Az összetöpörödés évei

cover
2017.01.09. 12:39
Ingatlanok, kórházak, gimnáziumok, tűzoltóság, HÉV-ek, buszjáratok, adóbevételek és még egy csomó minden: vagyonának jelentős részétől szabadította meg a fővárost az állam az elmúlt négy-öt évben. A főpolgármester szerint a vak is látja, hogy visszafejlődik az önkormányzati autonómia. Méghozzá egyre gyorsabban: míg korábban egyeztetés előzte meg a bekebelezéseket, legutóbb, az Erzsébet tér elvételénél már csak a kész tényt közölték a városházával.

Az Erzsébet tér állami tulajdonba vételéről szóló törvényt csak egy hétre akasztotta meg a köztársasági elnöki vétó – miszerint nem volt róla egyeztetés –, a főváros egyik legértékesebb köztere már az államé. Nemcsak az egyeztetés hiánya teszi furcsává ezt a törvényt, hanem az indoklás hiánya is: nem tudni, kinek, miért és mire kell a tér.

Tarlós István szerint rendkívül bizonytalan helyzetet teremt, hogy ha valahol megnyomnak egy gombot, és hirtelen nagy értékű köztulajdonú vagyonelemek gazdát cserélnek. A főpolgármester közölte, hogy a Városliget esetében legalább komoly egyeztetés volt, meg tudták menteni a fővárosnak a Széchenyi fürdőt, az állatkertet és a műjégpályát.

Az Erzsébet tér és a Városliget hosszú sorba illeszkedik. 

  • Dagály: 2015 végén a főváros ingyen az állam tulajdonába adta a Dagályt és környékét, hogy a kormány a kedve szerint építse be a 2017-es vizes vébére.
  • Kossuth tér: 2012. január 1-jén önkormányzati tulajdonból nyilvántartási értéken, ingyenesen az állam tulajdonába és az Országgyűlés Hivatala vagyonkezelésébe került a Kossuth tér, amit aztán a kormányzati elképzeléseknek megfelelően újítottak fel.
  • Orczy park: Az Orczy park egy részét elfoglaló volt BKV-telephelyet a főváros megvásárolta, kármentesítette, hogy parkosíthassa. Aztán jött az állami Ludovika-projekt, és a dédelgetett terület mára kormányzati fennhatóság.

Két ciklussal korábban a fővárosi önkormányzat terveztette, engedélyeztette volna ezeket a nagy fejlesztéseket, ma már más az eljárás. Most a kormány kiszemeli a területet, megszerzi a tulajdont vagy a hosszú távú vagyonkezelést, majd kiemelt beruházásként, sokszor versenyeztetés nélkül megépítteti, amit akar. És ezek csak az ingatlanok. 

  • 12 kórház: 2012. január 1-jén 12 fővárosi önkormányzati kórház a vonatkozó törvény szerint egyetemes jogutódlással állami kézbe került.
  • 8 szociális otthon: 2013-tól 8 szociális és gyermekvédelmi intézményt vett át a fővárostól az állam.
  • 150 iskola: 2013-tól mintegy 150 fővárosi oktatási intézményt vettek el a fővárostól. A szóhasználat nem véletlen. Maga Tarlós is az oktatási területet fájlalja a legjobban, a gimnáziumok elvesztésével sosem értett egyet.

Az önkormányzati autonómia az elmúlt években visszafejlődött, a vak is láthatja

– közölte a főpolgármester lapunkkal, hozzátéve, hogy ez nem csak a fővárosra igaz: az egész országban elvették az önkormányzatoktól az egészségügyi- és oktatási intézményeket.

