
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM
„Minden nap három magyar orvos adja fel a küzdelmet, és hagyja el a magyar határt. Beavatkozás nélkül világosan látszik, hogy össze fog omlani az ellátórendszer. A kialakult helyzet az elmúlt évtizedek politikájának közös felelőssége” – mondta Papp Magor, a Magyar Rezindes Szövetség (MRSZ) elnöke egy mai sajtótájékoztatón.
Az MRSZ vasárnap tartott gyűlésén négy régiós vezető és a szövetség országos vezetése döntött arról, hogyan hívják fel a kormányzat figyelmét a súlyos veszélyhelyzetre. Ma ismertették azt az ultimátumot, amelyben megfogalmazták követeléseiket, és amellyel az orvosok itthon maradását ösztönző intézkedésekre bírnák rá a kormányt.
A kezdő orvosok érdekvédelmét képviselő szervezet elvárása, hogy az orvosok bére érje el a nemzetgazdasági átlagfizetés (jelenleg kb nettó 140 ezer forint) háromszorosát, számolják el a túlórákat, és a szakma szabályai szerint gyakorolhassák hivatásukat. „Szeretnénk időben jelezni, hogy mi már döntöttünk. December 31-ig tömegesen fogjuk letétbe helyezni felmondásainkat. Ezek akkor fognak aktiválódni, ha a kormányzat és a rezidens szövetség között nem történik érdemi megállapodás” – mondta az elnök.
Papp Magor szerint magyar sajátosság, hogy a bérlistán az orvosok a lista végén szerepelnek, a kezdő orvosok 80-90 ezer forintos nettó fizetést kapnak.
„Útra készen áll több ezer szakdolgozó, akiket a változás reménye tartott itthon. A fizetésünk a segédmunkásokéval, a konyhai kisegítő munkásokéval és utcaseprőkével egyezik meg. A nyugati bérek ötödéért itthon lehetne tartani az orvosokat. Nem várunk 800 ezer, 1 millió forintos bért, de a gazdaság teljesítéséhez mérten becsüljék meg az orvosokat" – tette hozzá.
Egy hónapja a rezidens szövetség levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, azt kérve, biztosítson forrást helyzetük rendezésére. A levélre néhány napja kaptak választ, amelyet egy főosztályvezető írt alá, és nem tartalmazott érdemi reagálást. „A múlt héten világost jelzést kaptunk, hogy nem vagyunk fontosak. Levélben fordultunk Orbán Viktorhoz, hogy segítsen az egészségügyben zajló folyamatok megállításában, de a miniszterelnök válaszra sem méltatta a magyar egészségügyet” – mondta. Hozzátette, az egészségügyi államtitkársággal folyamatos a munkakapcsolat, azonban náluk hiányoznak a többletforrások, ezért kérték a miniszterelnök közbenjárását.
A kezdeményezést egyéb szakmai szervezetek, köztük a Magyar Orvosok Szövetsége is támogatja. A rezidensek mellett az orvosok, szakorvosok akár több ezren csatlakoznak az akcióhoz, pontos számot azonban egyelőre nem tudott mondani az MRSZ elnöke.
A sajtótájékoztatón váratlanul megjelent Szócska Miklós a Nemeztierőforrás-minisztérium államtitkára. „Folynak az előkészítő munkák. Dolgozunk rajta, nagyon keményen. Folyamatosan kapcsolatban vagyunk a rezidens szövetséggel” – mondta. Az államtitkár részleteket nem árult el, de megjegyezte: a külföldre távozók itthon maradó kollégái pórul fognak járni, mert az eddiginél is többet kell majd ügyelniük. Az egészségügyi államtitkár cáfolta a rezidens szövetség állítását, miszerint Orbán Viktort nem érdekelné a probléma.
Szócska Miklós korábban is úgy nyilatkozott, hogy intenzíven dolgoznak a rezidenskérdés megoldásán. Egy május eleji konferencián is fontosnak nevezte az egészségügyben dolgozók bérének rendezését. Akkor elmondta, határozatokban rögzítik majd, hogy a rendszerből visszaforgatható tartalékokat a bérekre kívánják fordítani.
Csehországban az év elején ugyancsak az alacsony bérek miatt 3500 orvos nyújtotta be a felmondását. A tiltakozó akció hatására a kormány megemelte a kórházi orvosok fizetését.
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMAz Indexnek mindkét ügyvéd nyilatkozott.
április 10., 14:24
A munkálatok két héten át tartanak.
április 10., 14:28
Az elemző hosszan fejtegette a magyar politikai helyzetet.
április 10., 13:34
32 perce
3 órája
Hosszasan próbálták újraéleszteni, de nem jártak sikerrel.
április 10., 13:01
A kormányfő Hont Andrásnak arról is beszélt, hogy a Tisza Párt komoly rivális, de külföldről finanszírozott és fentartott dolog.
18 perce
Rábapordány legalább hatvan kilométerre van a többi érintett településtől.
6 órája
7 órája
A mentesítési munkákról és a kártérítésről is beszélt Nagy István.
április 10., 14:50
Kritikus a helyzet, minden második tanár 50 év feletti.
április 10., 10:47
Az Index kérdésére elhangzott, hogy a kormány immár az árak csökkenésére számít, az élelmiszereknél dezinfláció jöhet.
április 10., 11:46
Hajdú-Bihar vármegyére citromsárga riasztást adtak ki.
április 10., 14:41
Peking felfüggesztette bizonyos ritkaföldfém-ásványok és mágnesek exportját Amerikába.
34 perce
Másfél perces bevásárlás? Lehetséges!
április 10., 15:14
A kormány továbbra is figyeli a pénzintézeteket, céljuk, hogy az áraik méltányosak maradjanak.
április 10., 14:37
Nehezített gazdasági pályán is rekordbevételt ért el a hazai étrendkiegészítő-óriás.
5 órája
Takács Péter szerint ez egy sunyi játszma.
2 órája
8 órája
14 órája
A DK elnöke feslett bitangnak nevezte a miniszterelnököt.
április 10., 10:14
Homlok Zsolt cégei a gyors növekedés után fokozatosan szorultak ki a hazai piacról.
április 10., 08:31
Rengeteg területet érintenek az intézkedések.
április 10., 08:17
10 órája
11 órája
A fideszes politikus a Tisza Párt felemelkedéséről is beszélt, és elmondta, hogy Magyar Péter nem lesz miniszterelnök.
április 10., 10:39
április 10., 09:28
A támadó ellen emberölés bűntettének kísérlete miatt emeltek vádat.
április 10., 12:11
A nő ügyvédje fellebbezést jelentett be.
április 10., 13:46
Egy társasház építését megelőző tereprendezésnél kerültek elő csontmaradványok.
április 10., 07:29
13 órája
Szélsőséges időket élünk.
55 perce