Nagy hatással van a földi időre a bolygó és a Hold közötti távolság, amely idővel egyre nagyobb és nagyobb lesz. Ez a Hold Földre ható, az árapály jelenséget is okozó gravitációjának köszönhető.
A Föld forgása miatt az úgynevezett árapály-dudor nem közvetlenül a Hold alatt, hanem valamivel az előtt van, így ez az energia a Holdat előre húzza a pályáján, miközben a Földtől lassan távolodni kezd, évente nagyjából 3,82 centiméterrel. Ahogy pedig a Hold távolodik, a földi napok 100 évente körülbelül 1,7 milliszekundummal hosszabbodnak.
„Bár a 3,82 centiméter nem tűnik soknak, ez a kis különbség hosszú idő alatt hatással lehet a földi életre, ugyanis lelassíthatja a bolygót” – mondta dr. Maggie Aderin-Pocock űrkutató a BBC-nek. „A korai Földön, amikor a Hold újonnan alakult ki, a napok öt óra hosszúak voltak, de mivel a Hold fékező hatása az elmúlt 4,5 milliárd évben hatott a Földre, a napok lelassultak a most ismert 24 órára, és a jövőben is lassulni fognak” – tette hozzá. Mint azt a továbbiakban kifejtette, a tudósok az elmúlt időszakokban évente eltelt napok számát a korallok napi növekedési sávjainak vizsgálatával tudják kiszámolni. Ebből látható, hogy a napok egyre hosszabbak, 4 és félmilliárd évenként 19 órával. A Hold és Föld közötti távolság alakulását pedig a Holdon elhelyezett tükrökről visszaverődő lézerek segítségével tudják nyomon követni.
„A nap hossza, vagyis a bolygó forgási sebessége nagy szerepet játszik a bolygó stabilitásában. Ahogy a Föld forgása lelassul, az egész bolygónk lassan elkezdhet imbolyogni, és ez pusztító hatással lesz az évszakjainkra” – hívta fel a figyelmet a szakember. Elmondása szerint az emberi fajnak ugyan nincs sok félnivalója, de a legtöbb állat kevésbé alkalmazkodóképes, és ha ezek a változások gyorsan bekövetkeznének egy instabil bolygóingadozás miatt, akkor a legtöbb állat nem tudna elég gyorsan fejlődni ahhoz, hogy téli álmot aludjon vagy elvándoroljon a veszély elől.
(LADBible)
(Borítókép: Hold, Föld, Nap. Illusztráció: Getty Images)