Hülyék lennének egymásnak esni
További Belföld cikkek
-
Tádzsikisztánéval keverte össze a magyar zászlót a Tisza Párt frakcióvezetője
- Halállal büntetné Lázár János a pedofilokat
- A BYD miatt különös összeesküvés-elméletek terjednek Szegeden
- Airsoft pisztollyal lövöldözött egy debreceni iskola diákja
- Magyar Péter megnevezte a férfit, aki a Tisza önkénteseire támadt Pesterzsébeten
„Ha most, Feri távozása után is egymásnak esünk, akkor tényleg mindenki csomagolhat” – fogalmazta meg az MSZP szombati kongresszusa előtti várakozásokat egy szocialista parlamenti képviselő. A november 12-i kongresszusra hónapokig úgy készültek, hogy ez lesz „az". Amikor Gyurcsány Ferenc és a párt többi része megvívja a döntő ütközetet. „Lelkileg mindenki erre készült” – mondja egy másik frakciótag. De Gyurcsány végül platformja egyéves születésnapján, október 22-én felállt, így most „mindenki megnyugodott”.

„Ha hatalmas katarzist akart, rosszul ütemezett” – vélekedett a csatározás idején inkább háttérbe húzódó forrásunk, aki szerint a szakítás idejére már mindenki beárazta, mi fog történni.
„Most megnyugvás van”, ennek az is az oka, hogy a tisztújítás csak jövőre esedékes, a háború Gyurcsánnyal pedig nem csak elfedte a többi törésvonalat, azok a takarásban át is rendeződtek. Az elmúlt másfél év arról szólt, ki van Gyurcsánnyal és ki ellene. Akik vele voltak és menni akartak, elmehettek. „Nem számítok arra, hogy feláll egy Gyurcsány-front, és elkezdi verni az asztalt”.
Imre ember nélkül maradt, Péter megkopott
A Gyurcsány ellen kényszerszövetségbe forrtak pedig külön-külön meggyengültek. „Az öregek sem egységesek. A másodvonaluk, a 94-es frakció színe-virága Gyurcsánnyal ment. Az Imre [Szekeres] emberek nélkül maradt, Kiss [Péter] megkopott, a Hiller [István] mögül eltűnt a platformja” – utalt a változásokra, és arra, hogy Hiller István szociáldemokrata platformját gyakorlatilag felszívta a Demokratikus Koalíció.

A középgeneráció pedig még nem kezdett el csoportokba rendeződni. Botka László, Szeged polgármestere tavalyi választási győzelme után ugyan harciasan üzente, hogy lám, szocialistaként is lehet nyerni, azóta mélyen hallgat. „Gyurcsány jelenléte a pártban blokkolta az ambíciókat és a szervezkedést. Egy probléma volt a pártban, a Feri” – mondja forrásunk, aki szerint ugyan elindulhatnak mozgások a pártban, amire a kongresszus adhatja meg a startjelet, de ezek egyelőre még nem személyi kérdésekről szólnak majd, hanem elvekről és a jövőbeni stratégiákról. Hogy mihez kezdjenek a civil mozgalmakkal, hogy hogyan működjenek együtt a többi ellenzéki párttal, hogy ragaszkodjanak-e a harmadik köztársasághoz, vagy új víziót vázoljanak fel.
A fontos elvtársak rovására
A kongresszuson pedig „végre magunkra figyelhetünk”, vagyis a párt megújítására, aminek első lépése az új alapszabály elfogadása lehet. Az alapszabály beterjesztője, Harangozó Tamás szerint ez a záloga Orbán Viktor legyőzésének. A javaslat szerinte jelentősen bővítheti a pártdemokráciát, hiszen például a jövőben bevezetik a hangzatosan „előválasztásnak” hívott, valójában Harangozó szerint is inkább előjelölésnek nevezhető rendszert. Ez alapján pártelnöki és megyei elnöki posztra kizárólag olyanok pályázhatnak, akik országosan vagy megyei szinten megszerzik a párttagok tíz százalékának előzetes támogatását.

Komoly korlátozás, hogy a támogató aláírásokat személyesen kell gyűjteniük a jelölteknek – a pártelnökjelölteknek így minimum háromezer taggal kell személyesen találkozniuk. Bár az elnököt aztán a kongresszus választja, Harangozó szerint döntő szempont lehet, hogy ki milyen támogatottsággal száll majd versenybe.
A miniszterelnök-jelöltek és a képviselőjelöltek helyzete ennél is nehezebb lesz, nekik nem csak a párttagok, hanem „a külsősök”, azaz az interneten regisztrált támogatók tíz százalékának ajánlását is meg kell szerezniük – értelemszerűen a miniszterelnök-jelölteknek országosan, a képviselőjelölteknek helyben.

Harangozó szerint a párt nyitottságát növeli, hogy „a fontos elvtársak rovására” az eddigi kétharmadról háromnegyedre növelik a kongresszusi küldöttek és az országos választmány tagjai között a közvetlenül a tagság által választottak arányát. Ez utóbbi testület létszámát emellett csökkentik is, az eddigi 160-ról 120 főre.
Forrásaink szerint az alapszabály részelemeiről ugyan lehet vita, de összességében meg fogja kapni a kétharmados támogatást a kongresszustól. „Kintről elviselhetetlen látványt nyújtana, ha megint csak ölnénk egymást” – fogalmazott egyikük.