A fél karunkat odaadnánk érte, a spanyolok mégis megelégelték a sziesztát

GettyImages-1247345480
2024.04.04. 15:31
Az ebéd utáni pihenő pozitív élettani hatásait már több tanulmányban is bebizonyították, a mediterrán országok által már-már hagyományként őrzött szokás azonban nem mindenkinek nyeri el a tetszését Spanyolországban. A lakosok ugyanis a pihenőidő miatt sokszor éjszakába nyúlóan kénytelenek dolgozni, így magukra és a családjukra sokkal kevesebb idejük jut. De mi köze van ennek Franco tábornokhoz, és mennyi pénzt kell fizetni Dél-Olaszországban akkor, ha a sziesztát a kutyánk ugatása zavarja meg?

Olaszországi vagy éppen spanyolországi kiruccanás esetén a szerencsések megtapasztalhatták már, hogy bizony a nap menete délebben kissé másképp alakul. Reggel általában később indulnak munkába az emberek, este pedig jóval tovább ülnek bent, mint azt itthon az átlag megszokhatta, ennek pedig oka is van: a délutáni pihenőidő, vagyis a szieszta

Kapcsolódó
Emberi létszükséglet, vagy csak ebéd utáni kajakóma a szieszta?

Emberi létszükséglet, vagy csak ebéd utáni kajakóma a szieszta?

A téma avatott szakértője fúj határozott ébresztőt.

Hiába irigylésre méltó az a pár óra pihenés a nap közepén, a sokszor akár éjszakába nyúló munkaidő nem mindenkit tesz boldoggá ezekben az országokban – Spanyolországban legalábbis egyre többen adnak hangot ennek.

A témában emelt szót nemrég a spanyol munkaügyi miniszter, az ország második miniszterelnök-helyettese, Yolanda Díaz is, aki szerint egyszerűen őrültség késő estig dolgozni, miközben mindenhol máshol napközben letudják a munkájukat az emberek. „Egyetlen észszerűen működő ország sem pihen délután órákig, aztán tartja nyitva az éttermeit hajnalig. Egyszerűen őrültség, hogy éjszakába nyúlóan dolgoznak az emberek” – idézi a politikust a CNN.

A hosszúra nyúló napok ellenére a spanyolok nem dolgoznak többet az európai átlagnál, heti 37,8 órát töltenek munkában az Európai Bizottság jelentése szerint. A Public Health Maps adatai emellett azt mutatják, hogy csak 7,13 órát alszanak éjszakánként, ami a kontinensen élőknél valamivel kevesebb. Ez azonban nem mindig volt így.

Franco diktatúrája virágoztatta fel a sziesztát

Ugyan már a korábbi századok idején is tartottak pihenőt a hőség és az égető nap miatt, a napirend eltolódását a legtöbben mégis egyetlen emberre vezetik vissza: a kegyetlen diktátorra, Francisco Francóra, aki 1936 és 1975 között vezette az országot. A második világháború alatt Franco megváltoztatta Spanyolország időzónáját, hogy az igazodjon a szövetséges náci németekhez, így minden egy órával előrébb tolódott. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy 1940. március 16-án greenwichi idő szerint 23 órakor a vekkereket 1940. március 17. éjfélre állították át közép-európai idő szerint. Ezt 1942-ben állandósították, hogy összhangban legyen a németek által megszállt európai országokkal, számos nyugat-európai álltam, köztük Franciaország, Belgium és Hollandia a háború után Spanyolország mellett szintén megtartotta ezt az időzónát.

De mi a helyzet Spanyolország híresen hosszú délutáni pihenőjével, a sziesztával?

A latin sexta szóból eredően a sziesztát a hajnal utáni 6. órában tartják meg, amely eredendően amiatt alakult ki a déli népek kultúrájában, mert amikor a heves mediterrán napsütés tetőzött, a mezőgazdaságban dolgozók nem tudták folytatni a munkát. Kénytelenek voltak árnyékba vonulni, hogy elkerüljék a rosszullétet, és megőrizhessék a munkaképességüket. A hagyományos pihenő Spanyolországban és Olaszországban általában dél körül kezdődik, és három órán keresztül tart.

