reálisnak. Az energetikai miniszter pedig felvetette, hogy az orosz olajcégek készítsék el számításaikat 25 dolláros olajárral számolva. 2008 nyarán, nem sokkal globális a pénzügyi válság kirobbanása előtt az olaj ára 147 dolláros történelmi csúcsot ért el, ez a krízis alatt ingadozott, de 2013-ban magasan, 107 dolláron állt, biztonságos szinten az orosz költségvetés egyensúlyához és a tartalékok képezéséhez.
A 2004-ben létrehozott Stabilizációs Alap épp arra szolgált, hogy a gazdaság gyengülésekor ebből a forrásból pótolják a kieső összeget. Az alap 2008 februárjában 150 milliárd dolláron állt, ekkor kétfelé osztották: Tartalékalapra és a Nemzeti Jóléti Alapra, nagyjából fele-fele arányban. 2009-ben épp ez a biztonsági tartalék tartotta mederben a költségvetést, amit az újra növekedésnek induló olajárak hamar helyre is tettek.
Ráadásul 2008-ban a helyzetet nem nehezítették a mostani nyugati, a Krím és Szíria miatti fagyos politikai légkörben Oroszországgal szemben életbe léptetett szankciók. Az import termékek pótlását a tőkeszegény orosz ipar nem tudja biztosítani. Még az északi földgázkitermeléshez is kellenek amerikai eszközök, és az orosz atommeghajtású jégtörőkben is fontos alkatrészekkel van jelen a Siemens.
Pénz azonban egyre kevesebb van: az orosz valutatartalék – benne az említett alapokkal – négy éve 535 milliárd dolláron állt, most 368 milliárdon, és gyorsan csökken. 2015-ben a Tartalékalap dollárban 43 százalékkal esett: 87 milliárd dollárról 49 milliárdra, ebből tömködték be a költségvetési lyukakat. (Igaz, gyengülő rubelben számolva a tartalék csak 26 százalékkal zsugorodott.)
Nem sok jele van annak, hogy a trend megfordulna: a legbizakodóbb előrejelzések szerint is csak 50 dolláros szintig juthat az olaj ára 2016 végére, ami még szintén az eddigi költségvetési egyensúlyi szint alatt van.
A politika ugat, a karaván halad
Oroszország pénzügyi megingása miatt a cáfoló nyilatkozatok ellenére nem volna elképzelhetetlen Paks II. hiteleinek felülbírálása. Törökország esetében például megtörtént már, hogy felfüggesztettek egy megkötött szerződést: eszerint a Roszatom felépítette volna az akkuyui atomerőművet.

A felfüggesztés – egyelőre nem a szerződés végleges felmondása – mellett hivatalosan az orosz vadászbombázó novemberi lelövése miatt döntött Moszkva, ám már nyáron elhalasztották az építkezés megkezdését. Könnyen lehet, hogy a Kreml rájött, a projekt ötlete sokkal inkább politikai, semmint gazdasági indíttatásból született.
Törökország fontos gázfelvevőpiaca Oroszországnak, a 20 milliárdos atomerőmű felépítése mindenképp a gázfogyasztás csökkenéséhez vezetne. Ráadásul itt is az orosz félnek kellene állnia az építés költségeit, és nem is hitelben, mint Magyarország esetében: az akkuyui erőmű a Roszatom tulajdonában volna, a török állam áramfelvásárlási garanciát adna.
Ugyanígy gazdasági okok vezettek ahhoz is, hogy Oroszország nem vállalta fel az EU-val a vitát és végül lemondott a Fekete-tenger alatt futó Déli Áramlat gázvezeték megépítéséről. Az orosz gázexport tranzitjában szerepet játszó Ukrajna elkerülésére kitalált költséges projekt a csökkenő gázárak és visszaeső gázfogyasztás mellett már nem tűnt nyereségesnek.
Ugyanez történt a Déli Áramlat alternatívájaként kitalált Török Áramlattal is, amelyről a politikai viszony megromlására hivatkozva mondott le Oroszország, ám annak a beruházásnak is kétséges volt a megtérülése.
