Kormánybiztosra bízzák a felszámolási eljárások újraszabályozását

2021.05.07. 15:11

Új feladatot kap az önálló közigazgatási bíróságok létrehozását korábban kormánybiztosként felügyelő Bogdán Tibor. Ugyan a kormány hosszas hezitálást és uniós egyeztetéseket követően végül tavaly ősszel letett az önálló közigazgatási bírósági rendszer létrehozásáról – amely döntést 2020. október végén erősítette meg Varga Judit igazságügyi miniszter egy MTI-nek adott nyilatkozatban –, egészen a Magyar Közlönyben csütörtök este megjelent kormányhatározatig ez volt a közigazgatási és jogi tapasztalatokkal bíró veterán szakember fő feladata. 

Május 9-től a következő két évben az Antall-kormány Igazságügyi Minisztériumának egykori közigazgatási államtitkára, a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda tagja, illetve a Budapesti Corvinus Egyetemet fenntartó alapítvány vagyonellenőre felel „a gazdasági versenyképesség jogi feltételrendszerének erősítését célzó intézkedésekkel összefüggő feladatok ellátásáért” kormánybiztosként. Méghozzá továbbra is kizárólag az igazságügyi miniszter irányítása alatt, államtitkári fizetésért és juttatásokért, a munkáját pedig 5 fős titkárság segíti. A kormányhatározat szerint feladatai közé tartozik javaslatokat tenni a

  • a fizetésképtelenségi, reorganizációs eljárások egyes kérdéseinek szabályozására,
  • a jogi személyek egységes nyilvántartásának szabályozására,
  • az új elektronikus ingatlan-nyilvántartás jogi szabályozására.

A feladatkör meglehetősen sokrétű. A fizetésképtelenségi eljárások újraszabályozásának szükségességét sokan és sokszor sürgették már, legutóbb akkor kapott nagyobb médianyilvánosságot az ügy, amikor a parlament megszavazta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának 2021. októberi létrehozásáról szóló törvénytervezetet. Az ellenzék egyik legfőbb ellenérve az volt az új, rendeletalkotási jogkörrel ellátott, lényegében az államtól független hatóság létrehozásával szemben, hogy az állami koncessziók feletti felügyelet mellett a bírósági végrehajtásokat és a vállalati csőd- és felszámolási eljárásokat is felügyelő hatóság révén egyes gazdasági körök számára könnyedén és olcsón kimazsolázhatók lesznek a bajba jutott cégek értékesebb vagyonelemei.

Az új elektronikus ingatlan-nyilvántartás létrehozásáról pedig épp a napokban tárgyal a parlament. Húsz év után ugyanis újraírják az ingatlan-nyilvántartással kapcsolatos szabályokat, az eddigi papíralapú rendszer digitalizálásától a rendszer hatékonyabbá válását, az ügyintézés gyorsulását, egyszerűsödését, az ügyfelek terheinek csökkenését várják, valamint azt, hogy csökken a földügyi eljárások átfutási ideje és költségszintje.