A szieszta Franco idejében szabályosan felvirágzott, a bedőlő gazdaság miatt ugyanis több munkát kellett vállalniuk az embereknek, amit sokszor ezekben az órákban végeztek el, és csak ezt követően, késő este fejezték be az eredeti állásukban a napot. Mindez az összes idejüket felemésztette, emiatt ezt a jelenséget időszegénységnek is szokták nevezni. 

A szieszta maszekolásra használata a mai napig fennmaradt, annak ellenére, hogy a szó spanyolul szundikálást jelent. Egy 2016-os közvélemény-kutatás szerint a spanyolok kevesebb mint 18 százaléka alszik rendszeresen ebben az időszakban, a válaszadók 50 százaléka pedig azt mondta, hogy a csendes pihenő alatt sosem hunyja le a szemét. A németek viszont előszeretettel vennék át a szieszta szokását a spanyoloktól a nyári hőség elviselése érdekében, és annak élettani előnyei miatt. 

Kapcsolódó
Spanyol mintára Németországban is jöhet a szieszta

Spanyol mintára Németországban is jöhet a szieszta

A munkáltatóknak meg kell védeniük az alkalmazottakat a hőségtől.

Az énidő teljesen eltűnik a szieszta miatt

A számunkra meglehetősen furcsa napirend ugyan mindenkire valamilyen módon hatással van, a levét leginkább a nők isszák meg, akik a munka mellett a háztartási feladatok és gyermekgondozási teendők nagy részét is végzik. Vagy legalábbis végeznék, ugyanis a sziesztával tagolt, majd hosszúra nyúlt napokban ez sem egyszerű feladat. Mindezt alátámasztja, hogy

a családos spanyol nők 30 százaléka szenved az énidő teljes hiányától.

Ez lehet az egyik oka annak is, hogy Spanyolország termelékenységi szintje elmarad a többi európai országtól. Kutatások azt is megállapították, hogy minél későbbi időpontban hagyja el valaki a munkahelyét, annál kevésbé produktív a munkájában. A szakemberek szerint a csökkenő termelékenység oka a hosszú munkaidő, azt azt megszakító szieszta, illetve az időzóna és az óraátállítás gyakorlata. Már a korábbi kormányok is zászlajukra tűzték ennek megoldását, ami egyelőre nem sikerült százszázalékosan. 2016-ban Spanyolország konzervatív miniszterelnöke, Mariano Rajoy sikertelenül próbálta visszaállítani az ország időzónáját a greenwichi középidőre. A jelenlegi kormányzat sem tétlenkedik az ügyben: Pedro Sanchez, a szocialista párt miniszterelnöke kevesebb munkaidőt és nagyobb rugalmasságot szorgalmaz. Emellett fizetésemelést írt elő azoknak, akik este 10 és reggel 6 óra között dolgoznak – ezzel is nyugtatva a kedélyeket. 

Már megint az ókori rómaiak! 

Ahogy a legtöbb jelenség vagy szokás esetében, ezúttal sem maradnak említés nélkül az ókori rómaiak, akik a ma ismert szieszta – vagy Olaszországban régióktól függően „Riposo”, „La Pausa”, „Pennichella” vagy „Pisolino” – névvel illetett ebéd utáni csendes pihenőt bevezették. Mindennek okát meglehetősen egyszerűen magyarázzák: a pihenés azért kell, mert az emberi testnek egy kiadós étkezés után nyugalomra, alvásra van szüksége. A rómaiak ezért a nap felénél, hat órával a napfelkeltét követően pihenőt tartottak, erre pedig külön szobákat is építettek, hogy mindenki le tudjon dőlni a bőséges ebédet követően. Szerintük ugyanis csak úgy érdemes élni, ha el tudunk szakadni a robotolástól és „tudjuk élvezni az életet”. 

