Az etiópokhoz hasonlítottak minket

2013.01.03. 11:12
Árgus szemekkel figyelte a világ, ahogyan a magyar gazdaságpolitika 25 évvel ezelőtt „az etiópiai szintű kereseteket svéd adórendszerrel” ötvözte. A progresszív személyi jövedelemadó és az általános forgalmi adó bevezetése többek szerint szükséges, de rosszul időzített döntés volt, mások szerint merész, progresszív húzás, amivel a kormány a gazdasági helyzetet mentette. Fekete János és Kupa Mihály a piacot éltették, Kupa életszínvonal-csökkenést jósolt, a nemzetközi lapok Grósz Károlytól féltették a rendszert.

„A magyarok most olyan évre készülnek fel, amely 1956 óta talán a legnehezebb esztendejük lesz. A kormány drasztikus intézkedéseket tesz, hogy a gazdaság el tudja viselni a jövő nehézségeit, a legnagyobb változást a radikális adóreform jelenti” – írta huszonöt évvel ezelőtt, 1987 őszén az Economist gazdasági hetilap az 1988-ban életbe lépő adórendszer kapcsán.

Az általános forgalmi adó és a progresszív jövedelemadó bevezetését nem csak hazánkban, hanem szerte a világon nagy érdeklődés övezte, egyes lapok kommunista-kapitalista hibridről, közelgő piacgazdaságról, mások súlyos szociális hatásokról, elhibázott gazdaságpolitikai döntésről cikkeztek.

Gyanakodva fogadtuk

Az Economist például Fejesugrás az ismeretlenbe címmel írt a magyar adóreformról: szerintük a magyar kormány az új adóktól többek közt azt is remélte, hogy azzal, hogy a vállalatról az egyénre helyezik az adók súlypontját, felhívják a lakosság figyelmét arra, hogy az állam az ő pénzüket költi, és így nagyobb nyomás helyeződik az államra, hogy az adójövedelmeket gazdaságosan használja fel. „A legtöbb magyar azonban mindezt gyanakvással fogadja” – idézte a tekintélyes gazdasági hetilapot a HVG egy 1987-es nemzetközi lapszemléjében.

Nem fogadta kitörő örömmel a magyar reformot a szintén szemlézett International Herald Tribune. Egyik cikkükben azt írták, a magyar vezetés megérdemli a kémiai Nobel-díjat, „sikerült az etióp béreket a svéd adókkal ötvöznie. Egy olyan kommunista országban, ahol ez a probléma még soha nem merült fel, a jövedelemadó a beszélgetések legfőbb tárgya”.

A lapnak nyilatkozva Kupa Mihály, az akkori Pénzügyminisztérium adóreform-titkárságának a vezetője azt mondta, ahhoz hogy a gazdasági kezdeményezések beválhassanak, politikai demokratizálódásra van szükség. Elismerte, a jövedelemadó bevezetésével és a munkanélküliséggel a demokratizálódás negatív aspektusai is érvényesülni kezdenek Magyarországon. „Általános életszínvonal-csökkenés lesz 1988-ban” – mondta Kupa.

Új hibrid született

Az adóváltozásokról a Wall Street Journal korabeli száma is megemlékezett, egy 1988-as cikkben azt írták, hogy a magyar közgazdászok szerint újszerű társadalom születik – a világ első, szocializmusból és kapitalizmusból összetevődő hibridje. Szerintük a magyarok a szovjet tömb egyedüli állampolgárai, akik jövedelemadót fizetnek és általános forgalmi adót, valahányszor vásárolnak valamit.

„Az év során feltehetően még egyéb kapitalista velejárókat is tapasztalnak majd: inflációt, csődöket és munkanélküliséget” – írták. Szerintük mindennek egy olyan gazdaság a következménye, amelyben változatlanul minden az állam tulajdona, de amelyben az alkalmazottak megtudják, mennyit is ér a munkájuk.

