Megvan, hogy mit vállalnak Dobrev Klára árnyékminiszterei

20220919102547 PAP 8249
2022.09.19. 14:21
Dobrev Klára árnyékkormányának miniszterei többségében a Demokratikus Koalíció politikusai, hétfőn tizenöt árnyékminisztert neveztek meg. Dobrev Klára elmondása szerint a brit árnyékkormányt tekintették példának, de a bejelentés nem példátlan a magyar politikában, négy évvel ezelőtt is volt már próbálkozás ellenzéki árnyékkormány létrehozására, de a névsornál nem jutott tovább a kezdeményezés.

Nem a Demokratikus Koalíció és Dobrev Klára alakít először árnyékkormányt a magyar politikában. A 2018-as országgyűlési választás kampányában az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjeként Karácsony Gergely is árnyékkormány megalakítását jelentette be. „Az embereket szolgává tevő, uralkodó kormány helyett ez az embereket szolgáló kormány lesz” – fogalmazott Karácsony, akinek árnyékkormányát gyorsan elfeledtette a Fidesz–KDNP négy évvel ezelőtti kétharmados választási győzelme.

Karácsony Gergely bejelentett árnyékkormányában hét árnyékminiszter volt:

  • Komáromi Zoltán háziorvos (jelenleg a DK frakciójának képviselője és most Dobrev Klára árnyékkormányának is tagja) – egészségügyi miniszter
  • Daróczi Gábor oktatási szakértő, a Romaversitas Alapítvány volt igazgatója – oktatási miniszter
  • Hegyesiné Orsós Éva, az Életet az Éveknek Országos Szövetség elnöke – szociális miniszter
  • Mellár Tamás közgazdász, a KSH egykori elnöke (jelenleg a Párbeszéd-frakció képviselője) – pénzügyminiszter
  • Andor László volt EU-biztos – gazdasági és foglalkoztatáspolitikai miniszter
  • Ámon Ada, az Energiaklub egykori vezetője – környezetvédelmi miniszter
  • Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere – önkormányzati miniszter

Négy évvel ezelőtti cikkében az Index arra hívta fel a figyelmet, hogy Karácsony Gergely egyik árnyékminisztere sem pártpolitikus, és ezzel azt üzenhette: „főleg civil szakértőkre szeretné rábízni a legfontosabb politikai posztokat”.

Dobrev Klára azonban most amellett érvelt, hogy a politikát politikusoknak kell csinálniuk. Árnyékkormánya felállításával kapcsolatban mondott beszédében kifejtette: tudja, sokan gondolják, hogy nem szabad politikusokra bízni a kormányzást, de a politika is egy szakma, a kormányzás pedig a politika egyik legfontosabb és az életünket leginkább meghatározó területe.

Dobrev Klára szerint ezt a szakmát lehet jól csinálni és lehet rosszul csinálni. Arról is beszélt, hogy a politikusnak kell a néha egymásnak is ellentmondó szakértői véleményekről, javaslatokról, alternatívákról döntést hozniuk, és kiválasztaniuk, hogy a kormány értékrendje, az ország céljai, illetve az ország boldogulása szempontjából mi a legfontosabb feladat.

Mielőtt árnyékminisztereit megnevezte volna, Dobrev Klára elmondta: azzal ért egyet, ha a kormányt választott képviselők, politikusok alkotják. Hozzátette, hogy a brit parlamentarizmust, a brit árnyékkormányt tekintették példának.

Az árnyékkormány árnyékminisztereinek bemutatása nem ment zökkenőmentesen, a Demokratikus Koalíció élő bejelentkezése öt perc után megszakadt, de az ellenzéki párt közleményben ismertette az árnyékminiszterek névsorát és azt, hogy mely területekért felelősek.

Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke, európai parlamenti képviselője lett Dobrev Klára árnyék-kancelláriaminisztereárnyék-miniszterelnökhelyettese. A feladatkörei közé tartozik az árnyék-miniszterelnök helyettesítése, a tárcaközi koordináció, a közigazgatás-fejlesztés, a jogállamiság, az igazságügy, az EU-ügyek, az EU-források megszerzése, az EU-források felhasználása, kormányhivatalok felügyelete, a kormányablakok, a választójogi szabályozás, a civil szervezetek jogállása, a kormányzati kommunikációs és a nemzetbiztonsági szakszolgálatok. A kiküldött sajtóanyag szerint ő a felelőse az európai ügyészséghez való csatlakozás előkészítéséért, illetve a Magyarország EU-n belüli szövetségi kapcsolatainak helyreállításához szükséges intézkedések kidolgozásáért.

