A közös ima összehozta a Jobbikot, az MSZP-t és a KDNP-t

2018.02.09. 06:22

Az amerikai-magyar kapcsolatok jó úton haladnak - idézte Rex Tillerson amerikai külügyminisztert Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az MTI-nek azután, hogy a csütörtöki imareggeli alkalmával találkozott és beszélgetett vele.

Balog Zoltán és küldöttsége kedd óta van négynapos látogatáson az amerikai fővárosban, Washingtonban, ahol

  • megbeszéléseket folytatott amerikai törvényhozókkal,
  • részt vett a hagyományos amerikai nemzeti imareggelin és
  • megnyitotta a magyar nagykövetségen a Kereszt-tűzben címmel rendezett kiállítást a közel-keleti üldözött keresztényekről.

Balog közölte, hogy a közel-keleti üldözött keresztények megsegítésének ügyében szoros és érdemi kapcsolat alakult ki Washington és Budapest között. Az Egyesült Államok kormányzatának figyelmét felkeltette mindaz, amit Magyarország az üldözött keresztényekért tesz - tette hozzá.

Magyarország vállalta, hogy segít a keresztényeknek, de nem a nagy nemzetközi szervezeteknek ad pénzt, hanem konkrétan megkeresi azokat a közösségeket, amelyek a Közel-Keleten szenvednek és ott akarnak maradni helyben, és nem akarnak menekültek lenni - mondta. Kifejtette, sokan a hazájukhoz közel lévő menekülttáborokban várnak, őrizve hitüket, tradícióikat, kultúrájukat.

Hozzátette: ez a magyar támogatási álláspont nagy figyelmet keltett, annál is inkább, mivel a világban az üldözöttek kétharmada, vagy inkább négyötöde keresztény.

A tárcavezető kiemelte: "konkrét amerikai szervezetek kerestek meg bennünket, hogy adjuk át a tapasztalatainkat". Balog Zolán megemlítette a USAID nevű fejlesztési szervezetet, amelynek nemrégiben kinevezett új vezetőjével, Mark Greennel is megbeszélést folytatott.

A miniszter találkozott a keresztények védelmére szerveződő legnagyobb lobbicsoport tagjaival és vezetőjével, valamint megbeszélést folytatott Sam Brownback konzervatív politikussal, volt kansasi kormányzóval, akit nemrégiben neveztek ki az Egyesült Államok nemzetközi vallásszabadsággal foglalkozó nagykövetévé. A találkozón a konkrét ügyekben várható együttműködésről esett szó. "A közel-keleti tapasztalatainkra kimondottan igényt tartott" - mondta el Balog Zoltán.

A miniszter megbeszélést folytatott azokkal a törvényhozókkal is, akik a minap levélben tiltakoztak Rex Tillerson külügyminiszternél amiatt, hogy a State Department (az amerikai külügyminisztérium) pályázatot tervezett hirdetni a magyarországi sajtó támogatására. Ezek a törvényhozók felháborítónak tartották a pályázatot, hiszen személyes tapasztalataik is vannak arról, hogy Magyarországon nincs probléma a sajtószabadsággal - összegzett Balog Zoltán. 

Hozzátette: a politikusokkal egyeztettek arról is, hogyan lehetne a magyar-amerikai kapcsolatoknak új lendületet adni. "Minden segítséget megígértek ehhez" - tájékoztatta az MTI-t a miniszter, megemlítve, hogy Budapestre készül egy amerikai kongresszusi delegáció is. "Mi örülünk ennek, mert ha valaki nem az újságokból tájékozódik, hanem mondjuk a helyszínen, akkor megtapasztalja, hogy valójában Magyarország egy gyarapodó, erősödő ország" - hangsúlyozta Balog Zoltán.

Közös pártima

Az imareggelin résztvevő magyar politikusi delegációra utalva a miniszter fontosnak tartotta kiemelni: büszke arra, hogy a különböző magyar pártok politikusai még a választási kampány idején is képesek segíteni egymást.

"Magyarországon elindult a nemzeti imacsoport, tavaly megrendeztük az első nemzeti magyar imareggelit, s ez olyan üzenet Magyarországnak, hogy vannak olyan dolgok, amelyek fontosabbak mint a pártpolitikai ellentétek" - fogalmazott Balog Zoltán. A Jobbikból Staudt Gábor, az MSZP-ből Teleki László és Bárándy Gergely, a KDNP-ből pedig Vejkey Imre a delegáció tagja. A nemzeti imareggeli az Egyesült Államokban fontos esemény a politikusok számára is - mondta Balog Zoltán.

"Minden politikus, akinek fontosak az amerikai értékek, tiszteletét teszi. Így volt lehetőségem újra pár szót váltani Tillerson külügyminiszter úrral a magyar-amerikai kapcsolatokról, aki megerősítette, úgy érzi, jó úton haladunk, az amerikai külügyminisztériumban történt kinevezésekkel elindult egyfajta változás a Magyarországhoz való hozzáállásban" - hangsúlyozta az MTI-nek Balog Zoltán. "Amerikának van ideje, legyen Magyarországnak is" - idézte a miniszter az amerikai diplomácia irányítóját. Pénteken Balog Zoltán a Fehér Házban megbeszélést folytat Mick Mulvaney-vel, a Fehér Ház költségvetési igazgatójával is.