A csodafegyver, amit úgysem vetnek be

2014.03.05. 07:13 Módosítva: 2014.03.05. 09:00
Az EU részéről leginkább megint csak hangzatos kijelentéseket hallhattunk az ukrán válság kapcsán, az unió külpolitikájában hozza a szokásos bénázást. A helyzet viszont az, hogy nagyon komoly gazdasági szankciókat tudna eszközölni, ha az európai elit nem járna nagyon jól azzal, hogy az oroszok itt tartják és mossák tisztára a pénzüket. Összeszedtük, hogy mi áll a bénázás újabb fejezetének hátterében.

Oroszország a hétvégén anélkül szállta meg Ukrajna egy részét, hogy bármilyen komolyabb ellenállásba ütközött volna. Szombat óta a NATO, az EU, az ENSZ BT, tehát lényegében minden fontosabb nemzetközi szervezet tanácskozik a lehetséges válaszlépésről.

Ezekben a percekben az országaink és népeink a háború küszöbén állnak. Hagyjuk meg a politikusoknak a helyzet rendezését. Azonban a helyzet annyira veszélyessé vált, hogy mostanra senki sem maradhat távol tőle, ezért az üzleti élet szereplőinek is meg kellene szólalnia, amíg még visszafordíthatjuk az eseményeket. Az ukrán üzleti élet szereplőinek a nevében fordulok most minden orosz üzletemberhez, és kérem, hogy vessék be minden hatalmukat a helyzet rendezése céljából, amíg nem késő.

írta vasárnap az UNIAN ukrán hírügynökségnek eljuttatott levelében az egyik ismert ukrán oligarcha, Dmitrij Firtas.

Dmitrij Firtas
Dmitrij Firtas
Fotó: dmitryfirtash.com

Kedden viszont kiszivárgott egy brit diplomáciai dokumentum, amely szerint az EU nem tervezi gazdasági szankciók életbe léptetését Oroszországgal szemben, így például az Oroszországból érkező import, vagy az uniós országok és Oroszország közötti pénzügyi transzferek és befektetések átmeneti korlátozását. A Guardian forrásai azt is megerősítik, hogy az angol kormány nem akarja korlátozni a londoni Citybe áramló orosz tőkét.

A helyzet viszont az, hogy Firtas és a kiszivárgott dokumentum is olyan helyen tapogatózik, ahol az EU és az oroszok kapcsolata jelentősen átalakult a hidegháborús évek óta, és ahol az EU anélkül tudna jelentős hatást gyakorolni az oroszokra, hogy akár egy katonát is küldene a Krímre. 

Firtas jól látja, hogy aki Putyinra akar hatást gyakorolni, annak érdemes az oligarchák háza táján körbenézni. Abban viszont nagyot téved, hogy az orosz oligarchákat az ukrán üzleti élet szereplőinek levelei bármennyire is érdekelhetik.

Ami őket a jelenlegi helyzetben érdekelheti, az a nyugati bankszámlákon parkoltatott pénzük. És itt jön a képbe az unió, amely az oroszokkal szembeni egyik legnagyobb adut dobja el önként és dalolva, amikor letesz arról, hogy az oligarchák számláinak befagyasztásán keresztül gyakoroljon nyomást Putyinra. De mégis miért van az, hogy már megint csak a megszokott külpolitikai bénázást látjuk az EU részéről?

Ebből így nem lesz pénzfegyverkezés

Ben Judah szerteszét lájkolt/osztott véleménycikke szerint az EU tétlensége annak tudható be, hogy a nyugati vezetőknek most esik le, hogy az orosz oligarchák már nem úgy tekintenek az európaiakra mint a hidegháború idején.

Régebben az orosz oligarchák odafigyeltek, amikor az európai nagykövetségek elutasító közleményeket adtak ki az orosz állami cégeket körülvevő korrupcióról, de Judah szerint ez már nincs így többé, mert az oroszok mára pontosan tudják, hogy az európai bankárok, üzletemberek és ügyvédek azok, akik elvégzik számukra a piszkos munkát, amikor Ciprusra, a Holland Antillákra vagy a Brit Virgin-szigetekre menekítik a vagyonaikat az orosz kormány elől, amelyik előszeretettel államosít magánvagyonokat.

Az EU bankszámlák befagyasztásával, egy gyors vizsgálattal a pénzmosások ügyében vagy vízumkorlátozással tehát könnyen zsarolhatná Oroszországot. Ameddig azonban az európai elitek pénztárcája együtt hízik az oroszokéval, ameddig ők mossák tisztára és őrzik adóparadicsomokban a pénzüket, a gazdasági szankciók lehetősége tabu marad az EU számára.

Hol? Hova? Mennyit?

De mégis mennyi pénzről beszélünk? Az orosz jegybank adatai szerint 2012-ben 56 milliárd dollárnyi orosz pénz ment el külföldi befektetésekre, amelynek a jegybank becslései szerint nagyjából kétharmada köthetett ki illegális iparágakban.