Bodnár Zoltán kakukktojás az árnyékkormányban, nem pártpolitikus. Korábban volt a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, elnöki tanácsadója és alelnöke is. Dobrev Klára árnyékkormányában árnyék-pénzügyminiszternek nevezték meg. A feladatkörei közé tartozik az államháztartás, az adópolitika, a monetáris politika, az euró bevezetésének előkészítése, a pénzügyi szolgáltatások, a nemzetközi pénzintézmények, az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet). A DK Bodnár Zoltánhoz azt írta, hogy – többek között – hozzá tartozik az euróövezethez való csatlakozás előkészítése, az infláció letörése és például az MNB jegybanki szerepének, hitelének helyreállításához szükséges intézkedések kidolgozása.

Rónai Sándor, a DK európai parlamenti képviselője az árnyék-külügyminiszter. Hozzá tartozik Magyarország nemzetközi kapcsolatainak, tekintélyének helyreállítása, a magyar–amerikai kapcsolatok rendezése, a közös közép-európai fellépés erősítése és a visegrádi együttműködés euroatlanti értékek mentén történő újjászervezése.

Arató Gergely, a DK elnökségi tagja, frakcióvezető-helyettese, országgyűlési képviselője a kormányprogramért felelős árnyékminiszter. Neki kellene kidolgoznia az árnyékkormány árnyékprogramját. Legfontosabb feladatkörei: a társadalmi párbeszéd, a kormányzati stratégiák előkészítése, a végrehajtás követése, tudástársadalom, a jövő technológiáinak bevezetése.

Mustó Géza, a DK kőbányai alpolgármestere az árnyék-belügyminiszter. Ő felel a bűnmegelőzéssel, bűnüldözéssel és a büntetés-végrehajtással kapcsolatos feladatokért, hozzá tartozik a rendvédelmi dolgozók szolgálati lakásrendszerének fejlesztéséhez, az egységes életpályarendszer megalkotásához, az alacsony bérezés, a munkaerőhiány, a rossz munkakörülmények és az eszközhiány felszámolásához szükséges intézkedések kidolgozása.

Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a DK országgyűlési képviselője a bér- és munkaügyi árnyékminiszteri posztra lett bejelentve. Neki kellene a foglalkoztatáspolitikával és a bérügyekkel foglalkoznia. A kiküldött sajtóanyag szerint hozzá tartozik az új munkaügyi rendszer kidolgozása, a munkavállalói és szakszervezeti jogok biztosítása, az európai minimálbérhez igazodó új hazai minimálbérszabályok kidolgozása, valamint a válság alatti munkahelyvédelemhez szükséges intézkedések kidolgozása.

Komáromi Zoltán, a DK országgyűlési képviselője már Karácsony Gergely árnyékkormányában is az egészségügyi árnyékminiszteri posztot kapta. Feladatkörei közé tartozik az egészségügy, az egészségpolitika, az egészségbiztosítás, a drogprevenció és a népegészségügyi programok. Például a mindenki számára hozzáférhető, minőségi háziorvosi ellátás biztosításához szükséges intézkedések kidolgozása is az ő feladata.

Varju László, a DK alelnöke és országgyűlési képviselője az energia- és rezsiügyi árnyékminiszter, hozzá tartozik a Magyarország energiafüggetlenségének és energiabiztonságának megteremtéséhez, a magyar otthonok fűtéskorszerűsítésének támogatásához szükséges intézkedések kidolgozása.

Dávid Ferenc, a DK országgyűlési képviselője a gazdasági árnyékminiszter. A DK sajtóanyagában azt írták, hozzá tartoznak a magyar gazdaság fejlesztéséhez, megerősítésével kapcsolatos ügyek, „az értelmetlen állami terjeszkedéssel kapcsolatos ügyek, mint például a Vodafone-vásárlás leállítása”. Továbbá az ő feladata a kis- és közepes vállalkozások erősítése, a gazdasági szereplők védelme a rezsiemelés ellen, a csődhullám megelőzése, az ágazati gazdasági stratégiák kidolgozása és összehangolása, valamint a jó minőségű munkahelyek létrehozását, a tudásalapú és körforgásos gazdaság kiépítését ösztönző uniós és hazai támogatáspolitika kialakítása.

