A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Az 5 legnagyobb kutyaféle a világon

Közzétéve: 2025. 04. 13 - Fotók: Getty Images Hungary • 5 perc olvasás

fekete színű szürke farkas

A lista összeállításakor figyelembe vettük az állatok maximális és minimális becsült testsúlyát, azonban így sem volt könnyű dolgunk. Egyrészt ugyanis nagyon sok kifejezetten hasonló méretű faj kap helyet a kutyafélék között, másrészt pedig a különböző forrásokban sokszor elég nagyok az eltérések a méretekre vonatkozóan. Ennek ellenére igyekeztünk a lehető legpontosabbak lenni.

Nem is húzzuk tovább az időt, következzenek a világ legnagyobb kutyaféléi!

afrikai vadkutya és kölykei Az afrikai vadkutya is a legnagyobb kutyafélék közé sorolható

Íme, a legnagyobb kutyafélék a világon

1.) Szürke farkas

Testsúly: körülbelül 14-65 kg; átlagos testsúly: 36-38 kg

A szürke farkas a kutyafélék legnagyobb képviselője, amelynek a Canis nem fajaival szemben füle szinte majdnem teljesen lekerekített, pofája pedig kevésbé nyúlik hosszúra. Elképesztően árnyalt kooperatív vadásztehetsége, valamint társas viselkedése és kommunikációja az állatvilágban az egyik legfejlettebb. A falkatagok szorosan kötődnek egymáshoz, az is előfordulhat, hogy feláldozzák magukat egymás érdekében. Megfigyelték azt is, hogy egy tag elvesztésekor a falka minden egyedének kortizolszintje megemelkedik a magas szintű stressz hatására.

A farkasok hangok, testbeszéd, illat, érintés és ízlelés segítségével kommunikálnak. A jellegzetes farkasüvöltés, amelyet régi hiedelmek a hold állásához kötöttek, valójában arra szolgál, hogy összehívják vele a falkát vadászat előtt és után, vagy riasztást adjanak le. Ez különösen akkor nagyon hatásos, amikor ismeretlen területen, viharban kelnek át. Kutatás bizonyítja továbbá, hogy a farkasok többet üvöltenek azokkal a falkatársaikkal, akik közelebb állnak hozzájuk. Az üvöltés bizonyos körülmények között akár 130 km²-es területen is hallható. Ugatni azonban nem ugatnak abban az értelemben, mint a kutyák, inkább egy-egy vakkantást hallhatunk tőlük – de nyüszítenek és vonyítanak is, valamint morognak.

Ide kattintva még több érdekességet olvashatsz a szürke farkasról.

szürke farkas Szürke farkas

2.) Vörös farkas

Testsúly: körülbelül 20-40 kg

A vörös farkas, vagyis Amerika farkasa az Egyesült Államok délkeleti részén őshonos kutyaféle, aki súlyosan veszélyeztetett státuszban van a Vörös Lista szerint. A körülötte, vagyis egészen pontosan a rendszertani státusza körül kialakult vita miatt azonban előfordul, hogy kiszorul a veszélyeztetett fajok listájáról ezzel még inkább lecsökkentve a túlélési esélyeit. Egyesek úgy tartják, hogy egy határozott leszármazási vonal része, tehát önálló faj. Mások a szürke farkas és a prérifarkas közelmúltbeli hibridjének vélik, megint másik elmélet szerint ugyanezen két faj ősi hibridje, ami szintén garantálná számára a faji státuszt.

A kutatók gyakran hasonlítják őket az agarakhoz, ugyanis a farkasok világában kifejezetten hosszú és karcsú lábaik vannak. A vörös jelző azonban megtévesztő lehet, alapszínük szürkés, világos jegyekkel, a vöröses-sárgás árnyalat csak bizonyos pontokon, árnyékolásszerűen figyelhető meg rajtuk. Természetesen ők is monogámok és falkában élnek, azonban a megfigyelések szerint társaságkedvelőbbek, mint a prérifarkasok, de kevésbé társaságiak, mint a szürke farkasok.

Ide kattintva még több érdekességet olvashatsz a vörös farkasról.

vörös farkas Vörös farkas

3.) Keleti erdei farkas

Testsúly: körülbelül 20-35 kg

Évekig úgy gondolták, hogy a keleti erdei farkas a szürke farkas egyik alfaja. Azonban a közelmúltbeli genetikai vizsgálatok bebizonyították, hogy Ontario két különálló farkasfajnak ad otthont: a szürke farkasnak és a keleti erdei farkasnak. Érdekesség, hogy az utóbbi szorosabb kapcsolatban áll a veszélyeztetett vörös farkassal, mint kanadai rokonával. A keleti erdei farkas bundája általában őszes-szürkésbarna színű, fahéjszínnel keveredve. Az oldalai és a mellkasa vörhenyes vagy krémszínű, míg a nyaka, a válla és a farka környéke fekete és szürke színek keveréke. A szürke farkasokkal ellentétben náluk ritkán fordulnak elő melanisztikus (fekete) egyedek.