Zuhanó rubel, gyenge turista
Tavaly már volt egy látványos árfolyampánik; akkor azonban viszonylag gyorsan korrigált a rubel, és a rövid ideig 100 rubeles euróárfolyamról hamar 65-re szelídült – igaz, ez is jóval a korábbi 50-es szint felett volt –, és a kedélyek többé kevésbé megnyugodtak. Ráadásul az orosz vezetésnek sem volt ellenére a rubel elengedése, épp a csökkenő olajárak miatt, hiszen így nominálisan teljesíteni tudta a szociális juttatások, nyugdíjak, közalkalmazottak fizetésének fenntartását. Felülvizsgálhatják a demográfiai növekedés serkentésére kitalált juttatások rendszerét is.
„Azt mondják, készüljünk a legrosszabbra, miközben gazdasági szempontból a helyzet már nem is lehetne rosszabb” – nyilatkozta a Km.ru-nak Vlagyimir Fedotkin, az orosz parlament költségvetési és adóügyi bizottságának kommunista párti tagja.

Aggodalmát már a tavaly nyári adatok jelezték: az ipari termelés egy év alatt 6,5 százalékkal csökkent, a fémipari termelés 36 százalékkal, az orosz személyautó-gyártás 20, az autóbuszé 15 százalékkal zsugorodott. Az AvtoVaz autógyártó konszern vesztesége már 2014-ben is 600 millió dollár volt.
A rubel ismét elszaladt, az euróért 91, a dollárért 87 rubelt kell adni, és most semmi jele annak, hogy ez erősödhetne. A külföldi utazásokhoz egyre inkább hozzászokott középosztálynak ismét le kell mondania az utazásokról. Igaz, a két fő célország, Egyiptom és Törökország egyébként is kiesett. Előbbi biztonsági, utóbbi politikai okokból került feketelistára.
A nyugati utakról is szívesen lebeszélné a Kreml az oroszokat: ehhez jól jött egy Németországban élő orosz család gyermekének története, amely szerint arab migránsok erőszakolták egy napon keresztül, mielőtt megkínozva elengedték. A berlini rendőrség nyomozása szerint nem történt erőszak, az orosz sajtóban viszont – ráerősítve a Kölnben történtekre – már körbefutott a hír. A Levada Centr decemberi felmérése alapján az oroszok kétharmada biztonsági okokból kész lemondani a külföldi utazásokról.
Nehéz idők várnak Putyinra
Az orosz elnök népszerűsége továbbra is töretlenül magas, amit a feszült nemzetközi politikai helyzet miatti veszélyérzet is erősít. Egyelőre az oroszok készek elfogadni a csökkenő fizetéseket, vagy indulatuk a nehézségek miatt nem a kormányra, hanem a külvilágra irányul, kérdés azonban, meddig.
2015 végén az elnök aláírta azt a rendeletét, amely több szervezet – köztük a védelmi minisztérium, a katasztrófavédelem, a Kábítószer-kereskedelem Elleni Nemzeti Szolgálat – létszámának tízszázalékos csökkentését írta elő.

A láthatóan a kényelmetlen igazságok kimondására fenntartott Kudrin szerint elkerülhetetlen az adó növelése is: az egykulcsos személyi jövedelemadó úttörőjének országában a kulcs csupán 13 százalék.
Ha nem, akkor a nyugdíjkorhatárt kell látványosan emelni, és jelentősen csökkenteni kell az ismét növekedésnek indult katonai kiadásokat is. Kudrin szerint
ha az olaj hosszabb távon 35 dollár alatt marad, akkor az orosz gazdaság az összeomlás szélére kerül.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain
Összesen 872 termék ára változott meg.
április 15., 17:14
- Gazdaság
Itt az újabb kormányzati beavatkozás, azonban most valami történt a háttérben
Célkeresztben a bankszektor.
április 15., 14:43
- Gazdaság
A magyar áremelkedésekről készített riportot az egyik kínai lap
A kormány vitatott árplafonja is szóba kerül.
április 15., 15:23
- Gazdaság
Varga Mihály bizalmasa érkezik az MNB alelnöki posztjára
az Államadósság Kezelő Központ éléről érkezik az ortodox monetáris politika új támasza.
április 15., 12:38
- Gazdaság
Több helyen is léket kapott a magyar ipar hajója
A vesszőfutás belső szemmel: a gyatra adatok mellett a bizonytalanság is pusztít.
április 15., 15:37
- Gazdaság
Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói
Háromezer vízmintát elemeztek a szakértők.
április 15., 12:31
- Gazdaság
Razziázott a GVH a SPAR-nál és az Auchannál
Több hazai kiskereskedelmi láncot is eljárás alá vontak.