  • Tűzoltóság: Ugyanígy, törvény alapján 2012. január 1. napjával a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok állami tűzoltósággá alakultak át. A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság jogutódja a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság lett, ami a Belügyminisztériumhoz tartozik.
  • 4 HÉV- és 12 agglomerációs buszvonal: A finanszírozás elégtelensége miatt maga a fővárosi önkormányzat mondott le az állam javára a budapesti tömegközlekedés agglomerációs járatairól. A négy HÉV-vonal állami átvétele már a kétezres években majdnem megtörtént, akkor a kormány 30 milliárd forintot fizetett volna az átvett vagyonért. Most semmit. Az agglomerációs buszokat Vitézy Dávid BKK-s vezetése alatt vinni akarta a Volánbusz és az állam. Akkor még sikeresen ellenállt a BKK, most novembertől az állam ölébe hullott a tucatnyi buszvonal.
  • 3000 fizetős parkoló: 2013 január elsejétől öt városrészben 2257 parkolóhely és 152 parkolóóra üzemeltetését adta át a főváros a kerületeknek az önkormányzati törvény módosítása alapján. Ezzel a főváros nemcsak évi tízmilliárd forintos bevételtől esett el, hanem a fővárosi egységes parkolási rendszer is köddé vált. Azóta több száz parkolóhellyel bővült a fizetős zóna.
  • Idegenforgalmi adó: Szintén törvénnyel könnyítették meg 2011-ben a főváros kasszáját évi 2,5 milliárd forinttal. A Rogán Antal által benyújtott törvényjavaslat szerint a kerületek a főváros helyett maguk szedhették be az idegenforgalmi adót. A törvény elfogadása előtt az idegenforgalmi adóból és az ahhoz kapcsolt normatív támogatásokból 2,8 milliárdos bevétel jött be a fővárosnak, a hatályba lépést követően a bevétel 375 millió forintra apadt.
  • Közműcégek: 2014-ben úgy tűnt, hogy a nagy közműcégeinek is búcsút mondhat a főváros. Októberben mintegy 20 milliárd forintért az állam kivásárolta az önkormányzatot az addig évente milliárdos osztalékot adót Főgázból, sőt szóba került a Csatornázási Művek és a Fővárosi Közterület-fenntartó államosítása is. Végül csak a csatornázási díj és a szemétdíj megállapításának hatáskörét vették ki a főváros kezéből, ezeket a rezsitörvény alapján szabják már meg. Azazhogy az FKF esetében már a szemétdíj is állami céghez megy, amiből kevesebbet kap vissza a cég, mint korábban.
  • Pecsa, Operettszínház: Kulturális területen az Operettszínházat vesztette el a főváros, valamint a már bezárt Petőfi Csarnokot.

Ma már szinte az összes nagy fővárosi közlekedési és városfejlesztési projekt állami kézben van (például a vizes vébéhez, olimpiához kapcsolódó fejlesztések, Várkert Bazár, Vár, Városliget átépítése). A fővárosi önkormányzat kevés szót kap a tervezésben, előkészítésben, holott régebben egy téglát nem lehetett odébb rakni nélküle. A kiemelt beruházásnak nyilvánított nagyprojektekről szóló törvényekbe eleve belefoglalják, mint a Városliget-törvénynél, hogy „Budapest hosszú távú városfejlesztési koncepcióját, a fővárosi integrált településfejlesztési stratégiát, valamint a mindenkori hatályos fővárosi településrendezési eszközök szabályait nem kell figyelembe venni”.

Szintén nagy pofonnak számított, hogy a kormány idén és jövőre 5 milliárd forintot költ Budapest városarculatát építő nemzetközi városmarketing-kampányra, de a pénzt persze nem a főváros saját, erre a célra létrehozott Budapesti Városarculati Nonprofit Kft.-je kapja, hanem a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt.

Kevesebb feladat, kevesebb pénz

Ki lehet jelenteni, hogy az elmúlt öt-hat évben több százmilliárd forintnyi vagyontól szabadították meg a fővárosi önkormányzatot. Igaz, a vagyonnal együtt jelentős hatáskör és feladat is köddé vált. Ez nagyon meglátszik a fővárosi önkormányzat döntéshozó ülésein, a közgyűléseken is. 2010-ben még a Váci utcai Újvárosháza díszes üléstermében tartották az üléseket 65 képviselő részvételével, 100-150 napirendi ponttal. Az üléseket gyakran kétnaposra kellett tervezni, hogy a rengeteg előterjesztés megtárgyalására legyen elég idő. Ma a Régi Városháza Városház utcai épületének jóval szerényebb dísztermében ülésezik 33 képviselő. A napirendek száma a felére-harmadára esett. 

A közgyűlési nyüzsgés alábbhagyása mellett a fővárosi költségvetés egyre csökkenő főösszegéből is kiviláglik az önkormányzat jelentőségének folyamatos zsugorodása:

Created with Highcharts 4.0.1Mrd FtEnnyi pénzből gazdálkodott a főváros régen és mostA költségvetési főösszeg változása 2011 és 2016 között2011201220132014201520160100200300400500600

A BKV miért nem?