A faj példányai elsősorban kis- és közepes méretű zsákmányra vadásznak, ellentétben a szürke farkassal, amely hatékonyan képes nagy testű patásokat is elejteni. Bár ragadozók, a Voyageurs Nemzeti Parkban (USA) élő falkák július és augusztus nagy részében áfonyát is gyűjtenek, amikor annak szezonja van. A falkák gondosan elkerülik egymást, csak a magányos farkasok merészkednek más falkák területére. Az átlagos territóriumuk 118–185 km², az elvándorlás legkorábbi életkora a fiatal keleti erdei farkasoknál mindössze 15 hét – ez sokkal korábbi, mint a szürke farkasok esetében.

keleti erdei farkas Keleti erdei farkas

4.) Sörényes farkas

Testsúly: körülbelül 20-30 kg

A sörényes farkas bár nevében farkas, külső megjelenésében pedig erősen hajaz a rókára, se nem farkas, se nem róka; a Chrysocyon nemzetség egyetlen élő képviselője, amely a kutyafélék családjában kap helyet. Dél-Amerika legnagyobb kutyaféléjét ha egyszer láttuk, többé biztosan nem feledjük; hosszú, karcsú lábai a kutyavilág modelljévé teszik. És bár kutyaféle, a tanulmányok szerint nem lehet kötni egyetlen ma élő kutyaféléhez sem. A következtetés az, hogy a sörényes farkas az egyetlen a dél-amerikai fajok közül, amely túlélte a késő pleisztocén korban történt kihalási folyamatot.

Kiérdemelte magának a kutyafélék legmagasabbika címet. Ez leginkább hosszú lábainak köszönhető, ami valószínűleg az őshonos élőhelyének magas, füves területeihez való alkalmazkodás miatt jött létre. A vörös testen a nyaki résznél impozáns, fekete sörényt figyelhetünk meg. Úgy gondolják, hogy az állat profiljának megnövelésére szolgálhat, ugyanis a szőrszálakat képes felborzolni, ha fenyegetve éri magát vagy agressziót akar kifejezni. A skunk-wolf (a skunk angolul bűzösborzot jelent, a wolf pedig farkast) becenevet azért kapta, mert a területmegjelöléshez használt vizelete erőteljesen cannabis- vagy komlószagú. A szagért felelős anyag nagy valószínűséggel a pirazin nevű vegyület, amely mindkét növényben előfordul.

Ide kattintva még több érdekességet olvashatsz a sörényes farkasról.

sörényes farkas Sörényes farkas

5.) Afrikai vadkutya

Testsúly: körülbelül 18-36 kg kg; átlagos testsúly: körülbelül 20-25 kg

Az afrikai vadkutya a kontinens legnagyobb kutyaféléje, és a Lycaon nem egyetlen ma is élő képviselője. A Canis nem képviselőitől (idetartozik például a szürke farkas, az aranysakál és a kutya is) az különbözteti meg leginkább, hogy fogazata a hiperhúsevő étrendre specializálódott, és nincs farkaskarma. A faj rendelkezik a legegyedibb alkalmazkodási képességekkel a kutyafélék között mind a szőrszín, mind az étrend tekintetében, valamint a zsákmány üldözésénél alkalmazott futóképessége értelmében is. Csontváza kecses külsőt kölcsönöz neki, mellső lábáról hiányzó farkaskarma pedig növeli a lépéseinek hosszát és a sebességét is. Ez az adaptáció lehetővé teszi, hogy nyílt terepen nagy távolságokon üldözze a zsákmányt.

Az oroszlánoknál is szociálisabbak. Olyannyira ragaszkodnak egymáshoz, hogy ha egy példány elszakad a falkától, depressziós lesz, és a megtörtszív-szindróma miatt el is pusztulhat. A betegséget az orvostudomány takotsubo cardiomyopathia néven jegyzi, és egyfajta szívizombántalmat takar. A megemelkedett stresszhelyzetre adott válaszként olyan hormonok termelődnek, amelyek szívinfarktushoz hasonló tüneteket produkálnak. A betegség miatt a szívizom egy része megnagyobbodik.

Ide kattintva még több érdekességet olvashatsz az afrikai vadkutyáról.

afrikai vadkutya Afrikai vadkutya

(A nyitóképen egy melanisztikus, vagyis fekete színű szürke farkas látható.)

Kövess minket!

kutyafélék sörényes farkas szürke farkas afrikai vadkutya vörös farkas

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2023_03_sonka-borito-1024x683.jpg

Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!

Egészség • 3 perc

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás • 3 perc
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás • 5 perc
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás • 2 perc

Oktatás