Egy orosz offshore ügyekkel foglalkozó tanulmány szerint az offshore egyik előnye az orosz elit számára az, hogy a ciprusi és Virgin-szigeteki bankok nem nagyon kérdezősködnek a pénz forrása felől, ami egyrészt pofonegyszerűvé teszi a pénzmosást, másrészt pedig, mivel a befektetők elfedhetik kilétüket, a saját állampolgárai után nyomozó orosz hatóságok dolgát is rendesen megnehezítik.

A befektetők legnépszerűbb célpontja 2013 második negyedévében egyébként újra az a Ciprus lett, amely az oda begyűrűző pénzügyi válság miatt ideiglenesen elvesztette vezető helyét az orosz befektetők kedvenc offshore országainak listáján. Ciprus válsága miatt 2013 elején egy ideig a Brit Virgin-szigetek lett az orosz oligarchák kedvence, a leggazdagabb orosz, Alisher Uszmanov például oda jegyeztette be a vagyonának nagy részét lefedő holdingját, míg a vagyonának többi része Cipruson maradt.

Az említett tanulmány szerint 2011 végén nagyjából 106,7 milliárd dollárt tartottak külföldi bankokban az oroszok, ennek a vagyonnak a 24,6 százalékát pedig ciprusi, 5,2 százalékát pedig Brit Virgin-szigeteki bankszámlákon parkoltatták. A pénz ugyanakkor nem feltétlenül marad sokáig egy helyben: a tanulmány szerint 2007 és 2013 között Oroszországba Ciprusból érkezett a legtöbb külföldi befektetés.

Nem csak a pénztárcákra lehetne hatni

A leggazdagabb oroszok pénzén kívül van viszont még valami, amivel az EU hatást gyakorolhat az oroszokra, mégpedig azzal a jogával, hogy beleszóljon, hogy kik léphetnek a határain belülre. Az orosz középosztálybeliek számára ugyanis a rendszerváltás óta rutinná váltak az európai nyaralások és síelések.

A gazdag gyerekek gyakran már a gimnáziumot is Európában kezdik el, az angliai Független Iskolák Tanácsának adatai szerint például 2013 januárjában 27 százalékkal több orosz gyereket írattak angol magániskolákba, mint egy évvel korábban.

De sok gazdag orosz családnak már egyszerűbb az európai ingatlanvásárlás, mint a folyamatos bajlódás a hotelfoglalásokkal: a CNN cikke szerint 2013 júniusát megelőző egy évben az egymillió fontnál drágább londoni lakások piacán nyélbe ütött üzletek 9 százalékánál oroszok voltak a vevők, és ezzel ők voltak a második legnagyobb csoport a külföldi vevők között.

Ez már nem a hidegháború

Timothy Snyder szerint mivel a gazdag oroszok ízlésüket és kultúrájukat tekintve ezer szálon kötődnek az európai kultúrához, az EU már az orosz állampolgárok vízumának korlátozásával is komolyan hatást gyakorolhatna az orosz gazdagok Putyinról alkotott véleményére.

Az eszközök tehát ott vannak az unió kezében, ugyanakkor az erőviszonyok már teljesen máshogyan néznek ki, mint a hidegháború idején, és ezt valószínűleg Putyin is tudja.

Ezért van az, hogy szerda este Lettország, Ausztria, Svájc és Lichtenstein után az EU befagyasztotta 18 ukrán állampolgár bankszámláját, de az oroszok esetében még Catherine Ashton, az EU külügyért és biztonságpolitikáért felelős főbiztosa és John Kerry, amerikai külügyminiszter is csak lehetőségekről beszélt a vízumok és bankszámlák befagyasztása kapcsán.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Elárulta Bóka János miniszter, hogy mi áll a háttérben.

április 14., 09:57

  • Gazdaság
Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Az egyik szakportál a KSH adatai alapján kezdett vizsgálódni a számok között.

április 14., 15:59

  • Gazdaság
Pocsék adatok jöttek, és rossz hír, hogy nem látszódnak a kilábalás jelei

Pocsék adatok jöttek, és rossz hír, hogy nem látszódnak a kilábalás jelei

Már az idei első két hónapban erősen fogott az építőipar féke.

április 14., 08:30

  • Gazdaság
Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Mintegy 10 százalékkal emelkedett a prémium dízel fogyasztása az előző időszakhoz képest.

április 14., 16:35

  • Gazdaság
Örülhetnek az autósok, tovább csökkennek az üzemanyagárak

Örülhetnek az autósok, tovább csökkennek az üzemanyagárak

Ezt két nagyobb árzuhanás előzte meg.

április 14., 10:57

  • Gazdaság
Stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar, még nem látszik a fény az alagút végén

Stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar, még nem látszik a fény az alagút végén

Ünnepi időszakokban mégsem mondanak le a fogyasztók az édességről.

április 14., 17:00

  • Címlapon
Öngyilkosságnak álcázva, két ismeretlen férfi ölhette meg a Seuso-kincsek megtalálóját

Öngyilkosságnak álcázva, két ismeretlen férfi ölhette meg a Seuso-kincsek megtalálóját

Máig tisztázatlan körülmények között veszítette életét az a fiatalember, aki egy bányajáratban talált rá a római kori ezüsttárgyakra.

