Nyilvánosak a kórházak adatai
További Belföld cikkek
-
Erdő Péter: Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk
- Orbán Balázs zavarba ejtő posztban reagált a kormányfő interjújára
- Orbán Viktor: Hogyha elüt a villamos, a gépezet, ami az országot működteti, ugyanúgy működne, mint velem
- Csaknem nyolc évtizedes melegrekord dőlt meg csütörtökön
- Szemeteszsákba csomagolt betegek fotói robbantották ki a politikai vitát, összecsapott a Tisza és a kormány
Nyilvánosságra hozta hétfőn az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF) azokat a kérdőíveket, amelyek alapján a betegek eldönthetik, melyik intézményt választják, jelentette be az EBF elnöke, Kovácsy Zsombor. Ez az úgynevezett indikátorrendszer.
A 314 mutató alapján kitöltött kérdőívek segíthetnek a kórházi vezetőknek és az egészségpolitikának is átlátni a fekvőbeteg-ellátás jelenlegi helyzetét.
A válaszokból kiderül egyebek mellett, hány műhiba per indult az adott intézmény ellen, a kórtermek hány százalékában van légkondicionáló, és hol nem lehet még mindig többféle menüből választani ebédet.
A kérdőíveket 155 kórháznak küldték el, ebből 122 intézmény válaszolta meg a kérdéseket, igaz, nem mindegyiket.
A válaszokból kiderült, hogy míg például Kecskeméten egy év alatt 6 orvos vezetett le 1100 szülést, addig Debrecenben 1300-at 29 orvos. Az adatokból többek között az is kiszámítható, hogy egy kórteremre átlagosan 3,6 ágy jut, 7-8 kórházi ágyra jut egy fürdőszoba és a kórházi extra hotelszolgáltatásként igénybevehető egyágyas szoba átlagára 7300 forint/éjszaka.
A halottak számát nem kérdezték
Érdekesség, hogy a kórtermek 8 százaléka már légkondicionált és szintén 8 százalékánál több mint 2 menüből választhatnak ebédet a betegek. Az adatokból azonban az is kiderül, hogy az intézmények 10 százalékának még most sincs internetes honlapja és a jogszabályok ellenére a kórházak 13 százaléka csak 1 menüt tud ajánlani a betegeknek.
A válaszokból az is kiderül, hogy egy-egy kórház ellen hány műhiba per indult, és az is, ezekből hányat nyertek meg a felperesek, hányat a kórházak, mennyi zárult le megegyezéssel.
(Az Index néhány fővárosi kórház lapját áttanulmányozva úgy látja, sok kórházban épp a, kórházválasztásban talán a leglényegesebbnek számító - műhibaperek számára vonatkozó - adatokat nem adták meg.)
A mutatók között nem szerepel, hogy hányan hunytak el egy-egy kórházban.
A kórházaktól visszaküldött, és az EBF honlapján közzétett körülbelül 40 ezer adat elemzésére kérte a szakmai szervezeteket és az érdeklődőket. Egyúttal bejelentette, hogy maga a felügyelet is belefog ebbe a munkába.
Mivel a válaszok a kórházak önbevallásán alapulnak, szükség van arra, hogy felügyelet ellenőrizze, ezek az adatok mennyire fedik a valóságot. Ezért az EBF a közeljövőben célzott vizsgálatokat indít, és a betegeket is arra kérik, hogy jelezzék, igazak-e azok az állítások, amelyeket a kórházak magukról közzétettek.