„Bármennyit is beszélnek a reformról a kommunista világban, egyetlen más ország sem ért el ehhez hasonlót” – írta elismerően a Wall Street Journal újságírója. A lap Fekete Jánost is idézte, a Magyar Nemzeti Bank helyettes vezetőjét, szerinte „a történelemben első ízben tapasztalhatunk majd egy szocializmusra alapozott, piac által szabályozott gazdaságot.” Fekete akkor azt mondta,  a piac által szabályozott valódi árakra van szükség, valódi bérekre és valódi árfolyamokra. „Akkor majd meglátjuk, hogy ki kicsoda, és a beruházás majd a profitra törekszik” – mondta Fekete 87-ben.

A gazdasági lap ugyanakkor megjegyezte, a reformok kockázata, hogy Grósz Károly az ország új miniszterelnöke esetleg túl kockázatosnak vélheti a közvélemény haragját, és nem engedi szabadon érvényesülni a piacot. Szabad piac nélkül pedig hosszabb távon nem lesz majd pozitív eredménye a reformnak.

Hatalmas drágulás

„Várható volt, hogy az új adók népszerűtlenek lesznek, és arra is számítani lehetett, hogy még az áremelkedések előtt vásárlási láz tör ki. A magyarok sohasem voltak híresek optimizmusukról, de most még a szokásosnál is erősebb a pesszimizmusuk. A leginkább persze az életszínvonalukért aggódnak” – írta a társadalmi elégedetlenségről a már idézett Economist cikke. A lap szerint a jövedelemadó és az általános forgalmi adó is gerjeszti az inflációt, azt jósolták, hogy az árak minimálisan 15 százalékkal emelkednek 1988-ban.

A drágulással kapcsolatos aggodalmak jogosak voltak, a Belkereskedelmi Minisztérium ötrészes Leltározási segédlet című kiadványában 87 december végén közzétette a január 1-től érvényes új nagykereskedelmi és fogyasztói árakat. Eszerint a lakosság által vásárolt termékek és szolgáltatások 53 százalékában emelkedtek az árak, átlagosan 16,2 százalékkal. Az alapvető fogyasztási cikkek között az élelmiszerek ára átlagosan 10,7 százalékkal, a tej és tejtermékeké átlagosan 27 százalékkal, a tartósipari termékeké 4,3 százalékkal, a bébiételeké 44 százalékkal, a déligyümölcsöké 14,7 százalékkal, az építőanyagoké 31 százalékkal.

Kisebb mértékű volt az emelkedés a hatósági áras termékeknél, például átlag alatt drágult, 77-ről 107 forintra a trappista sajt, 9,6 forintról 10,4 forintra a fehér kenyér, egy liter tejért 7,6 forint helyett 9,2 forintot kellett fizetni. Eközben az adókhoz igazított éves átlagkereset 76 ezer forint körül volt. 1988-ban még hatóságilag döntöttek a belföldi gyártmányú mosószerek áráról, és központilag határozták meg a sertéshús, illetve marhahúsok árát is, itt azonban csak a rostélyos, a hátszín, a lábszár, a szegy és az oldalas áráról döntött az állam.

Már így sokat dolgotak a magyarok

A korabeli lapok többnyire kiemelték az adóknak súlyos társadalmi hatásait, és hogy az embereknek 88-ban már többet kell dolgozniuk ahhoz, hogy ugyanannyit keressenek, mint korábban. A fizetéseket ugyan emelték, hogy a hazavitt pénz mennyisége ne csökkenjen, ez azonban csak az alapfizetésre vonatkozott, a járulékos jövedelmeket kikezdték az új adók, ráadásul az infláció is nagyobb terhet rótt a háztartásokra. A Financial Times 87 nyarán ráadásul éppen arra mutatott rá, hogy a magyarok több munkát már aligha tudnak vállalni, „ők dolgoznak a legtöbbet Kelet- illetve Nyugat-Európában".

