Még a fideszesek se vevők a civilellenes kampányra

soros orban civilek
2017.02.15. 07:05

A folyamatosan ellenségeket kereső, és az ellenük vívott küzdelemből nemzetpolitikai ügyeket kreáló kormány aktuális, és Orbán Viktor évértékelő beszédéből kivehetően jelenleg is zajló hadművelete a független civilszervezetek és azok külföldi támogatói ellen irányul. Orbán törekvése nem új: októberben derült ki, hogy az első felvonást, a svájci és norvég támogatásban részesülő civilek ellenőrzését már 2014 májusában ő maga rendelte el.

Kapcsolódó
Nyílt háborút indítottak Orbánék a civilek ellen

Nyílt háborút indítottak Orbánék a civilek ellen

Világosan kimondták: el akarják takarítani az útból a kormánykritikus szervezeteket. Nemzetközi lehetőségről beszélnek.

A civilek kisebb-nagyobb intenzitással, de folyamatosan zajló démonizálása az év elején pörgött igazán fel, amikor a Fidesz frakcióvezető-helyettese arról beszélt, hogy a "Soros-birodalom álciviljeit" "el kell takarítani", és törvénymódosításokat ígért a hamarosan kezdődő tavaszi parlamenti ülésszakra.

A Závecz Research Kutatóintézettel együttműködve január végén egy ezerfős reprezentatív mintán azt próbáltuk felmérni, hogy mindezek fényében hogyan alakul a civilek és Soros György megítélése. A kormányzati propaganda sikeréről akkor lehetne biztosat mondani, ha korábban is születtek volna a mostanival összehasonlítható felmérések, ezek hiányában most a hazai civilekkel kapcsolatos közvélekedés jelenlegi alakulását tudjuk bemutatni.

Vagy nem tart elég ideje, vagy immúnis rá a társadalom, de a magyarok a civilekhez (továbbra is? jelenleg még?) elég pozitívan viszonyulnak. Ennek látszólag ellentmond, hogy a többségük – ötből három – a politikától, pártoktól és a külföldi pénzügyi, gazdasági szereplőktől függő intézményeknek tartja a civil szervezeteket. Ez a vélemény azonban egy olyan országban, ahol a politika a civilszférát is igyekszik uralni, ahol a társadalmi önszerveződés és a tudatos jótékonykodás kultúrája 25 évvel a rendszerváltás után sem igazán honosodott meg, és ahol ezért támogatáshoz leginkább állami forrásokból, esetleg cégektől vagy külföldről lehet jutni, sajnos meglehetősen reális.

Az első kérdéskörben más, a civilellenes kampány motívumaitól független szempontokra is rákérdeztünk, és a válaszokból leginkább a tanácstalanság rajzolódik ki. Az emberek kicsit inkább szegényebbnek, mint gazdagabbnak tartják e civileket. Teljesen megosztottak, hogy mennyire fontosak vagy jelentéktelenek az ügyek, amelyekkel a civil szféra foglalkozik, és a felük nem tudja jobb- vagy baloldalinak felcímkézni a szereplőit. Igaz, irreális, hogy a bő hatvanezer hazai civil és nonprofit szervezetről e szempontokból bárkinek pontos képe legyen, ezért lehet, hogy a kérdéseink sem voltak tökéletesek.

Azzal a kormányzati törekvéssel ugyanakkor a magyarok 77,5 százaléka egyetért, hogy a civil vezetőknek kötelező legyen vagyonbevallást tenniük. Valószínűleg hasonló adatokat kaptunk volna, ha arra kérdeztünk volna rá, hogy a BMW-s vagy a lakását épp felújító szomszédnak is kelljen-e vagyonbevallást tennie. Mindenesetre az amúgy kizárólag a megbélyegzésre alkalmas törvénymódosítás a jelek szerint nem fog rontani a kormány megítélését.

