További Belföld cikkek
- Terhességével magyarázta az ittas vezetést egy ózdi nő
- Szijjártó Péter elmondta, mire van szükség a háború lezárásához
- Nincs vége a fagynak: még napokig tart a vörös kód, kritikus a helyzet az utcákon
- Magyar Péter visszalépett, nem megy el a Sznobjektív felvételére
- Bayer Zsolt gazemberezett és idiótázott, mert megidézték a múltját
![]() |
,,Hasonló törvény Európa négy országában van érvényben. Egy brit kimutatás szerint az összes szigetországi másolatok 4,5 százaléka érint védett műveket, a magyar állam ezzel szemben 5-8 százalékot akar a gépek árából" - panaszkodott az Index megkeresésére Moravcsik László, az IMKE alelnöke. Magyarországon ehhez még hozzájön 1 százalék kulturális járulék is, amit szintén a gyártókkal fizettet meg az állam.
Az áprilistól érvényes jogszabály gazdája a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM), a díjak mértékéről azonban nem a tárca, hanem az erre a célra létrehozott Magyar Reprográfiai Szövetség (MRSZ) határoz. A magyar piaci viszonyok figyelembe vételével szövetség tesz majd javaslatot a díjak mértékére. Az összeg meghatározása előtt az MRSZ tárgyalt ugyan a gyártók képviselőivel de - mivel erre nincs törvényi kötelezettség - nem alakítottak ki közös álláspontot.
Megvédik a szerzőket
Az MRSZ-t ugyanis mindössze arra kötelezi a jogszabály, hogy összeget javasoljon, megállapodnia azonban nem kötelező senkivel. ,,Gesztusértékű, a tervezettnél tíz százalékkal alacsonyabb összeggel kalkuláltunk" - mondta az Index érdeklődésére a szövetség egyik munkatársa. Szerinte az Európa több országában régóta működő törvény célja a ,,fejlett technika korában" megvédeni a szerzőket attól, hogy műveiket jogtalanul terjesszék illetéktelenek.
Az MRSZ tarifája az irodagépgyártók szerint természetesen több a soknál. A magyarországi piacon ugyanis a 15-20 másolat/perc sebességgel sokszorosító (átlagosnak mondható) berendezések értéke 200-250 ezer forint, mely összeg után csaknem húszezer forint reprográfiai díjat kell fizetni a gyártónak, majd természetesen a készülékvásárlónak is, hiszen az IMKE a többletkiadást jobb híján a vásárlókon vasalja be, ami praktikusan azt jelenti, hogy legalább tíz százalékkal lesznek drágábbak a fénymásoló gépek áprilistól.
Ugrásszerű áremelkedésre számítanak
Az IMKE hivatalos közleménye szerint a díjak túlzott mértékű anyagi terhet jelentenek a fénymásolók vásárlóinak és üzemeltetőinek is, ugrásszerű áremelkedést hozva az iparágban. Az egyesület ugyanakkor úgy tudja: jövőre felülvizsgálják az új törvényt, és kiterjesztik a telefaxokra és a nyomtatókra is. A szervezet az ügy tisztázására az Alkotmánybírósághoz fordul.