„Az általános heti 40 órán felül a többségnek másodállása is van, sőt némelyeknek harmadállása is. Noha hivatalos adatok nincsenek, számos közgazdász úgy véli, hogy a magyarok napi 16-18 órát dolgoznak – ez is az oka annak, hogy ma a világon Magyarországon a legmagasabb az öngyilkossági és válási arányszám. A hivatalos átlagbéreket figyelmbe véve Budapesten egy munkásnak 17 évig kellene dolgoznia, hogy vásárolhasson egy 60 négyzetméteres lakást” – írta a Financial Times, amit egy 87-es HVG idéz.

A Economist cikke szerint az adóreform a jobban kereső embereket érinti a legrosszabbul, hiszen a pluszjövedelmeket a legfelsőbb kategóriában 60 százalékos kulccsal adóztatják meg. Egy a lapnak nyilatkozó magas beosztású magyar szerint teljes jövedelme negyedével csökken a reform hatására.

„A közgazdászok abban nem kételkednek, hogy Magyarországnak új adónemre volt szüksége, de sokan úgy gondolják, hogy az időzítés hibás. Kétlik, hogy helyes volt a két nagy változtatást egy időben bevezetni, főleg egy olyan periódusban, amikor az öveket szorosabbra kell húzni. Sokak szerint az adóreform igazi előnyei csak akkor mutatkoznának meg, ha egyben a piacok is kötetlenebbé válnának, beleértve a bérek, az árak és a pénzügyek szabályozását” – írta a hetilap.

Grósz, aki kimondta

A szovjet lapok mindeközben arról cikkeztek, Magyarországon az adórendszer bevezetését és a rendkívüli gazdasági intézkedéseket egyedül az ország hatalmas adóssága teszi szükségessé. Arról írtak, hogy Grósz Károly megítélése a magyarok körében annak ellenére is kimondottan jó, hogy parlamenti bemutatkozásában „sok keserű igazságot mondott honfitársainak”. Például elmondta, hogy Magyarország adóssága 16 milliárd dollár, ő volt az első, aki nyilvánosságra hozta ezt az adatot. "A fizetésképtelenséget, az átütemezést elkerülendő, rendkívüli intézkedéseket kellett hozni" - magyarázta a budapesti intézkedéseket az egyik 87-es HVG-ben szemlézett szovjet napilap.

„Egyensúly nélkül nem lehet kibontakozni” – mondta 1987-ben költségvetési expozéjában Medgyessy Péter újonnan megválasztott miniszterelnök-helyettes is, szerinte ugyanakkor az adók fő célja nem az állami bevételek növelése. "Az adó újraelosztása fogja megadni azt a mércét, amellyel a kormány különbséget tehet a sikeres és az akadozva működő vállalatok között" - jövendölte Medgyessy.

Erről beszélt az új adórendszer kialakításának egyik központi alakja Kupa Mihály is. „Eddig a hatékony vállalkozásokat adóztattuk, az alacsony teljesítőképességűeket, pedig támogattuk. Minden törekvésünk arra irányul, hogy olyan önálló vállalkozásokat teremtsünk, amelyek felelősséggel tevékenykednek, és ahelyett, hogy a kormány beavatkozását várják, a piac szempontjait veszik figyelembe” – nyilatkozta Kupa 1987-ben.

(Az idézetek a korabeli hetilapok, napilapok és kiadványok könyvtári példányaiból származnak.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén

Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén

Változik a boltok nyitvatartása.

április 15., 12:22

  • Gazdaság
Varga Mihály bizalmasa érkezik az MNB alelnöki posztjára

Varga Mihály bizalmasa érkezik az MNB alelnöki posztjára

az Államadósság Kezelő Központ éléről érkezik az ortodox monetáris politika új támasza.

április 15., 12:38

  • Gazdaság
A magyar áremelkedésekről készített riportot az egyik kínai lap

A magyar áremelkedésekről készített riportot az egyik kínai lap

A kormány vitatott árplafonja is szóba kerül.