A második, kifejezetten a kormányzat által sulykolt vélemények elterjedettségére rákérdező körnél sokkal kevesebb volt a bizonytalankodás. Annak ellenére rendelkezünk határozott véleménnyel, hogy azok a civilek (például a jogvédők), melyeknek van értelmezhető viszonya a politikához és általában a közügyekhez, nagyságrendekkel kevesebben vannak a zömhöz (a szabadidős, kulturális, oktatási, sport- és egyéb szervezetekhez) képest.

Kapcsolódó
320 milliót kapott egy állami cégtől Orbán Viktor néhai polgári köre

320 milliót kapott egy állami cégtől Orbán Viktor néhai polgári köre

A HungaroControl Zrt. kitömte pénzzel a Szövetség a Nemzetért Alapítványt, ami Orbán és Vona polgári köre mögött állt.

Ötből három magyar nem osztja Orbán Viktor nézetét, aki már 2014 nyarán a külföldiek által fizetett politikai aktivistáknak nevezte a Norvég Alap által támogatott civileket, és elfogadhatónak tartja, ha a civilek külföldi támogatást kapnak. 83 százalék szerint rendben van, ha a civilek a kormányt bírálják. Bő 70 százalék ellenzi a kormánypárti "békemeneteket" szervező Civil Összefogáshoz, vagy épp az Orbán volt polgári köréhez, a Szövetség a Nemzetérthez hasonló, a kormányt támogató civilek kormányzati finanszírozását.

Kapcsolódó
Index - Belföld - Orbán öt nagy támadást vázolt fel a világértékelőjében

Index - Belföld - Orbán öt nagy támadást vázolt fel a világértékelőjében

Brüsszelt, Soros Györgyöt és a liberalizmust ostorozta keményen Orbán Viktor az idei évértékelőjében. A kormányfő inkább a világ ügyeivel foglalkozott, a hazai ellenzékre, tüntetőkr ...

A többség tehát elég jól érti, hogy ideális esetben milyen egy demokráciában a civilek és a kormányzat viszonya – egyelőre nem bizonyultak átütőnek a fideszes politikusok civilellenes szólamai. Azonban ha, miként azt múlt heti évértékelőjében Orbán Viktor belengette, 2017 a Soros-féle civilek elleni harcról fog szólni, év végére a közvélemény jelentősen változhat e téren, még akkor is, ha pár tucatnyi civil jogvédő nyilvánvalóan kevésbé alkalmas a félelmek és az indulatok felkorbácsolására, mint a háborúk vagy a kilátástalan nyomor elől menekülő idegenek százezrei.

Lényegében ugyanilyen eredmények jönnek ki, amikor a válaszadóknak ötös skálán kellett értékelniük civilekkel kapcsolatos véleményeket. A többség, ha változó mértékben is, de nem hiszi, hogy a civileket külföldről irányítják, fontosnak tartja a kormányfüggetlen civilszférát, nem gondolja, hogy a politikába a civilek ne szólhatnának bele, és félti a kormánytól a demokráciát a civilek megtámadása miatt.

A kormány szerint a civileket külföldről irányító titokzatos "háttérhatalom" emblematikus figuráját, a milliárdos Soros Györgyöt a többség ellenszenvesnek tartja. Ez feltehetőleg részben az elmúlt években beindult, antiszemita felhangoktól sem teljesen mentes kormányoldali sorosozás eredménye, de a tőzsdei és valutaspekulációval óriási vagyonokra szert tevő üzletemberek sehol a világon nem különösebben népszerű figurák. Hiába költött az elmúlt évtizedekben felfoghatatlan összegeket a saját politikai eszményei jegyében filantróp jótékonykodásra, Sorost ettől a szélesebb közvélemény még nem kedvelte meg.