2 órája

  • Gazdaság
Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Átfogó változások léptek életbe a szabályozásban.

április 14., 10:56

  • Gazdaság
Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell

Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell

Az áruházláncok és a piacok is a szokásos nyitvatartással várják a vásárlókat.

2 órája

  • Gazdaság
A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

Eggyel magasabb osztályzatot adott a nemzetközi hitelminősítő.

április 15., 08:44

  • Gazdaság
Nagy kormányzati tervek: jöhetnek az új közvetlen repülőjáratok

Nagy kormányzati tervek: jöhetnek az új közvetlen repülőjáratok

Nagy Márton felfedte a részleteket az Indexnek.

április 13., 14:07

  • Gazdaság
Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Nem érzik magukat biztonságban, sokan börtönbüntetéstől vagy deportálástól tartanak.

április 15., 06:23

  • Gazdaság
Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István

Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István

Tiborcz István szerint „mi, magyarok zseniálisak vagyunk”.

április 14., 17:37

  • Gazdaság
Kígyózó sorokban állnak az ázsiaiak, hogy lássák a magyar csodát

Kígyózó sorokban állnak az ázsiaiak, hogy lássák a magyar csodát

Így hódítanak honfitársaink a világ túloldalán.

április 13., 19:00

  • Gazdaság
Tomán Szabina: Tízből hét döntésem jól sikerül, a maradék három meg az ördögé

Tomán Szabina: Tízből hét döntésem jól sikerül, a maradék három meg az ördögé

A Toman Diet alapítója adott nagyinterjút az Indexnek.

április 12., 12:04

  • Gazdaság
Kibertámadás érte az Ikeát, óriási összeget bukott a vállalat

Kibertámadás érte az Ikeát, óriási összeget bukott a vállalat

Egyelőre egy csoport sem vállalta magára az akciót.

április 12., 06:11

  • Gazdaság
Nincs tér a további albérletdrágulás előtt, ám aki telket venne, kösse fel a nadrágot

Nincs tér a további albérletdrágulás előtt, ám aki telket venne, kösse fel a nadrágot

Az Index összefoglalója a legfrissebb ingatlanpiaci mozgásokról.

április 13., 17:00

  • Gazdaság
Nagy Márton a japán óriások irodáiban kopogtat

Nagy Márton a japán óriások irodáiban kopogtat

A Suzuki, Hitachi és JBIC Bankot célozza a magyar-japán gazdasági offenzíva.

április 12., 09:27

  • Címlapon
Már kongatják a vészharangot: amerikai fegyverek százezrei maradtak Afganisztánban

Már kongatják a vészharangot: amerikai fegyverek százezrei maradtak Afganisztánban

Donald Trump visszakérné azokat, ám nagy részük már rossz kézbe kerülhetett.

2 órája

  • Gazdaság
Donald Trump hadat üzen az óraátállításnak

Donald Trump hadat üzen az óraátállításnak

Az amerikai elnök határozott cselekvésre szólított fel.

április 12., 21:42

  • Címlapon
Hogy lesz ebből saját lakás, fiatalok?

Hogy lesz ebből saját lakás, fiatalok?

Aggódnak is rendesen az érintettek.

tegnap, 17:29

  • Címlapon
Tarjányi Péter az Orbán-interjúról: A kormányzat bajban van

Tarjányi Péter az Orbán-interjúról: A kormányzat bajban van

Úgy látja, súlyos belpolitikai okai vannak a kommunikációs irányváltásnak.

tegnap, 14:44

  • Gazdaság
Fontos határidőre figyelmeztet a NAV, az érintettek majdnem fele még nem teljesítette kötelezettségét

Fontos határidőre figyelmeztet a NAV, az érintettek majdnem fele még nem teljesítette kötelezettségét

A hivatal infóvonala hosszított ügyeletben várja a kérdéseket.

április 13., 09:59

  • Címlapon
A 20 éves magyar fiú, akinek a különleges küldetését a halálos járvány sem állíthatja meg

A 20 éves magyar fiú, akinek a különleges küldetését a halálos járvány sem állíthatja meg

Koszonits Patrik tavaly alapította az Ott vagyunk már? Állatmentő Alapítványt.

2 órája

  • Címlapon
Állkapocstörés, három kivert fog, patakvér, de csak egy sárga lap az ára

Állkapocstörés, három kivert fog, patakvér, de csak egy sárga lap az ára

Peruban nem kisasszonysport a futball.

35 perce

  • Gazdaság
Megjelent az 50-es toplista, ezek a leggazdagabb városok

Megjelent az 50-es toplista, ezek a leggazdagabb városok

New York vezet, igaz, van egy hely Európában, ahol a lakosság több mint 40 százaléka dollármilliomos.

április 13., 11:27

  • Gazdaság
Megszűnik a mobilos belépés az OTP netbankjába

Megszűnik a mobilos belépés az OTP netbankjába

A döntés május 5-től lép életbe.

április 13., 07:33

  • Gazdaság
Váratlan döntés, megúszták a vámokat az okostelefonok

Váratlan döntés, megúszták a vámokat az okostelefonok

Mentőövet dobott Trump a techcégeknek.

április 12., 18:22