Ez a szellemiség hosszú évezredek alatt sem kopott ki az olasz társadalomból. Az országban a 12:30 és 15:30 közötti időszak továbbra is szigorúan a pihenésé. A szieszta hagyománya olyannyira erős, hogy

bizonyos déli régiókban még a kutyaugatást is büntetik ebben az idősávban.

Igen, jól olvasta! Nicola Pastore, a Campaniában található Controne kisvárosának polgármestere bevezette, hogy azon kutyák tulajdonosai, akiknek kedvence megzavarja a pihenőidőt, 25 és 500 euró közötti pénzbírsággal sújthatók. A szieszta időszakában ehhez mérten a legtöbb üzlet is bezár, sokszor a bankok, a gyógyszertárak, a trafikok és az éttermek is lehúzzák a rolót pár órára, ilyenkor csak a nagyobb élelmiszerláncok szolgáltatásait lehet igénybe venni – írja a Vita Gazette. Az olaszok a spanyolokhoz képest kicsit a munkához is másképp állnak, náluk átlagosan 36 órát kell hetente dolgozni, ha pedig valaki túlórázna, akkor sem eshet túlzásba, hiszen a ledolgozott idő hetente nem haladhatja meg a 48 órát. Persze csak hivatalosan...

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • FOMO
Néhány kocka borította a bilit, amitől az internet maga lett a pokol

Néhány kocka borította a bilit, amitől az internet maga lett a pokol

Nem számít a valóság, csak terjedjen gyorsan az üzenet.

március 27., 14:07

  • FOMO
Megalázó nyugdíjból kellene megélnie Galkó Balázsnak

Megalázó nyugdíjból kellene megélnie Galkó Balázsnak

200 ezer forintból kell fedeznie az albérletét és egyéb költségeit.

29 perce

  • FOMO
Ben Affleck kitálalt, ezért váltak el Jennifer Lopezzel

Ben Affleck kitálalt, ezért váltak el Jennifer Lopezzel

Nem volt botrány, sem szappanopera.

március 26., 19:16

  • FOMO
Szekta rabja lett a Trónok harca színésznője, őrizetbe is vették miatta

Szekta rabja lett a Trónok harca színésznője, őrizetbe is vették miatta

2026-ban megjelenő memoárjában mesél a részletekről.

március 27., 08:20

  • FOMO
Óriási botrányba keveredett Harry herceg, nagy hibát követett el

Óriási botrányba keveredett Harry herceg, nagy hibát követett el

Fel kellett adnia az alapítványt, amelyet az édesanyja emlékére hozott létre.

március 26., 13:28

  • FOMO
Majka nem félti a nőket az udvarlástól, Ördög Nóra: Szabadságot a melleknek!

Majka nem félti a nőket az udvarlástól, Ördög Nóra: Szabadságot a melleknek!

Nézze meg ön is, mit gondolnak a műsorvezetők a melltartó nélküli világról!

március 27., 10:46

  • Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.

13 perce

  • FOMO
Gálaesten ünnepelték a magyar tévések legjobbjait, RTL–TV2: 7–6

Gálaesten ünnepelték a magyar tévések legjobbjait, RTL–TV2: 7–6

Majka majkásan beszólt a TV2-nek.

március 27., 09:12

  • FOMO
Hollywood apucija meghódíthatta Jennifer Aniston szívét

Hollywood apucija meghódíthatta Jennifer Aniston szívét

A rajongók oda meg vissza vannak a boldogságtól.

március 27., 08:37

  • FOMO
Nők milliói mennek keresztül azon, amin Beatrix hercegnő

Nők milliói mennek keresztül azon, amin Beatrix hercegnő

A diszlexiások támogatása mellett mostantól a koraszülés területén is a lehető legtöbbet akar segíteni.

március 27., 14:23

  • FOMO
Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait

Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait

Michael Caine nosztalgiázott a színészről új könyvében.

március 28., 06:38

  • FOMO
Szoboszlai Dominik feleségül vette szerelmét, megvan az első fotó az esküvőről