Hogy a közvéleményben élő Soros-képet kicsit jobban értsük, arra kértük a válaszadókat, hogy írják le a véleményüket a pénzember tevékenységéről. A megkérdezettek 76 százaléka semmit se tudott mondani Sorosról. Mivel a korábbi kérdésre, hogy rokonszenves vagy ellenszenves-e Soros, csak 13,8 százalék nem válaszolt, akár arra is lehet következtetni, hogy a válaszadók bő 62 százaléka lényegében anélkül véleményezte Sorost, hogy bármi konkrétumot tudna mondani a tevékenységéről.

Az érdemi minősítések között a negatívok vannak többségben. Legtöbben azt vetik Soros szemére, hogy beavatkozik a politikába, pedig ezt nem kellene – de ez a kritikus vélekedés is mindössze a népesség három százalékára jellemző. A leggyakoribb pozitív vélemény – ugyancsak három százalékos említéssel – az, hogy pozitív célokra ad támogatást. A válaszadók említették még, hogy Soros magyarellenes, árt az országnak, csak a pénzre hajt, ellenszenves, menekülteket hoz Európába (2-2 százalék), illetve hogy jót akar (szintén 2 százalék), gazdag üzletember, továbbá támogatja a civileket (1-1 százalék).

A pártszimpátia-mérésekkel egyidejűleg készített kutatás adatainak elemzéséből kiderül, hogy a civilszféra megítélése leginkább a párthovatartozással mutat összefüggést. Elsősorban a DK és az LMP támogatói viszonyulnak pozitívan a civilekhez, míg a fideszesek körében a legerősebbek az ellenérzések.

Ám még köztük is azok vannak többségben, akik szerint a civilek bírálhatják a kabinetet, és kaphatnak külföldről anyagi juttatást. Sőt, a fideszesek közel hattizede helyteleníti, ha a kormány olyan civil szervezeteknek ad pénzt, amelyek támogatják a politikáját.

A felmerésből az is kiderül, hogy minél iskolázottabb valaki, annál pozitívabban ítéli meg a civileket. A társadalom működésében betöltött szerepüket, fontosságukat főképp a diplomások értékelik.

(Címlap és borítókép illusztráció: szarvas / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Megérkezett a fideszes válasz Magyar Péter bejelentésére: „Alig várom, hogy nyíltan beszéljünk a régi ügyeidről”

Megérkezett a fideszes válasz Magyar Péter bejelentésére: „Alig várom, hogy nyíltan beszéljünk a régi ügyeidről”

A Tisza Párt Hegyvidéken mérettetné meg magát 2026-ban.

március 25., 14:32

  • Belföld
Eljárás indult a BMW-s ellen, aki büntetőfékezett az M4-es autóúton

Eljárás indult a BMW-s ellen, aki büntetőfékezett az M4-es autóúton

Az autó sofőrje csaknem álló helyzetbe lassította a mögötte haladókat a pályán.

március 25., 12:31

  • Címlapon
Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül

Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül

Erőpróba az Északi-sarkvidéken, az orosz elnök kijelölte a határokat.

3 órája

  • Belföld
Direkt36: Magyar Péter be akart kerülni az Orbán-kormányba és el akart indulni Karácsony Gergely ellen

Direkt36: Magyar Péter be akart kerülni az Orbán-kormányba és el akart indulni Karácsony Gergely ellen

A Tisza vezetője megkérdezte Gulyás Gergelytől, miért nem belőle lett miniszter a felesége helyett.

március 25., 12:38

  • Belföld
Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter szerint a nőknek a konyhában van a legjobb helyük

Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter szerint a nőknek a konyhában van a legjobb helyük

A Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője felvilágosította a Tisza Párt elnökét.

március 25., 14:36

  • Belföld
A szülők szerint szándékosan tenné tönkre az iskolát a tankerület

A szülők szerint szándékosan tenné tönkre az iskolát a tankerület

Új hely, új név, új szabályok lennének szeptembertől.

március 25., 13:23

  • Belföld
Orbán Viktor megmutatta a zebráját

Orbán Viktor megmutatta a zebráját

Ez még csak az első, de úton a második.