Az önkormányzati autonómia csökkenése nemcsak budapesti jelenség, de itt ütközik a legélesebben. A hatáskörök átvétele mögött az a határozott kormányzati elképzelés áll, hogy az önkormányzatok sokszor nem tudnak megbirkózni a rájuk bízott feladatokkal, ezért erős, központi kézbe kell helyezni az irányítást. Budapest esetében azonban egy eredetileg erős, biztos legitimitással rendelkező párhuzamos hatalmi centrumot is leépít a kormány, „minél kisebb a jelentősége, pénzügyi ereje, annál kisebb a szava” elven.

Nem véletlen, hogy a sajtó 2010 előtt is a siránkozó-panaszkodó-fenyegetőző főpolgármester szavától volt hangos, és nem változott ez nagyon a kormánypárti főpolgármester beiktatása óta sem. Mivel a pénzügyi forrásokkal főleg az állam rendelkezik, kénye-kedve szerint csurgatja-csöpögtetheti a kispénzű fővárosnak például a tömegközlekedési feladatokra. Ha már nagyon hangos a tiltakozás, akkor átveszi az egyes részfeladatokat, mint például az agglomerációs közlekedést. Felmerül a kérdés, hogy akkor e logika alapján miért nem veszi át a BKV-t is, az állandó botránykővé váló 3-as metró felújítással együtt. Ennek a legvalószínűbb oka az lehet, hogy a kormány ezt a problémát egyelőre nem akarja sürgősen megoldani.

(Címlap és borítókép illusztráció: szarvas / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Sztrájkot hirdet a magyar köztisztviselők szervezete

Sztrájkot hirdet a magyar köztisztviselők szervezete

Az illetékes főispánokat is beperelik.

március 26., 12:32

  • Belföld
A Jobbik bejelentette, kit indít az egyik Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei választókerületben

A Jobbik bejelentette, kit indít az egyik Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei választókerületben

A párt mind a 106 körzetben önállóan indul el.

március 26., 13:13

  • Belföld
Nagy Márton „leütötte” a Budapest–Belgrád vasútvonal finanszírozását a kínaiakkal

Nagy Márton „leütötte” a Budapest–Belgrád vasútvonal finanszírozását a kínaiakkal

A nemzetgazdasági miniszter Gong Taóval, a Kínai Népköztársaság nagykövetével tárgyalt.

március 26., 11:50

  • Belföld
Fidesz: Magyar Péter és pártja mindig azt fogják tenni, amit a Néppárt mond

Fidesz: Magyar Péter és pártja mindig azt fogják tenni, amit a Néppárt mond

Videót tett közzé a kormánypárt.

március 26., 12:22

  • Belföld
Eljárást indított a rendőrség a Dunában úszó korábbi önkormányzati képviselő ellen

Eljárást indított a rendőrség a Dunában úszó korábbi önkormányzati képviselő ellen

„Bálint, ne tegye… Bálint, kapaszkodjon bele!” – kiabálták a rendőrök Szabó Bálintnak.

március 26., 12:41

  • Belföld
Ismét Lévai Anikó lett a legbefolyásosabb nő a magyar közéletben

Ismét Lévai Anikó lett a legbefolyásosabb nő a magyar közéletben

A Forbes 2025-ben is kiadta a listáját.

március 26., 13:20

  • Belföld
Ismét összeült a kormány, hamarosan jönnek a bejelentések

Ismét összeült a kormány, hamarosan jönnek a bejelentések

Csütörtökön Kormányinfót tart Gulyás Gergely és Vitályos Eszter.

március 26., 13:09

  • Belföld
Orbán Viktor: Elment egy régi harcos

Orbán Viktor: Elment egy régi harcos

A miniszterelnök is megemlékezett Wachsler Tamásról.

március 26., 13:16

  • Címlapon
Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla

Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla

Ha ez így megy tovább, jöhet az újabb rekordév.

2 órája

  • Belföld
Megszólalt a Miniszterelnökség az újdörögdi tragikus baleset ügyében, üzentek Ruszin-Szendi Romulusznak is

Megszólalt a Miniszterelnökség az újdörögdi tragikus baleset ügyében, üzentek Ruszin-Szendi Romulusznak is

Ízléstelennek nevezték a volt vezérkari főnök nyilatkozatát.

március 26., 15:16

  • Belföld
Kamionról lehulló méretes jégtömbök okoztak kis híján balesetet az M7-es autópályán

Kamionról lehulló méretes jégtömbök okoztak kis híján balesetet az M7-es autópályán

Az eset könnyen okozhatott volna balesetet.

március 26., 06:19

  • Belföld
Jókedvet és esernyőket bekészíteni, borongós–esős időjárással kell dacolnunk

Jókedvet és esernyőket bekészíteni, borongós–esős időjárással kell dacolnunk

Napsütésre csak az ország északi, északnyugati részén lehet számítani.

március 26., 06:26

  • Belföld
Lázár János utódja szerint Makón a libák őrzését sem bíznák Magyar Péterre

Lázár János utódja szerint Makón a libák őrzését sem bíznák Magyar Péterre

„Komolyan aggódom Hódmezővásárhelyért, ahol évek óta a gyűlölet uralkodik.”

március 26., 06:22

  • Címlapon
Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben

Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben

A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.

