Őket küldenék a parlamentbe az ellenzéki pártok

DSZZS20210517019
2021.12.19. 21:21
Az ellenzéki összefogás hat pártjából négy közzétette azoknak a politikusoknak a neveit, akiket közös listán juttatna a parlamentbe. Ketten még kivárnak, és továbbra is kérdéses, hogy mennyi hely juthat Márki-Zay Péterék formálódó új pártjának.

Az előválasztáson eldőlt, hogy kik lesznek az ellenzéki összefogás jelöltjei a 2022-es választáson a 106 egyéni választókerületben. A parlament viszont 199 fős, 93-an a pártlistákról kerülnek be, a közös lista összeállításához az ellenzéki pártok vezetőinek vissza kellett vonulniuk a füstös szobákba.

Kimondott szempont, hogy mind a hat részt vevő pártnak legyen legalább öt mandátuma az új Országgyűlésben, ami a frakcióalapítás minimuma. Ehhez figyelembe kell venni azt is, hogy melyik szereplők vittek el több, a korábbi eredmények és a közvélemény-kutatások alapján nyerhetőnek nevezhető egyéni választókerületet az előválasztáson.

Az érdekellentétek miatt valamennyi párt részéről kompromisszumot kíván a közös lista, ráadásul újabb tényezőként meglepetésre egy pártokon kívüli szereplő, Márki-Zay Péter nyerte a miniszterelnök-jelölti versenyt.

Márki-Zay Péter pedig bejelentette, hogy az Új Kezdet és az Új Világ Néppárt alapjaira egy új, jobbközép pártot építenek, aminek saját frakciót szeretnének a parlamentben. A miniszterelnök-jelölt a közelmúltban úgy fogalmazott, a hetedik frakció létrehozását tudomásul vette a hat ellenzéki párt, hozzá nem érkezett olyan jelzés, hogy ezt bármelyikük megvétózná, de arról nem beszélt, hogy a listás helyekből mennyi juthat az ő jelöltjeinek.

Egyelőre az sem biztos, hogy még idén sikerül véglegesíteni a közös listát, de a hatból négy párt közzétette azoknak a politikusnak a neveit, akiket listáról juttatnának mandátumhoz.

A Momentum küldöttgyűlése novemberben döntött, az előválasztáson egyéniben győztes 15 jelöltjük nem szerepel a listán, aminek élén a leváltott pártelnök, korábbi miniszterelnök-jelölt Fekete-Győr András áll.

  1. Fekete-Győr András
  2. Tompos Márton
  3. Gelencsér Ferenc József
  4. Sebők Éva
  5. Bedő Dávid
  6. Paróczai Anikó
  7. Csillag Tamás
  8. Berg Dániel
  9. Hornyák Evelin
  10. Naszádos Zsófia Katalin
  11. Szemző Áron Gábor
  12. Hollai Gábor Pál
  13. Urfi Máté
  14. Dukán András Ferenc
  15. Nemes Balázs

A Párbeszéd december elején jelentkezett a saját listájával, amiről hiányzik a párt egyik húzóneve, Tordai Bence, aki Budapest 4-es számú választókerületében győzött az előválasztáson. Nem kapott előkelő helyet Szabó Tímea sem, aki szintén sikerrel vette az előválasztást. Az első pozíció Karácsony Gergelyé, de a főpolgármester jelezte, hogy ez csak szimbolikus, és nem lesz belőle parlamenti képviselő.

  1. Karácsony Gergely
  2. Szabó Rebeka
  3. Kocsis-Cake Olivio
  4. Berki Sándor
  5. Jakál Adrienn
  6. Béres András
  7. Szabó Zsolt
  8. Szabó Tímea
  9. V. Naszályi Márta
  10. Barabás Richárd
  11. Temesvári Szilvia
  12. Erőss Gábor
  13. Varga Attila
  14. Major Petra
  15. Dorosz Dávid

Az MSZP elnöksége és választmánya néhány nappal a Párbeszéd bejelentése után jelentkezett a szocialisták listájával. A névsor Tóth Bertalannal, a párt társelnökével kezdődik, de az előválasztáson győztes Kunhalmi Ágnes, ahogy például Hiller István is csak a lista végén szerepel.

  1. Tóth Bertalan
  2. Molnár Zsolt
  3. Harangozó Tamás
  4. Komjáthi Imre
  5. Gurmai Zita
  6. Szelényi Zoltán
  7. Korózs Lajos
  8. Pollreisz Balázs
  9. Márton Roland
  10. Bangóné Borbély Ildikó
  11. Hegyi Gyula
  12. Nemény András
  13. Bihal Dávid
  14. Tüttő Kata
  15. Kis Andrea
  16. Csaba István Jácint
  17. Horváth Soma Ádám
  18. Teleki László
  19. Heringes Anita
  20. Mirkóczki Zita
  21. Kovácsné Varga Ildikó
  22. Nemes Andrea Henriett
  23. Kunhalmi Ágnes
  24. Hiller István
  25. Grőber Attila

Az LMP a vasárnapi kongresszus után hozta nyilvánosságra a listáját, az első helyen Ungár Péterrel. Az előválasztáson győztes jelöltek, Schmuck Erzsébet, Csárdi Antal, Hohn Krisztina és Kis-Szeniczey Kálmán nélkül:

  1. Ungár Péter
  2. Kanász-Nagy Máté
  3. Keresztes László Lóránt
  4. Bakos Bernadett
  5. Ferenczi István
  6. Tetlák Örs
  7. Szendefy Mária
  8. Tóth Áron
  9. Kendernay János
  10. Bruder Márton

A DK és a Jobbik egyelőre nem jelentkezett listával.

Márki-Zay Péter december elején, az Indexnek adott interjújában elárulta, hogy három sarokpontot kért a pártoktól a közös listára vonatkozóan:

Az egyik, hogy legyen egy hetedik, konzervatív frakció, amely az engem támogató kisebb pártokat és civileket képviseli a parlamentben. A másik az volt, hogy legyen a közös listán három bejutó hely roma politikusok számára. A harmadik az volt, hogy elmondtam, kiket nem szeretnék látni a közös listán. Nyilván ezek kemény kérések a pártok felé, de a választás megnyerése szempontjából fontos feltételek.

Az előválasztás győztese egyébként azt javasolta, hogy a lista első öt helyére az öt miniszterelnök-jelölt kerüljön, az eredmények sorrendjében: Márki-Zay Péter, Dobrev Klára, Karácsony Gergely, Jakab Péter, Fekete-Győr András.

(Borítókép:  Szigetváry Zsolt / MTI)