Vadai Ágnes, a DK alelnöke, frakcióvezető-helyettese és országgyűlési képviselője a honvédelmi árnyékminiszter. Ő felel a Magyar Honvédség és a magyar haderő fejlesztéséhez, a NATO-tagság megerősítéséhez, „az Orbán-kormány által meghurcolt” nyugállományúak erkölcsi rehabilitációjához, juttatásaikat terhelő anyagi terhek megszüntetéséhez, valamint az ország biztonságának megteremtéséhez szükséges intézkedések kidolgozásáért.

Oláh Lajos, a DK országgyűlési képviselője a környezetvédelmi és klímaügyi árnyékminiszter, hozzá tartozik a klímaváltozással, környezetvédelemmel, erdőgazdálkodással, vízgazdálkodással kapcsolatos ügyek megoldásához, valamint a nagy tavaknál folyó beruházások leállításához, az élővilág megőrzéséhez szükséges intézkedések kidolgozása.

Benedek Szilveszter a DK mezőgazdasági szakpolitikusa. Korábban a Momentum színeiben szerzett önkormányzati képviselői mandátumot, jelenleg a DK képviselője a Veszprém Megyei Közgyűlésben. Dobrev Klára árnyékkormányának mezőgazdasági árnyékminisztere, akinek felelőssége az agrárpolitikával, mezőgazdasággal kapcsolatos problémák megoldásához szükséges intézkedések kidolgozása, továbbá az ország élelmezésbiztonságának biztosításához, az aszálykárt szenvedő gazdák anyagi kompenzálásához, a földtörvény anomáliainak megszüntetéséhez, valamint a kistermelők tömeges csődveszélyének elhárításához szükséges intézkedések kidolgozása.

Barkóczi Balázs, a DK szóvivője és országgyűlési képviselője az oktatási és kulturális árnyékminiszter. Hozzá tartozik a pedagógushiány orvoslásához, a korai iskolaelhagyók magas arányának csökkentéséhez, a romló kompetenciaeredmények javításához, a diplomát szerző fiatalok arányának növeléséhez, a független, szakmai alapokon álló Nemzeti Kulturális Alap létrehozásához és az előadó-művészeti támogatási rendszer átlátható és igazságos újraalkotásához szükséges intézkedések kidolgozása.

Szaniszló Sándor, a DK fővárosi frakciójának vezetője és XVIII. kerületi polgármestere az önkormányzati árnyékminiszter. Hozzá tartozik a vidéki önkormányzati ügyekért felelős főtanácsadóval történő szakmai egyeztetés, továbbá az önkormányzatok gazdasági és szervezeti önállóságának helyreállításához, az energiaválság által sújtott önkormányzatok támogatásához, az önkormányzati tulajdonban lévő távfűtési cégek felügyeletéhez, valamint a Zöld Városok Programhoz szükséges intézkedések kidolgozása.

Gy. Németh Erzsébet, a DK alelnöke és országgyűlési képviselője a szociális és nyugdíjügyi árnyékminiszter. Az ő felelőssége a családokkal, az idősek, nyugdíjasok problémáival, szociális kérdésekkel kapcsolatos ügyek megoldásához, a nyugdíjak értékállóságának biztosításához, az idősek egészségügyi és szociális problémáinak enyhítéséhez, az idős családtagjukat ápoló családok támogatásához, a családi pótlék és más, mindenkit elérő családtámogatási formák emeléséhez szükséges intézkedések kidolgozása.

Dobrev Klára árnyékkormányának tagja még Szitka Péter kazincbarcikai polgármester, ő a vidéki önkormányzati ügyekért felelős főtanácsadó. Érdekesség, hogy Szitka az MSZP oldalán még úgy szerepel, hogy ő a párt Kazincbarcika és környékének szocialista elnöke. Kálmán Olga, a DK elnökségi tagja és országgyűlési képviselője pedig az árnyékkormány szóvivője.

A Demokratikus Koalíció heteken át készülődött arra, hogy a felépített kommunikációs stratégia tetőpontjaként bejelentse egy árnyékkormány megalakítását. Az azonban nem világos, hogy – a politikai kommunikáción túl – az árnyékkormány hogyan tudna működni, és pontosan hogyan tudná a vállalásait teljesíteni, mivel a meghatározott árnyékminiszteri feladatok többségében olyan feladatkörök, amelyek valójában csak tényleges kormányzati pozícióból oldhatók meg.

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)