3 órája

  • Belföld
Megszólalt a Mészáros Csoport a hatvanpusztai zebrákkal kapcsolatban

Megszólalt a Mészáros Csoport a hatvanpusztai zebrákkal kapcsolatban

A közlemény szerint az állatok törődésből vannak tartva.

március 26., 10:45

  • Címlapon
Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti

Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti

Az amerikai elnök már hetek óta azt ígéri, április 2-a felszabadulás napja lesz az Egyesült Államokban.

3 órája

  • Belföld
Közleményt adott ki az OTP, újabb csalási módszerre figyelmeztet a pénzintézet

Közleményt adott ki az OTP, újabb csalási módszerre figyelmeztet a pénzintézet

Az elkövetők telefonon hívják fel az ügyfeleket, és a bank munkatársainak adják ki magukat.

március 26., 15:16

  • Belföld
Már nem csak Magyar Péter mozog, de még mindig ő fut a legtöbbet

Már nem csak Magyar Péter mozog, de még mindig ő fut a legtöbbet

A Tisza Párt elnökének impulzív természete azonban növeli a hibázás kockázatát.

március 26., 13:42

  • Belföld
Meghalt Wachsler Tamás volt országgyűlési képviselő, a Kossuth tér megújításának irányítója

Meghalt Wachsler Tamás volt országgyűlési képviselő, a Kossuth tér megújításának irányítója

Az építész novemberben lett volna 60 éves.

március 26., 08:20

  • Belföld
Nem ért haza az iskolából egy 17 éves budafoki lány

Nem ért haza az iskolából egy 17 éves budafoki lány

A rendőrség jelenleg is keresi az eltűnt diákot.

március 26., 07:50

  • Belföld
Steiner Kristóf: Nem hiszem, hogy ennek az országnak szüksége van rám

Steiner Kristóf: Nem hiszem, hogy ennek az országnak szüksége van rám

Hadházy Ákos: Követeljük, hogy ezt a mocskos törvényt visszavonják.

március 26., 09:23

  • Belföld
Magyar Péter bizarr videóval küldött üzenetet kritikusainak

Magyar Péter bizarr videóval küldött üzenetet kritikusainak

Vicces jelenet került ki az ellenzéki politikus közösségi oldalára.

március 26., 09:08

  • Belföld
A tüntetés alatt állapította meg a Kúria, hogy jogtalan a rendőrség döntése a hídlezárásról

A tüntetés alatt állapította meg a Kúria, hogy jogtalan a rendőrség döntése a hídlezárásról

Hadházy Ákos szerint így legközelebb akár az Erzsébet híd közepén is megtarthatják.

március 26., 09:49

  • Belföld
A kormány törvényt módosítana Varju László ügye után

A kormány törvényt módosítana Varju László ügye után

Orbán Viktor szerint ezekre a helyzetekre jogi megoldást kell találni.

március 26., 10:25

  • Belföld
Törvényjavaslattal tiltaná ki a középületekről a szivárványos zászlókat Novák Előd

Törvényjavaslattal tiltaná ki a középületekről a szivárványos zászlókat Novák Előd

A Mi Hazánk Mozgalom korábbi próbálkozása nem járt sikerrel.

március 26., 07:16

  • Belföld
Pénzmosás miatt emeltek vádat egy békési férfival szemben

Pénzmosás miatt emeltek vádat egy békési férfival szemben

Az elkövető nem létező áruk után kifizetett összegeket „játszott” át megbízójának.

március 26., 10:06

  • Belföld
Tényleges életfogytiglant kaphat az albertirsai családirtó

Tényleges életfogytiglant kaphat az albertirsai családirtó

Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség kérte a súlyosbítást.

13 perce

  • Belföld
Tovább terjed a járvány, 2300 szarvasmarhát kell leölni Levélen

Tovább terjed a járvány, 2300 szarvasmarhát kell leölni Levélen

Szlovákiában is észlelték már a ragadós száj- és körömfájást.

március 26., 11:46



Bezárás