Kirúgással fenyegetik a polgári engedetlenségben részt vevő tanárokat

További Belföld cikkek
-
Rejtélyes szobor feltűnése tartja lázban Budapestet
- Mráz Ágoston Sámuel: Zárul az olló a Fidesz és a Tisza Párt között
- Teljesen lezárták az Erzsébet hidat, felháborodtak a sofőrök
- Szabó Franciska: A vőlegényem a torkomnál fogva lefeszített az ágyra, és levert egy pofont
- Zárt ajtók paktuma – a Fidesz–KDNP szerint titokban dönthetnek a cégvezető-pályázat győzteseiről
Péntek reggel névre szóló fenyegető levelet kaptak a polgári engedetlenkedő tanárok – közölte Facebook-oldalán a Tanítanék Mozgalom. A poszthoz egy levelet is csatoltak, amelyet Törley Katalinnak, a Kölcsey Ferenc Gimnázium pedagógusának címeztek.
A tankerület a dokumentumban arra hívta fel a polgári engedetlenségben részt vevő tanár figyelmét, hogy szeptember 5-én jogtalanul maradt távol a munkából, erre a napra ugyanis nem hirdettek sztrájkot az intézményben.
Amennyiben a munkafelvételt ismételten megtagadja, az a közalkalmazotti jogviszonyból eredő lényeges kötelezettségének szándékos, jelentős mértékben történő megszegésének minősül, és alapot ad a munkáltatói rendkívüli felmentésre
– olvasható a levélben.
A Tanítanék Mozgalom a posztban hangsúlyozta: információik vannak arról, hogy az országban minden olyan pedagógust kirúgással fenyegetnek, aki részt vesz a tiltakozásokban, azaz nem Törley Katalin volt az egyetlen, akit a tankerület levélben keresett meg.
Korábban egyébként Maruzsa Zoltán is hasonló tartalmú levelet adott át a pedagógus-szakszervezetek képviselőinek. A dokumentumban lényegében az állt, hogy a tanárok polgári engedetlenségi akciója a jövőben a diákokat is a szabályok megtagadására sarkallhatja.
A köznevelésért felelős államtitkár az érdekvédőket arra kérte, hogy ne támogassák ezt az érdekérvényesítő utat.
A pedagógus-szakszervezetek képviselői azonban jelezték, hogy eddig is csak a sztrájk szervezésében vettek részt, a polgári engedetlenségi akciók tőlük függetlenül, kisebb iskolai csoportok kezdeményezésére indultak el.
Rendkívüli tanévkezdés
Mint ismert, a Tanítanék Mozgalom az új tanév kezdetével indított polgári engedetlenségi hullámot, azt remélve, hogy a kormány ily módon felfigyel az oktatást sújtó problémákra, és mihamarabb lépéseket tesz.
Követeléseik a következők:
- az oktatásban dolgozók bérét emeljék a diplomásátlagbér szintjére,
- illetve hogy az oktatásban dolgozók valódi sztrájkjogot kapjanak.
Az elmúlt egy hétben a pedagógusok mellett a tanulók is kifejezték nemtetszésüket. Bár az iskola még alig több mint egy hete tart, több tüntetést demonstráció és egy virrasztás is volt.
Virrasztással és tüntetéssel indult a hét négy budapesti gimnáziumban
Több helyszínre is ellátogattunk.
Az Index a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert kérdezte arról, mi a kormány válasza a rendkívüli tanévkezdésre, az uniós források behozatalán túl tudnak-e valamilyen ígéretet tenni a pedagógusoknak.
A tárcavezető válaszában hangsúlyozta: korábban már tettek ígéretet a tanároknak, e szerint januártól tízszázalékos emelést kapnak, de az Európai Bizottsággal egy ennél lényegesen magasabb béremelésről is tárgyalnak.
(Borítókép: Tanévnyitó ünnepség 2022. szeptember 2-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)