március 25., 08:02

  • Belföld
Lemondta a találkozót Kepes András Köves Slomóval

Lemondta a találkozót Kepes András Köves Slomóval

Az író az egyházközösség és az állam szoros kapcsolata miatt hozta meg a döntését.

március 25., 15:13

  • Belföld
Kovács Gergely Magyar Péternek öltözve jelentette be, akkor sem indul Orbán Viktor választókerületében, ha támogatják

Kovács Gergely Magyar Péternek öltözve jelentette be, akkor sem indul Orbán Viktor választókerületében, ha támogatják

A hegyvidéki polgármester a Tisza elnökét parodizálta.

március 25., 15:04

  • Belföld
Szabad Európa: Létrehozták a cigánymentes falut, de egy család kijátszotta a rendszert

Szabad Európa: Létrehozták a cigánymentes falut, de egy család kijátszotta a rendszert

„Nem azért végeztem el a jogi egyetemet, hogy egy polgármester mondja meg, hova költözhetek.”

március 25., 11:55

  • Belföld
Továbbfejlesztik a dél-alföldi régió közlekedési rendszerét

Továbbfejlesztik a dél-alföldi régió közlekedési rendszerét

Az útfejlesztés a Balkán, Szerbia és az Európai Unió közötti tranzitforgalom miatt is fontos.

március 25., 12:21

  • Címlapon
Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás

Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás

Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.

2 órája

  • Belföld
Hadházy Ákos nem akar balhét, Daniel Freund is felszólal a tüntetésén

Hadházy Ákos nem akar balhét, Daniel Freund is felszólal a tüntetésén

Vegytiszta putyini diktatúrát emleget a képviselő.

március 25., 10:51

  • Belföld
Szijjártó Péter Budapesten fogadta az EBESZ új főtitkárát

Szijjártó Péter Budapesten fogadta az EBESZ új főtitkárát

A külügyminiszter szerint a világ egy biztonságosabb hely lett.

március 25., 10:41

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még az ellenzék vezetői is lehetnek.

3 órája

  • Címlapon
Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak

Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak

Feltűrik az ingujjakat Brüsszelben.

26 perce

  • Címlapon
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.

3 órája

  • Belföld
Magyar Péter szerint egy nap alatt több mint 100 ezren vettek részt a szavazásán

Magyar Péter szerint egy nap alatt több mint 100 ezren vettek részt a szavazásán

A kérdésekre április 11-ig lehet válaszolni.

március 25., 09:07

  • Belföld
Keresztbe fordult kamion okozott súlyos balesetet az M3-ason, több kilométeres a torlódás

Keresztbe fordult kamion okozott súlyos balesetet az M3-ason, több kilométeres a torlódás

A 32-es főúton is fennakadásokra kell számítani.

március 25., 06:49

  • Belföld
Elkapta a rendőrség a Momentumos aktivistára támadó férfit

Elkapta a rendőrség a Momentumos aktivistára támadó férfit

Garázdaság gyanújával hallgatták ki.

március 25., 14:40

  • Belföld
Vonat elé feküdt egy férfi Gencsapátinál

Vonat elé feküdt egy férfi Gencsapátinál

Átgördült rajta a szerelvény.

március 25., 09:41

  • Belföld
Vádat emeltek a holland nő ellen, aki egy bicskával végzett párjával Budapesten

Vádat emeltek a holland nő ellen, aki egy bicskával végzett párjával Budapesten

Mire ráeszmélt tettére, a férfit már nem lehetett megmenteni.

március 25., 08:38

  • Belföld
Láncfűrésszel támadt gyalogosra egy férfi Heves vármegyében

Láncfűrésszel támadt gyalogosra egy férfi Heves vármegyében

Dühös lett, amiért a gyalogos szólt neki, hogy majdnem elütötte.

március 25., 11:54

Neked ajánlott