Szoboszlai Dominik feleségül vette szerelmét, megvan az első fotó az esküvőről

A válogatott labdarúgó szűk családi körben vette el Buzsik Borkát.

március 27., 19:12

  • FOMO
Curtis testvére az utolsó szó jogán is ártatlannak vallotta magát a Katzenbach-gyilkosságban

Curtis testvére az utolsó szó jogán is ártatlannak vallotta magát a Katzenbach-gyilkosságban

Áprilisban hoz ítéletet a bíróság a megölt MTK-s labdarúgó ügyében.

március 26., 10:48

  • Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.

tegnap, 17:11

  • Címlapon
Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin

Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin

Számtalanszor megpróbálták már likvidálni az orosz elnököt.

tegnap, 21:08

  • FOMO
Egy e-mail elküldése akár emberéletekbe is kerülhet

Egy e-mail elküldése akár emberéletekbe is kerülhet

A hosszú aláírások feldolgozása komoly környezetkárosító hatással bír.

március 23., 10:14

  • FOMO
Rákosrendező helyett Bécsben vásárolt be a dubaji befektető

Rákosrendező helyett Bécsben vásárolt be a dubaji befektető

Tulajdonost cserélt az osztrák főváros egyik neves luxusszállodája.

március 26., 11:48

  • FOMO
Nagyon beteg a Hunyadi egyik szultánja

Nagyon beteg a Hunyadi egyik szultánja

Folyton lőnie kell magát.

március 26., 10:48

  • Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.

tegnap, 19:58

  • FOMO
Kényszeresen meg akarnak felelni, közben öngyilkos fegyverré válik kezükben a pénz

Kényszeresen meg akarnak felelni, közben öngyilkos fegyverré válik kezükben a pénz

A financial fawning kártékonyságából csak a határok felállítása jelenthet kiutat.

március 27., 18:37

  • FOMO
A finnek titka a sisu, a nem kidobható világ, amely javítható, fejleszthető

A finnek titka a sisu, a nem kidobható világ, amely javítható, fejleszthető

Itt a megfejtés, miért lettek nyolcszor egymás után a legboldogabb nemzet a világon.

március 24., 21:06

  • Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában

Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában

Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.

tegnap, 18:32

  • FOMO
Újabb fordulat az egykori magyar labdarúgó halálát okozó taxis ügyében

Újabb fordulat az egykori magyar labdarúgó halálát okozó taxis ügyében

Kábítószer birtoklása miatt is bűnösnek mondták ki a sofőrt.

március 25., 15:49

  • FOMO
Busás sikerdíj a legjobb szeretőnek az 1057 férfivel ágyba bújó influenszertől

Busás sikerdíj a legjobb szeretőnek az 1057 férfivel ágyba bújó influenszertől

Bonnie Blue állja a betaníttatás költségeit.

március 25., 06:51

  • FOMO
Gundel Takács Gábor: Csak a fizetésért nem kell olyan műsort csinálnom, ami nem jó

Gundel Takács Gábor: Csak a fizetésért nem kell olyan műsort csinálnom, ami nem jó

Thanost és A Gyűrűk Ura szereplőit is felülmúlja a műsorvezető az RTL új vetélkedőjében.

március 24., 16:32

  • FOMO
„Papám többször betörte mamám orrát, én inkább a megcsalást választom”

„Papám többször betörte mamám orrát, én inkább a megcsalást választom”

Még a szakemberek szerint sem akkora bűn a hűtlenség, akár új esélyt is jelenthet.

március 25., 20:31

  • FOMO
Sztrókot kapott a NOX egyik alapító tagja

Sztrókot kapott a NOX egyik alapító tagja

Nagy Tamásnak emiatt kellett kihagynia a legnagyobb koncertjét.

március 25., 06:04

  • Címlapon
Néhol még a csúcskategóriás mobilokat is lekörözi a Samsung új telefonja

Néhol még a csúcskategóriás mobilokat is lekörözi a Samsung új telefonja

Nemcsak megfizethető, a strapát is bírja a Galaxy A56.

12 perce