április 15., 15:55
- Gazdaság
A magyarok nagy részének továbbra is hívószó az ingyenhitel
A megélhetési költségek megugrása miatt másfélszeresére nőtt a felvett személyi kölcsönök átlagos összege.
április 15., 15:17
- Gazdaság
Húsvéthétfőn feltámadt a forint, rég láttuk ilyen erősnek
Több mint féléves rekordot döntött a magyar valuta.
2 órája
- Gazdaság
Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén
Változik a boltok nyitvatartása.
április 15., 12:22
- Gazdaság
Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben
A tárcavezető beszámolt a legfrissebb adatokról.
április 16., 09:20
- Gazdaság
Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel
Elárulta Bóka János miniszter, hogy mi áll a háttérben.
április 14., 09:57
- Gazdaság
Nincs visszaút: két ajtót rúg be egyszerre a GVH
Gyorsított ágazati vizsgálatokat indítottak a tej, a tejtermékek és a tojás hazai piacán.
április 15., 11:23
- Címlapon
Argentínában felidézték, hogy egy magyar orvos lézerterápiájával állították talpra Ferenc pápát
Gyászba borult a dél-amerikai ország a katolikus egyházfő halála után.
3 órája
- Mindeközben
Váratlan meglepetésre bukkant nagymamája 35 éves húsvéti tojásai között, a netezők szerint nagy bűnt követett el
8 órája
- Gazdaság
Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja
Átfogó változások léptek életbe a szabályozásban.
április 14., 10:56
- Gazdaság
Az MNB-botrány után Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését
A kormány részéről Gulyás Gergely tárgyal az MNB új vezetésével.
április 15., 12:02
- Gazdaság
Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának
Nem csillapodik a kereskedelmi háború.
április 16., 16:39
- Mindeközben
Emilio és felesége előtte-utána fotókon mutatták meg, mennyit fogytak, szembetűnő a változás
tegnap, 21:30
- Címlapon
Meghalt Ferenc pápa
Az egyházfő 88 éves volt, húsvéthétfőn egyszerre gyászol és ünnepel a keresztény világ.
6 órája
- Mindeközben
Kiara Lord kóstolós videója kimaxolja a hű faktort, ez aztán az extrém falat
tegnap, 20:18
- Mindeközben
Catherine Zeta-Jones posztolt egy fotót a 22 éves lányáról, de első pillantásra azt hittük, a színésznőt látjuk
tegnap, 18:45
- Címlapon
Ez történik Ferenc pápa halálát követően
Az új pápa megválasztására a konklávén keresztül kerül sor.
4 órája
- Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban
Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.
április 16., 09:17
- Gazdaság
A manipulálást visszautasítja, de így is felülvizsgálja a szegénységi adatokat a KSH
A hivatal elnöke egy levélben tájékoztatott erről.
április 16., 06:27
- Gazdaság
Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István
Tiborcz István szerint „mi, magyarok zseniálisak vagyunk”.
április 14., 17:37
- Gazdaság
Drasztikus áremelés jön a dohánypiacon, már rágyújtani is luxus lesz
Akkora emelés jön, hogy kiesik a cigi az emberek szájából.
április 14., 13:13
- Mindeközben
Ennél a nőnél valóra vált minden menyasszony rémálma, kis híján szívbajt kapott az esküvője reggelén
tegnap, 17:20
- Mindeközben
Óriási bakival ért véget a Hunyadi sorozat, ezt a hibát a készítők sem vették észre a fináléban
tegnap, 15:26
- Címlapon
Megvan, ki vezeti a Vatikánt ideiglenesen Ferenc pápa halála után
Az ő feladata lesz megszervezni a következő hetek eseményeit.
2 órája
- Címlapon
Károly király megtört szívvel búcsúzik Ferenc pápától
A brit uralkodó alig néhány hete találkozott a szentatyával.
35 perce
- Címlapon
Beethovennel és Mozarttal nyugtatja magát a magyar tinióriás, akiért Amerika legjobb szakembere is sorban áll
A 208 centis és 141 kilós fiatal élvezi a rettegést az ellenfelek szemében.
2 órája
- Címlapon
Már szabályokat változtatna Brüsszel, hogy Donald Trump kedvében járjon
Így kerülnék el a pusztító vámháborút az Egyesült Államokkal.
1 órája