április 15., 15:23

  • Gazdaság
A magyarok nagy részének továbbra is hívószó az ingyenhitel

A magyarok nagy részének továbbra is hívószó az ingyenhitel

A megélhetési költségek megugrása miatt másfélszeresére nőtt a felvett személyi kölcsönök átlagos összege.

április 15., 15:17

  • Gazdaság
Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói

Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói

Háromezer vízmintát elemeztek a szakértők.

április 15., 12:31

  • Gazdaság
Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen

Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen

A hatos lottó főnyereménye tovább halmozódik.

tegnap, 19:58

  • Gazdaság
Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain

Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain

Összesen 872 termék ára változott meg.

április 15., 17:14

  • Címlapon
Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

A titkosítás alól feloldott irat több rajzot is tartalmazott.

tegnap, 19:49

  • Gazdaság
Razziázott a GVH a SPAR-nál és az Auchannál

Razziázott a GVH a SPAR-nál és az Auchannál

Több hazai kiskereskedelmi láncot is eljárás alá vontak.

április 15., 15:55

  • Gazdaság
Itt az újabb kormányzati beavatkozás, azonban most valami történt a háttérben

Itt az újabb kormányzati beavatkozás, azonban most valami történt a háttérben

Célkeresztben a bankszektor.

április 15., 14:43

  • Gazdaság
Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának

Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának

Nem csillapodik a kereskedelmi háború.

április 16., 16:39

  • Gazdaság
Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat

Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat

Ha ilyen termékeket vásárolt, semmiképp se fogyassza el!

április 15., 09:46

  • Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban

Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban

Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.

április 16., 09:17

  • Gazdaság
Nincs visszaút: két ajtót rúg be egyszerre a GVH

Nincs visszaút: két ajtót rúg be egyszerre a GVH

Gyorsított ágazati vizsgálatokat indítottak a tej, a tejtermékek és a tojás hazai piacán.

április 15., 11:23

  • Címlapon
A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A hétvégi mérkőzésüket egy perc közös csenddel és imával kezdik.

tegnap, 19:35

  • Címlapon
Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Az utasok közül hárman kiúsztak a partra.

tegnap, 14:27

  • Gazdaság
Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Elárulta Bóka János miniszter, hogy mi áll a háttérben.

április 14., 09:57

  • Gazdaság
Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Átfogó változások léptek életbe a szabályozásban.

április 14., 10:56

  • Gazdaság
Az MNB-botrány után Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését

Az MNB-botrány után Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését

A kormány részéről Gulyás Gergely tárgyal az MNB új vezetésével.

április 15., 12:02

  • Gazdaság
Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben

Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben

A tárcavezető beszámolt a legfrissebb adatokról.

április 16., 09:20

  • Gazdaság
Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.

április 15., 09:30

  • Gazdaság
A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

Eggyel magasabb osztályzatot adott a nemzetközi hitelminősítő.

április 15., 08:44

  • Gazdaság
Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Az egyik szakportál a KSH adatai alapján kezdett vizsgálódni a számok között.

április 14., 15:59

  • Gazdaság
Pattanásig feszült a húr húsvét előtt a boltokban

Pattanásig feszült a húr húsvét előtt a boltokban

A húsvét leginkább a friss, tradicionális termékekről szól.

április 14., 19:19

  • Gazdaság
Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Mintegy 10 százalékkal emelkedett a prémium dízel fogyasztása az előző időszakhoz képest.

április 14., 16:35

  • Gazdaság
Drasztikusan nőhet az arany ára Donald Trump vámháborúja miatt

Drasztikusan nőhet az arany ára Donald Trump vámháborúja miatt

Év végére akár 3700 dollárba is kerülhet egy uncia arany.

április 14., 14:50

  • Gazdaság
Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Nem érzik magukat biztonságban, sokan börtönbüntetéstől vagy deportálástól tartanak.

április 15., 06:23

  • Gazdaság
Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István

Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István

Tiborcz István szerint „mi, magyarok zseniálisak vagyunk”.

április 14., 17:37